PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντοχή μετρητή KWh 10-40A σε μεγαλύτερες εντάσεις



chrisal
19-06-14, 00:54
Χαιρετώ,

είμαι νέος στο forum, διάβαζα διάφορα και είπα να γράψω για μιά περίπτωση που εμφανίστηκε σήμερα.


Πόσο αντέχει ο κλασσικός 3φασικός μετρητης KWh που μπαίνει σε παροχές Νο2 και είναι (όπως αναγράφει) 10-40Α; Έχει δοκιμάσει κανένας να ξεπεράσει τα ονομαστικά;

Χρειάζεται να τροφοδοτηθεί ένα μηχάνημα που θα τραβάει ~50A, για ελάχιστες μέρες, για να γίνει μια κατασκευή. Οι υποδομές του μετρητή είναι όλες προβλεπόμενες για τέτοια ένταση (καλώδια 16mm² ακόμα και απο το στύλο), μέχρι και οι μήτρες των τηκτών που φέρει το κιβώτιο του μετρητή είναι ΟΚ για τέτοια ένταση.

Γνωρίζω οτι ΔΕΝ είναι θεμιτό. Αλλά δεν αξίζει για μια εβδομάδα να κάνω επαύξηση ισχύος ούτε να φέρω Η/Ζ. Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω τηκτά 63Α και να κάνω την δουλειά μου, όμως ο μετρητής;


Περιμένω τα σχόλια σας.

nikosp
19-06-14, 01:06
Συγνώμη αλλά πρήν τον μετρητή δεν υπάρχει και κάποια ασφάλεια μέσα στην " χελώνα "?

JOUN
19-06-14, 01:22
Απ'οτι γνωριζω οι μετρητες των Νο3 παροχων(63Α) ειναι ιδιοι με τους υπολοιπους.Μου εχει τυχει να κανω αυξηση ισχυος και να αλλαξουν μονο τους μικροαυτοματους και να βαλουν 63Α.
Αληθεια η παροχη σου ειναι παλια και εχει τηκτες ασφαλειες;


Συγνώμη αλλά πρήν τον μετρητή δεν υπάρχει και κάποια ασφάλεια μέσα στην " χελώνα "?

Οχι μεσα στον μετρητη δεν εχει ασφαλεια(δεν υπαρχει κανενας λογος για κατι τετοιο)

nikosp
19-06-14, 10:24
Απ'οτι γνωριζω οι μετρητες των Νο3 παροχων(63Α) ειναι ιδιοι με τους υπολοιπους.Μου εχει τυχει να κανω αυξηση ισχυος και να αλλαξουν μονο τους μικροαυτοματους και να βαλουν 63Α.
Αληθεια η παροχη σου ειναι παλια και εχει τηκτες ασφαλειες;



Οχι μεσα στον μετρητη δεν εχει ασφαλεια(δεν υπαρχει κανενας λογος για κατι τετοιο)

Όταν μίλησα για 'χελώνα' εννοούσα το μεταλλικό περίβλημα που περιέχει ΚΑΙ τον μετρητή
Μέσα σε αυτό υπάρχουν οι ασφάλειες που λές
Μετά από το κουτί αυτό υπάρχει ο πίνακάς σου που εσύ κανονίζεις τις παροχές σου και εάν θέλεις και μονοφασικό η μόνο τριφασικό ρεύμα
Το θέμα είναι ότι μέσα στην 'χελώνα' εσύ δεν μπορείς να βάλεις χέρι γιατί είναι σφραγισμένη από την ΔΕΗ και έτσι δεν μπορείς να αλλάξεις τις ασφάλειες από μόνος σου
Τώρα το ότι το κάνεις σημαίνει ότι κάποιος άνοιξε το κουτί αυτό και μπορείς και αλλάζεις τις ασφάλειες με ότι νομίζεις
Αυτό σίγουρα είναι παράνομο
Τώρα κατά πόσο θα αντέξει ο μετρητής της ΔΕΗ το παραπάνω φορτίο για αυτό το λίγο διάστημα μάλλον ναι

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
19-06-14, 11:25
για 10 χαμπερ ξερω γω ειχα παει μια φωρα σε ενα εστιατοριο και ηταν ακριβωσ η περιπτηση αυτη και ο μετρητης ζωματαγε η θα αντεξει η θα βραχυκυκλωσουν οι σπειρες του.

chrisal
19-06-14, 12:50
Η παροχή είναι πολύ παλιά, ίσως και 20 ετών. Πλέον σε τελευταίες ρευματοδοτήσεις έχω παρατηρήσει οτι τοποθετούνται μετρητές 10-60Α. Για το νόμιμο της υπόθεσης το γνωρίζω αλλά δεν γίνεται και διαφορετικά.. Τώρα τι γίνεται.. ίσως να το διακυνδυνέψω.

bababoulas
20-06-14, 01:34
Καλησπέρα!!
Προσωπικά δεν μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα αυτό που θες να κάνεις...
Ο λόγος, το ότι θα "δουλέψεις" τον μετρητή πάνω από το μέγιστο ρεύμα που είναι κατασκευασμένος να αντέχει και από ότι καταλαβαίνω για αρκετές ώρες..
Ο μετρητής 10 40 που αναφέρεις έχει Imax=40Α. Δεν νομίζω να καίγεται βέβαια σε στιγμιαία ένταση των 40Α, αλλά σε συνεχόμενη λειτουργία (υπερφόρτιση) αυτής της τιμής, πιστεύω θα "αρπάξει",πόσο μάλλον όταν το δουλέψεις σε υψηλότερη ένταση για αρκετές ώρες.
Έτσι στη περίπτωση που πάθει κάτι ο μετρητής σε συνδυασμό με το ότι έχεις βάλει "χέρι" στη χελώνα αλλάζοντας τα τηκτά φοβάμαι πως ίσως βρεις μεγάλο μπελά από τη ΔΕΔΔΗΕ!!!Και να αλλάξεις πάλι στις αρχικές ασφάλειες, θα έχεις κομμένη σφραγίδα όπου σε συνδυασμό με τσουρουφλισμένο μετρητή.....:crying:
Φαντάζομαι πως το 4x16 από στύλο(ίσως και οι μήτρες) έχει μπει με κάποιο "τρόπο" γιατί κανονικά στη Νο2 παροχή κατεβαίνει 4x6, αν δεν έχει γίνει έτσι τότε έχεις και άλλο θέμα...Κανονικά για αυτή τη δουλειά ήθελες μετρητή 20-60 όπως συνηθίζεται σήμερα στις Νο3 παροχές.
Δεν μας είπες όμως τι μηχάνημα είναι αυτό;; 50Α θα έχεις ανά φάση; Θα έχεις και άλλες καταναλώσεις ταυτόχρονα ή μόνο αυτές;
Αν είναι επαγωγικό το φορτίο έχεις δει τι συντελεστή ισχύος έχει; Και αν είναι αρκετά χαμηλός μήπως με μία σωστή αντιστάθμιση καταφέρεις μικρότερο ρεύμα και ίσως μπεις σε μικρότερους μπελάδες από τον προηγούμενο πιθανό;;