PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογιες καλωδιων εντος των μπουατ



Τέσλα
15-06-14, 19:35
Καλησπερα.
Ηθελα διαφορες γνωμες σχετικα με το πως συνδεεται τα καλωδια στα μπουατ.
πχ με κλεμα ? με καπς ? με μονοτικη ταινια ? με κοληση και θερμοσυστελομενο ?
ειδα διαφορα βιντεο (με ξενους εγκαταστατες) που χρησιμοπποιουν κατι το οποιο δεν το εχω ξανα δει
πχ https://www.youtube.com/watch?v=vCki2TZXNFQ στο 8:00 λεπτο

ninolas
15-06-14, 19:43
κατά την γνώμη μου με
με κλέμα ή με κόλληση και θερμοσυστελόμενο αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερο με κόλληση
περίμενε να σου πουν και άλλα παιδιά την γνώμη τους

paulos2610
15-06-14, 20:00
Καλησπέρα!
μπουάτ!;!;!; πόσα χρόνια με πας πίσω. χαχαχα νασαι καλα.

λογικά θα λες σε μια καινούρια εγκατάσταση.
σε μια εγκατάσταση (τα καλώδια θα ειναι με ΝΙΑ) το καλύτερο ειναι καπς (με προσοχή ομως να καλύβεις καλα τον χαλκό)

καλα αυτο το βίντεο ειναι της πλάκας........
λογικά κανει την σύνδεση με κουμποτη κλέμα τύπου σαν τους διακόπτες

Τέσλα
15-06-14, 20:10
μπουατ και κουτια διακλαδωσης τα ξερω οποτε ειπα να χρησιμοποιησω το μπουατ.
δεν το εχω ξανα δει αυτο που χρησιποποιει και ειδα παρομοια εξαρτηματακια σαν αυτο σε αλλα βιντεο
και διαφορους μεθοδους (με κολληση, κά)
και ειπα να ρωτησω και την γνωμη των ποιο εμπειρων να μου που τι χρησιμοποιουν.
το καπς μου φαινεται μια καλη επιλογη αρκει οπως λες να ειναι καλημενος ο χαλκος και ενα περασμα με
μονοτικη ταινια απο πανω και εισαι κομπλε πιστευω

paulos2610
15-06-14, 21:28
με το καπς εχεις καλύτερο σφίξιμο στην σύνδεση σου
εύκολα βγαίνει/μπαίνει για τυχόν αλλαγές
και βολεύεται καλα στο κουτι
με χαλάει πολυ η ταινία στο καπς (αισθητικά) :001_tt1:

gregpro
24-06-14, 14:58
Όταν πρόκειται να συνδέσεις μεγάλες καταναλώσεις, χρειάζεσαι πορσελάνινα κλέμενς.

haris_216
24-06-14, 17:55
Αν και προσωπικά θεωρώ τα caps μια πρακτική και ασφαλή λύση υπάρχει μία "σχολή" που πρεσβεύει ότι το στρίψιμο των καλωδίων καταπονεί και άρα μειώνει την μηχανική αντοχή των καλωδίων (κατά την διαδικασία του στριψίματος).
Ευσταθεί κάτι τέτοιο;
Και αν ναι, ποια είναι η ιδανική λύση;

IRF
24-06-14, 20:38
Tο στρίψιμο των καλωδίων καταπονεί και μειώνει την μηχανική αντοχή και την ηλεκτρική επαφή των καλωδίων αν το παρακάνεις στο στρίψιμο (το θεωρώ δύσκολο ) ή γίνεται σπινθηρισμός κάπου οπότε θα μεταφερθεί στα συνεστραμένα καλώδια και θα τα οξειδώσει. Μεγαλύτερος κίνδυνος υπάρχει ίσως αν βιδώσεις υπερβολικά μια κλέμα (συνήθως χρησιμοποιούμε τρία δάχτυλα στο βίδωμα και όχι όλο το χέρι πιάνοντας το κατσαβίδι.

cococrops
11-02-15, 00:39
εγω θεωρω ότι η κολληση δεν είναι και το πιο χρησιμο λογω ότι σε περιπτωση καποιας βλαβης είναι πιο χρονοβορο!γι'αυτο χρησιμοποιω καπς και μονωτικη ταινια εγω στα κουτια!!

diony
11-02-15, 01:28
Δεν είναι ωραία η ταινία αλλά αν ανοίξεις μετά από χρόνια μπουάτ με καπς , εγώ προσωπικά έχω βρει πολλές φορές ραγισμένα στα 2 , πιθανόν αφορούν συγκεκριμένο κατασκευαστή , οπότε λίγη ταινία βάζω και νοιώθω πιο σίγουρα

cococrops
11-02-15, 01:51
ναι για αυτό και εγω βαζω ταινια!!διαφωνεις με το θεμα της κολλησης ότι είναι χρονοβορο σε καποια βλαβη?

Prezonautis
11-02-15, 09:15
Εγώ κάνω τα εξής.

Σύνδεση καλωδίων με ταινία. Προϋπόθεση καλό στρίψιμο των καλωδίων έως 4χ1,5μμ και μετά ταινία. Κινδυνος - Μετά απο καιρό να ξεραθεί η ταινία ή να ξετυλιχτεί.

Σύνδεση με Κάπσες. Προϋπόθεση καλό στρίψιμο των καλωδίων έως 3χ2,5μμ ή 4χ1,5μμ Κινδυνος - Μετά απο καιρό να πάρουμε το καπάκι στα χέρια!!.

Σύνδεση με κλέμα. Προϋπόθεση καλό σφίξιμο (όχι υπερβολές όμως) και μετά ταινία. Κινδυνος - να χαλαρώσουν οι βίδες, σε μεγάλα φορτία. (ανάλογες κλέμες με την διατομή των καλωδίων). Έως 2x4mm και για 1,5μμ και 2,5μμ έως 4καλώδια μαζί.

Για διατομές απο 6μμ και άνω κυπαρισσάκια ή εξωτερικά μποάτ με ραγοκλέμες. έως 2 καλώδια. Και τα κυπαρισάκια με ταινία μετά.

diony
11-02-15, 16:00
διαφωνεις με το θεμα της κολλησης ότι είναι χρονοβορο σε καποια βλαβη?


Δεν είναι πρακτικό και σίγουρα είναι χρονοβόρο , δεν το είδα πουθενά και φυσικά δεν το έχω εφαρμόσει ποτέ