PDA

Επιστροφή στο Forum : μετατροπη τροφοδοτικου pc ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΑΙΔΙΑ



paok1301
17-06-14, 21:57
ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ 10ohm 10w ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΣΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ???
ΒΛΕΠΩΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΝΤΕΟ ΣΤΟ YOUTUBE ΟΛΟΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝ...ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

klik
17-06-14, 22:43
Όχι δεν είναι "απαραίτητο" να βάλεις αντίσταση σε όλα τα τροφοδοτικά. Συνήθως είναι απαραίτητο να υπάρχει κάποια κατανάλωση στα φτηνιάρικα τροφοδοτικά (π.χ. συνδέοντας ένα σκληρό δίσκο, ή βάζοντας ένα λαμπάκι 5V/2Watt (για να έχεις και φως ταυτόχρονα)).
Τα φτηνιάρικα τροφοδοτικά έχουν κακή σταθεροποίηση και δεν τα καταφέρνουν όταν δουλεύουν στα όρια (μηδενικό ρεύμα ή μέγιστο ρεύμα) της κύριας γραμμής ελέγχου (συνήθως τα +5V).

micalis
17-06-14, 23:39
ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ 10ohm 10w ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΣΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ???
ΒΛΕΠΩΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΝΤΕΟ ΣΤΟ YOUTUBE ΟΛΟΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝ...ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Γεια σου φιλε Δημητρη.Για αρχη ειναι απαραιτητο να πατας το caps lock.Στο θεμα τωρα.Κανονικα το τροφοδοτικο των υπολογιστων θελει ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ φορτιση στις ΤΡΕΙΣ βασικες τασεις (12 5 3,3)v (κιτρινο,κοκκινο,πορτοκαλι) γιατι αλλιώς θα καιγοταν ο υπολογιστης.

paok1301
18-06-14, 18:44
μπορείτε να βοηθησετε κάπως πιο συγκεκριμένα? ? Με ένα σχέδιο ή κατι τετοιο??
βραχυκυκλωνω ενα μαύρο με το πράσινο καλώδιο αλλά δεν μου δίνει καποια ταση στις εξόδους. δεν εχω βαλει αντισταση..αν ναι εχω μια βατικη 1ωμ 5 βαττ...κανει αυτη??

MAIKLKF
18-06-14, 22:43
Καλησπέρα το τροφοδοτικό σου αρχικά πρέπει να λειτουργήσει με το πράσινο καλώδιο και το μαύρο ενωμένα και να σου δώσει τάση εξόδου Το Δεύτερο που πρέπει να κάνεις είναι να μετρήσεις την τάση την ώρα της κατανάλωσης του ρεύματος να δεις αν έχει πτώση τάσης αυτά για την ώρα Και Για της αντιστάσεις δεν ξέρω αν έχει σχεδιαστή έτσι ώστε να είναι απαραίτητες, Αλλά απο ότι θυμάμαι πάνε σε μαύρο καλώδιο ως προς την γή το άλλο ποδαράκι αυτά για την ώρα

Η Αντιστάσεις παίζουν το ρόλο της ανύψωσις της τάσης από τα 12 βολτ στα 13,5-13,8

Xarry
19-06-14, 00:04
Αμα βαλεις 5Ω 5W στα 5 βολτ θα την καψεις πολυ γρηγορα. Βαλε μια γυρω στα 5Ω και καμια 10W ωστε να εχεις περιπου 1Α ρευμα. Συνηθως με 1Α τα τροφοδοτικα δινουν τα μεγιστα ρευματα σ' ολες τις τασεις.

micalis
19-06-14, 01:43
μπορείτε να βοηθησετε κάπως πιο συγκεκριμένα? ? Με ένα σχέδιο ή κατι τετοιο??
βραχυκυκλωνω ενα μαύρο με το πράσινο καλώδιο αλλά δεν μου δίνει καποια ταση στις εξόδους. δεν εχω βαλει αντισταση..αν ναι εχω μια βατικη 1ωμ 5 βαττ...κανει αυτη??
Τοκαψες..