PDA

Επιστροφή στο Forum : Internet με Ethernet Καλώδιο. Απόσταση 20m.



acmilangr
06-06-14, 19:56
Καλησπέρα. Θέλω να μεταφέρω το ίντερνετ από το ρούτερ με καλώδιο ethernet. Η απόσταση θα είναι περίπου 20μέτρα. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που θα είναι τόσο μεγάλη η απόσταση;

jonito2000
06-06-14, 20:04
Θεωρητικά μέχρι 100 μέτρα μπορείς να βάλεις καλώδιο ehternet. Δεν υπαρχει καποιο προβλημα στα 20 μετρα δοκιμασμένο!

plouf
06-06-14, 20:22
οχι δεν υπαρχει καποιο προβλημα που ειναι τοσο μικρή η απόσταση ;)

xsterg
07-06-14, 22:14
αν βαλεις τα χρωματα σωστα συμφωνα με το πρωτοκολλο δεν θα εχεις προβλημα. αν τα κανεις 1-1 με οτι νομιζεις εσυ δεν θα παιξει.

exop
07-06-14, 23:10
Κατά την ταπεινή μου άποψη, αν τα κάνει 1-1 θα παίξει
Το σωστό βέβαια είναι να ακολουθηθεί ο χρωματικός κώδικας

nestoras
07-06-14, 23:17
Κατά την ταπεινή μου άποψη, αν τα κάνει 1-1 θα παίξει
Το σωστό βέβαια είναι να ακολουθηθεί ο χρωματικός κώδικας

Τα ζεύγη που χρησιμοποιούνται θα πρέπει να είναι συνεστραμμένα!! Πιο συγκεκριμένα ο ακροδέκτης "1" συνεστραμμένος με τον "2" και ο "3" με τον "6" (για 100άρι δίκτυο).
Αν τα βάλει 1-1 προς ένα τότε δε θα είναι συνεστραμμένα.

Σε πολύ μικρή απόσταση και σε περιβάλλον χωρίς "θόρυβο" υπάρχει πιθανότητα να παίξει και με απλό τηλεφωνικό καλώδιο αλλά δε νομίζω να υπάρχει λόγος να το ρισκάρει κανείς...

exop
07-06-14, 23:23
Έχεις δίκαιο - με 1-1 υπολόγισα να αλλάξει θέση σε ζεύγη χρωμάτων οπότε σαφώς και είναι λάθος μου

Alxnks
08-06-14, 00:36
Εγώ πάντως που έχω 30 και 35 μετρα σε δίκτυο (καλώδιο cat5e), έχω πριν τον κάθε τοπικό υπολογιστη ενα switch, προκειμενου να τροφοδοτεί λίγο τη γραμμή. Κάποιο διαστημα που δοκιμασα να αφαιρεσω τα switch για οικονομια ρευματος, στον ενα υπολογιστη κάηκε η μια απο τις δυο θύρες δικτυου που ηταν συνδεδεμενη. Είναι μπολικα τα μετρα κι ίσως εξασθενεί αρκετά το ρεύμα της θύρας απο το ρουτερ ως τον υπολογιστη...με τη μεσολάβηση των switch όλα καλα!

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nestoras
08-06-14, 02:09
Εγώ πάντως που έχω 30 και 35 μετρα σε δίκτυο (καλώδιο cat5e), έχω πριν τον κάθε τοπικό υπολογιστη ενα switch, προκειμενου να τροφοδοτεί λίγο τη γραμμή. Κάποιο διαστημα που δοκιμασα να αφαιρεσω τα switch για οικονομια ρευματος, στον ενα υπολογιστη κάηκε η μια απο τις δυο θύρες δικτυου που ηταν συνδεδεμενη. Είναι μπολικα τα μετρα κι ίσως εξασθενεί αρκετά το ρεύμα της θύρας απο το ρουτερ ως τον υπολογιστη...με τη μεσολάβηση των switch όλα καλα!

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μάλλον κάτι δεν έγινε σωστά στην καλωδίωση εκτός κι αν είχες 1000άρι δίκτυο το οποίο με CAT5e παίζει σωστά μέχρι τα 30m περίπου. Το 100άρι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι τα 100m ειδικά σε χώρους γραφείων!

Alxnks
08-06-14, 02:11
Μάλλον κάτι δεν έγινε σωστά στην καλωδίωση εκτός κι αν είχες 1000άρι δίκτυο το οποίο με CAT5e παίζει σωστά μέχρι τα 30m περίπου. Το 100άρι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι τα 100m ειδικά σε χώρους γραφείων!

Όταν λες λάθος στην καλωδιωση ας πουμε;

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nestoras
08-06-14, 02:43
Όταν λες λάθος στην καλωδιωση ας πουμε;

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κακή επαφή στο patch panel ή στα βύσματα, έντονο λύγισμα του καλωδίου σε πολύ κλειστή γωνία, τσαλάκωμα, πάτημα με καρέκλα, ζέσταμα από αερόθερμο ή καλοριφέρ κτλ...
Υπάρχουν άπειροι λόγοι για τους οποίους μπορεί ένα καλώδιο δικτύου να μην παίζει σωστά απλά σου αναφέρω κάποια που συμβαίνουν αρκετά συχνά!

Alxnks
08-06-14, 07:22
Κακή επαφή στο patch panel ή στα βύσματα, έντονο λύγισμα του καλωδίου σε πολύ κλειστή γωνία, τσαλάκωμα, πάτημα με καρέκλα, ζέσταμα από αερόθερμο ή καλοριφέρ κτλ...
Υπάρχουν άπειροι λόγοι για τους οποίους μπορεί ένα καλώδιο δικτύου να μην παίζει σωστά απλά σου αναφέρω κάποια που συμβαίνουν αρκετά συχνά!

Και με το switch γιατί να παιζει σωστα;

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

xsterg
08-06-14, 10:02
αυτο μου προξενει και εμενα περιεργεια. το switch ειναι εντελως περιττο. μεχρι τα 100μ για κατ5 αν εχουν γινει οι αναστροφες και οι συνδεσεις οπως τα λεει το πρωτοκολλο παιζει μια χαρα. αν δεν εχεις τηρησει το προτοκολλο (το πιο πιθανο αφου μου φαινεται οτι το αγνοεις) τοτε εχουμε παρατράγουδα...

moutoulos
08-06-14, 11:10
Η απόσταση θα είναι περίπου 20μέτρα. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που θα είναι τόσο μεγάλη η απόσταση;
Άνετα μπορείς. Η απόσταση δεν είναι μεγάλη. Είναι "αστεία" ...

Αρκεί βέβαια να τηρηθούν κάποια πράγματα (τα σωστά δηλαδή),
όπως πολύ σωστά, αναφέρει ο Χρήστος.

Alxnks
08-06-14, 11:30
αυτο μου προξενει και εμενα περιεργεια. το switch ειναι εντελως περιττο. μεχρι τα 100μ για κατ5 αν εχουν γινει οι αναστροφες και οι συνδεσεις οπως τα λεει το πρωτοκολλο παιζει μια χαρα. αν δεν εχεις τηρησει το προτοκολλο (το πιο πιθανο αφου μου φαινεται οτι το αγνοεις) τοτε εχουμε παρατράγουδα...


Μια χαρά παντως έχουν τηρηθεί το πρωτοκολλο (κακώς σου φαίνεται οτι το αγνοω), οι αναστροφές κι οι συνδέσεις. Τεσπα...απλα my 2 cents πανω στο θέμα αποστάσεις.

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sigmacom
08-06-14, 12:07
Δεν είναι όλα τα ethernet PHY ίδια. Κυκλοφορούν αρκετά που δεν είναι ικανά να οδηγήσουν μεγάλα μήκη καλωδίου.