PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με χασιμο αρχειων σε windows xp



kasikis
04-06-14, 17:34
Παιδια καλησπερα εχω ενα pc με windows xp sp3. Δουλευα τον υπολογιστη χωρις να εχω φτιαξει χρηστες. Ειχα αρκετους φακελους και αρχεια στην επιφανεια εργασιας. Εφτιαξα εναν νεο χρηστη με διαχειριστικα χαρακτηριστικα και οταν συνδεθηκα δεν βρηκα τους φακελους στην επιφανεια. Ηταν ολα καινουργια. Γινεται αυτα να τα ανακτησω η τα εχασα τελειως;

nikosp
04-06-14, 17:39
Όταν συνδέθηκες σαν νέος χρήστης έστω και με διαχειριστικά δικαιώματα η επιφάνεια εργασίας σου είναι καθαρή
Μάλλον θα πρέπει να ξανασυνδεθείς σαν guest όπως πρήν

kasikis
06-06-14, 08:26
Και πως συνδέεσαι σαν guest όταν δεν υπάρχει επιλογή στην αρχική είσοδο των windows ; Ο guest μου δείχνει το σύστημα όταν πηγαίνω στον λογαριασμό χρηστών ότι είναι απενεργοποιημένος. Αν τον ενεργοποιήσω θα είναι σαν καινούργιος χρήστης πάλι.

info@kalarakis.com
06-06-14, 12:16
Ανοιξε το τοπικο δισκο Στο φάκελο documents and settings διάλεξε το χρήστη που είχες πριν
απο εκει διάλεξε την επιφάνεια εργασία
Κανονικά πρέπει να δεις τους φακέλους που είχες

Riggs
06-06-14, 13:25
Ο χρήστης που είχες πριν είναι ο Administrator.
Όταν έφτιαξες νέο χρήστη, αυτός κρύφτηκε και εμφανίζεται μόνο όταν ξεκινήσεις τα windows σε ασφαλή λειτουργία.

DGeorge
08-06-14, 12:19
Ο χρήστης που είχες πριν είναι ο Administrator.
Όταν έφτιαξες νέο χρήστη, αυτός κρύφτηκε και εμφανίζεται μόνο όταν ξεκινήσεις τα windows σε ασφαλή λειτουργία.Πολλή Καλημέρα στην καλή παρέα! :-D
Συμφωνώντας με τον φίλο Riggs, αφού ανοίξεις σε ασφαλή λειτουργία, θα επιλέξεις 'Administrator' (διότι -πλέον- θα σου δώσει απιλογή ποιόν 'λογαριασμό' θα ανοίξεις, αφού υπάρχει κι ο καινούργιος)
Από αυτόν τον λαογαριασμό ('Administrator') θα βρείς τα αρχεία σου.
Θα δημιουργήσεις στο C:\ ένα φάκελλο (π.χ. Προσωρινά Αρχεία), και θα μετακομίσεις (move) τα αρχεία σου στον φάκελλο αυτόν. Επείδή, ακριβώς βρίσκεται στο C:\, 'βλέπεται' από κάθε 'λογαριασμό'!!!
Οπότε μετά, βγαίνεις από την 'ασφαλή λειτουργία' με 'Επανεκκίνηση'-'Restart' και δουλεύεις (με τα αρχεία σου) από τον καινούργιο λογαριασμό σου, από τον φάκελλο (C:\Προσωρινά Αρχεία).
Ελπίζω να βοήθησα!

kasikis
09-06-14, 23:54
Παιδιά ευχαριστώ έκανα δουλειά τελικά. Και οι δυο λύσεις που προτείνατε έπαιξαν.