PDA

Επιστροφή στο Forum : αισθητηρεs σταθμηs jacuzy



el greco 1
05-06-14, 22:08
αν καποιοs συναδελφοs γνωριζει που μπορω να βρω ενα αισθητηρα σταθμηs νερου απο ενα ζακουζι εξωτερικου χωρου ειναι αυτοι.51385μαλλον με υπερυχο δουλευουν δεν εχω περισσοτερεs πληροφοριεs δουλευουν με μια ταση 4-30v DC και οταν ανοιχευσουν το νερο ενεργωποιουν την εξοδο. αν οχι τουs ιδιουs θα βολευα τι κατασταση με τιποτα παρομοιουs.cheers George!

p_stama
05-06-14, 22:33
Καλησπερα.

Δεν δουλεουν με υπερηχους. Ειναι πυκνωτικοι.
Δηλαδη ειναι ενας μεγαλος πυκνωτης του οποιου αλλαζει η χωρητικοτητα οταν το νερο φτασει στο υψος τους.
Η ευαισθησια τους αλλαζει με ενα τριμμερ.
Εγω τον δικο μου για το υδρομασαζ τον πηρα απο την pyramis 40 ευρω περιπου.
Δουλεουν με 12 volt.
Eιναι αυτος εδω http://www.idrocontrol.com/capacitive-level-sensor.html και τους αντιπροσωπευη η pyramis.

Technical data:

Safety low voltage: 12 VDC +/- 10%
Switching: from High to Low (NPN)
Protection: IP 67
Cable length: 160cm
Housing: Noryl
Color: black
Useable for tubs with thickness of : up to 6 mm
Frequenzy: 100 Hz

Μπες στο site τους και παρτους τηλεφωνο. Μπορουν να στον στειλουν με αντικαταβολη.

el greco 1
05-06-14, 23:21
ενταξη Παυλο εχαριστω ρε φιλε αυριο θα τουs τηλ/σω να μου στηλουν ενα! δεν ηξερα οτι δουλευουν ετσι αλλοστε και οι κατασκευαστεs ζακουζι δεν δινουν και πολλεs πληροφοριεs στα mamuals.tnxs

p_stama
06-06-14, 00:14
ενταξη Παυλο εχαριστω ρε φιλε αυριο θα τουs τηλ/σω να μου στηλουν ενα! δεν ηξερα οτι δουλευουν ετσι αλλοστε και οι κατασκευαστεs ζακουζι δεν δινουν και πολλεs πληροφοριεs στα mamuals.tnxs

Τιποτα :)

Ξεχασα να σε ρωτησω. Εχεις ηδη την πλακεττα του controller ή φτιαχνεις καποια εσυ???. Γιατι υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να κανεις μετατροπες στην πλακεττα του controller για να παιξει.
Συνηθως οι κατασκευαστες "παντρευουν" σενσορ με controller μαζι.

Οταν παρεις τον σενσορ στειλε μου ενα μυνημα να σου στειλω πως να τον συνδεσεις. Εχω βγαλει το σχεδιο απο τον δικο μου controller και εχω δει πως τον συνδεουν . Ο συγκεκριμενος θελει μια Pull up αντισταση απο οτι θυμαμαι στα 12V στην εξοδο. ( Εχει 3 καλωδια + - και εξοδο)

Επεισης θα σου πω και πως θα τον τοποθετησεις και πως θα τον ρυθμισεις απο το τριμμερ. Δεν μπαινουν οπως νανε. Εχουν καλη και αναποδη μερια.

Εαν εχεις controller βγαλτον μια φωτογραφια καλη εαν μπορεις για να σε βοηθησω αν εχεις καποιο προβλημα.

el greco 1
06-06-14, 07:07
αυτοs ειναι ο κοντρολερ παυλο δεν νομιζω να εχω προβλημα στη συνδεσμολογια! 3 καλωδια εχουν και αυτοι που φωραει.παντωs για καλο και για κακο ανεβασε ενα σχεδιακι αν μπωρειs μηπωs το χρειαστω για να το εχω υπ οψιν.μαλλον θα χρειαστω αλλουs 3 σε μια αλλη εφαρμογη ατμολεβητα γιατι απ οτι ειδα μπορουν να διαβασουν πανω απο 6mm παχοs σωληνα. ευχαριστω και τα λεμε.εχω προβλημα με το πανελ επανω ποτε δουλευει ποτε οχι ειναι αυτο51393 εχειs υποψιν σου που μπορω να το βρω?thnx!51389