PDA

Επιστροφή στο Forum : γαργαλιμα ( ηλεκτρικο ) απο λαπτοπ



stelios_a
18-06-14, 15:19
δεν ηξερα που να γραψω το θεμα μου ,

λπν εχω παρει ενα dell latitude, και το προβλημα ειναι πως οταν παταω κατω ( χωρις παπουτσια κυριως ) η ακουμπαω με το ποδι μου οτιδιποτε μεταλικο (πχ καρεκλα γραφειου ) τοτε το λαπτοπ με ενοχλει στον καρπο , που ακουμπαει πανω του


δηλαδη οταν ειμαι σε θεση να γραχω στο λαπτοπ και οι καρποθ μου ακουμπανε στην γωνια του, με ενοχλει , και καμια φορα τσιμπαει και καλα...

αυτο γινετε και οταν ειμαι μονο με την μπαταρια και οταν ειναι στο ρευμα....

τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση

draco1
18-06-14, 15:53
Αν κατάλαβα στο κάνει ΚΑΙ όταν είσαι ΜΟΝΟ με την μπαταρία;; πέρα από το ρεύμα !!!!

agis68
18-06-14, 16:02
ναι συμβαίνει αρκετές φορές....το ρεύμα περνάει στο μεταλλικό περίβλημα (αλουμίνιο) του κουτιού και το νιώθεις σαν κραδασμό. Δεν έχει καμιά σχέση με ποιότητα ή κάτι άλλο γιατί συμβαίνει σε όλα.....η λύση είναι απλά βγάλτε τη τροφοδοσία και μπαταριά για λίγο μέχρι να γίνει εκ φόρτιση...επίσης σε μένα πχ το έχουν κάνει 3 λαπτοπ ακόμη και ξαπλωμένος.

leosedf
18-06-14, 16:07
Εμένα μου τύχαινε και στο ηλεκτρονικό τσιγάρο που είναι μεταλλικό και στο λαπτοπ αλουμινίου, κάποιο πρόβλημα γείωσης.
Στον υπολογιστή σε ενοχλεί αρκετά.

agis68
18-06-14, 17:05
Εμένα μου τύχαινε και στο ηλεκτρονικό τσιγάρο που είναι μεταλλικό και στο λαπτοπ αλουμινίου, κάποιο πρόβλημα γείωσης.
Στον υπολογιστή σε ενοχλεί αρκετά.

Αν δεν βαριέστε ανοίξτε το λάπτοπ να φανει το σασί (χωρις το βερνίκι) και σε κάποιο σημείο κολλήστε μια αντίσταση 100 Οhm μεταξύ μητρικής και σασι....Δεν βλάπτει το λάπτοπ και δεν θα έχεις και αυτές τις ενοχλήσεις.....