PDA

Επιστροφή στο Forum : Δύο τροφοδοτικά σε μία πρίζα, γίνεται;



DjChris
02-06-14, 17:58
Καλησπέρα,

Έχω δύο σταθεροποιημένα τροφοδοτικά ένα 19 volt, 6 Ampere και ένα 12 volt, 6 Ampere. Το ερώτημα μου είναι αν γίνεται να φεύγουν σε μία πρίζα(;), γιατί έχω ένα κουτί και θέλω να κάνω μια μόνο τρύπα στο πίσω μέρος του.
Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω κάτι τέτοιο
51275 ή 51276

Ευχαριστώ.

Αποστόλης1
02-06-14, 18:56
Κάντο πιο λιανά.
ΤΟ ένα είναι για 230 το άλλο για χαμηλή τάση 9 / 12ν

kplgr
02-06-14, 18:57
Υποθέτοντας πως κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς:

Εάν έχουν κοινή γείωση τα τροφοδοτικά, χρειάζεσαι τουλάχιστον 3 ακροδέκτες. Επομένως το IEC (αριστερό) σου κάνει, το δεξί ούτε καν..

kplgr
02-06-14, 19:00
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο όμως, αν ποτέ ξεχάσεις τι ακριβώς έχεις συνδέσει και πως ή πάει κανένας ευλογημένος που δεν ξέρει τι έχεις κάνει να συνδέσει καλώδιο εκεί, μπορεί και να τον περιμένει μεγάλη έκπληξη...

MAIKLKF
02-06-14, 20:49
Στο πίσω μέρος στο σασί θα βάλεις δύο ασφάλειες και μία παροχή όπως ακριβώς το έχεις σκεφτεί (Σύνδεση σε σειρά φάση με ασφάλεια και διακόπτη για κάθε τροφοδοτικό και όλα καλά ) ​Μην Συνδέσεις και τα δύο τροφοδοτικά σε ένα διακόπτη δεν τα σηκώνει Η διακόπτες να είναι διπολική

DjChris
02-06-14, 20:57
Ωραία! Λοιπόν πάμε από την αρχή, πρώτο τροφοδοτικό στα 19 Volt είναι από παλιό laptop και έχει C5 cable
51284

το δεύτερο στα 12 Volt έχει πολύ απλό cable C7 (αυτό που έχουν οι περισσότεροι ραδιοφωνικοί δέκτες):
51283και τα δύο τροφοδοτούνται λοιπόν από τα 230 Volt της πρίζας.
Το τροφοδοτικό στα 19 βολτ τροφοδοτεί ένα μικρό pll και 3 ανεμιστηράκια, το δεύτερο (12 volt) τροφοδοτεί ένα μικρό linear.
Ελπίζω να καταλάβατε.. Υπάρχει κάποιος ασφαλείς τρόπος για να γίνει αυτό; Αν όχι τι εναλλακτικές υπάρχουν;

MAIKLKF
02-06-14, 22:07
Αν έχεις κάποιο σασί να τα βάλεις μέσα; η κάποιο κουτί. Για την ασφάλεια σου πρέπει να παρεμβάλλεται ασφάλεια & διπολικός διακόπτης σε κάποιο κουτί αυτά

KOKAR
03-06-14, 04:23
Ωραία! Λοιπόν πάμε από την αρχή, πρώτο τροφοδοτικό στα 19 Volt είναι από παλιό laptop και έχει C5 cable
51284

το δεύτερο στα 12 Volt έχει πολύ απλό cable C7 (αυτό που έχουν οι περισσότεροι ραδιοφωνικοί δέκτες):
51283και τα δύο τροφοδοτούνται λοιπόν από τα 230 Volt της πρίζας.
Το τροφοδοτικό στα 19 βολτ τροφοδοτεί ένα μικρό pll και 3 ανεμιστηράκια, το δεύτερο (12 volt) τροφοδοτεί ένα μικρό linear.
Ελπίζω να καταλάβατε.. Υπάρχει κάποιος ασφαλείς τρόπος για να γίνει αυτό; Αν όχι τι εναλλακτικές υπάρχουν;

μα φυσικά και γίνετε, όταν τα ειχες πανω στην πριζα του σπιτιού σου π.χ πάνω σε πολυπριζο δεν δούλευαν σωστά ?

DjChris
04-06-14, 07:10
Στο κουτί του pll + linear που κατασκευάζω αυτή την περίοδο υπάρχει χώρος και για τα δύο τροφοδοτικά. Κώστα ασφαλώς και λειτουργούν έτσι.
Το θέμα είναι μπορούν αυτά τα δύο, τροφοδοτικά, να ενωθούν έτσι ώστε να γίνει μια τρύπα στο κουτί, για τροφοδοσία, και να καταλήγουν σε μια πρίζα αντί για δύο όπως τώρα;

rama
04-06-14, 09:42
Χρήστο, όλη η χώρα είναι συνδεδεμένη πάνω στο ίδιο πολύμπριζο.
Φυσικά και μπορείς να τροφοδοτήσεις με την ίδια γραμμή και τις δύο καταναλώσεις σου.