PDA

Επιστροφή στο Forum : καλωδιωση για να μη σβηνει με τη μιζα



Κώστας87
12-06-14, 00:56
Καλησπερα σας, ηθελα να ρωτησω σχετικα με τη καλωδιωση αν γνωριζει καποιος. Μετρησα τις τασεις απο τη φυσα του αυτοκινητου και το κοκκινο εδινε ταση μονο οταν γυρναγε η μιζα. το κιτρινο εδινε σταθερα 12 volt. Επειδη η πηγη μου δεν ηθελα να κλεινει οποτε κλεινω τη μιζα, αλλα ηθελα πολλες φορες να παραμεινει ανοιχτο, ενωσα τα δυο καλωδια (κοκκινο και κιτρινο) της πηγης και τα συνδεσα με το κιτρινο του αυτοκινητου που δινει σταθερα 12 volt. Γνωριζω και ειναι προφανες πως αν το αφησω ανοιχτο θα πινει τη μπαταρια. Περα απο αυτο ηλεκτρολογικα θα υπαρξει καποιο προβλημα? Δουλευει μια χαρα πλεον και κλεινει μονο οταν το κλεισω εγω η οταν του βγαλω τη προσοψη...

υστ. να τονισω οτι το κοκκινο της πηγης συνδεεται με το κοκκινο του αυτοκινητου ωστε να δεχεται την ταση οταν ειναι αναμμενο και να ξεκιναει...εγω αφου το ενωσα με το κιτρινο το αντιλαμβανεται σαν μονιμως αναμενο.

kontras
12-06-14, 01:09
Καλησπέρα
Λίγες παραπάνω πληροφορίες όπως αυτοκίνητο μοντέλο κτλ??? Έτσι είναι λίγο επικίνδυνο να σου απαντήσει έτσσι κάποιος.....
Έχω την εντύπωση πάντως ότι για να το κάνεις αυτό σωστά πρέπει να αντιστρέψεις τα δύο καλώδια και όχι να τα βραχυκυκλώσεις. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στον χώρο καλύτερα να απαντήσει και κάποιος άλλος.

.::Nikos::.
12-06-14, 02:05
Δε νομίζω πως υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μάλιστα έχω δει πηγή η οποία στο σχεδιάγραμμα των καλωδίων το είχε σαν εναλλακτική επιλογή και είχε και ένα βυσματάκι ή στο κόκκινο ή στο κίτρινο δε θυμάμαι για να τα βάζεις και τα 2 μαζί.

Πάντως παλιά είχε μεινει του πατέρα μου μια φορα από μπαταρία με κλειστό το ράδιο κι από τότε ανακαλύψαμε πως σταματάει η κατανάλωση εντελώς μόνο όταν βγει η πρόσοψη. (δε ξέρω αν ήταν ελάττωμα, ή αν έτυχε σε εκείνο το μοντέλο Pioneer ή αν συμβαίνει σε όλα)

@kontras αν τα αντιστρέψει πάλι θα κόβει το ένα από τα δύο όταν κλείνει ο διακόπτης και μάλιστα θα κόβει αυτό που κρατάει τη μνήμη!

Κώστας87
12-06-14, 10:35
σε ολα τα αυτοκινητα τα πρωτοκολλα iso των καλωδιωσεων στις φυσες ειναι τα ιδια οποτε δεν υπαρχει λογος να μπερδευω με μαρκες αυτοκινητων..Νικο φανταζομαι αυτο θα συνεβαινε γιατι οταν ειναι η προσοψη επανω κλεινει το κυκλωμα και ειναι συνεχως σε κατασταση αναμονης για cd γιατι ακομα και κλειστη αν ειναι και βαλεις cd to παιρνει...αρα ισως αυτο να εχει καποια μικρη καταναλωση...που μακροπροθεσμα συσσωρευεται...Σε μενα το κιτρινο ειχε διπλο καλωδιο..πιθανον για τη χρηση που λες..οποτε μαλλον ειμαι καλυμμενος!

Η αντιστροφη των καλωδιων ειναι μονο για να βαλεις στο σωστο καλωδιο τα συνεχομενα 12 βολτ ωστε να μην χανονται οι μνημες καθε φορα που κλεινει η μιζα....

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

johnnkast
12-06-14, 13:57
σε ολα τα αυτοκινητα τα πρωτοκολλα iso των καλωδιωσεων στις φυσες ειναι τα ιδια οποτε δεν υπαρχει λογος να μπερδευω με μαρκες αυτοκινητων!

Εισαι τοσο σιγουρος γι αυτο;;;;;;...

Για ψαξε τις φισσες ISO τροφοδοσιας απο: WW-RENAULT-PEUGEOT-TOYOTA-MG SMART-FIAT και πε μου;;;.....

καλα σου ειπαν τα παληκαρια πιο πανω.....δωσε μαρκα και μοντελλο

(μονο το +31 ειναι ιδιο .....)

.::Nikos::.
12-06-14, 14:05
Εισαι τοσο σιγουρος γι αυτο;;;;;;...

Για ψαξε τις φισσες ISO τροφοδοσιας απο: WW-RENAULT-PEUGEOT-TOYOTA-MG SMART-FIAT και πε μου;;;.....

καλα σου ειπαν τα παληκαρια πιο πανω.....δωσε μαρκα και μοντελλο

(μονο το +31 ειναι ιδιο .....)
Μπορεί να μην είναι ίδια όλα, αλλά το θέμα να βάλεις το κόκκινο και το κίτρινο της πηγής σε 1 αντί για 2 είναι θέμα που δεν απασχολεί την φίσα του αυτοκινήτου. Το γεφύρωμα αυτό βρίσκεται από την πηγή έως το φις σύνδεσης με το φις του αυτοκινήτου.

Εγώ δεν είπα να πει μοντέλο μη μπερδεύεσαι. Εγώ τον πήρα στο λαιμό μου :lool:

Κώστας87
12-06-14, 14:28
Νικο δε με πηρες στο λαιμο σου...ταυτιζονται αυτα που λεμε !

kontras
12-06-14, 16:51
Δε νομίζω πως υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μάλιστα έχω δει πηγή η οποία στο σχεδιάγραμμα των καλωδίων το είχε σαν εναλλακτική επιλογή και είχε και ένα βυσματάκι ή στο κόκκινο ή στο κίτρινο δε θυμάμαι για να τα βάζεις και τα 2 μαζί.

Πάντως παλιά είχε μεινει του πατέρα μου μια φορα από μπαταρία με κλειστό το ράδιο κι από τότε ανακαλύψαμε πως σταματάει η κατανάλωση εντελώς μόνο όταν βγει η πρόσοψη. (δε ξέρω αν ήταν ελάττωμα, ή αν έτυχε σε εκείνο το μοντέλο Pioneer ή αν συμβαίνει σε όλα)

@kontras αν τα αντιστρέψει πάλι θα κόβει το ένα από τα δύο όταν κλείνει ο διακόπτης και μάλιστα θα κόβει αυτό που κρατάει τη μνήμη!

Εγώ πάλι επιμένω:001_tt2:
Το είχα κοιτάξει πιο παλιά όταν πείραζα το αμαξάκι μου και θυμάμαι ότι είχα δει ότι τα αντιστρέφει. και ότι δεν χάνει τις μνήμες γιατί μετά στην ουσία είναι συνέχεια στην τροφοδοσία. Για πείτε γιατί τώρα έχω περιέργεια!!!:001_tt2:

xsterg
12-06-14, 18:11
τι αυτοκινητο ειναι? παλιοτερα πριν απο 20 περιπου χρονια εβαζαν μια διοδο και εκαναν την γεφυρα αυτη. ετσι και ροη ρευματος υπηρχε και δεν βραχυκυκλωνε τιποτα. μιλαμε πιστευω για μνημες ραδιοφωνου.

.::Nikos::.
12-06-14, 19:28
Εγώ πάλι επιμένω:001_tt2:
Το είχα κοιτάξει πιο παλιά όταν πείραζα το αμαξάκι μου και θυμάμαι ότι είχα δει ότι τα αντιστρέφει. και ότι δεν χάνει τις μνήμες γιατί μετά στην ουσία είναι συνέχεια στην τροφοδοσία. Για πείτε γιατί τώρα έχω περιέργεια!!!:001_tt2:
Εγώ επιμένω ότι θα χάνονται οι μνήμες :biggrin: Αφού το καλώδιο που θα έπρεπε να έχει μόνιμη παροχή θα το κάνεις να κλείνει από τον διακόπτη πως είναι δυνατόν να μη τις χάνει; :001_unsure:

Και στο αμάξι μου (20ετίας Charade) και σε ένα Sierra 28ετίας έτσι όπως το έκανε ο φίλος με τα δύο γεφυρωμένα παίζουν. Στο δικό μου βέβαια τώρα το έχω να κλείνει με τον διακόπτη, ενώ στο Sierra ανέκαθεν έπαιζε και χωρίς κλειδί πάνω. (αυτό έμεινε από μπαταρία όταν αφήσαμε και την πρόσοψη στο ράδιο)
Επίσης ένα ράδιο αυτοκινήτου στο σπίτι παίζει μήνες έτσι πάνω σε τροφοδοτικό (κόκκινο/κίτρινο μαζί) αλλιώς δε γίνεται να δουλέψει.

Για να ξεκαθαρίσουμε πάλι την υπόθεση για τυχόν μπερδέματα. Δε μιλάω για γεφύρωμα στην καλωδίωση του αυτοκινήτου, αλλά για γεφύρωμα των 2 καλωδίων τροφοδοσίας της πηγής πάνω στην μόνιμη τροφοδοσία του αυτοκινήτου.

brasidas12
17-06-14, 17:55
Για να μην ανοιγω καινούργιο θέμα θελω να σας ρωτήσω το εξής. Σε ενα πούλμαν εχω βαλει το ραδιο cd που ειχα στο αυτοκίνητο μου. Επειδή το πούλμαν εχει 24v του βάλαμε ενα μετασχηματιστη για να πάρουμε 12v. Το πρόβλημα μου ειναι πως χάνω τις μνήμες καθε φορά που κλείνω τον διακόπτη. Πως πρέπει να συνδεθεί για να μην τις χάνω;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

.::Nikos::.
17-06-14, 19:18
Θα έχει 2 καλώδια για τροφοδοσία. Λογικά κίτρινο και κόκκινο (μπορείς να δεις στο manual του ή πάνω στο σασί του συνήθως έχουν σχεδιάγραμμα για την καλωδίωση)
Το ένα από τα δύο (μαλλον το κίτρινο) θέλει μόνιμα τάση για να μη χάνει τις μνήμες. Το άλλο το βάζουμε στον διακόπτη για να κλείνει όταν κλείνει το κλειδί.

Στη περίπτωση σου φαντάζομαι πως έχεις ενώσει και τα 2 μαζί στην έξοδο του μετασχηματιστή αλλά ο μετασχηματιστής κλείνει με το κλειδί, οπότε του κόβεις την τάση και από τα 2 καλώδια.
Μία εύκολη λύση θα ήταν να έδινες στον μετασχηματιστή τάση μόνιμα από την μπαταρία, αλλά δεν νομίζω πως είναι κι ότι καλύτερο... Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο εγώ αλλά όλο και κάποιος άλλος θα σε φωτίσει για κάποια άλλη πιθανή λύση.

xsterg
17-06-14, 22:15
Για να μην ανοιγω καινούργιο θέμα θελω να σας ρωτήσω το εξής. Σε ενα πούλμαν εχω βαλει το ραδιο cd που ειχα στο αυτοκίνητο μου. Επειδή το πούλμαν εχει 24v του βάλαμε ενα μετασχηματιστη για να πάρουμε 12v. Το πρόβλημα μου ειναι πως χάνω τις μνήμες καθε φορά που κλείνω τον διακόπτη. Πως πρέπει να συνδεθεί για να μην τις χάνω;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

πολυ απλα. θα χρησιμοποιησεις ταση απο την... μια μπαταρια. θα κανεις μια καινουργια καλωδιωση και θα φερεις 12v απο την μια μπαταρια. αλλιως χρησιμοποιεις εναν μετατροπεα συνεχους σε συνεχες.

brasidas12
17-06-14, 22:20
Κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk