PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγκτής / Καθαριστής μπουζί



agis68
18-06-14, 16:48
Καλησπέρα στη σεβαστή ομήγυρη

ένας φίλος που εχει συνεργείο μου είπε οτι θέλει ενα μηχάνημα ελεγχου /καθσριρμού μπουζί. Μιλάμε για τα μηχανήματα αυτού του τύπου
http://www.iptools.in/full-images/spark-plug-cleaner-and-tester-721955.jpgυποθέτω πως με ενα 555 σε monostable mode θα μας δίνει τον ελεγχόμενο παλμό που χρειαζόμαστε. Ίσως και με ένα arduino ή μ/ε να μπορεί να γίνει....Πιθανολογώ και πως με ενα πολλαπλασιαστή αυτοκινήτου το ίδιο θα γίνει. Ψάχνω όμως για ολοκληρωμένη λύση να του τη προσφέρω σε ενα όμορφο κουτί και που ξέρουμε μπορεί να το δώσουμε και σε άλλα συνεργεία.....θα μου πει κανείς μα καλά εν έτει 2014 θα καθαρίζουμε ακόμη μπουζί? Και απαντώ γιατί όχι....άλλωστε μόνο τα πολύ καρβουνιαμσένα μπουζί τελικά πάνε για ανακύκλωση. τα υπόλοιπα καθαρίζονται και ξαναχρησιμοποιούνται...Ως προς το κομμάτι του ελέγχου έχω ιδέες αλλά καμια ως προς εκείνο του καθαρισμού
.Μετά απο ψάξιμο στον γοογλη αρκετής ώρας δεν βρήκα κάτι που να είναι πρακτικό και ολοκληρωμένο....και ήρθε η ώρα να απευθυνθώ στα λαμπρά μυαλά σας.....

panos_panopoulos
18-06-14, 18:00
Ωραίο θέμα άνοιξες. Ένα σωστό επαγγελματικό μηχάνημα πρέπει τρία πράγματα να κάνει:
Από θέμα καθαρισμού των μπουζί υπάρχει η κλασσική λύση της αμμοβολής που χρησιμοποιείται στα μπουζί με αέρα απο κομπρεσέρ και ένα ειδικό δοχείο με άμμο αν το περιγράφω σωστά. Μπορεί να γίνει ιδιοκατασκευή: vid1 (https://www.youtube.com/watch?v=wyn-sd18Alg)

Από θέμα έλεγχου βέβαια θα έπρεπε ο θάλαμος αυτός να είναι πιο ρεαλιστικός τι εννοώ με αυτό να σηκώνει πίεση όσο περίπου στον κύλινδρο του αυτοκινήτου δηλαδή περίπου 150-190psi αυτό ειναι το δυσκολότερο κομμάτι. Δες το βίντεο εδώ και εκτός από την υπεροχή των μπουζί ιριδίου θα δεις τα όρια που μπορεί να σπινθηρίζει ένα λερωμένο μπουζί και γιατί ενω οι ακίδες φαινονται ενταξεί χρειάζεται να αντικατασταθεί:


https://www.youtube.com/watch?v=wbuGpJWNX1M

Το κομμάτι κύκλωμα είναι το πιο εύκολο καθότι μπορείς να δεις εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=70949&highlight=tester) το θέμα του Κώστα-Kokar εννοείται και βελτίωση μπορεί να γίνει στο σχέδιο πχ δυνατότερη οδήγηση ισχυρότερο mosfet κλπ.

vasilllis
18-06-14, 19:13
πραγματικα τοσα χρονια πρωτη φορα συναντω κατι τετοιο.Μεχρι στιγμης ηξερα για βραχυκυκλωμενα μπουζι που φαινονται και με δοκιμη πανω στο αυτοκιννητο χωρις την αναγκη τεστερ.αυτα ειναι σιγουρα τεσταρισμενα?εχω την εντυπωση στο βιντεο η διαφορα που κανει ειναι λογω κοντοβολτου μακρυβολτου......

China
18-06-14, 19:56
OK... Κάνεις τον έλεγχο με 555 ή με μΕ ή με οτιδήποτε... Πως το καθαρίζεις; Φαντάζομαι το να το θέσεις σε λειτουργία δεν το καθαρίζει... Έχω την εντύπωση ότι τα καθαριστικά έχεουν ενσωματωμένη την αμμοβολή, οπώς το παρακάτω:

https://www.youtube.com/watch?v=1av7M70A3t8

panos_panopoulos
18-06-14, 19:58
πραγματικα τοσα χρονια πρωτη φορα συναντω κατι τετοιο.Μεχρι στιγμης ηξερα για βραχυκυκλωμενα μπουζι που φαινονται και με δοκιμη πανω στο αυτοκιννητο χωρις την αναγκη τεστερ.αυτα ειναι σιγουρα τεσταρισμενα?εχω την εντυπωση στο βιντεο η διαφορα που κανει ειναι λογω κοντοβολτου μακρυβολτου......

Εδώ θα περιμένουμε να απαντήσει κάποιος ποιο έμπειρος καθότι δεν μπορώ εγώ να απαντήσω 100%. Μια ερμηνεία μόνο θα προσπαθήσω να δώσω: κάθε εκατοστό εκκένωσης τόξου στον ατμοσφαιρικό αέρα είναι και εμπειρικά 10Kv υπερυψηλής τάσης, όμως σε συνθήκες κυλίνδρου, για να υπάρξει εκκένωση και ανάφλεξη μείγματος πρέπει να κατέβει το διάστημα τόσες φορές όσο στα συνήθη διάκενα μπουζί που συναντούμε στο εμπόριο 0,5~1,3mm. και αυτό χονδρικά βγαίνει επειδή 1ατμόσφαιρα=14.6959488 Psi άρα αν υποθέσουμε ότι η μέγιστη συμπίεση στον κύλινδρο είναι 150psi απλά κάνουμε πράξεις και βλέπουμε πόσο πρέπει να είναι το διάκενο του μπουζί συναρτήσει βέβαια και της υπερυψλής τάσης που δίνει ο πολλαπλασιαστής.
Αυτά από θεωρία η πράξη εννοείται διαφέρει οπότε:
Εισάγοντας στο μηχάνημα μεγαλύτερη πίεση η πίεση κοντά στη μέγιστη τιμή του κυλίνδρου είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχει αρρυθμίες εκείνη τη δεδομένη στιγμή η ανάφλεξη στον συγκεκριμένο κύλινδρο. Όλα αυτά βέβαια τα λέω εντελώς εμπειρικά μπορεί να είναι και λάθος μπορεί να φανούν αστεία σε κάποιους και εννοείται δεν είναι πανάκεια μπορούν να παρακαμφθούν αφού τέτοια ακρίβεια στο μηχάνημα οπως στο παραπάνω βίντεο μόνο στα μικρά ελικοφόρα αεροπλάνα έχω δει να χρησιμοποιείται:

edit: προσπαθήσαμε το ίδιο βίντεο να δημοσιεύσουμε με το χρήστη china.

nikosp
18-06-14, 20:14
Το μηχάνημα αυτό είναι πολύ παλαιό
Το είχα δεί για πρώτη φορά στην Ιταλία σε συνεργείο τα πρώτα χρόνια του 1970
Δουλεύει με πεπιεσμένο αέρα και στην πράξη είναι μια μικρή αμμοβολή για μπουζί
Τότε τα μπουζί τα καθάριζαν με αυτό το τρόπο και τα ξαναχρησιμοποιούσαν
Εάν ψάξεις σε e-bay πιθανόν να βρείς κάτι
Δεν χρειάζεται 555 κλπ

agis68
18-06-14, 21:19
Για τον φίλο νικοςπ είναι απαραίτητο καποιο κύκλωμα ελέγχου...μην μπερδεύουμε τον καθαρισμό με το τεστάρισμα καλή λειτουργίας είναι δύο διαφορετικές δουλειές. Άρα θέλει κύκλωμα ελέγχου παλμών εξου και το 555 που κολάει και για αυτό είμαι σίγουρος...(ότι έχει κύκλωμα με παλμούς) Για την αμμοβολή δεν γνώριζα αλλά και τώρα που το έμαθα ήδη σκέφτομαι διαφορετικές προσεγγίσεις. Πχ μια που σκέφτομαι είναι αν υπάρχει ενας κάδος με άμμο ή άργιλο σε κόκκους και ενα μοτέρ να αναλάβει να κλυδωνίζει τον κάδο με το μπουζί κάθετα βιδωμένο στο κέντρο.....(κάπως ετσι οι χρυσοχόοι γυαλίζουν το ασημένια και χρυσά δαχτυλίδια)

dog80
18-06-14, 21:46
Υπόψιν οτι το μηχάνημα αυτό είναι απο Ινδία, με τα χαμηλά εισοδήματα και πάμφθηνα εργατικά.

Ακόμα και στην Ελλάδα της κρίσης δέν έχει νόημα να κάνεις κάτι τέτοιο

Τα μπουζί πλήν εξαιρέσεων είναι παμφθηνα, ενώ σε μερικά αυτοκίνητα είναι τόσο μανούρα να τα βγάλεις που δέν αξίζει να βάλεις πάλι τα καθαρισμένα παλιά.

nikosp
18-06-14, 21:48
Ο καθαρισμός γίνεται με αμμοβολή
Το τεστάρισμα είναι άλλο μηχάνημα που ούτε και αυτό δουλεύει με 555
Μας έχουν φάει τα ηλεκτρονικά :lool:
Ψάξε στο e-bay για αυτά υπάρχουν έτοιμα
Το μηχάνημα που δείχνεις στην εικόνα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αντιγραφή του μηχανήματος που είχα δεί εγώ στην Ιταλία την δεκαετία του 1970
Μήπως θέλεις να ψάξω εγώ στο Internet να σου βρώ μερικά για αγορά ?

vasilllis
18-06-14, 22:49
Εδώ θα περιμένουμε να απαντήσει κάποιος ποιο έμπειρος καθότι δεν μπορώ εγώ να απαντήσω 100%. Μια ερμηνεία μόνο θα προσπαθήσω να δώσω: κάθε εκατοστό εκκένωσης τόξου στον ατμοσφαιρικό αέρα είναι και εμπειρικά 10Kv υπερυψηλής τάσης, όμως σε συνθήκες κυλίνδρου, για να υπάρξει εκκένωση και ανάφλεξη μείγματος πρέπει να κατέβει το διάστημα τόσες φορές όσο στα συνήθη διάκενα μπουζί που συναντούμε στο εμπόριο 0,5~1,3mm. και αυτό χονδρικά βγαίνει επειδή 1ατμόσφαιρα=14.6959488 Psi άρα αν υποθέσουμε ότι η μέγιστη συμπίεση στον κύλινδρο είναι 150psi απλά κάνουμε πράξεις και βλέπουμε πόσο πρέπει να είναι το διάκενο του μπουζί συναρτήσει βέβαια και της υπερυψλής τάσης που δίνει ο πολλαπλασιαστής.
Αυτά από θεωρία η πράξη εννοείται διαφέρει οπότε:
Εισάγοντας στο μηχάνημα μεγαλύτερη πίεση η πίεση κοντά στη μέγιστη τιμή του κυλίνδρου είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχει αρρυθμίες εκείνη τη δεδομένη στιγμή η ανάφλεξη στον συγκεκριμένο κύλινδρο. Όλα αυτά βέβαια τα λέω εντελώς εμπειρικά μπορεί να είναι και λάθος μπορεί να φανούν αστεία σε κάποιους και εννοείται δεν είναι πανάκεια μπορούν να παρακαμφθούν αφού τέτοια ακρίβεια στο μηχάνημα οπως στο παραπάνω βίντεο μόνο στα μικρά ελικοφόρα αεροπλάνα έχω δει να χρησιμοποιείται:

edit: προσπαθήσαμε το ίδιο βίντεο να δημοσιεύσουμε με το χρήστη china.

Παναγιωτη καθε κατασκευαστης αυτοκινητου περα απο τον τυπο μπουζι που προτεινει αναφερει και ποσο πρεπει να ειναι το διακενο του.Ακομα και στα καινουργια ο μηχανικος τα ρυθμιζει.Στο θεμα καθαρισμου για αμμοβολη στο μπουζι πρωτη φορα το ακουω,βασικα δεν μου ακουγεται και καλο γιατι αν δεν φυσηχτει καλα φανταζομαι καταλαβαινεις η αμμος τι θα προκαλεσει.Εγω οσους ξερω τα μπουζι τα καθαριζουν στην βουρτσα και γινεται ολοκαινουργιο(απο θεμα μαυριλας -καρβουνιλας).
Για το θεμα εφοσον το μπουζι ειναι οπτικα καθαρο ειναι να πεταει τον σπινθηρα σε αλλο σημειο απο οτι το ακρο της ακιδας(βραχηκυκλωμενο) οποτε δεν βρισκω και καννενα λογο υπαρξης του μηχανηματος αυτου.Επισης επειδη κατα καιρους μου στελνουν προσπεκτους με εργαλεια συνεργειων δεν το εχω συναντησει πουθενα αυτο απο καποια επωνυμη εταιρεια(αραγε υπαρχει?) .τι να πω ειδωμεν..

leosedf
18-06-14, 22:52
Πάρε μια μπανιέρα υπερήχων και πέτα τα μέσα και τελείωσε.

antonis_p
18-06-14, 22:59
Πού βρίσκουμε άμμο για αμμοβολή;

nikosp
18-06-14, 23:06
Πού βρίσκουμε άμμο για αμμοβολή;

Υπάρχουν πολλά είδει άμμου για αμμοβολή από πολύ ψιλή μέχρι και πολύ χοντρή
Δεν ξέρω όμως ποιος τα πουλάει

leosedf
18-06-14, 23:07
Σόδα (μαγειρική) μάστορα και ένα σωληνάκι.
https://www.youtube.com/watch?v=QZhBQXm4yBY
https://www.youtube.com/results?search_query=soda+blasting+with+a+tube

nikosp
18-06-14, 23:16
Σόδα (μαγειρική) μάστορα και ένα σωληνάκι.
https://www.youtube.com/watch?v=QZhBQXm4yBY
https://www.youtube.com/results?search_query=soda+blasting+with+a+tube

Υπάρχει και η σοδοβολή για πιο λεπτά αποτελέσματα
Είναι αυτό που δείχνεις
Γίνεται με τα ίδια μηχανήματα της αμμοβολής
Η αμμοβολή και η σοδοβολή θέλουν πεπιεσμένο αέρα μεγάλης παροχής και πιέσεως
Δεν φτάνει ένα κομπρεσσεράκι της πεντάρας

leosedf
18-06-14, 23:17
Δεν το έχω δοκιμάσει σε μπουλντόζες αλλά σε κανένα ψιλοπράμα λογικά θα είναι οκ.

KOKAR
18-06-14, 23:43
o σωστός καθαρισμός γινετε μόνο με σοδο-βολη (http://www.youtube.com/watch?v=aQrU06w7LHY) και αυτο γιατί η αμμο-βολη ειναι σαφώς πιο χοντροί οι κόκκοι με αποτέλεσμα να βγάζουν και μεταλλο πάνω απο το μπουζί

Xarry
18-06-14, 23:57
Το 2014 ποιος καθεται καθαριζει καρβουνιασμενα και λαδωμενα μπουζι τα ελεγχει και τα ξαναβαζει; Και ποιος πελατης δεχεται να του το κανουν αυτο;

nikosp
19-06-14, 00:28
Το 2014 ποιος καθεται καθαριζει καρβουνιασμενα και λαδωμενα μπουζι τα ελεγχει και τα ξαναβαζει; Και ποιος πελατης δεχεται να του το κανουν αυτο;
Υπάρχει μία μεγάλη σπατάλη στο θέμα αυτό
Μόλις λερώσει λίγο το μπουζί το πετάνε και βάζουν άλλο
Το συνεργείο αυτό το συμφαίρει γιατί χρεώνει υλικά (με το σχετικό κέρδος) τον πελάτη όμως όχι

agis68
19-06-14, 05:24
λοιπόν θελατε δεν θέλατε μου το γαμήσατε το θέμα. Είναι μια τακτική που ακολουθείται τα τελευταία 2 χρόνια να λέμε διάφορες παπαριές και με ενοχλεί ιδιαίτερα όταν έχω ζητήσει εκ πρωιμίου (για να σας προλάβω) ότι θέλω απόψεις επι της κατασκευής. Τώρα για το ποιος κάθεται να καθαρίζει μπουζί και ότι υπάρχει έτοιμο απο τη δεκαετία του 70 εγώ τα καταχωρώ αυτά στους όρχεις μου. Και αυτό γιατί αντίστοιχα θα σας έλεγα οτι υπάρχουν ενισχυτές έτοιμοι γιατί να φτιάξετε έναν και να παιδευτείτε....και αμέσως αναιρουμε όλη τη φιλότιμη προσπάθεια του φόρουμ.
εδώ αυτό το φόρουμ φτιάχτηκε απο ανθρώπους που είχαν μια καύλα.....τη καύλα της ιδιοκατασκευής....λοιπόν μη ξανακούσω για ετοιματζίδικο

Xarry
19-06-14, 08:15
λοιπόν θελατε δεν θέλατε μου το γαμήσατε το θέμα. Είναι μια τακτική που ακολουθείται τα τελευταία 2 χρόνια να λέμε διάφορες παπαριές και με ενοχλεί ιδιαίτερα όταν έχω ζητήσει εκ πρωιμίου (για να σας προλάβω) ότι θέλω απόψεις επι της κατασκευής. Τώρα για το ποιος κάθεται να καθαρίζει μπουζί και ότι υπάρχει έτοιμο απο τη δεκαετία του 70 εγώ τα καταχωρώ αυτά στους όρχεις μου. Και αυτό γιατί αντίστοιχα θα σας έλεγα οτι υπάρχουν ενισχυτές έτοιμοι γιατί να φτιάξετε έναν και να παιδευτείτε....και αμέσως αναιρουμε όλη τη φιλότιμη προσπάθεια του φόρουμ.
εδώ αυτό το φόρουμ φτιάχτηκε απο ανθρώπους που είχαν μια καύλα.....τη καύλα της ιδιοκατασκευής....λοιπόν μη ξανακούσω για ετοιματζίδικο
Ωραιος..!!

Για την ιστορια περι μπουζι (και τελος απο μενα στο θεμα) οταν ενα αυτοκινητο οδηγειται συντηρητικα απο πλευρας στροφων τα μπουζι λαδωνουν-λερωνουν οπως θες πες το. Οταν οδηγειται σ ολο το φασμα των ωφελιμων στροφων οπως προτεινουν οι κατασκευαστες ειδικα σε πολυστροφους κινητηρες τα μπουζι ειναι πολυ πιο καθαρα και για πολυ μεγαλυτερο χρονικο διαστημα. Ακομα και αν λερωθουν "ανοιγωντας" το αμαξι μετα απο λιγο καθαριζουν, προσοχη ομως δεν σημαινει οδηγω με λιγες στροφες για οικονομια και μια στο τοσο παω στον κοφτη μια δευτερα για δευτερολεπτα.

antonis_p
19-06-14, 08:28
Οταν οδηγειται σ ολο το φασμα των ωφελιμων στροφων οπως προτεινουν οι κατασκευαστες

Αυτό ποιος κατασκευαστής το προτείνει;

Xarry
19-06-14, 08:40
Ολοι. Εξου και ο κοφτης ειναι στις 5-6-7-...15 χιλιαδες στροφες

antonis_p
19-06-14, 09:02
Ολοι. Εξου και ο κοφτης ειναι στις 5-6-7-...15 χιλιαδες στροφες

Ο κόφτης δεν είναι ..... σύσταση εκ μέρους του κατασκευαστή!!! Ο κόστης είναι ένας τρόπος προστασίας από την καταστροφή!
Σύσταση σημαίνει να προτείνεις κάτι και αν θέλει ο χειριστής να το υιοθετεί, τον κόφτη δεν έχεις επιλογή να τον παρακάμψεις.
Οι συστάσεις συνήθως αναφέρονται στο βιβλίο του κατασκευαστή που συνοδεύει το αυτοκίνητο.



σύσταση











προτροπή (http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AE) ή συμβουλή (http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AE) σε κάποιον, για να ενεργήσει σε κάτι ή να υιοθετήσει (http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%85%CE%B9%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%84%CF%8E) μια συγκεκριμένη συμπεριφορά

η σύσταση του γιατρού ήταν να πίνει πολλά υγρά

chrisrer
19-06-14, 09:54
λοιπόν θελατε δεν θέλατε μου το γαμήσατε το θέμα. Είναι μια τακτική που ακολουθείται τα τελευταία 2 χρόνια να λέμε διάφορες παπαριές και με ενοχλεί ιδιαίτερα όταν έχω ζητήσει εκ πρωιμίου (για να σας προλάβω) ότι θέλω απόψεις επι της κατασκευής. Τώρα για το ποιος κάθεται να καθαρίζει μπουζί και ότι υπάρχει έτοιμο απο τη δεκαετία του 70 εγώ τα καταχωρώ αυτά στους όρχεις μου. Και αυτό γιατί αντίστοιχα θα σας έλεγα οτι υπάρχουν ενισχυτές έτοιμοι γιατί να φτιάξετε έναν και να παιδευτείτε....και αμέσως αναιρουμε όλη τη φιλότιμη προσπάθεια του φόρουμ.
εδώ αυτό το φόρουμ φτιάχτηκε απο ανθρώπους που είχαν μια καύλα.....τη καύλα της ιδιοκατασκευής....λοιπόν μη ξανακούσω για ετοιματζίδικο
πες τα χρισοστομε πες τα εχουμε γεμισει εδω με υδημονες και εξυπνακηδες......

nikosp
19-06-14, 10:09
λοιπόν θελατε δεν θέλατε μου το γαμήσατε το θέμα. Είναι μια τακτική που ακολουθείται τα τελευταία 2 χρόνια να λέμε διάφορες παπαριές και με ενοχλεί ιδιαίτερα όταν έχω ζητήσει εκ πρωιμίου (για να σας προλάβω) ότι θέλω απόψεις επι της κατασκευής. Τώρα για το ποιος κάθεται να καθαρίζει μπουζί και ότι υπάρχει έτοιμο απο τη δεκαετία του 70 εγώ τα καταχωρώ αυτά στους όρχεις μου. Και αυτό γιατί αντίστοιχα θα σας έλεγα οτι υπάρχουν ενισχυτές έτοιμοι γιατί να φτιάξετε έναν και να παιδευτείτε....και αμέσως αναιρουμε όλη τη φιλότιμη προσπάθεια του φόρουμ.
εδώ αυτό το φόρουμ φτιάχτηκε απο ανθρώπους που είχαν μια καύλα.....τη καύλα της ιδιοκατασκευής....λοιπόν μη ξανακούσω για ετοιματζίδικο
Δεν φταίς εσύ αλλά φταίμε εμείς που αντί να γράψουμε στους όρχεις μας την κατασκευή που πάς να κάνεις προσπαθούμε να σου υποδείξουμε μια λογική λύση
Αυτό μετράει και για τα επόμενα θέματα που θα ποστάρεις
Τουλάχιστον από μέρους μου

agis68
19-06-14, 10:59
Εγω προτεινω και ριχνω ιδεα για μα κατασκευουλα που θελω να παιδευτω να τη κάνω. ετσι για τη χαρά της δημιουργίας...εσύ μπορεις να ξυνεις οτι σε καρουμπαλο διαθέτης



edit για να μη γραφω νεο ποστ......μήπως να προχωράγαμε λίγο ως προς την υλοποιήση....σαν ιδέα....ειτε σας φαινεται χρήσιμη είτε όχι.....απλά και μόνο επειδή ενδιαφέρει ίσως και μόνο εμένα.....κάποια βοήθεια δηλαδή....Αλλιώς πιστεψτε με εδω μεσα είμαστε μονο για χαβαλέ και κανα πιτογυρο

antonis_p
19-06-14, 11:06
Μία λύση θα ήταν να γίνεται συνδιαχειριστής όποιος ανοίγει κάποια συζήτηση και να μπορεί να διαγράφει όποια μηνύματα δεν είναι του γούστου του και του χαλάνε το feng shui.

Είναι αλήθεια πως και εμένα με εκνευρίζουν κάποια μηνύματα που θεωρώ άκυρα σε κάποια θέματα που ξεκινώ. Πώς σας φαίνεται;

betacord85
19-06-14, 11:18
καλημερα σε ολους...απτις λιγες φορες που θα συμφωνησω με τον αγη...τι σασ νοιαζει αν υπαρχει ετοιμο στην ινδια η αν ειναι φτηνο η αν ο κινητηρας πρεπει να δουλευει σε ολο το φασμα των στροφων...τεσπα...αγη αν εχεις την καλοσυνη πεσμας ποιον κοντρολλερ θα χρησημοποησεις και αν υπαρχει κανα λνκ για diy κατασκευη για καθαρισμο των μπεκ στα injection...

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
19-06-14, 11:20
καλημερα στα παλια αυτοκινητα ειχε και εχει νοημα να ξησεις καθαρησεις ενα μπουζι και να το ξανατοποθετισης με την προηποθεση οτι δεν ειναι βραχηκυκλομενω. πχ εγω που εχω 2 παλια αυτοκινιτα ενα τογιοτα του 78 και ενα νισαν του 77 ( ειμαι σε νισι ) του καθαριζω τα μπουζι και τα πλενω με λιγο βενζινι μετα, στα καινουργια αμαξια λογο ηλεκτρονικης και εγκεφαλου εγω προσοπικα θα τα αλλα ζα με και νου ργια αλωστε 2 ευρω το ενα εχει και οι καινουργιες μηχανες ειναι πιο δυσκολες στην προσβαση δεν ειναι οπος οι παλιες .

antonis_p
19-06-14, 11:24
καλημερα στα παλια αυτοκινητα ειχε και εχει νοημα να ξησεις καθαρησεις ενα μπουζι και να το ξανατοποθετισης με την προηποθεση οτι δεν ειναι βραχηκυκλομενω. πχ εγω που εχω 2 παλια αυτοκινιτα ενα τογιοτα του 78 και ενα νισαν του 77 ( ειμαι σε νισι ) του καθαριζω τα μπουζι και τα πλενω με λιγο βενζινι μετα, στα καινουργια αμαξια λογο ηλεκτρονικης και εγκεφαλου εγω προσοπικα θα τα αλλα ζα με και νου ργια

Αφού ο κατασκευαστής δίνει οδηγίες για τα μπουζί, διάκενο, μοντέλο, αξίζει να ασχολείσαι με τα μπουζί, ανεξάρτητα χρονολογίας κατασκευής αυτοκινήτου.

betacord85
19-06-14, 11:25
ρε παιδια ο χρηστιανος θελει να ξεκινησει μια κατασκευη δεν τον νοιαζει αν καθαριζετε με βενζινι με πετρελαιο ι με αζαξ!αφηστετον να ανεβασει κανα σχεδιο για να παρουμε μια ιδεα!οσοι δεν ενδιαφερεστε να την φτιαξετε την κατασκευη καλυτερα μην σχολιαζετε με ανοητα diy αλχημιες σχολια!

leosedf
19-06-14, 15:56
Μία λύση θα ήταν να γίνεται συνδιαχειριστής όποιος ανοίγει κάποια συζήτηση και να μπορεί να διαγράφει όποια μηνύματα δεν είναι του γούστου του και του χαλάνε το feng shui.

Ναι και μετά να του πάρουμε και μια π..:001_tt2: Τέλος πάντων μη βγαίνουμε από το θέμα άσχετο αν είναι χρήσιμο η όχι ας συνεχίσουν οι συζητήσεις που αφορούν την κατασκευή και όχι υποδείξεις διάκενων (χμ έχω ένα μπουζομετρητή στο συρτάρι) η αν παίζει στα καινούρια και παλιά.