PDA

Επιστροφή στο Forum : Homemade air conditioner



KOKAR
11-06-14, 23:33
κύκλωμα δεν το λες αλλά είναι μια λύση .....


http://www.youtube.com/watch?v=ITtlxjvLQis

katmadas
11-06-14, 23:46
Οτι πας να κερδισεις το χανεις απο τον παγο.....
Καλη πατεντα παντως αλλα παγο εχεις οταν εχει κρυο μονο οχι με 40 βαθμους.
Για να παγωσεις νερο σε τετοιες θερμοκρασιες απαιτειτε εξισου σημαντικη ενεργεια.
Οποτε καλυτερο συμπερασμα για μενα ειναι οτι ειναι λιγο καπως μυστηρια η περιπτωση.:001_huh:

eleCtroAsxetos
11-06-14, 23:57
παραπλανητικοτατο το βιντεο, για να προκαλεσει εντυπωσεις θεωρω αφου ετσι και αλλιως δεν το πουλαει κιολας.
Πρωτον, φανεροτατα παραπλανει με το αναλογικο θερμομετρο το οποιο βαζει ακριβως στο στομιο του ψυγειου και φοβαται να το βαλει πιο μακρυα. Ισως το ειχε εκει να στεκεται και απο ωρα και αναβει τον ανεμιστηρα ακριβως πριν τραβηξει το βιντεο.
Επισης για να δειτε ποσο παραπλανητικος ειναι χρησιμοποιει το θερμομετρο laser (εντελως αχρηστο εργαλειο στην περιπτωση του) για να νομιζουμε οτι μετραει θερμοκρασια αερα ενω στην ουσια σημαδευει τα τοιχωματα μεσα στο σωληνα. Ακομα και αν δουλευει για μενα ο τροπος που του παρουσιαζει θυμιζει telemarketing pretty bra,παλι καλα που δεν εβαλε καμια ηλικιωμενη να μας πει οτι μετα που αγορασε αυτο το ac της κανει και καφε εκτος απο τη δροσια

αν υπηρχε περιπτωση γνωμη μου να λειτουργησει θα πρεπει ο αερας να ερχεται σε μεγαλυτερη επιφανεια επαφης με τον παγο για περισσοτερη ωρα οποτε θα μπορουσε
-να θρυμματισει τον παγο.
-να κανει πατεντα περνωντας χοντρο μεταλλικο σωληνα και μετα αυτος να καταληγει στην εξοδο που μετραει τις θερμοκρασιες.
-να ριξει λιγο αλατι στον παγο (θα μειωσει ραγδαια τη διαρκεια που θα κρατησει στερεος ο παγος αλλα θα αυξησει λιγο την αποδοση)

και τα τρια παραπανω θα μειωναν ραγδαια τη διαρκεια που μενει ο παγος στερεος αλλα τουλαχιστον θα μπορουσαμε να ειχαμε κατι που λειτουργει, για οσο λειτουργει

ετσι οπως ειναι και οπως το σκεφτομαι μονο αν χωσεις τη μουρη σου στην εξοδο θα νοιωσεις μονο δροσερο χαδι. Οτι θερμιδες απορροφα ο παγος για να λιωσει θα τις απορροφησει ειτε αυτο γινει σε 1 ωρα είτε σε 6. Οι θερμιδες που θα απορροφησει ειναι ιδιες. το θεμα ειναι αυτο να γινει στο συντομοτερο δυνατο διαστημα ετσι ωστε να υπαρχει περιπτωση για λιγο να γινει αντιληπτο στο χωρο απο τις αισθησεις μας.

kotsos___
12-06-14, 00:21
Τα τοιχώματα του σωλήνα δεν έχουν ίδια θερμοκρασία με τον αέρα που βγάζει?

betacord85
12-06-14, 00:29
can be solar powered...τι ενοει ο ποιητης?...αμερικανιες...

MAIKLKF
12-06-14, 01:16
Μου φέρνει κάτι σαν μια ιδέα που όπως είπατε και συμφωνώ θέλει και παίρνει βελτιώσεις με μικρότερης κατανάλωσις ανεμιστήρες
και διαφορετική ρωή αέρα θα είναι πολλή καλύτερο απο το υπάρχον

καλό πάντως είναι σαν αρχική ιδέα στοιχείων για μεγαλύτερη απόδοση χρήζει μελέτη. Το Μέλλον είναι μια χημική ουσία που θα φέρι επανάσταση στην ψύξη και των κλιματισμό με πολλαπλάσια μικρότερη κατανάλωση

KOKAR
12-06-14, 11:42
κανείς δεν ειπε οτι με μια τέτοια παραρια θα δροσίσεις σπίτι,
μπορείς ομως να το βάλεις μπροστά σου και να σου πετά δροσερό αέρα

εγω προσωπικά το θέλω για χρήση σε τροχόσπιτο

KOKAR
12-06-14, 11:43
can be solar powered...τι ενοει ο ποιητης?...αμερικανιες...

προφανώς εννωει για τον ανεμιστήρα που βάζει, και που είναι 12ν οπότε , ναι ιτ can be solar powered

Alxnks
12-06-14, 11:55
Αφού ο ποιητής δείχνει στο βίντεο το πάνελ με το οποίο τροφοδοτεί τον ανεμιστήρα, προς τι η απορία για το "it can be solar powered"?

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

katmadas
12-06-14, 12:19
Παλια φαιρνανε τετοια απο γερμανια οι λαζοι χαμος γινοταν.
Ετσι ειχε φερει ενας συγκατοικος μου ενα εργαλειο τετοιο απο τα παλια χρονια.
Εργοστασιακο μιλαμε.
Ολος ο καταψυκτης γεμιζε με παγακια και την αλλη μερα το μεσημερι δεν ειχεσ τπτ.

aktis
12-06-14, 12:36
Η αρχή λειτουργίας ενός τέτοιου στοιχείου είναι οτι η εξάτμιση δημιουργεί ψύχος . Κατι ανάλογο με τους ανεμιστηρες που ψεκάζουν νερο σε καφετεριες αλλα εδω το νερο ειναι παγωμένο για να βελτιώσει την όποια απόδοση . Ασχετα με την ψυξη που δημιουργειται δεν αντιμετωπιζει το μεγαλυτερο πρόβλημα που ειναι ο συνδυασμός θερμοκρασίας με υγρασία . Η καλοκαιρινή δυσφορία οφείλεται στον συνδυασμό υψηλής θερμοκρασίας και μεγάλης υγρασίας . Αν εισαι σε κλειστό χώρο με ενα τέτοιο μηχάνημα , ακόμα και να ρίξεις λίγο τη θερμοκρασία αυξάνεις την υγρασία και δεν πετυχαίνεις περιβαλλοντική βελτίωση . Οι οδηγίες για τέτοια μηχανήματα λένε να χρησιμοποιούνται σε ανοικτούς χώρους ... οπότε δεν κάνουν για τροχοσπιτα κλπ ... που ειπώθηκε παραπάνω

Το έχω ξαναπεί , δυστυχώς , παλαιότερα που ηταν φτηνό το πετρέλαιο φτιάχναμε σπίτια κοτέτσια χωρίς μόνωση και αυτό το πλήρώνουμε τώρα γεμίζοντας τα σπίτια air condition .... καί πληρώνοντας για θέρμανση και κλιματισμό ολόκληρες περιουσιες ....