PDA

Επιστροφή στο Forum : Θορυβος σε LM358



Marge
08-06-14, 23:39
Καλησπερα. Εχω μια διαταξη απο 3 ενοισχυτες LM358 (απλα buffer και αναστρεφουσες συνδεσμολογιες...οχι κατι ιδιαίτερο) και στο τελος μετραω την εξοδο με ενα AVR. Ενω λοιπον εχω τεσταρει το κυκλωμα του AVR οτι μετραει σωστα με μπαταριες, απλους διαιρέτες τασης κλπ, οταν τον βάζω στην έξοδο των τελεστικων μετράω μια τάση περίπου 100mV max που μεταβάλεται τυχαία σαν θορυβο (ενώ το πολύμετρο μετράει 0V). Η ερώτηση μου ειναι αν ειναι φυσιολογικο να υπάρχει "θόρυβος"; της τάξης των 100mV στον 358 με τάση τροφοδοσίας 12V; Ευχαριστώ!

FILMAN
09-06-14, 16:23
Αν η τροφοδοσία είναι μονή ναι, διότι ο τελεστικός είναι φύσει αδύνατον να μπορεί να απορροφάει μεγάλα ρεύματα όταν η έξοδός του είναι σε στάθμη 0.

Για πιθανές λύσεις μπορείς να ανεβάσεις το κύκλωμα;

Yianni6
09-06-14, 20:25
Ο θόρυβος είναι AC? Η είναι κάτι σαν offset? Φαντάζομαι για να λες οτι το πολύμετρο μετράει 0 θα είναι κάτι AC.
Σε κάθε περίπτωση δες εδώ:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLvOlSehNtuHu2FviAaZaiyXwN41G4b1Lf

Τα βίντεάκια αυτά είναι μεγάλο σχολείο για τους op-amps και για τη μη-ιδανικη συμπεριφορά τους.

Marge
09-06-14, 20:45
Αν η τροφοδοσία είναι μονή ναι, διότι ο τελεστικός είναι φύσει αδύνατον να μπορεί να απορροφάει μεγάλα ρεύματα όταν η έξοδός του είναι σε στάθμη 0.

Για πιθανές λύσεις μπορείς να ανεβάσεις το κύκλωμα;

Δεν ειμαι σιγουρη οτι σε καταλαβαινω. Παντως το κυκλωμα ειναι αυτο.

51470

Αυτο που προσπαθω ειναι να μετατρεπω τα αρνητικα σε θετικα για να μπορω να τα μετραω με AVR. Επισης οταν στο τελος αντι για αθροιση με τελεστικο αφησα μονο τις αντιστασεις των 580 εβγαζε θορυβο 40mV που νομιζω ειναι αρκετα φυσιολογικος!

China
09-06-14, 21:59
Αν μέτραγες 40mV πριν τον αθροιστή και σου φαίνεται λογικό, δεν είναι λογικό να έχεις 80mV θόρυβο στην έξοδο, μιας και η ενίσχυση στην περίπτωσή σου είναι Av=1+(R7/R6)=2;
Υπολόγισε και τυχόν σφάλμα κβάντισης από την δειγματοληψία του A/D του AVR... Και λίγο παραπάνω θόρυβο αν το έχεις στήσει σε breadboard...

Dragonborn
09-06-14, 22:37
Ξέρεις, η είσοδος του LM358 μπορεί να πάει έως την αρνητική τροφοδοσία (βλέπε datasheet). Εσύ όμως την οδηγείς την αναστρέφουσα είσοδο χαμηλότερα και αρχίζεις να πολώνεις κατά την ορθή φορά την επαφή B-C στο PNP τρανζίστορ εισόδου, με τα αποτελέσματα που βλέπεις.

FILMAN
10-06-14, 15:54
Έτσι. Δεν μπορείς να δώσεις αρνητικές τάσεις στους τελεστικούς με μονή τροφοδοσία, ούτε είναι σωστό να εκμεταλλεύεσαι το ότι δεν θα μπορέσει να κατέβει αρνητικά η έξοδός τους για να υπερθέσεις την άλλη ημιπερίοδο και έτσι να πετύχεις πλήρη ανόρθωση του σήματος (γιατί αυτό προσπάθησες να κάνεις).

Στο σύστημα δεν υπάρχει αρνητική τροφοδοσία;
Το σήμα εισόδου μεταξύ ποιων τιμών κυμαίνεται;

Marge
10-06-14, 17:15
Αρνητικη τροφοδοσια εχω... αλλα δεν μπορω να σκεφτω αλλο τροπο να κανω ανορθωση και λιγο που googlara δεν βρηκα κατι ετοιμο...Οτι βρισκω εχει μεσα διοδους που σε μικρο σημα μου ειναι αχρηστο. Η εισοδος μου θελω να ειναι απο καποια mV μεχρι τα 5V του AVR. Εχετε κατι αλλο να προτεινετε; Καποιο αλλο κυκλωματακι;

Γενικα μια ερωτηση: "ούτε είναι σωστό να εκμεταλλεύεσαι το ότι δεν θα μπορέσει να κατέβει αρνητικά η έξοδός τους" .... Ζορίζω τον ενισχυτη; Η απλα δεν παιρνω σωστο αποτέλεσμα; Επειδη δεδομενου οτι χρησιμοποιω τελεστικους των 0,30Ε τα 30-40mV λαθος στην έξοδο δεν μου φαίνονται τραγικα!

China
10-06-14, 19:42
Αφού έχεις σήμα έως 5Volt ίσως μπορείς να το διαιρέσεις δια 2 με έναν διαιρέτη τάσης και να του δώσεις DC level στα 2,5Volt. Έτσι θα έχεις ένα σήμα από 0 μέχρι 5 στην είσοδο του AVR. Βέβαια θα έχεις την μισή διακριτική ικανότητα.

Marge
10-06-14, 21:54
Αυτο το σκεφτηκα πριν αποφασισω να κανω ανορθωση... Αλλα αν εχω ας πουμε ενα σημα 200mV στην εισοδο... θα φτασουν 100 και θα εχει 10 σφλμα μονο ο AVR. Ισως να ειναι κοντα σε αυτο που παιρνω τωρα τελικα αλλα σκεφτομαουν μηπως μπορω να το αποφυγω...!

FILMAN
11-06-14, 15:07
Το γεγονός ότι τα κυκλώματα που βρήκες περιέχουν διόδους δεν σημαίνει ότι έχουν κατώφλι ενεργοποίησης 600 ... 700mV, διότι αν οι δίοδοι περιέχονται στο βρόχο ανάδρασης κάποιου τελεστικού μπορείς να ανορθώσεις σήματα mV. Με αυτό που πήγες να κάνεις εσύ δεν μπορείς να έχεις απαίτηση για γραμμικότητα κοντά στο 0.

Marge
13-06-14, 14:57
Okay... Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια... Θα δοκιμασω και καποια διαταξη με διοδους και θα δω ποια συμπεριφερεται καλυτερα!