PDA

Επιστροφή στο Forum : Τιμολόγηση εργασιών ηλεκτρολόγου



rch
09-06-14, 22:17
Στο παρελθόν είχα δει έναν κατάλογο (ας πούμε) που είχε τις τιμές στις διάφορες εργασίες που αφορούν το επάγγελμα του ηλεκτρολόγου. Επειδή δουλεύω σε παραπλήσιο επάγγελμα, μερικές φορές συμβουλεύω τους ιδιοκτήτες για κάποιες ενέργειες, απλά δεν ξέρω πόσο να τους κοστολογήσω. Από την μία θέλω να βγάλω κάποια χρήματα, από την άλλη δεν θέλω να ρίξω την τιμή της αγοράς.

info@kalarakis.com
10-06-14, 10:10
Μπορείς να ζητήσεις το τιμοκατάλογο εργασιών από το σωματείο ηλεκτρολόγων Ηράκλειο Κρήτης και από το Χανίων
Αυτά έχουν σχετικά ενήμερο κατάλογο
Θα πάρεις μια ιδέα από τις τιμές
Αλλα όπως σε όλες τις δουλείες τα πάντα εξαρτώνται χίλιους παράγωντες

chip
10-06-14, 10:26
σωματείο και τιμοκατάλογος?.... αυτό δεν μου ακούγεται και πολύ νόμιμο... πρέπει να προσκρούει στο νόμο περί ανταγωνιστικότητα, ελεύθερης αγοράς.... κλπ...

ίσως μπορούσες να δεις τον τιμοκατάλογο για υπολογισμούς εργολαβιών δημοσίων έργων.... αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο site υπάρχει....(ίσως στο TEE ίσως στο ΥΠΕΧΩΔΕ... δε θυμάμαι....)
βέβαια τέτοιοι κατάλογοι έχουν συνταχθεί με τη σκέψη οτι φτιάχνεις ολόκληρο κτίριο... μπορεί δηλαδή να σου λέει τοποθέτση πρίζας 1,2 euro... (λέμε τώρα... στην τύχη το είπα το 1,2)

info@kalarakis.com
10-06-14, 12:40
Τα σωματεία αυτά λειτουργούν ως ΑΕ ή κάτι τέτοιο που τους επιτρέπει να εκδώσουν τιμοκατάλογο.

Fixxxer
10-06-14, 14:22
Μιχαλη κατι τετοιο εννοεις...
http://www.ilektrologosirakleio.com/%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%C E%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD/

rch
11-06-14, 20:26
Νομίζω ο Μιχάλης λέει για κατάλογο κανονικό, που έλεγε τα πάντα μέσα πχ τοποθέτηση σωλήνας φ25 τόσο το μέτρο, το νυμ τόσο κλπ. Αυτό που χρειάζομαι είναι ένας μπούσουλας. Άμα οι τιμές της αγοράς είναι πάνω κάτω όπως στο πόστ του φίξερ είμαι κομπλέ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

info@kalarakis.com
11-06-14, 21:01
Αυτό είναι η ιστοσελίδα του συγκεκριμένου ηλεκτρολόγου Ο τιμοκατάλογος είναι κανονικός
Κατέβασε από εδώ το demo και δες τους καταλόγους Είναι και από τα δυο σωματεία
http://www.kalarakis.com/html/prosfora.html
Μπορείς να πάρεις και τηλέφωνο να στον στείλουν αν είσαι ηλεκτρολόγος και γραμμένος σε κάποιο σωματείο

betacord85
11-06-14, 21:05
αληθεια μιας που το ανεφερε ο μιχαλης στο παραπανο ποστ...εισαι ηλεκτρολογος?εχεις αδεια?χωρις παρεξειγηση...

rch
11-06-14, 23:00
αληθεια μιας που το ανεφερε ο μιχαλης στο παραπανο ποστ...εισαι ηλεκτρολογος?εχεις αδεια?χωρις παρεξειγηση...

Ναι, ΤΕ.

@μιχάλης πολύ καλός, θα το κατεβάσω και θα σου πω αύριο που θα κάτσω να το ψάξω λίγο. Βέβαια έπεσε στο μάτι μου ότι ο κατάλογος είναι του 06 άρα φαντάζομαι έχουν μιωθεί οι τιμές.

xrhstosmp
12-06-14, 21:34
Ναι, ΤΕ. @μιχάλης πολύ καλός, θα το κατεβάσω και θα σου πω αύριο που θα κάτσω να το ψάξω λίγο. Βέβαια έπεσε στο μάτι μου ότι ο κατάλογος είναι του 06 άρα φαντάζομαι έχουν μιωθεί οι τιμές. εχω χασει κατι?τι εχει μειωθει απο το 06?τα υλικα ,τα καυσιμα,οι εισφορες,η φορολογια?πως να μειωθουν οι τιμες?

Alxnks
12-06-14, 22:15
εχω χασει κατι?τι εχει μειωθει απο το 06?τα υλικα ,τα καυσιμα,οι εισφορες,η φορολογια?πως να μειωθουν οι τιμες?


Οντως εχεις χασει κάτι, το κυριοτερο...εχουν μειωθεί (έως εξαφανιστεί σε περιπτωσεις απολύσεων-ανεργίας) οι μισθοί εκείνων που πληρώνουν τον ηλεκτρολόγο.
Αν εκείνος λοιπον αυξάνει τις τιμές του, ενω στους αλλους μειωνεται-εξαφανιζεται....μάντεψε ποιος θα κλείσει το μαγαζί του.

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xarry
29-05-18, 22:00
Αν υπαρχει καποιος ηλεκτρολογος που να αναλαμβανει καποιες εργασιες στη Νεα Σμυρνη ας μου στειλει ενα πμ.