PDA

Επιστροφή στο Forum : FM mini Σταθμος (HELP)



aletato
08-06-14, 20:35
Λοιποοοον, γεια σας. Διαβαζα πανω στο θεμα: FM σταθμοι, και μου δημιουργηθηκε μια απορια:

Αμα θελω να φτιαξω ενα μικρο σταθμο, χρειαζομαι εναν πομπο (http://www.ebay.com/itm/LCD-7Watt-Stereo-Broadcast-Radio-Station-FM-transmitter-/161078640168?pt=US_Ham_Radio_Transmitters&hash=item258108fe28) και μια κεραία(?)

1) η καιρεα οριζει τα mhz της εκπομπης? Δεν ειναι ρυθμιζόμενα απο τον πομπο?
2) Βασει τον πομπο στο λινκ, ποσο μακρια θα εκπεμπει?
3) Προτείνετε κάποια κεραία?
4) Αλλες πληροφοριες που πρεπει να ξερω? :D

Thnx!!

john_b
08-06-14, 21:00
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με αυτό;

aletato
08-06-14, 21:11
Mini σταθμο :)

john_b
08-06-14, 21:18
Με ένα τέτοιο μπορείς επίσης να βρεις τον μπελά σου, μια και η εκπομπή απαγορεύεται.
Τώρα εκπεδευτικώς εξεταζομένου του θέματος, με ένα απλό διπολάκι στην ταράτσα σου, ίσως καλύψεις την γειτονιά σου, ίσως και αρκετά πιο πέρα, παίζει ρόλο που είσαι, αν υπάρχουν τριγύρω πολυκατοικίες - διαμερίσματα ή μονοκατοικίες και μια γενικότερη άπλα.
Το διπολάκι με μια κάθοδο του τύπου RG-58 χρειάζεσαι και οι συχνότητες επιλέγονται από τα μπουτονάκια που βλέπεις στην πρόσοψη.

betacord85
08-06-14, 21:58
με τα 7 watt που βγαζει μαλλον υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να περασει εξω απτο σπιτι σου για να σε καλησπερισει το μαγικο λευκο βανακι :001_tt2:51453

aletato
08-06-14, 22:14
Με ένα τέτοιο μπορείς επίσης να βρεις τον μπελά σου, μια και η εκπομπή απαγορεύεται.

Δεν νομιζω οτι στο χωριο με 400(το πολυ) κατοικους θα υπαρχει θεμα :P

KOKAR
08-06-14, 22:45
αρκεί να μην εχεις τιποτα καλοθελητές γείτονες........

SeAfasia
08-06-14, 23:02
η κοιλίαααααααα μουυυυυυυ ρεεεεεειιιιιιιι.......
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαααααα.....

με τα 7 watt που βγαζει μαλλον υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να περασει εξω απτο σπιτι σου για να σε καλησπερισει το μαγικο λευκο βανακι :001_tt2:51453

leosedf
08-06-14, 23:14
Δεν μας είπες στο ξύλο πόσο αντέχεις..

http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules Διάβασε αυτό 5-6 φορές και μετά πες μας τι κατάλαβες.

aletato
09-06-14, 01:19
Sorry! :) Δεν ηθελα να αθετήσω τους κανόνες!

betacord85
09-06-14, 01:26
γραφτηκες σε ενα φορουμ μονο και μονο για να κανεις καποιες ilegal ερωτησεις για ενα πομπο στα fm...καταρχας δεν νομιζω να εχεις καποια σχεση με ραδιοερασιτεχνη ουτε καν να εχεις πτυχιο ηλεκτρονικης ουτε καν να εισαι μελος του σαρε σωστα?τεσπα...ολοι μεσα εχουν καταλαβει οτι μιλαω ωμα μην κανεις τον κοπο και χαλασεις τα 80 ευρω και αλλα τοσα για καλωδιο και κεραια...οι εποχες τις δεκαετιας 60 70 80 δυχτυχως δεν ξαναγυρνανε...φιλικα μπαμπης

aletato
09-06-14, 02:19
Εν μερει εχεις δικιο. Οντως δεν εχω ασχοληθεί με το συγκεκριμενο θεμα και η μοναδικη ασχολία/δουλεια μου ειναι software engineering/φωτογραφια, και πανω σε αυτα τα θεματα, ευχαρίστως να βοηθησω. Απλα περιμενα να παρω μια σαφής και απλη απαντηση πανω στο θεμα. Σορρυ αν "παραβιασα" τους κανονες του forum. Αυτα. Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας. (thumbs up σε αυτό με το φορτηγάκι xD :D )

betacord85
09-06-14, 02:24
ακου σου τα λεμε ολοι φιλικα μην μπλεκεις και αν θελεις να μπλεξεις εστω βαλε ενα dumy load για να μην σε κυνηγανε...

aletato
09-06-14, 03:07
Μα εδω ροταω υποθετικα και εκ μερους του αδελφου μου. Δεν ειπα οτι θα γινει/θα το κανει. Και ξαναλεω: Δεν ασχολουμε/γνωριζω απλα επειδη με ενδιαφερει το θεμα, γιαυτο και ρωτησα. οποτε, πριν το τι θα κανω για να μην εχω θεμα, μηπως θες να μου πεις τι πρεπει να γινει πρωτα? :)

betacord85
09-06-14, 03:21
το μον που θα σου πω εγω σαν μπαμπης οποιδηποτε κατασκευη πομπου rf καλο θα ειναι στη εξοδο του να εχει εικονικο φορτιο dummy load...μερικοι συναδελφοι θα σε παροτρυνουν να συνεχισεις ορισμενοι οπως εγω θα σου πουν οχι...ειναι σαν τις παντρεμενες ενα πραγμα παρολο που ειναι παρονομο κανουν ορισμενοι το λαθος και κανουν το βημα και βαζουν την κεραια τους εκει που δεν πρεπει...ρισκαρεις βεβαια απτην μια θα φας καλα απο τη παντρεμενη απτη αλλη αμα σε τσακωσει ο αντρας της κατευθειαν τα ρουχα σου και απτο παραθυρο...καλο θα ηταν να μενει στον πρωτο :001_tt2: ετσι ειναι και οι παρανομες εκπομπες αν πανε ολα καλα θα κανεις ενα σουπερ προγραμμα τις αρεσκειας σου με τη μουσικη που θες και παραλληλα θα δοκιμασεις και την αποσταση που μπορεις να εκπεμψεις απτη αλλη ομως μην ξεχνας το λευκο βανακι καλο βραδυ :001_smile:

CLOCKMAN
09-06-14, 10:26
Στο ebay έχει επίσης πομπούς 0,5W και 1W στο ίδιο στυλ. Αν είναι να πάρεις κάτι για το σπίτι σου και για να κάνεις το χαβαλέ σου στο χωριό, πάρε από αυτούς, μη δώσεις πολλά λεφτά, και μη βγάλεις κεραία έξω, όπως σου είπαν και οι αγαπητοί συνάδελφοι. Προτείνω λοιπόν να πάρεις το 0,5W και με την εσωτερική κεραία που έχει θα ακούγεσαι και 500 μέτρα, αρκεί να μην ενοχλείς κανέναν. Εγώ με τα τελευταία πειράματα αναγκάστηκα να κόψω λίγο ισχή για να μη φεύγω πέραν του σπιτιού μου, άντε και σε 50 μέτρα το πολύ.
http://r.ebay.com/Rv37Qj

panos_panopoulos
09-06-14, 10:34
με τα 7 watt που βγαζει μαλλον υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να περασει εξω απτο σπιτι σου για να σε καλησπερισει το μαγικο λευκο βανακι :001_tt2:51453

Αν θα περάσει λέει! Το ξέρετε το παράδειγμα, επέρισυ νομίζω με το ίδιο μηχάνημα επισκέφτηκε κάποιον εξ Άρτης το βανάκι αυτό η οποία Άρτα δεν έχει σταθμό για σταθμό απο 87,5-108Mhz FM τι να πεις. Ίσως με τα χρόνια αύξησαν την ευασθησία στο βανάκι και μόνο χαρταετό μπορείς να υψώσεις αυτή τη στιγμή άφοβα.

SeAfasia
09-06-14, 11:39
νταξ υπάρχει θέμα με το βαν κτλπ κτλπ.......
το θέμα είναι να σε ανιχνεύσουν με κανα 1KW και όχι με 500mw,τουλάχιστον να φας καμπάνα που να αξίζει.....:lool:

KOKAR
09-06-14, 12:21
νταξ υπάρχει θέμα με το βαν κτλπ κτλπ.......
το θέμα είναι να σε ανιχνεύσουν με κανα 1KW και όχι με 500mw,τουλάχιστον να φας καμπάνα που να αξίζει.....:lool:

θα απαντήσω με ενα ανέκδοτο και όποιος κατάλαβε ,κατάλαβε !

Ηταν μια παρέα 5 ατόμων και ο καθένας έλεγε πόσες φορές μπορούν να γαμήσουν σε μια μέρα.
Ο πρώτος είπε δυο, ο δεύτερος τρεις και ούτω καθ΄ εξής.
Ξαφνικά πετάγεται ο γέρος της παρέας και τους λέει:
- Παιδιά, εγώ μπορώ να γαμήσω δέκα φορές και με στοίχημα.
Του ψωνίζουν τις δέκα γκόμενες η παρέα και αρχίζει ο παππούς τη δουλειά.
Ξεκινάει με την πρώτη, της το βάζει μια φορά και φευγει, πάει στην δεύτερη της τον βάζει μια φορά και φεύγει. Αυτή τη δουλειά έκανε μέχρι την δέκατη.
- Παιδιά, τελείωσα, κάνει ο παππούς.
- Καλά, ρε παππού, γαμήσι είναι αυτό? Μια φορά και μετά τέρμα?
- Κάτσε να στο βάλω μια φορά και σε σένα, και μετά πες πως δε σε γάμησα…

ninolas
09-06-14, 12:27
θα απαντήσω με ενα ανέκδοτο και όποιος κατάλαβε ,κατάλαβε !

Ηταν μια παρέα 5 ατόμων και ο καθένας έλεγε πόσες φορές μπορούν να γαμήσουν σε μια μέρα.
Ο πρώτος είπε δυο, ο δεύτερος τρεις και ούτω καθ΄ εξής.
Ξαφνικά πετάγεται ο γέρος της παρέας και τους λέει:
- Παιδιά, εγώ μπορώ να γαμήσω δέκα φορές και με στοίχημα.
Του ψωνίζουν τις δέκα γκόμενες η παρέα και αρχίζει ο παππούς τη δουλειά.
Ξεκινάει με την πρώτη, της το βάζει μια φορά και φευγει, πάει στην δεύτερη της τον βάζει μια φορά και φεύγει. Αυτή τη δουλειά έκανε μέχρι την δέκατη.
- Παιδιά, τελείωσα, κάνει ο παππούς.
- Καλά, ρε παππού, γαμήσι είναι αυτό? Μια φορά και μετά τέρμα?
- Κάτσε να στο βάλω μια φορά και σε σένα, και μετά πες πως δε σε γάμησα…


Χαχαχαχαχα
πολύ καλό και κολλάει εδώ !!!

KOKAR
09-06-14, 12:28
νταξ υπάρχει θέμα με το βαν κτλπ κτλπ.......
το θέμα είναι να σε ανιχνεύσουν με κανα 1KW και όχι με 500mw,τουλάχιστον να φας καμπάνα που να αξίζει.....



θα απαντήσω με ενα ανέκδοτο και όποιος κατάλαβε ,κατάλαβε !


Ηταν μια παρέα 5 ατόμων και ο καθένας έλεγε πόσες φορές μπορούν να γαμήσουν σε μια μέρα.
Ο πρώτος είπε δυο, ο δεύτερος τρεις και ούτω καθ΄ εξής.
Ξαφνικά πετάγεται ο γέρος της παρέας και τους λέει:
- Παιδιά, εγώ μπορώ να γαμήσω δέκα φορές και με στοίχημα.
Του ψωνίζουν τις δέκα γκόμενες η παρέα και αρχίζει ο παππούς τη δουλειά.
Ξεκινάει με την πρώτη, της το βάζει μια φορά και φευγει, πάει στην δεύτερη της τον βάζει μια φορά και φεύγει. Αυτή τη δουλειά έκανε μέχρι την δέκατη.
- Παιδιά, τελείωσα, κάνει ο παππούς.
- Καλά, ρε παππού, γαμήσι είναι αυτό? Μια φορά και μετά τέρμα?
- Κάτσε να στο βάλω μια φορά και σε σένα, και μετά πες πως δε σε γάμησα…







Χαχαχαχαχα
πολύ καλό και κολλάει εδώ !!!

το ξέρω , για αυτό το έβαλα ! :wiink:

aletato
09-06-14, 12:45
Τεσπα guys, τελικα μονο τον transmitter και ενα διπολο θελω? :P

SeAfasia
09-06-14, 13:24
ναι Αλεξ φορτίο...

Τεσπα guys, τελικα μονο τον transmitter και ενα διπολο θελω? :P

ninolas
09-06-14, 14:39
μια ερώτηση
αυτό κάνει ? και αν ναι τι άλλο χρειάζεται ? και πως ρυθμίζουμε σε ποια συχνότητα θα παίζει ? μήπως ανάλογα με το δίπολο εκπομπής που βάλουμε ?
http://www.electrohoros.gr/more_details.php?id_prod=KIT_No.1009&ref=bestprice.gr
δεν θέλω να ασχοληθώ για εκπαιδευτικούς λόγους ρωτάω

Costis Ni
09-06-14, 14:43
Το διπολάκι με μια κάθοδο του τύπου RG-58 χρειάζεσαι και οι συχνότητες επιλέγονται από τα μπουτονάκια που βλέπεις στην πρόσοψη.

Αυτό το πράγμα που στην Ελλάδα λέμε "κάθοδο" το καλώδιο που πάει στην κεραία, επειδή κάνει κάθοδο από την ταράτσα, μου φαίνεται κάπως.

nikosp
09-06-14, 14:49
Εγώ πάντως θα ήθελα να ρωτήσω ΟΛΟΥΣ αυτούς που έγραψαν για το 'βανάκι' που θα επισκεφθεί τον νεαρό που ξεκίνησε το post αυτό εάν όταν άρχιζαν δεν τους κέντριζε το ενδιαφέρον να κατασκευάσουν ένα πομπουδάκι έτσι για πλάκα
Πιστεύω όλοι θα το έχουν κάνει
Μερικοί δε που το θέμα τους άρεσε πολύ ξεκίνησαν σπουδές στο αντικείμενο και στη συνέχεια επαγγελματική αποκατάσταση στα Ηλεκτρονικά και μερικοί έγιναν και ραδιοερασιτέχνες
Τώρα για το πόσο μπορεί να καθίσει να ασχοληθεί το 'βανάκι' με ένα πομπουδάκι των 2-3-4-5 watt λίγο απίθανο μου φένεται

john_b
09-06-14, 14:53
Και μια και είπαμε για KW, άκουσα κάτι με το φορητό εχτές το βράδυ στην δουλειά, σε συνομιλία μεσαιατζίδων, ότι έφυγε ένας συνάδελφος τους από βόρεια προάστεια από ηλεκτροπληξία. Πολύ κρίμα. Εμείς παλιά ως πιτσιρικάδες παίζαμε με τρελά βόλτ και κάποιες φορές ακουμπάγαμε κάπου άθελα μας και τρώγαμε τις σφαλιάρες μας από το ρεύμα, αλλά όταν ακούς κάτι τέτοια συνηδειτοποιείς σε τι κίνδυνο θέταμε τον εαυτό μας. Όλα τα τροφοδοτικά ιδιοκατασκευές πάνω σε ένα απλό σασί τύπου Π και μια πρόσοψη μπροστά υπερυψωμένη.

panos_panopoulos
09-06-14, 15:27
Εγώ πάντως θα ήθελα να ρωτήσω ΟΛΟΥΣ αυτούς που έγραψαν για το 'βανάκι' που θα επισκεφθεί τον νεαρό που ξεκίνησε το post αυτό εάν όταν άρχιζαν δεν τους κέντριζε το ενδιαφέρον να κατασκευάσουν ένα πομπουδάκι έτσι για πλάκα
Πιστεύω όλοι θα το έχουν κάνει
Μερικοί δε που το θέμα τους άρεσε πολύ ξεκίνησαν σπουδές στο αντικείμενο και στη συνέχεια επαγγελματική αποκατάσταση στα Ηλεκτρονικά και μερικοί έγιναν και ραδιοερασιτέχνες
Τώρα για το πόσο μπορεί να καθίσει να ασχοληθεί το 'βανάκι' με ένα πομπουδάκι των 2-3-4-5 watt λίγο απίθανο μου φένεται

Ορίστε Νίκο, #142 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52210&p=528205&viewfull=1#post528205) #143 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52210&p=528267&viewfull=1#post528267) #144 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52210&p=528273&viewfull=1#post528273) έψαξα και το βρήκα , δεν είναι αυτό το κινεζάκι βέβαια που έχει μετρηθεί με πολλές αρμονικές αλλά μιλάμε για 7 καθαρά watt.
καλά να περνάς .

Dragonborn
09-06-14, 15:29
Τώρα για το πόσο μπορεί να καθίσει να ασχοληθεί το 'βανάκι' με ένα πομπουδάκι των 2-3-4-5 watt λίγο απίθανο μου φένεταιΚαι εμένα μου φαίνεται απίθανο να χαλάσουν τον ύπνο τους για κάτι τέτοιο και μάλιστα εκτός μεγάλων αστικών κέντρων, εκτός αν συμβαίνει κάτι από τα ακόλουθα, και φυσικά με την προϋπόθεση ότι ο πομπός λειτουργεί για παρατεταμένα χρονικά διαστήματα.:

Καταγγελία από ανταγωνιστή
Παράπονα για παρεμβολές
Καταγγελία από αντιπαθητικό γείτονα (τα παιδιά μας, καρκίνος κλπ)


Τώρα στο λεκανοπέδιο της Αττικής θεωρητικά μπορούν να προσδιορίσουν τη θέση του χονδρικά χωρίς να σηκωθούν από την αναπαυτική πολυθρόνα τους, αλλά μου φαίνεται απίθανο να ξεχωρίσουν ένα πομπό 5 W μέσα στα πανίσχυρα σήματα των εμπορικών σταθμών.

aletato
09-06-14, 16:03
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!! :D και τωρα που δημιουργηθηκε το θεμα... Το βανακι πως βρησκει τις εκπομπες? (νμζ να καταλάβατε τι εννοω )

matthew
09-06-14, 16:32
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!! :D και τωρα που δημιουργηθηκε το θεμα... Το βανακι πως βρησκει τις εκπομπες? (νμζ να καταλάβατε τι εννοω ) Έχει εξειδικευμένο εξοπλισμό (ραδιογωνιόμετρα & άλλα ηλεκτρονικά συστήματα) για τέτοια δουλειά.

nikosp
09-06-14, 18:26
Και εμένα μου φαίνεται απίθανο να χαλάσουν τον ύπνο τους για κάτι τέτοιο και μάλιστα εκτός μεγάλων αστικών κέντρων, εκτός αν συμβαίνει κάτι από τα ακόλουθα, και φυσικά με την προϋπόθεση ότι ο πομπός λειτουργεί για παρατεταμένα χρονικά διαστήματα.:

Καταγγελία από ανταγωνιστή
Παράπονα για παρεμβολές
Καταγγελία από αντιπαθητικό γείτονα (τα παιδιά μας, καρκίνος κλπ)


Τώρα στο λεκανοπέδιο της Αττικής θεωρητικά μπορούν να προσδιορίσουν τη θέση του χονδρικά χωρίς να σηκωθούν από την αναπαυτική πολυθρόνα τους, αλλά μου φαίνεται απίθανο να ξεχωρίσουν ένα πομπό 5 W μέσα στα πανίσχυρα σήματα των εμπορικών σταθμών.
Στην περίπτωση του πομπού των 5 watt μπορούν να τον ξεχωρίσουν ΜΟΝΟ όταν βρίσκονται κοντά του και όχι από απόσταση(διότι δεν φτάνει εκεί)

Dragonborn
09-06-14, 18:30
Έχει εξειδικευμένο εξοπλισμό (ραδιογωνιόμετρα & άλλα ηλεκτρονικά συστήματα) για τέτοια δουλειά.Συνήθως το πρώτο και καθοριστικό βήμα είναι το "καρφί". Αρκετές φορές το ραδιογωνιόμετρο είναι το άλλοθι και η μέθοδος κατασκευής μαρτυρίας για το δικαστήριο.

ninolas
09-06-14, 19:31
μια ερώτηση
αυτό κάνει ? και αν ναι τι άλλο χρειάζεται ? και πως ρυθμίζουμε σε ποια συχνότητα θα παίζει ? μήπως ανάλογα με το δίπολο εκπομπής που βάλουμε ?
http://www.electrohoros.gr/more_details.php?id_prod=KIT_No.1009&ref=bestprice.gr
δεν θέλω να ασχοληθώ για εκπαιδευτικούς λόγους ρωτάω
μπορεί κάποιος γνώστης να μου απαντήσει σε αυτό ? :confused1:
ευχαριστώ :biggrin:

leosedf
09-06-14, 19:48
Καλά Χριστούγεννα.