PDA

Επιστροφή στο Forum : αναζήτηση τελεστικού



NOE
03-06-14, 13:56
Καλησπέρα,
Ψάχνω για τελεστικό που να μπορώ να βρω στα καταστήματα, να δουλεύει με μονή τροφοδοσία 5V, να είναι low cost και αν είναι και rail to rail ακόμα καλύτερα.

οι LM358 και LM324 είναι ακατάλληλοι, σχεδιάζω ένα ζωνοπερατό φίλτρο στα 2KΗz χωρίς να με ενδιαφέρει και τόσο πολύ η πιστότητα αλλά με τον LM358 που δοκίμασα μου πετάει κάτι μη αναμενόμενα spikes όταν ο παλμός κατεβαίνει κοντά στο 0.

SV1JRT
03-06-14, 14:26
Με ασύμμετρη τροφοδοσία δεν βλέπω να αποφεύγεις αυτήν την συμπεριφορά κοντά στο 0.
Είναι το μεγάλο πρόβλημα των ημιαγωγών. Έχουν κατώφλι λειτουργίας περίπου 0,6V
Αν το κάνεις με λυχνία, θα λυθεί το πρόβλημα σου, γιατί οι λυχνίες δεν έχουν κατώφλι.
Μπορείς βέβαια να πολώσεις την είσοδο του τελεστικού στα 5V πχ και να λύσεις το πρόβλημα σου, αλλά δεν είναι και η καλύτερη λύση.


.

NOE
03-06-14, 15:49
για λυχνία ούτε λόγος..

οι rail to rail τελεστικοι μπορουν να κατέβουν μέχρι το 0 αλλά εμένα δεν με απασχολέι και τόσο πολύ να μπορεί να πάει στο 0, αυτό που κάνει τον LM358 ακατάλληλο είναι κάτι spikes βγάζει όταν το σήμα τείνει στο 0 υψους 3 και 4 volts όταν η Vcc = 5v.

SV1JRT
03-06-14, 18:13
Αυτό σου λέω και εγώ...
Με απλό τελεστικό πρέπει να πολώσεις την είσοδο.
Ψάξε για "OpAmp input offset voltage" στον γουγλη...

China
03-06-14, 18:49
Θα πρέπει να πολώσεις την είσοδο στο μισό της τροφοδοσίας. Πρόσεξε όμως τα επίπεδα του σήματος και της ενίσχυσης για να μην φτάσεις τον τελεστικό στον κόρο.

Dragonborn
03-06-14, 18:55
οι rail to rail τελεστικοι μπορουν να κατέβουν μέχρι το 0 αλλά εμένα δεν με απασχολέι και τόσο πολύ να μπορεί να πάει στο 0, αυτό που κάνει τον LM358 ακατάλληλο είναι κάτι spikes βγάζει όταν το σήμα τείνει στο 0 υψους 3 και 4 volts όταν η Vcc = 5v.Αυτό αποκλείεται να συμβαίνει. Μάλλον το σήμα σου δεν τείνει στο 0 αλλά στις αιχμές κατεβαίνει κάτω από το 0V, σε αρνητικές τιμές.

Επίσης αν θέλεις πραγματικό 0 στην έξοδο του LM358, πρέπει να δώσεις αρνητική τροφοδοσία. Δεν χρειάζεται να είναι συμμετρική με την θετική, έστω και -800mV αρκούν.

CybEng
10-06-14, 23:33
Μπορείς να δοκιμάσεις τον LMC6041 από National Semiconductors ή από Texas Instruments.

Δουλεύει από τα 4.5V μέχρι 15.5V και είναι rail-to-rail , το κατώφλι λειτουργίας του φθάνει στο 0V.

Αν δεν βρεις σε κάποιο κατάστημα, μπορώ να σου δώσω μερικά (μου έχουν μείνει σε στοκ από παλαιότερο project) χωρίς κόστος με παραλαβή δική σου (Αθήνα)