PDA

Επιστροφή στο Forum : Λογαριασμοί ΔΕΗ και "μαγγανείες" που γίνονται



KOKAR
10-06-14, 20:46
ενώ ήμουν μέσα στην καλή χαρά λόγο του 3ημερου που ερχεται αντικρίζω στην πόρτα τον λογαριασμό της ΔΕΗ....τι σκατά λέω, τωρα δεν θα εχει το "χαράτσι" άρα θα είναι μικρότερος, αμ δε ο λογαριασμός ήταν πολύ μεγαλύτερος απο τις άλλες φορές, έβγαλα και συγκρινα τους παλιούς λογαριασμούς και ενω δεν εχει αλλάξει τιποτα στις καταναλώσεις του σπιτιού οι οποίοι ήταν απο 800 έως 1060 KWh, ο τωρινός ήρθε 1818KWh ! Αυτο συνάρτηση με την αύξηση της KWh από 0,07850 σε 0,09460 ήρθε και έδεσε
οι KWh που έκαψα ειναι σωστές, η πουστια στο ολο θέμα ειναι οτι στο πρώτο τετραμηνο έβαλαν μια τιμη στην τύχη οπότε οταν εγινε η καταμέτρηση φάνηκε η διάφορα με αποτέλεσμα
α) να χρεωθούν όλες οι KWh με το νεο τιμολόγιο
β) να αυξηθούν όλες οι "παρελκόμενες" μαλακισμενες χρεωσεις
γ) να είναι αυξημένος ο ΦΠΑ ....
και μερικα αλλα που δεν συγκράτησα αλλα ειμαι σίγουρο οτι ο Γιάννης ( lepouras ) θα συμπληρώσει οτι εχω ξεχάσει εγω !

σήμερα πήγα στην ΔΕΗ και μου ειπαν οτι απο την στιγμή που εχει γινει καταγραφή και δεν μπορώ να αποδείξω το αντίθετο δεν μπορώ να κάνω τιποτα
ακόμα και οταν τους έδειξα τους παλιούς λογαριασμούς τις ιδιας περιόδου που αποδείκνυε το "λάθος" μου είπαν δεν γίνετε τιποτα

το πρόβλημα λύνεται μόνο κάνοντας απο εδω και περα την καταγραφή και εισαγωγή του καταμετρητή μόνος μου μέσω του site του ΔΕΔΔΗΕ
ετσι δεν θα εχω πλεον τουε "έναντι" αλλα μονο εκκαθαριστικους λογαριασμούς

http://www.deddie.gr/el/kataxwrisi-endeiksewn-metriti_5634

είναι απλό , βάζεις μονο τον αριθμό της Κωδικός Ηλεκτρονικής Πληρωμής και την ένδειξη του ρολογιου

https://ivr.deddie.gr/(S(hhtun2qdx0udt2jvbbceah55))/Login.aspx

KOKAR
10-06-14, 21:10
αν το πάμε και λιγο παραπέρα μπορούμε να γραφτούμε να περνούμε τους λογαριασμούς σε ηλεκτρονική μορφή κάνοντας απλά ενα account στο παρακάτω site

https://www.dei.com.gr/Ebill/Login.aspx?ReturnUrl=%2fEBill%2fMyBills.aspx

KOKAR
10-06-14, 21:19
αλλο ενα που έμαθα λογο του συγκεκριμενου προβλήματος ειναι οτι το σύστημα για την καταγραφή των μετρητών απο εμάς τους ίδιους
ειναι εδω και πολύ στον "αέρα" αλλα το εχουν σε τόσο χαμηλό προφίλ που ειναι σχεδον σαν να μην υπάρχει
τυχαίο ? δεν νομιζω

chris73
10-06-14, 21:31
Κώστα κάααααποτε είχα δώσει καταγραφή αλλά πάλι είχα βγει χαμένος (είχα ανεβάσει και εδώ τα στοιχεία μια και είχε και άπιστους Θωμάδες, αλλά δεν βρίσκω το θέμα).

Εγώ έκανα τότε τι βλάκεια στο δίμηνο να δώσω καταγραφή που ήταν 405kWh, έτσι ανέβηκα κατηγορία και τα πλήρωσα παραπάνω.
Στο επόμενο δίμηνο είχα πολύ λιγότερα από 400. Έτσι αν το άφηνα με έναντι θα είχα μείνει στην πρώτη κλίμακα στο σύνολο της κατανάλωσης...
Μόνος ΄μου έχασα! χαχαχα

Δεν είναι πάντως νομίζω χαμηλού προφίλ η κατάσταση. Το γράφουν και επάνω στους λογαριασμούς αν θυμάμαι καλά. Ας ανοίγουμε τα μάτια μας σε απλά πράγματα.

*Α! το βρήκα,
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72348

KOKAR
10-06-14, 21:38
Κώστα κάααααποτε είχα δώσει καταγραφή αλλά πάλι είχα βγει χαμένος (είχα ανεβάσει και εδώ τα στοιχεία μια και είχε και άπιστους Θωμάδες, αλλά δεν βρίσκω το θέμα).

Εγώ έκανα τότε τι βλάκεια στο δίμηνο να δώσω καταγραφή που ήταν 405kWh, έτσι ανέβηκα κατηγορία και τα πλήρωσα παραπάνω.
Στο επόμενο δίμηνο είχα πολύ λιγότερα από 400. Έτσι αν το άφηνα με έναντι θα είχα μείνει στην πρώτη κλίμακα στο σύνολο της κατανάλωσης...
Μόνος ΄μου έχασα! χαχαχα

Δεν είναι πάντως νομίζω χαμηλού προφίλ η κατάσταση. Το γράφουν και επάνω στους λογαριασμούς αν θυμάμαι καλά. Ας ανοίγουμε τα μάτια μας σε απλά πράγματα.

μα ακριβώς αυτο ειναι το πρόβλημα, βάζοντας λιγότερα KW στο έναντι στην τελικό που γίνετε η καταμέτρηση βρίσκουν την διάφορα και σε όλα πάνε κατά διαόλου
κάτσε να μπει και να γράψει ο Γιάννης ( lepouras ) την άποψη του για το θεμα, τα γνωρίζει πολυ καλύτερα απο εμένα.

lepouras
10-06-14, 23:30
να πω και εγώ μιας και με φώναξε ο Κώστας να δούμε τη συνέβη(μήπως έχει διαρροές κλπ.)
τον τελευταίο μήνα από γνωστούς και πελάτες έχω ακούσει πάρα πολλές περιπτώσεις που πάθανε το ίδιο.

στην ουσία από τον Κώστα και ελάχιστους που κρατούν όλους τους λογαριασμούς τους αυτό που διαπιστώσαμε είναι ότι στο προηγούμενο τετράμηνο(κάποιες φορές και περισσότερα τετράμηνα) μπήκε μια μέτρηση που δεν ανταποκρίνεται με βάση τις γενικές του καταναλώσεις ανά τετράμηνο και κυρίως της αντίστοιχης περιόδου με πέρυσι.
πχ πέρυσι (9-12 )1080KWh, φέτος (9-12)540KWh ενώ η μέση του κατανάλωση ανά 4μηνο είναι στις 900.

το συμπέρασμα που έβγαλα μέχρι στιγμής είναι ότι επειδή προσλαμβάνει συμβασιούχους με 5 μηνά η ΔΕΗ για καταμέτρηση αυτό που συμβαίνει είναι να μην κάνουν καλά την δουλειά τους (πες απειρία μέχρι να μάθουν πες ωχ αδερφέ σε 5 μήνες θα είμαι άνεργος τη με νοιάζει) με αποτέλεσμα να γίνετε τις τρελής.
επίσης ένας άλλος παράγοντας είναι ότι όσες μετρήσεις τις αναλαμβάνουν εργολάβοι , παίρνουν υπαλλήλους που τους πληρώνουν με το κομμάτι(μετρητή) και με τιμή ανά κομμάτι ελάχιστα(λιγότερο από μισώ ευρώ νομίζω). αποτέλεσμα ο (ας πούμε) υπάλληλος για να μαζέψει μετρήσεις να βαράνε νούμερα σε πολλές μετρήσεις στο περίπου με βάση παλαιότερων που βλέπουν και φαίνονται στο μηχάνημα(αντί να τρέχουν από σπίτι σε σπίτι) και σου λέει βάλε κάτι λιγότερο μην μας κάτσει καμιά στραβή και έκανε οικονομία ο άλλος και δεν ταιριάζουν οι μετρήσεις και άσε στην επόμενη να του μετρήσω να βγει η διαφορά.

το άλλο πρόβλημα είναι ότι ο έναντι βγαίνει υποτίθεται με έναν μέσο όρο των μετρήσεων από τα προηγούμενα και των αντίστοιχων περιόδων αλλά επειδή του Κώστα ο προηγούμενος βγήκε μικρός βγήκε μικρός και ο έναντι με αποτέλεσμα να του έρθουν μαζεμένα και όλα μαζί.
του έκατσε και η αύξηση τις KWh μαζί με την αύξηση τον εκπομπών διοξειδίου κλπ και με το μάζεμα τώρα σε αυτό το 4μηνό των KWH να του ζητάν να τα πληρώσει με τις τωρινές τιμές.

λύση στο πρόβλημα δεν ξέρω ποια θα είναι διότι σε άλλες ΔΕΗ που συνέβη το ίδιο δέχτηκαν να μοιράσουν τις KWh με βάσει τους μήνες και τον προηγούμενον καταναλώσεων χωρίς να παραδεχτούν άμεσα ότι δεν έγινε καταμέτρηση(στην Κόρινθο μου έτυχε να έχουν να μετρήσουν σχεδόν 2 χρόνια σε γιαγιά συνταξιούχο το ΟΓΑ και να τις έρθουν 4000-5000 KWh μαζεμένες) και να μειωθεί σημαντικά ο λογαριασμός λόγο αλλαγής κλίμακας κλπ.

τώρα εκεί που πήγε ο Κώστα επιβεβαίωσε αυτό που λέω χρόνια. το κάθε κατάστημα της ΔΕΗ είναι και αυτόνομο κράτος. ότι θέλουν λένε ότι θέλουν ζητάνε και ότι θέλουν κάνουν.

Κώστα καλό κουράγιο.

τώρα ότι άλλη απορία έχετε και μπορώ να την λύσω(ίσως γιατί δεν μπορεί να το εξηγήσει ο Κώστας) ευχαρίστως.
αν κάποιος έχει βρει λύση με κάνα ινστιτούτο καταναλωτών κλπ να μας το πει να το λέω και εγώ σε όσους παθαίνουν το ίδιο.

Fixxxer
10-06-14, 23:55
Αυτο με την καταγραφη και δηλωση μεσω ιντερνετ το κανω απ την πρωτη στιγμη και πληρωνω οτι καιω και οχι οτι γραφουν οι εργαζομενοι των εργολαβων του ΔΕΔΔΗΕ...

Προσοχη ομως σε κατι μπορουν να σου αλλαξουν κατηγορια χρεωσης KWh βαση απλης αναλογικης που εφαρμοζουν...

Σε εμενα αλλαξε η τιμη ως εξης: Δηλωσανε την ενδειξη του μετρητη και ειχα καψει 427 KWh σε ενα διμηνο για την ακριβεια 64 μερες (σημαντικος ο αριθμος ημερων) και πηγα σε αλλη καηγορια χρεωσης αυτη που ειναι απο 800-1600 KWh...

Το γιατι μου αλλαξανε χρεωση υπολογιζεται ως εξης (120 ημερες*427 KWh) / 64 ημερες = 800.625 για 0.625 KWh πηγα σε αλλη τιμη...

chris73
11-06-14, 01:02
Αυτο με την καταγραφη και δηλωση μεσω ιντερνετ το κανω απ την πρωτη στιγμη και πληρωνω οτι καιω και οχι οτι γραφουν οι εργαζομενοι των εργολαβων του ΔΕΔΔΗΕ...

Προσοχη ομως σε κατι μπορουν να σου αλλαξουν κατηγορια χρεωσης KWh βαση απλης αναλογικης που εφαρμοζουν...

Σε εμενα αλλαξε η τιμη ως εξης: Δηλωσανε την ενδειξη του μετρητη και ειχα καψει 427 KWh σε ενα διμηνο για την ακριβεια 64 μερες (σημαντικος ο αριθμος ημερων) και πηγα σε αλλη καηγορια χρεωσης αυτη που ειναι απο 800-1600 KWh...

Το γιατι μου αλλαξανε χρεωση υπολογιζεται ως εξης (120 ημερες*427 KWh) / 64 ημερες = 800.625 για 0.625 KWh πηγα σε αλλη τιμη...

Aυτό ακριβώς λεω παραπάνω για την μοναδική φορά που έδωσα μέτρηση.

rama
11-06-14, 10:32
Σε μένα οι μετρήσεις όλες είναι ρεαλιστικές, μιάς και παρακολουθώ συνέχεια τις ενδείξεις του μετρητή και δεν βλέπω κάτι που να μην ανταποκρίνεται στις πραγματικές συνθήκες.
Σε κάθε περίπτωση, όσο κουκουρούκου και να είναι ο έναντι, στην εκκαθάριση όλα πάνε εκεί που πρέπει. Η συνολική κατανάλωση της εκκαθάρισης καθορίζει το συνολικό ποσό έναντι+εκκαθάριση. Μπορεί ενδεχομένως σε οριακές καταναλώσεις να ανεβείς κλίμακα στον έναντι, αλλά στην εκκαθάριση αυτό θα ληφθεί υπόψη και ο συνολικός λογαριασμός είναι πάντα ο σωστός.
Αν έχετε θέμα με τον έναντι, τότε δοκιμάστε την ηλεκτρονική καταχώριση των καταναλώσεων.
Γενικά να παρακολουθείτε την κατανάλωση και τις ενδείξεις στα ρολόγια.

Fixxxer
11-06-14, 12:06
Aυτό ακριβώς λεω παραπάνω για την μοναδική φορά που έδωσα μέτρηση.

Δεν ηταν η μετρηση λαθος ουτε απο εμενα ουτε απο τον εργαζομενο απλα ετυχε...
Εγω το κανω για να πληρωνω οτι καιω και οχι τη μια φορα 80 και την αλλη 200 ευρω...
Κανονικα με τους εξυπνους μετρητες που θα βαλουν πρεπει να σου παιρνουν την ενδειξη συγκεκριμενη ωρα...

Παλιοτερα αξιζε η καταχωρηση ενδειξης γιατι τα υπολοιπα τελη πχ δικτυο διανομης κλπ ειχαν διαφορετικες κατηγοριες χρεωσης KWh απο οτι η κατηγοριες καταναλωσης...

lynx
11-06-14, 13:02
οι KWh που έκαψα ειναι σωστές, η πουστια στο ολο θέμα ειναι οτι στο πρώτο τετραμηνο έβαλαν μια τιμη στην τύχη οπότε οταν εγινε η καταμέτρηση φάνηκε η διάφορα με αποτέλεσμα
α) να χρεωθούν όλες οι KWh με το νεο τιμολόγιο
β) να αυξηθούν όλες οι "παρελκόμενες" μαλακισμενες χρεωσεις
γ) να είναι αυξημένος ο ΦΠΑ ....
και μερικα αλλα που δεν συγκράτησα αλλα ειμαι σίγουρο οτι ο Γιάννης ( lepouras ) θα συμπληρώσει οτι εχω ξεχάσει εγω !

σήμερα πήγα στην ΔΕΗ και μου ειπαν οτι απο την στιγμή που εχει γινει καταγραφή και δεν μπορώ να αποδείξω το αντίθετο δεν μπορώ να κάνω τιποτα

το πρόβλημα λύνεται μόνο κάνοντας απο εδω και περα την καταγραφή και εισαγωγή του καταμετρητή μόνος μου μέσω του site του ΔΕΔΔΗΕ
ετσι δεν θα εχω πλεον τουε "έναντι" αλλα μονο εκκαθαριστικους λογαριασμούς

http://www.deddie.gr/el/kataxwrisi-endeiksewn-metriti_5634


https://ivr.deddie.gr/(S(hhtun2qdx0udt2jvbbceah55))/Login.aspx

Η επισημη απαντηση της δεη ειναι οτι οι εναντι λογαριασμοι βγαινουν βαση αλγοριθμου
και συμφωνα με παλαιοτερες καταναλωσεις. Δλδ δεν μεσολαβει ανθρωπινο χερι. (Και συμπληρωνω εδω...χωρις να σημαινει αυτο οτι δεν γινεται).

Οσο για τις μετρησεις που λες...θα το κανεις 5-6 φορες και μολις δεις μερικους ισορροπημενους λογαριασμους θα βαρεθεις να ασχολησε και με αυτο στη ζωη σου :001_smile:

spirakos
11-06-14, 13:40
Πλεον οι καταμετρησεις δινονται σε ιδιωτες σε τιμες κατω της ξεφτηλας. Συγκεκριμενα ο υπαλληλος ο τελευταιος της πυραμιδας που κανει τη καταμετρηση πληρωνεται 30-40λεπτα για καθε ρολοι, δηλαδη για να βγαλει ενα 30αρι πρεπει να καταγραψει 75-100 μετρησεις. Νομιζετε πως παντα τα μετραν ολα?

Fixxxer
11-06-14, 14:30
www.energypress.gr/news/Ayxhsh-sok-64-ews-79-sto-ypsos-twn-YKW-apo-1hs-Ioylioy2

Ελα παρε παρε!
Αναπτυξη δεν θελατε?

KOKAR
11-06-14, 21:02
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 4/12/13. Σε μια περίοδο που το πρόβλημα της ενεργειακής φτώχειας λαμβάνει διαστάσεις επιδημίας, οι συνεχείς αυξήσεις στους λογαριασμούς της ΔΕΗπροκαλούν περαιτέρω προβλήματα σε μία κοινωνία που ήδη δυσκολεύεται να καλύψει βασικές ενεργειακές ανάγκες, όπως η θέρμανση.
Από το 2007 έχουν πραγματοποιηθεί περισσότερες από 20 αυξήσεις στους λογαριασμούς της ΔΕΗ. Γιατί όμως αυξάνεται τόσο συχνά η τιμή της ηλεκτρικής ενέργειας και οι συναφείς χρεώσεις, όταν το κόστος παραγωγής της φαινομενικά παραμένει ίδιο; Η απλή απάντηση είναι λόγω των πολλαπλών (και κρυφών) επιδοτήσεων προς τα ορυκτά καύσιμα. Γιατί δεν το αλλάζουμε αυτό; Η γρήγορη απάντηση είναι ότι εδώ και δεκαετίες έχει χτιστεί ένα σύστημα στον τομέα ενέργειας που εξυπηρετεί τη βιομηχανία ορυκτών καυσίμων και τη βαριά βιομηχανία της χώρας. Οποιαδήποτε αλλαγή προς ένα πιο φιλικό προς το περιβάλλον και οικονομικό προς τους καταναλωτές μοντέλο, θίγει καταρχάς τα συμφέροντά τους.
Εκτός από το γνωστό ‘χαράτσι’, που αποτελεί μία… ουρανοκατέβατη χρέωση στους λογαριασμούς της ΔΕΗ, διαβάστε παρακάτω τους βασικότερους λόγους που ακριβαίνει συνεχώς το ρεύμα (και οι σχετιζόμενες χρεώσεις που εξαρτώνται από την κατανάλωση, όπως είναι λ.χ. οι χρεώσεις δικτύου, οι ΥΚΩ, το ΕΤΜΕΑΡ κτλ).


http://www.greenpeace.org/greece/Global/greece/image/2012/climate/DEH_leme.jpg

πηγη : http://www.greenpeace.org/greece/el/blog/blog_takis_grigoriou/blog/43676/

rch
11-06-14, 23:25
Πλεον οι καταμετρησεις δινονται σε ιδιωτες σε τιμες κατω της ξεφτηλας. Συγκεκριμενα ο υπαλληλος ο τελευταιος της πυραμιδας που κανει τη καταμετρηση πληρωνεται 30-40λεπτα για καθε ρολοι, δηλαδη για να βγαλει ενα 30αρι πρεπει να καταγραψει 75-100 μετρησεις. Νομιζετε πως παντα τα μετραν ολα?

Έστω ότι κάθε πολυκατοικία έχει 10 (και λίγα λέω) διαμερίσματα άρα είναι 10 πολυκατοικίες. Πόσο χρόνο να του πάρει για αυτή την δουλειά;

lepouras
12-06-14, 00:06
δεν είναι παντού έτσι εύκολα. στην περιοχή του Κώστα ας πούμε έχει τόσες αυλές και μονοκατοικίες που δεν μαζεύεις εύκολα μετρήσεις. και νομίζω ότι είναι ακόμα ποιο λίγα τα λεφτά.
βασικά επειδή δεν είναι χαζοί οι εργολάβοι ανάλογα με την περιοχή δίνουν τόσα που δεν βγαίνει πάνω από 30-40 μεροκάματο μέχρι το απόγευμα.
αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα αλλά γιατί να μας πηδάνε εμάς αν επιλέγουν να πάνε για ένα ξεροκόμματο?
ας διεκδικούν παραπάνω και να μην προσπαθούν να βγάλουν το ψωμί τους στερώντας το δικό μας.

spirakos
12-06-14, 00:07
Δεν ειναι ολα τα οικοδομηματα πολυκατοικιες, και δεν ειναι καν διπλα διπλα
Δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου αυτα που εγραψα

Υ.Γ. Γιαννη μαζι γραφαμε αλλα οπως παντα εισαι ενα βημα μπροστα μου!

KOKAR
20-07-15, 12:04
θελω να δηλώσω οτι το σύστημα της μέτρησης το χρησιμοποιώ ακόμα με πολύ καλα αποτελέσματα
μάλιστα το πηγα και ενα βήμα παραπέρα και δίνω ΟΛΕΣ τις ενδείξεις , δηλαδή και του έναντι αλλά και του εκαθαριστηκου
μάλιστα ο υπάλληλος με ρώτησε γιατί του δινω τις ενδείξεις του εκαθαριστικου
και η απάντηση μου ηταν "γιατί δεν εχω καμιά εμπιστοσύνη στα συνεργεία της ΔΕΔΔΗΕ που κάνουν τις μετρήσεις"

picdev
20-07-15, 12:30
το θέμα ειναι ότι η ΔΕΗ έχει ΤΣΑΜΠΑ ΛΙΓΝΊΤΗ, και έπρεπε να το ρεύμα μας να ήταν επίσης τσάμπα, επίσης απορώ πως γίνεται οι υψηλόμισθοι υπάλληλοι της ΔΕΗ να έχουν τσάμπα ρεύμα και να μην έχει ο φτωχός,
εδώ έχουν τσάμπα ρεύμα μέχρι και οι συνταξιούχοι! απο που και ως που?
Στο τελευταίο λογαριασμό είδα τέλος ΑΠΕ 30ε!! είναι δυνατόν ρε παιδιά, αυτό δεν ειναι πράσινη ανάπτυξη, πράσινη τρύπα ειναι στα έσοδα! που τη πληρώνει ο καταναλωτής.
Μιλάμε για 8 δις πράσινες επενδύσεις και μάλιστα ζημιογόνες !

Η δεή υποχρεούται να αγοράζεις 45 λεπτά τη κιλοβατόρα απο τα φωτοβολταϊκά και να τη πουλάει 14 στους καταναλωτές!
Η ΔΕΗ φαλιρίζει και πλέον ξεπουλάει το λιγνίτη με το 3ο μνημονειο , όταν μπορούμε να έχουμε τσάμπα ρεύμα και κερδοφόρα ΔΕΗ


http://olympia.gr/2012/07/30/%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%AC%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B3%C E%B7%CF%83%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B7/


http://olympia.gr/2015/03/18/%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%BF-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%86%CE%B7%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CF%86%CE%AD%CF%83%CE%B9-e1-000-000/#comments


http://archaeopteryxgr.blogspot.gr/2015/03/blog-post_18.html

chrishham
11-03-17, 15:54
Για να δείτε αν συμφέρει ή όχι, η εθελοντική καταχώριση της κατανάλωσης στην ΔΕΗ κάθε πρώτο δίμηνο, διαβάστε εδώ (https://kantoliana.gr/kataxorisi-endeikseon-metriti).

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
11-03-17, 17:13
μετα φταινε οι κλεφτεσ:001_tt2:

Brown Fox
11-03-17, 17:22
Χριστόφορε καλωσόρισες στο φόρουμ, πολύ κατατοπιστικό το site που προτείνεις, σε ευχαριστώ.

chrishham
11-03-17, 17:34
Χριστόφορε καλωσόρισες στο φόρουμ, πολύ κατατοπιστικό το site που προτείνεις, σε ευχαριστώ.
Καλώς σας βρήκα!
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

klik
11-03-17, 17:54
Η κλίμακα υπολογίζεται στο 4μηνο. Ότι και να βάλεις στο 2μηνο (έναντι) στα @@ μας/τους.

Στο 4μηνο υπολογίζεται η κλίμακα και τότε βγαίνει το πεσκέσι αφού αφαιρεθεί μόνο σαν ποσό το έναντι.

Άμα σας περισσεύουν λεφτά και 2000 να δηλώσετε στο έναντι δεν θα αλλάξει κάτι, απλά θα έρθει φουσκωμένο το έναντι και πιο light το εκκαθαριστικό.

Δεν έκατσα να διαβάσω όλη τη σελίδα, απλά έριξα μια ματιά στον εκκαθαριστικό μου.

chrishham
11-03-17, 18:09
Δεν έκατσα να διαβάσω όλη τη σελίδα, απλά έριξα μια ματιά στον εκκαθαριστικό μου.
Με κάλυψες.

georgegr
11-03-17, 18:17
Τα κλιμάκια έχουν αλλάξει.
https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/1-1-2017%20%CE%BC%CE%B5%20%CE%BD%CE%B5%CE%BF%20%CE%95% CE%A4%CE%9C%CE%95%CE%91%CE%A1/Oikiako%20Timologio%20G1%20A4-1-1-17.pdf

(https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/1-1-2017%20%CE%BC%CE%B5%20%CE%BD%CE%B5%CE%BF%20%CE%95% CE%A4%CE%9C%CE%95%CE%91%CE%A1/Oikiako%20Timologio%20G1%20A4-1-1-17.pdf)https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/1-1-2017%20%CE%BC%CE%B5%20%CE%BD%CE%B5%CE%BF%20%CE%95% CE%A4%CE%9C%CE%95%CE%91%CE%A1/Oikiako%20Timologio%20Xronocreosi%20G1N%20A4-1-1-17.pdf

chrishham
11-03-17, 18:32
Τα κλιμάκια έχουν αλλάξει.
https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/1-1-2017%20%CE%BC%CE%B5%20%CE%BD%CE%B5%CE%BF%20%CE%95% CE%A4%CE%9C%CE%95%CE%91%CE%A1/Oikiako%20Timologio%20G1%20A4-1-1-17.pdf

(https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/1-1-2017%20%CE%BC%CE%B5%20%CE%BD%CE%B5%CE%BF%20%CE%95% CE%A4%CE%9C%CE%95%CE%91%CE%A1/Oikiako%20Timologio%20G1%20A4-1-1-17.pdf)https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/1-1-2017%20%CE%BC%CE%B5%20%CE%BD%CE%B5%CE%BF%20%CE%95% CE%A4%CE%9C%CE%95%CE%91%CE%A1/Oikiako%20Timologio%20Xronocreosi%20G1N%20A4-1-1-17.pdf
Για ρίξε μια ματιά σε αυτό που έστειλες. Εγώ γιατί βλέπω 4 κλιμάκια στις ρυθμιζόμενες;

klik
11-03-17, 18:46
Χριστόφορε εδώ και μερικά χρόνια οι υπολογισμοί γίνονται στο 4μηνο. Αυτή ήταν μεγάλη ζημιά για μας σαν καταναλωτές διότι μας έπιαναν τα μεγαλύτερα κλιμάκια εφόσον δεν γινόταν reset στο 2μηνο.
Έχεις βασιστεί σε παλιές πληροφορίες και κινδυνεύεις να κατηγορηθείς για παραπληροφόρηση με αυτά που έχεις γράψει στην ιστοσελίδα σου.

chrishham
11-03-17, 19:15
Χριστόφορε εδώ και μερικά χρόνια οι υπολογισμοί γίνονται στο 4μηνο. Αυτή ήταν μεγάλη ζημιά για μας σαν καταναλωτές διότι μας έπιαναν τα μεγαλύτερα κλιμάκια εφόσον δεν γινόταν reset στο 2μηνο.
Έχεις βασιστεί σε παλιές πληροφορίες και κινδυνεύεις να κατηγορηθείς για παραπληροφόρηση με αυτά που έχεις γράψει στην ιστοσελίδα σου.
Δες εδώ τι γράφει:http://www.deddie.gr/el/upiresies/katametrisi/kataxorisi-endeikseon-metriti
Για ποιο λόγο να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία καταχώρισης ενδείξεων της ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ ;
Εάν επιλέξετε να χρησιμοποιήσετε την υπηρεσία καταχώρισης ενδείξεων, τότε η ΔΕΔΔΗΕ ΑΕ θα ακυρώσει αυτόματα την προγραμματισμένη εκτίμηση των καταναλώσεων σας και αντί αυτής θα υπολογίσει τη συνολική σας διμηναία κατανάλωση, η οποία προκύπτει ως διαφορά της ένδειξης που καταχωρήσατε από την ένδειξη που είχε καταγράψει η Εταιρεία μας πριν δυο μήνες.

Επομένως η μέτρηση στους 2 μήνες ισχύει.
Επίσης δες στην σελίδα μου το κεφάλαιο "Η έννοια της αναγωγής"
Μετά κατηγόρησε με για ό,τι θέλεις.:001_smile:

vasilllis
11-03-17, 22:13
Ισχυει αυτο που λεει ο Χριστοφορος.Χρεωνεσαι ανα διμηνο και πληρωνεις την αναλογια του διμηνου.Οποτε ενδεχεται να αλλαζεις κατηγορια χρεωσης και ανα διμηνο.

chrishham
11-03-17, 22:51
Οποτε ενδεχεται να αλλαζεις κατηγορια χρεωσης και ανα διμηνο.
Ακριβώς.
Και εκεί μας δίνεται η ευκαιρία να ανταποδώσουμε μια από τις 100 σφαλιάρες που μας ρίχνει η ΔΕΗ.

vasilllis
11-03-17, 23:32
Ακριβώς.
Και εκεί μας δίνεται η ευκαιρία να ανταποδώσουμε μια από τις 100 σφαλιάρες που μας ρίχνει η ΔΕΗ.
Μπορεις στο διμηνο οπως λες στο παραδειγμα αντι για 1050 να δηλωσεις 990.οποτε πας στην προηγουμενη κατηγορια.Ομως στο επομενο διμηνο στην δικη τους καταμετρηση θα γινει 1100 πχ οποτε θα μπουν στην 2η κατηγορια.Στην ουσια γλυτωσες δηλ.μια κατηγορια/διμηνο.τι θα ανταποδωσεις?σιγα.

chrishham
11-03-17, 23:46
Μπορεις στο διμηνο οπως λες στο παραδειγμα αντι για 1050 να δηλωσεις 990.οποτε πας στην προηγουμενη κατηγορια.Ομως στο επομενο διμηνο στην δικη τους καταμετρηση θα γινει 1100 πχ οποτε θα μπουν στην 2η κατηγορια.Στην ουσια γλυτωσες δηλ.μια κατηγορια/διμηνο.τι θα ανταποδωσεις?σιγα.
Η συγκεκριμένη κατηγορία Βασίλη είναι 36ευρώ διαφορά. Αν σου περισσεύουν καλώς.

klik
12-03-17, 05:04
Προσπαθείς να πείσεις για κάτι που δεν διάβασες ή δεν κατάλαβες ή απλά θέλεις να ανεβάσεις την επισκεψημότητα στο site σου; Ή μήπως προσπαθείς να φτάσεις έναν ελάχιστο αριθμό μηνυμάτων για να βάλεις αγγελίες; :confused1:

https://www.dei.gr/documents2/customer%20service/ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ2013/Ανάλυση%20αξίας%20ηλεκτρικού%20ρεύματος.pdf


1. Το Οικιακό Τιμολόγιο (Γ1) έχει κλιμακούμενη χρέωση και εφαρμόζεται στο σύνολο της καταναλωθείσας ενέργειας του εκάστοτε τετραμήνου. Αυτόσημαίνει ότι τόσο η χρέωση ανά κιλοβατώρα (kWh) όσο και η χρέωση του παγίου διαφοροποιούνται, ανάλογα με το ύψος της συνολικής τετραμηνιαίαςκατανάλωσης ρεύματος που πραγματοποιήθηκε.
Μια ματιά στο λογαριασμό ρεύματος σου είναι αρκετή για να καταλάβεις (εκτός αν δεν θέλεις να καταλάβεις ή δεν μπορείς να καταλάβεις) και δεν χρειάζεται να φτάσει στις 100 σελίδες το νήμα.

Εδώ και χρόνια καταργήθηκε ο υπολογισμός κλίμακας ανα δίμηνο. Μέχρι τότε πράγματι είχε έννοια να υπολογίζεις το ενδιάμεσο και να το συμπληρώνεις ανάλογα. Τώρα ΔΕΝ έχει σημασία.

alpha uk
12-03-17, 14:00
http://boingboing.net/2017/03/11/unaccountable-algorithms.html

chris73
12-03-17, 15:47
Και παλαιότερα είχε γίνει κάποια σχετική κουβέντα. Εγώ την είχα πατήσει από την ανάποδη. Έδωσα κατανάλωση στο δίμηνο, αλλά τότε η πρώτη βαθμίδα ήταν ως 800 το τετράμηνο.
Δίνοντας χωρίς σκέψη την πραγματική ένδειξη στο δίμηνο πέρασα τις 400 και έτσι χρεώθηκα για το δίμηνο με την επόμενη κλίμακα.

Φυσικά στο εκκαθαριστικό που ήταν στο σύνολο κάτω από 800 έκαναν την πάπια και έβγαλα τα μάτια μου μόνος.
Και τότε δεν πίστευε κανείς μέσα σε αυτό το φόρουμ και έπρεπε να ανεβάσω φώτο
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72348&page=3&p=620893&viewfull=1#post620893

Όποιος είναι τόσο σίγουρος πως όλα πάνε με το τετράμηνο ας καταχωρήσει μόνος στο δίμηνο πλασματική ένδειξη μεγαλύτερη που θα τον ανεβάζει κατηγορία.
τότε θα πάρει πίσω την διαφορά στο τετράμηνο, ...η μήπως όχι???

klik
12-03-17, 16:10
Αλλαξε εδω και μερικα χρόνια λεμε,μπορείς να το καταλάβεις; γιατι δεν το συγκρινεις με τον τωρινο σου εναντι.

vasilllis
12-03-17, 16:11
Εσενα ειχα στο μυαλο μου και συμφωνησα με τον φιλο πιο πανω.Βεβαια και αλλου εχω δει δημοσιευσεις χωρις βεβεια να αναρτησει κανεις λογαριασμο.Τι ισχυει τελικα?

klik
12-03-17, 16:35
Μέχρι το 14 (αν θυμάμαι καλα) είχε σημασία και μαλιστα την περίοδο του χειμώνα που έχω μεγάλη κατανάλωση εβαζα στο έναντι (που ηταν μαλακος ο καιρος) υψηλοτερη μετρηση ωστε να γλιτώσω απο το ανεβασμα κατηγορίας στον εκκαθαριστικο. Μετα την πατησαμε γιατι το κατηργησαν τον ενδιαμεσο μηδενισμο κλιμακας και υπολογιζαν στο 4μηνο. Τωρα εχει απ οτι βλέπω μονο δυο κλιμακες για το ρεύμα και 4 για καποιες αλλες παραπλευρες χρεώσεις. Και 10000 kwh να βαλεις θα εχεις πιστωτικο σωστα υπολογισμενο μετα εκτος αν ο προγραμματιστης ητν ιδιος με της Vodafone ππου υο περισευμα χάνεται. ...

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
12-03-17, 21:48
ξερουν τι κανουν οι κλευτες τωρα ,να πω και εγω την παπαγια μου για διαβαστε αυτο που μου σφυρηξε ενας γειτονας.http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=107050

kapakostas
04-04-17, 18:27
Η συγκεκριμένη κατηγορία Βασίλη είναι 36ευρώ διαφορά. Αν σου περισσεύουν καλώς.


να ρωτησω αν δηλωσω λιγοτερες κιλοβατορες απο αυτες που αναγραφονται στο μετρητη, διασταυρωνεται με αυτο που μετραει ο υπαλληλος της δεη"?

kioan
04-04-17, 21:37
Ότι και να δηλώσεις εσύ ως κατανάλωση, την επόμενη φορά που θα έρθει ο υπάλληλος για την καταμέτρηση θα υπολογιστεί η διαφορά.

xristos2
04-04-17, 23:25
κυριοι εχω δει ενα σαν ροδακι που γυρνα γυρω γυρω οταν καιω ρευμα, αμα το σφηνωσω για μερικες ωρες με ενα ξυλακι θα μπορεσω να πληρωσω λιγοτερα, και το βασικοτερο θα με παρουν ειδηση;;
δεν εχω ηθικες αναστολες αν μου πειτε να δοκιμασω, ετσι και αλλιως εχουμε το πιο ακριβο ρευμα στην ευρωπη βλεπετε ο φωτοπουλος και η ΓΕΝΟΠ εχει πολλα εξοδα

radiofonias
04-04-17, 23:53
κυριοι εχω δει ενα σαν ροδακι που γυρνα γυρω γυρω οταν καιω ρευμα, αμα το σφηνωσω για μερικες ωρες με ενα ξυλακι θα μπορεσω να πληρωσω λιγοτερα, και το βασικοτερο θα με παρουν ειδηση;;
δεν εχω ηθικες αναστολες αν μου πειτε να δοκιμασω, ετσι και αλλιως εχουμε το πιο ακριβο ρευμα στην ευρωπη βλεπετε ο φωτοπουλος και η ΓΕΝΟΠ εχει πολλα εξοδα

Τωρα θες σοβαρά να σου απαντησουμε?
Ενα μαρκουτσι σφραγίδα στο ρολόι δεν το εχεις δεί?
Το τι γραφει ο λογαριασμός της ΔΕΗ το εχεις διαβάσει ποτέ?

Οταν σε πιάσουν πες οτι το ξυλαράκι το έβαλε ένα πουλάκι!!!
Οι υπόλοιποι δηλαδή που πληρωνουμε οτι γραφει τι είμαστε?
Μην αρχισω τα μπινελίκια βραδιατικα, δεν εχεις και ηθικές αναστολές - πανε κλεψε μια τράπεζα τοτε και καλή τυχη.

xristos2
04-04-17, 23:58
Τωρα θες σοβαρά να σου απαντησουμε?
Ενα μαρκουτσι σφραγίδα στο ρολόι δεν το εχεις δεί?
Το τι γραφει ο λογαριασμός της ΔΕΗ το εχεις διαβάσει ποτέ?

Οταν σε πιάσουν πες οτι το ξυλαράκι το έβαλε ένα πουλάκι!!!
Οι υπόλοιποι δηλαδή που πληρωνουμε οτι γραφει τι είμαστε?
Μην αρχισω τα μπινελίκια βραδιατικα, δεν εχεις και ηθικές αναστολές - πανε κλεψε μια τράπεζα τοτε και καλή τυχη.
δεν ειναι κακο να προσπαθεις να ριξεις το κρατος, πρωτο σε εχει κλεψει αυτο, για αυτο δεν υπαρχει αμφιβολια
οσο για το ρολοι εχω δει εχει μια τρυπα στο καλυμμα του και μπαινει ανετα κατι σαν μολυβι εκει μεσα.
εχω προσεξει ο υπαλληλος κατι κανει και αυτος με ενα σαν ξυλακι αλλα δεν εχω ρωτησει ποτε

MacGyver
05-04-17, 00:27
δεν ειναι κακο να προσπαθεις να ριξεις το κρατος, πρωτο σε εχει κλεψει αυτο, για αυτο δεν υπαρχει αμφιβολια
οσο για το ρολοι εχω δει εχει μια τρυπα στο καλυμμα του και μπαινει ανετα κατι σαν μολυβι εκει μεσα.
εχω προσεξει ο υπαλληλος κατι κανει και αυτος με ενα σαν ξυλακι αλλα δεν εχω ρωτησει ποτε


κυριοι εχω δει ενα σαν ροδακι που γυρνα γυρω γυρω οταν καιω ρευμα, αμα το σφηνωσω για μερικες ωρες με ενα ξυλακι θα μπορεσω να πληρωσω λιγοτερα, και το βασικοτερο θα με παρουν ειδηση;;
δεν εχω ηθικες αναστολες αν μου πειτε να δοκιμασω, ετσι και αλλιως εχουμε το πιο ακριβο ρευμα στην ευρωπη βλεπετε ο φωτοπουλος και η ΓΕΝΟΠ εχει πολλα εξοδα
Φαίνεσαι σοβαρό και ψαγμένο άτομο, ενημέρωσε τον κόσμο για το ρεύμα στο εξωτερικό, πες τους που έχεις ταξιδέψει, και τι έχουν δει τα μάτια σου!

FILMAN
05-04-17, 13:20
δεν ειναι κακο να προσπαθεις να ριξεις το κρατος, πρωτο σε εχει κλεψει αυτο, για αυτο δεν υπαρχει αμφιβολια
οσο για το ρολοι εχω δει εχει μια τρυπα στο καλυμμα του και μπαινει ανετα κατι σαν μολυβι εκει μεσα.
εχω προσεξει ο υπαλληλος κατι κανει και αυτος με ενα σαν ξυλακι αλλα δεν εχω ρωτησει ποτε
Ναι, είναι αυτό που του περίσσεψε από το παγωτό, όλοι το κάνουν, τα πετάνε μέσα στους μετρητές γιατί βαριούνται να τα ρίξουν σε σκουπιδοτενεκέ.

KATSO001
05-04-17, 15:37
κυριοι εχω δει ενα σαν ροδακι που γυρνα γυρω γυρω οταν καιω ρευμα, αμα το σφηνωσω για μερικες ωρες με ενα ξυλακι θα μπορεσω να πληρωσω λιγοτερα, και το βασικοτερο θα με παρουν ειδηση;;
δεν εχω ηθικες αναστολες αν μου πειτε να δοκιμασω, ετσι και αλλιως εχουμε το πιο ακριβο ρευμα στην ευρωπη βλεπετε ο φωτοπουλος και η ΓΕΝΟΠ εχει πολλα εξοδα

Προσοχή μόνο το ξυλάκι να μην έχει παγωτό πάνω γιατί κάνει γείωση...

xristos2
05-04-17, 15:48
Φαίνεσαι σοβαρό και ψαγμένο άτομο,

σταματησα να ειμαι σοβαρος απο οταν πιστεψα τον τσιπρα.
μαλιστα οχι μονο πιστεψα αλλα τον ψηφισα κιολας γιατι λεω, ολους τους δοκιμασαμε ας δουμε και αυτος τι μπορει να κανει
αισθανομαι σαν κακογαμημενη γκομενα που πιστεψε στα λογια για γαμο και ερωτα
μονο που αυτη εχει κερδος και φευγει χορτατη απο ολα αυτα που εχει φαει ενω εγω πεινασμενος δεν μπορω να ξεφυγω, ετσι αναγκαζομαι να καταφυγω σε τετοιες αλχημειες μονο για να επιβιωσω και εχω το δικαιωμα να το κανω οπως ολοι στο ελλαδισταν

Fire Doger
05-04-17, 16:01
Εμείς όταν ήμασταν μικροί είχαμε ένα συγκεκριμένο ρολόι από ενα εγκαταλελειμμένο που ήταν κοντά στο supermarket και στην στάση και όλοι στην ηλικία μας το είχαμε σαν κάδο!
Επίσης υπήρχε ενα ακόμα μέσα σε ντουλάπα και όσοι κάπνιζαν άφηναν εκεί μέσα τα πακέτα, σαν περίπτερο ήταν!:lool:

Δεν θα βάλεις ξυλαράκι, και δεν είσαι σίγουρος ότι θα σταματήσει και ότι δεν θα σε βρούνε.

Άκου τι θα κάνεις, θα πάρεις ενα αεροβόλο, Diana όχι μλκιες, θα πάρεις και το ποιο σκληρό ελατήριο και τα ακριβότερα βόλια όχι τα ψεύτικα που γίνονται λιώμα. Διόπτρα επίσης, ίσως σου χρειαστεί νυκτός αλλά ανάλογα, μην ξεφύγεις και σε κόστος... Και ενα κόκκινο μαντήλι.
Μόλις εξοπλιστείς πας καπάκι σε κάποιον με μόρσα για ευθυγράμμιση. Λαδωνεις κάνη και είσαι έτοιμος.

Στήνεις το ρολόι στα 11 βήματα και αρχίζεις, μπαμ μπουμ, του παίζεις καμία 20αρια και σταματάει να μετράει μια και καλή. Και δεν σε ακούει και κανείς.

Κάποια στιγμή θα έρθει η ΔΕΗ να σου πει μα μου, φοράς το μαντήλι και τους λες ότι σου επιτέθηκαν οι Dalton, πέρασε ο Averell το ρολόι για χρηματοκιβώτιο και το έκανε σουρωτηρι.
Θα πουν αυτοί απ' την ΔΕΗ από μέσα τους "δεν μπορεί να είναι τόσο χαζός, λογικά κάποιος άλλος το έκανε και βρήκε ευκαιρία να μας δουλέψει"

Και στην Κρήτη νομίζεις στους γάμους έτσι βαράνε? Ρολόγια σημαδεύουν και άντε βρες τους μετά...:lool:
Απλώς το κρατάνε μυστικό μην μαθευτεί

kted
05-04-17, 18:41
σταματησα να ειμαι σοβαρος απο οταν πιστεψα τον τσιπρα.
μαλιστα οχι μονο πιστεψα αλλα τον ψηφισα κιολας γιατι λεω, ολους τους δοκιμασαμε ας δουμε και αυτος τι μπορει να κανει
αισθανομαι σαν κακογαμημενη γκομενα που πιστεψε στα λογια για γαμο και ερωτα
μονο που αυτη εχει κερδος και φευγει χορτατη απο ολα αυτα που εχει φαει ενω εγω πεινασμενος δεν μπορω να ξεφυγω, ετσι αναγκαζομαι να καταφυγω σε τετοιες αλχημειες μονο για να επιβιωσω και εχω το δικαιωμα να το κανω οπως ολοι στο ελλαδισταν
Και τώρα που έφτασε το σκ@τό στην κάλτσα, είπες να φορτώσεις το χρέος σου κάπου αλλού, ε; [emoji12]


https://goo.gl/images/EmsfRQ

Panoss
05-04-17, 19:17
Αυτό το παράδειγμα του δίνει το ελληνικό κράτος: http://www.alphafreepress.gr/to-kratos-den-plironi/

radiofonias
05-04-17, 21:17
Και οι ηλικιωμένοι που έχουν κουραστεί να δουλεύουν 60 χρόνια στην ύπαιθρο και ακομα δουλεύουν για να επιβιώσουν με τα 300-400 ευρώ που τους δινει το κράτος ενω αυτοί αγωνιστηκαν για να μεινει ζωντανή η χώρα και οταν ερχεται ενας γιατρός η τεχνικός να τους "διορθώση" κάτι και τον φιλεύουν με οτι εχουν και δεν έχουν και δεν ξερουν πως να κλέψουν ρεύμα αυτοί τι είναι?
Εσύ εισαι ο έξυπνος?
Αμα θες πάνε πανε κλέψε μια τραπεζα και τα λεφτά που ειναι εκεί μέσα κλεμμένα είναι!!!
Μπορείς να ανοίξεις νεο νημα να μας ρωτήσεις πως γίνονται οι καλοί εκρηκτικοί μηχανισμοί και πως ανοίγουν τα Ειτιεμ!
Σαν δεν ντρέπεσαι λέω εγώ.
Κατι λαμόγια φτασαν την χωρα εδώ.
Επειδή με κλέβουν θα τους κλέψω και εγώ και αφού ΕΣΥ τους ψήφισες πρώτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Παναγιώτη δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά σε αυτόν που έκανε την ερώτηση.

xristos2
05-04-17, 21:44
Και οι ηλικιωμένοι που έχουν κουραστεί να δουλεύουν 60 χρόνια στην ύπαιθρο και ακομα δουλεύουν για να επιβιώσουν με τα 300-400 ευρώ που τους δινει το κράτος ενω αυτοί αγωνιστηκαν για να μεινει ζωντανή η χώρα και οταν ερχεται ενας γιατρός η τεχνικός να τους "διορθώση" κάτι και τον φιλεύουν με οτι εχουν και δεν έχουν και δεν ξερουν πως να κλέψουν ρεύμα αυτοί τι είναι?
Εσύ εισαι ο έξυπνος?
Αμα θες πάνε πανε κλέψε μια τραπεζα και τα λεφτά που ειναι εκεί μέσα κλεμμένα είναι!!!
Μπορείς να ανοίξεις νεο νημα να μας ρωτήσεις πως γίνονται οι καλοί εκρηκτικοί μηχανισμοί και πως ανοίγουν τα Ειτιεμ!
Σαν δεν ντρέπεσαι λέω εγώ.
Κατι λαμόγια φτασαν την χωρα εδώ.
Επειδή με κλέβουν θα τους κλέψω και εγώ και αφού ΕΣΥ τους ψήφισες πρώτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Παναγιώτη δεν αναφέρομαι σε εσένα αλλά σε αυτόν που έκανε την ερώτηση.
ουγκ!!
ρε φιλε με τι μυαλο να κλεψω τραπεζα;;;
για να κανεις κατι τετοιο σημερα πρεπει πρωτα πρωτα να εχεις ικανοτητα αντιληψης μεγαλυτερη απο το συνηθισμενο, να εχεις υπομονη να μπορεις να καταστρωσεις ενα σχεδιο να εχεις οπλα, μασκες προσωπου, βαμβακερα γαντια...μηχανακι....

street
05-04-17, 22:17
φιλε χριστο σε καταλαβαινω απολυτα , λαταρχας γραφεις σε ενα φορουμ που εδω οι μισοι και ας μην το παραδεχονται χακευουν το ρευμα το τηλεφωνο τις τραπεζες κλπ χωρις να τους παρουν χαμπαρι ! και οι παλισαταναδες δεν μας λενε ΤΙΠΟΤΑ ! παρτακιδες ρε φιλε τι να πεις ? καλοπερνουν ... κλικα κανονικα , αλλα μην στεναχωριεσαι ... θα πεσει φωτια απο πανω να τους καψει και εμεις θα καθομαστε σε μια γωνια τρωγοντας κρουασαν θα τους βλεπουμε και θα γελαμε :wiink:

radiofonias
05-04-17, 22:19
Καλό θα ήταν να διαβάσεις τους ορους του Forum πρώτα γιατι αυτό που ρωτάς είναι προδήλως παράνομο. Μην περιμένεις να σε καλοσωρίσουν κιολας.
Υ.Γ. Ινδιάνικα δεν ξέρω μονο κατι ρημαδοεγγλέζικα.

xristos2
05-04-17, 22:50
εμεις θα καθομαστε σε μια γωνια τρωγοντας κρουασαν θα τους βλεπουμε και θα γελαμε :wiink:

εγω ελπιζω οτι θα μαμαω κιολας.
θεου θελοντος.....

selectronic
06-04-17, 04:06
ουγκ!!
ρε φιλε με τι μυαλο να κλεψω τραπεζα;;;
για να κανεις κατι τετοιο σημερα πρεπει πρωτα πρωτα να εχεις ικανοτητα αντιληψης μεγαλυτερη απο το συνηθισμενο, να εχεις υπομονη να μπορεις να καταστρωσεις ενα σχεδιο να εχεις οπλα, μασκες προσωπου, βαμβακερα γαντια...μηχανακι....

Φίλε μου αν κατάλαβα καλά το πρόβλημά σου είναι ότι υστερείς σε κάποιους τομείς, όπως τεχνικό υπόβαθρο, στρατηγική ικανότητα, εξοπλισμός και γι' αυτό κι εγώ δεν θα σου πρότεινα να μπουκάρεις σε τράπεζα, μην αρχίσεις από τα δύσκολα. Έχω όμως (πιστεύω) την λύση στο θέμα του ρεύματος, που δεν απαιτεί ιδιαίτερες γνώσεις ή εξοπλισμό:

Θα ενώσεις την παροχή σου κατευθείαν στα καλώδια της κολόνας που περνάει έξω από το σπίτι σου!
Για να γίνει αυτό με ασφάλεια, θα πάρεις τηλέφωνο την ΔΕΗ και θα τους πεις την τάδε μέρα και ώρα που σε βολεύει, να στείλουν συνεργείο για να απενεργοποιήσει το δίκτυο, ώστε να μπορείς να δουλέψεις στην κολόνα. Αν σου πουν μου-σου-ξου, ανάλυσέ τους τις απόψεις σου περί κλοπής του κράτους κτλ, με υπομονή γιατί είναι και κάπως "αργοί" αυτοί στην ΔΕΗ...
Αν παρόλα αυτά δεν είναι συνεργάσιμοι και προσπαθήσουν να σε υποτάξουν χρησιμοποιώντας την Ελληνική Αστυνομία, πες στους αστυνομικούς που θα έρθουν ότι εσύ πληρώνεις τους μισθούς τους, ώστε να λογικευτούν και να σου συμπεριφερθούν με τον σωστό τρόπο (σαν υπάλληλοι στο αφεντικό τους).
Στην πραγματικά απίθανη περίπτωση που και αυτό δεν δουλέψει, σου προτείνω να επικοινωνήσεις απευθείας με τον εκλεγμένο αντιπρόσωπό σου που έχει το γενικό πρόσταγμα, Αλέξη Τσίπρα, οπότε σίγουρα θα κάνεις την δουλειά σου 100% μιας και στην Ελλάδα το ρουσφέτι δεν απογοήτευσε ποτέ.

Καλή τύχη σύντροφε!

fuzz
06-04-17, 08:26
τα αγγλικα μου ειναι ενα χαλι μαυρο...οποιος μπορει ας μας πει σε περιληψη τι λενε
τα δυο λινκ
https://www.bleepingcomputer.com/news/hardware/millions-of-smart-meters-may-over-inflate-readings-by-up-to-600-percent/
(αν καταλαβα καλα λενε οτι καποιοι μετρητες γραφουν λαθος - δεν ειδα αυτους που χρησιμοποιουμε εδω)

http://hackaday.com/2017/04/04/how-to-trick-your-electrical-meter-by-saving-power/

xristos2
06-04-17, 20:05
το αποφασισα, θα κανω το κολπο με το ξυλακι του παγωτου αφου πρωτα το γλυψω καλα

kioan
06-04-17, 22:03
το αποφασισα, θα κανω το κολπο με το ξυλακι του παγωτου αφου πρωτα το γλυψω καλα

Μιας και έχεις ήδη κάνει αυτό...

σταματησα να ειμαι σοβαρος απο οταν πιστεψα τον τσιπρα. μαλιστα οχι μονο πιστεψα αλλα τον ψηφισα κιολας
...δεν βάζεις απευθείας τα χέρια μέσα στο ρολόι;

MacGyver
06-04-17, 22:29
Μη στεναχωριέσαι ιδιαίτερα, εμείς οι υπόλοιποι φροντίζουμε για σας.
-Σημερινό: Σύνολο λογαριασμού=550€, ΥΚΩ (Νησιά /Κοινωνικό τιμολόγιο/Πολύτεκνοι κλπ, γύφτοι, τζαμπατζήδες)= 117€
Τώρα αν νομίζεις οτι τα πληρώνει η ΔΕΗ και έτσι νοιώθεις καλύτερα, είσαι λάθος.
Ειρωνεία, στο ΚΕΠ της γειτονιάς έχει αφίσα για την ευαισθησία της ΔΕΗ απέναντι στις προηγούμενες ομάδες . Με ξένα κόλλυβα......

matthew
07-04-17, 03:05
δεν ειναι κακο να προσπαθεις να ριξεις το κρατος
ΞΥΠΝΑΑΑΑΑ!!! Ούτε η κυβέρνηση δεν μπορεί να ρίξει το κράτος! Είναι άπιαστη δυνατότητα αυτή πλέον, ακόμη και για τους πολιτικούς! Δεν μπορείς να ρίξεις το κράτος αν δεν είσαι κεντρικός τραπεζίτης! Έχεις δει πολλές κυβερνήσεις στο παρελθόν να επιτίθενται προσωπικά σε κεντρικούς τραπεζίτες (λες και φταίει το άτομο και όχι ο ρόλος που εκπροσωπεί) επειδή η κεντρική τράπεζα δεν τους αφήνει να κάνουν κουμάντο όπως ήθελαν αυτοί να κάνουν; (βλέπε capital controls και το γεγονός ότι μετά την υπογραφή Βενιζέλου απαγορεύεται η πτώχευση κράτους και επιστροφή σε παλαιό κρατικό νόμισμα, δηλαδή στη δραχμή γιατί δεν συμφέρει κάτι τέτοιο στους πιστωτές καθώς και μετά την υπογραφή Χαρδούβελη χαρίζονται οι φόροι που θα πλήρωναν οι τράπεζες στο δημόσιο για τις επόμενες 3 δεκαετίες). Για ποιο λόγο νομίζεις ότι οι τράπεζες δανείζανε παλιότερα στα κόμματα και στους μεγαλοεπιχειρηματίες (καναλάρχες, βιομήχανους, εφοπλιστές κλπ) ένα σκασμό λεφτά ενώ ήξεραν εκ των προτέρων ότι δεν πρόκειται να τα πάρουν πίσω; Ήταν τυχαία η δήλωση του Προβόπουλου, ότι στην Ελλάδα υπάρχει χώρος μόνο για δυόμισι τράπεζες, όταν άρχισε να μας αγγίζει για τα καλά η οικονομική κρίση μετά το πρώτο μνημόνιο;


δεν ειναι κακο να προσπαθεις να ριξεις το κρατος, πρωτο σε εχει κλεψει αυτο, για αυτο δεν υπαρχει αμφιβολια
Πες μας κάτι άλλο που δεν ξέρουμε!


Αυτό το παράδειγμα του δίνει το ελληνικό κράτος: http://www.alphafreepress.gr/to-kratos-den-plironi/
Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια τους πλέον. Το να χρωστάνε οι πολίτες και οι επιχειρήσεις στο κράτος είναι παρανομία, το να χρωστάει το κράτος στους πολίτες και στις επιχειρήσεις είναι νόμος! Δηλαδή ότι και να γίνει, πάντα το κράτος κρατάει και το μαχαίρι και το πεπόνι! Είναι δικό του όμως το πεπόνι; :001_huh:
ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥΣ! :001_cool:

rama
07-04-17, 10:03
..... Ήταν τυχαία η δήλωση του Προβόπουλου, ότι στην Ελλάδα υπάρχει χώρος μόνο για δυόμισι τράπεζες, όταν άρχισε να μας αγγίζει για τα καλά η οικονομική κρίση μετά το πρώτο μνημόνιο;

Τη δήλωση αυτή την είχε κάνει ο Γ.Κωστόπουλος της Alpha Bank πριν εκδηλωθεί η κρίση. Γιατί αυτός είναι πραγματικός τραπεζίτης με οικογενειακή παράδοση, κι όχι λαμόγιο όπως οι υπόλοιποι

picdev
07-04-17, 13:46
Τη δήλωση αυτή την είχε κάνει ο Γ.Κωστόπουλος της Alpha Bank πριν εκδηλωθεί η κρίση. Γιατί αυτός είναι πραγματικός τραπεζίτης με οικογενειακή παράδοση, κι όχι λαμόγιο όπως οι υπόλοιποι

Εγώ το ίδιο ειχα ακούσει πολλά χρόνια πριν τη κρίση , απο κοντινό μου άνθρωπο που ειχε μετοχές τραπεζας σε ποσοστό επι της %.
Ηταν περίεργο που 10εκ μαλάκες που δεν παράγουν τιποτα να έχουν 30 τράπεζες με διακοποδάνεια και ένα κάρο άλλες μαλακίες

matthew
07-04-17, 14:40
λαμόγιο όπως οι υπόλοιποι
Ε όχι και λαμόγια οι τραπεζίτες! Αλίμονο! Και αυτοί έχουν μάνες! :mrgreen: Χώρια που καμιά φορά, εκεί που τους χρωστούσαν τους πήραν και το βόδι! :whistle:
http://www.antifonies.gr/%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CE%B9%CF%89%CF%83-%CE%BC%CE%B9%CF%87%CE%AC%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CE%B5%CE%AF/