PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα έκδοση 1.1.0 του Capacitance Meter



SV1HAG
19-06-14, 15:55
Στην προσπάθεια μουνα φτιάξω όργανα ακριβείας με κόστος μηδαμινό κάνοντας χρήση το PC έκανα αυτήν την αναβάθμιση στο πρόγραμμα C_Meter δίνοντας του δυνατότητα βαθμονόμησης ώστε οι μετρήσεις του να έχουν μεγάλη ακρίβεια . Στα σκαριά έχω υπ όψιν μου να φτιάξω ένα αντίστοιχο με την φιλοσοφία όργανο που θα μετράει αυτεπαγωγή των πηνίων L_meter. Έτσι με πολύ λιγότερα χρήματα της τάξεως των 3 ευρώ€άντε 5 ευρώ€ και χωρίς πολλές γνώσεις στις κατασκευές χρησιμοποιώντας και μια διάτρητη πλακέτα θα μπορεί κάποιος να έχει στην κατοχή του όργανα ακριβείαςχρησιμοποιώντας βέβαια το PC.

Η URL για να κατεβάσετε την νέα έκδοση είναι εδώ : http://sv1hag.blogspot.gr/2012/05/capacitance-meter.html

51642
51643

Αντιγραφή από την βοήθεια της νέας έκδοσης


1) Κατασκευή καλωδίου σύνδεσης με την σειριακή πόρτα (Com) του υπολογιστή. Αγοράστε 1 θηλυκό και 1 αρσενικό φις DB9 καθώς και ένα καλώδιο μήκους μέχρι 1,5 μέτρο το οποίο θα είναι 3 Χ 1 δηλαδή θα έχει άλλα τρία μικρότερα καλώδια μέσα του . Συνδέστε το πρώτο καλώδιο την μια άκρη του με το pin 5 (GND) της μίας φίσας DB9 και το άλλο άκρο με το pin 5 της άλλης φίσας DB9 , την άκρη του δεύτερου καλωδίου συνδέστε την με το pin 4 (DTR) της μια φίσας DB9 και την άλλη άκρη του με το pin 4 της άλλης φίσας DB9 και τέλος την μια άκρη του τρίτου καλωδίου συνδέστε την με το pin 8 (CTS) της μιας φίσας DB9 και την άλλη άκρη στο pin 8 της άλλης φίσας DB9. Εάν έχετε καλώδιο DB9 1:1 και όχι Null τύπου μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε .
2) Αρχή Λειτουργίας του οργάνου είναι απλή ο LM555 με τις δύο αντιστάσεις R1 & R2 μαζί με τον πυκνωτή αναφοράς C2 3,3nF του σχηματικού παράγει μια συχνότητα f1 κοντά στα 3,5KHz όταν προστεθεί ο άγνωστος πυκνωτής Cx παράλληλα με τον Cref έχουμε αύξηση της συνολικής χωρητικότητας Cολ= Cref + Cx η οποία δημιουργεί μια δεύτερη χαμηλότερη συχνότητα f2 την οποία την μετράει η εφαρμογή και χρησιμοποιώντας έναν αλγόριθμο ο οποίος χρησιμοποιεί τις συχνότητες f1 και f2 καθώς και την τιμή του πυκνωτή αναφοράς C2=Cref =3.3nF βγάζει το αποτέλεσμα στο πλαίσιο Capacitance της εφαρμογής. Τώρα όσο αφορά για την ακρίβεια του οργάνου προσθέτοντας στην νέα έκδοση την δυνατότητα της βαθμονόμησης η εφαρμογή θα βγάλει αποτελέσματα ακρίβειας όσο ακρίβεια έχει ο πυκνωτής που θα χρησιμοποιήσουμε για την βαθμονόμηση δηλαδή αν ο πυκνωτής είναι 0,5% ή ακρίβεια του οργάνου θα είναι και στα όρια του 0,5%. Και πως γίνεται αυτό όπως ανέφερα και παραπάνω ότι ο αλγόριθμος του προγράμματος χρησιμοποιεί τρία στοιχεία για την εύρεση της χωρητικότητας του αγνώστου Cx πυκνωτή , τις συχνότητες f1 & f2 και την χωρητικότητα του πυκνωτή αναφοράς C2=Cref =3300pF. Άρα αν οι τρεις τιμές είναι σωστές τότε μιλάμε για την απόλυτη ακρίβεια των μετρήσεων . Ας ασχοληθούμε πρώτα με τις συχνότητες το ζητούμενο είναι η εφαρμογή να εμφανίζει τις σωστές συχνότητες αυτό οφείλεται μόνο στον σωστό κώδικα που υπάρχει στο πρόγραμμα και όχι στα υλικά κατασκευής της πλακέτας του interface για να το ελέγξουμε τοποθετούμε έναν παλμογράφο και μετρούμε την έξοδο 3 του LM555 κάνοντας το παραπάνω οι συχνότητες στον παλμογράφο και στο πρόγραμμα είναι ίδιες όπως θα δείτε στην παρακάτω φωτογραφία .
51644


Αλλά και αυτό δεν είναι τόσο κρίσιμο γιατί αν έχανε και κάποια Ηz είτε προς τα επάνω είτε προς τα κάτω η εφαρμογή από τον παλμογράφο στην ουσία το κλάσμα f1/f2 που μας ενδιαφέρει θα ήταν το ίδιο αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτό δεν συμβαίνει απλά το αναφέρω πληροφοριακά .Τώρα το άλλο κομμάτι του αλγόριθμου που μας απέμεινε προς μελέτη είναι ο πυκνωτής αναφοράς ο C2=Cref =3.3nF=3300pF. Η προηγούμενη έκδοση που δεν είχε δυνατότητα βαθμονόμησης τοποθετούσε την τιμή 3300 στον αλγόριθμο που είναι η τιμή σε pF του Cref αλλά αν αυτός ο πυκνωτής δεν είναι 3300pF αλλά π.χ. 3460 ή 3250 pF τότε στο αποτέλεσμα υπεισέρχεται κάποιο λάθος το οποίο θα εμφανισθεί στο τελικό αποτέλεσμα , άρα για να διορθωθεί αυτό το λάθος το οποίο οφείλεται στο υλικό και όχι στον κώδικα του προγράμματος με την βαθμονόμηση προσπαθεί το πρόγραμμα να εξαλείψει την αστοχία του υλικού. Πως γίνεται η βαθμονόμηση: 1) κάνουμε κλικ στο κουμπί ZERO ώστε η f1 & f2 συχνότητες να γίνουν ίσες .2) Τοποθετούμε στην πλακέτα ένα Cx πυκνωτή γνωστής χωρητικότητας και ακρίβειας 0,5% κατόπιν από το πλαίσιο Calibrate κάνουμε κλικ στα βελάκια εκεί που δείχνει το βέλος 2 της πρώτης φωτογραφίας (με τα βελάκια που δείχνει το βέλος 1 αλλάζουμε τον βηματισμό ανά 1 έως 50 ) ώστε να εμφανισθεί στο πλαίσιο του capacitance η χωρητικότητα του Cx που γνωρίζουμε αφού το έχουμε πετύχει αυτό κάνουμε κλικ στο κουμπί Calibrate ώστε αυτή η νέα τιμή να αποθηκευτεί στην εφαρμογή και να ισχύει και για τις μελλοντικές μετρήσεις , την βαθμονόμηση δεν χρειάζεται να την κάνουμε κάθε φορά που κάνουμε μετρήσεις δεν αλλάζουν οι τιμές των υλικών μέσα σε λίγους μήνες , μπορούμε να την κάνουμε π.χ. δύο ή τρεις φορές τον χρόνο που έχουμε διαφορά θερμοκρασίας στο περιβάλλον από χειμώνα σε καλοκαίρι η θερμοκρασία επιφέρει αλλαγές στις τιμές των υλικών . Αυτό με την θερμοκρασία θα το δείτε και στις μετρήσεις που θα κάνετε π.χ. ξεκινάτε με f1=3480 Hz και μετά από 10 λεπτά η συχνότητα f1=3510 Hz αυτό οφείλεται στην θερμοκρασία δεν δημιουργεί κανένα θέμα στην ακρίβεια της μέτρησης αρκεί να μην ξεχνάτε προτού τοποθετήσετε τον Cx να ελέγξετε να είναι η f1 & f2 ίσιες αν δεν είναι κάντε κλικ στο κουπί ZERO ώστε να γίνουν ίσες και μετά τοποθετείστε τον Cx .
Σχηματικό του interface Capacitance Meter
51645

MAIKLKF
19-06-14, 19:48
Γιάννη ευχαριστούμε για την έξυπνη εφαρμογή και την ωραία ιδέα εμένα προσωπικά μου αρέσει πολλή, Μπράβο σου :thumbup:=D>

nikosp
19-06-14, 22:00
Και εμένα αρέσει
Θα ξεκινήσω να το φτιάξω
Θα ήθελα να ξέρω εάν υπάρχουν διαθέσιμοι πυκνωταί με γνωστή και ακριβή χωρητικότητα (με το αζημίωτο φυσικά)

eleCtroAsxetos
19-06-14, 23:03
εχω 3 λαπτοπ ενα 10 ετιας ενα του 2008 και ενα νετμπουκ περσινο και ενα ντεσκτοπ 5ετιας δυστυχως κανενα δεν εχει rs232 σειριακη

xsterg
19-06-14, 23:12
εχω 3 λαπτοπ ενα 10 ετιας ενα του 2008 και ενα νετμπουκ περσινο και ενα ντεσκτοπ 5ετιας δυστυχως κανενα δεν εχει rs232 σειριακη

στο σταθερο λυνεται ευκολα το προβλημα με μια καρτα. το ιδιο μπορει να γινει και στα λαπτοπ αν εχει pcmcia θυρα.

xsterg
19-06-14, 23:13
Και εμένα αρέσει
Θα ξεκινήσω να το φτιάξω
Θα ήθελα να ξέρω εάν υπάρχουν διαθέσιμοι πυκνωταί με γνωστή και ακριβή χωρητικότητα (με το αζημίωτο φυσικά)

αγαπητε νικο, δεν χτρειαζεται οι πυκνωτες να ειναι ακριβειας. με ενα αλλο καπασιτομετρο βρισκεις την ακριβη τιμη τους και προσαρμοζεις το εν λογω οργανο.

SV1HAG
20-06-14, 10:42
Επειδή δέχτηκα κάποια email ότι υπάρχει πρόβλημα στα link που έδωσα στο blog μου για το κατέβασμα του προγράμματος .Στην οποία παρατήρηση όσοι μου έστειλαν email είχαν απόλυτο δίκαιο αλλά δεν ήταν δικιά μου ευθύνη . Δυστυχώς σήμερα το ανακάλυψα ότι η Google δεν θεωρεί ασφαλή ισότοπο τον MediaFire όπου δωρεάν φορτώνω τα προγράμματα μου για download και έτσι ο browser π.χ. Chrome δεν επιτρέπει να κατεβάσετε το πρόγραμμα στον υπολογιστή σας για να το κατεβάσετε πρέπει να πάτε στις ρυθμίσεις του chrome και να απενεργοποιήσετε την προστασία για ηλεκτρονικό ψάρεμα και κακόβουλα προγράμματα κάτι παρόμοιο πρέπει να κάνετε και για άλλους browser. Όσοι δεν θέλετε να κάνετε τις παραπάνω ρυθμίσεις το ίδιο πρόγραμμα το έχω φορτώσει και στον ισότοπο της Microsoft που τον θεωρούν ασφαλή και να το κατεβάσετε από εκεί. Πάντως σας δηλώνω ότι ΤΙΠΟΤΑ κακόβουλο δεν υπάρχει στον κώδικα του προγράμματος, αλλά με τρομάζει αυτή η εμπειρία που συνάντησα σήμερα ότι κάποια μεγάλη εταιρεία όπως η google βέβαια είναι η μεγαλύτερη στον χώρο της αποφασίζει ποιος θα ζήσει και ποιος θα πεθάνει… όπως συνέβη με τον ισότοπο MediaFire.

* Ευχαριστώ συνάδελφε Μιχάλη SV1LKF για τα καλά σου λόγια !!!
Για τον Νίκο που μένει Κυψέλη κοντά σου είναι ο Φανός έχει ότι του ζητήσεις.

draco1
20-06-14, 12:20
Μήπως κάποια στιγμή το κάνεις να τρέξει σε Linux;

nikosp
20-06-14, 13:51
αγαπητε νικο, δεν χτρειαζεται οι πυκνωτες να ειναι ακριβειας. με ενα αλλο καπασιτομετρο βρισκεις την ακριβη τιμη τους και προσαρμοζεις το εν λογω οργανο.

Εχω καπατσιτόπετρο αλλά λόγω του ότι είναι Κινέζικο δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι ακριβείας
Για αυτό το λόγο ζήτησα κάποιους πυκνωτές που να έχουν μετρηθεί με ακρίβεια

nikosp
20-06-14, 13:56
Για τον Νίκο που μένει Κυψέλη κοντά σου είναι ο Φανός έχει ότι του ζητήσεις.
Ευχαριστώ
Τον Ξέρω το Φανό
Απλά ζήτησα κάποιους πυκνωτές ήδη μετρημένους με κάποιο όργανο καλύτερης ακριβείας από το δικό μου εάν κάποιος έχει

eleCtroAsxetos
20-06-14, 15:29
να ρωτησω υπαρχει τροπος μεσω rs232 να φτιαξουμε και παλμογραφο????γλυκαθηκα:001_tt2:

Σημερα εκανα το 1ο βημα για να το φτιαξω. Πηγα σε ενα κολλητο και του καβατζωσα ενα αρχαιο λαπτοπ (με windows 98 και 64mb μνημη!!!χαρη του εκανα δηλαδη!) αλλα το ειχα μπανισει οτι ειχε την σειριακη εισοδο. Ελπιζω το προγραμμα να λειτουργησει σε windows 98. Ευχαριστω και παλι τον topic starter. Με προλαβε την ωρα που ημουν σε φαση να παραγγειλω κινεζικο καπασιτομετρο απο αυτα που ειναι ενα pcb και μια οθονη handmade.

εχω breadboard. Τους πυκνωτες λογικα θα τους βρω στο μαγικο κουτακι με τα ανταλλακτικα οπου βαζω οτι εξαρτημα ξεκολλαω.
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση επειδη δεν εχω πολύ εμπειρια στα σχεδια κυκλωματων. Οταν διασταυρωνονται δυο διαδρομες κυκλωματος και δεν εχει τελιτσα δεν βραχυκυκλωνονται ε? ουσιαστικα ειναι σα να περναει η μια πανω απο την αλλη?

SV1HAG
20-06-14, 15:43
Γεια σου Δημήτρη μέσου rs232 δεν συμφέρει να στείλεις δεδομένα από interface παλμογράφο γιατί είναι πολλά τα δεδομένα η σειριακή είναι αργή καλύτερα αγόρασε ένα HANTEK πολύ καλός και οικονομικός και προπάντων πανεύκολος στον χειρισμό με πολύ απλό και κατανοητό manual και για τον πιο αρχάριο.Τώρα για το σχηματικό είναι όπως τα λες όπου υπάρχει τελεία είναι βραχυκύκλωμα όπου δεν υπάρχει τελεία είναι ανεξάρτητος χαλκοδιάδρομος.

SV1HAG
20-06-14, 15:47
Και εδώ είναι το βίντεο που φόρτωσα στο youtube με τεστ μετρήσεων σταθερών και μεταβλητού πυκνωτή.

http://youtu.be/q8Vbf89Sn2Q

SV1HAG
20-06-14, 19:37
Επειδή κάποιοι χρησιμοποίησαν όχι από εδώ μέσα σε αυτό το forum και καλά κάνουν και είναι ψαγμένοι , τον μαθηματικό τύπο που είναι στο κόκκινο πλαίσιο της φωτογραφίας
51677

και βρήκαν άλλες τιμές του Cx από τι το πρόγραμμα μια που το πρόγραμμα εμφανίζει τις συχνότητες f1 & f2 όπου τοποθετώντας αυτές τις τιμές σε αυτόν τον αλγόριθμο βρήκαν άλλα αποτελέσματα και θεώρησαν ότι η εφαρμογή δεν βγάζει σωστά αποτελέσματα . Δεν ισχύει αυτό γιατί αυτός ο μαθηματικός τύπος αναφέρεται για ταλαντωτές και όχι για τον LM555 που ο μαθηματικός τύπος για την εύρεση της συχνότητας του είναι F= 1,44 / (R1 + 2*R2) * C στη δεύτερη φωτογραφία αποδεικνύω μαθηματικά τον αλγόριθμο που χρησιμοποιεί η εφαρμογή . Θεώρησα καλό να κάνω αυτό σχόλιο εδώ για ίδιες τυχόν απορίες καθώς και για την κατανόηση της λειτουργίας αυτού του καπασιτόμετρου αλλά και εάν κάποιος χρειασθεί να γράψει κώδικα για κανένα μικροελεγκτή να τον χρησιμοποιήσει.
51678

MAIKLKF
20-06-14, 20:58
Για το RS 232 Υπάρχει αντάπτορας απο USB σε RS 232 κάτι τέτοιο http://www.ftdichip.com/Products/Cables/USBRS232.htm

SV1HAG
20-06-14, 21:25
Μιχάλη λογικά πρέπει να δουλέψει αν και δεν το έχω δουλέψει με αντάπτορα αλλά κατεβάζοντας το datashet του αντάπτορα από το λινκ που έβαλες είδα ότι η τάση εξόδου είναι 5 βολτ το 555 τροφοδοτείται από το pin 4 της σειριακής πόρτας με 12 βολτ από τα datashet του 555 βλέπουμε τροφοδοσία min = 4,5V & max = 16V και ρεύμα αν θυμάμαι καλά τραβάει 16mA o αντάπτορας δίνει από τι είδα μέχρι 75mA άρα λογικά πρέπει να δουλέψει και με αντάπτορα usb to rs232 όποιος το επιχειρήσει ας το αναφέρει γιατί εγώ προσωπικά δεν διαθέτω.

MAIKLKF
20-06-14, 22:09
Αυτό προς το παρόν είναι μία λύσει για χιλιάδες υπολογιστές που δεν διαθέτουν ! Δυστυχώς την 232:wiink: Ευχαριστούμε θερμά για το θέμα

KOKAR
26-06-14, 23:19
ωραία κατασκευή και προπάντων έξυπνη
θέλω μόνο να τονίσω την ανάγκη πολύ καλής ποιότητας πυκνωτή στην θέση του πυκνωτή αναφοράς c2
αλλη μια παρατήρηση ειναι οτι η συσκευή "κλέβει" τάση απο την σειριακή για να λειτουργήσει και ετσι
δεν θα μπορέσει κάποιος που δεν εχει σειριακή πόρτα στο laptop του να βάλει ενα converter USB to RS232
αυτο όμως μπορεί να λυθει χρησιμοποιώντας εξωτερική τροφοδοσία

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51645&d=1403182413

MAIKLKF
27-06-14, 15:32
Αγαπητέ sv1HAG Γιάννη πολλή θα ήθελα να μετρά και πηνία με ακρίβεια αυτό είναι κάτι πολλή χρήσιμο Τυλίγουμε ένα πηνίο και άντε να ξέρεις τη αυτεπαγωγή έχει αν βρεις χρόνο ρίξε μια ματιά μπας και βρεις κάτι

Όχι Τίποτε άλλο θα μπουν Μπροστά και τα κολλητήρια που δεν θυμάμαι απο πότε έχω να κολλήσω χα χα χα
Γιάννη κάνε καμιά κατάσταση, θα περιμένω ψάξε το λίγο ευχαριστώ πολλά 73-51 να είσαι καλά

leosedf
27-06-14, 18:25
Η να κλέψεις από την USB 5V και με έναν step-up να πάρεις την τάση που θες.

SV1HAG
27-06-14, 20:20
Αγαπητέ sv1HAG Γιάννη πολλή θα ήθελα να μετρά και πηνία με ακρίβεια αυτό είναι κάτι πολλή χρήσιμο Τυλίγουμε ένα πηνίο και άντε να ξέρεις τη αυτεπαγωγή έχει αν βρεις χρόνο ρίξε μια ματιά μπας και βρεις κάτι

Όχι Τίποτε άλλο θα μπουν Μπροστά και τα κολλητήρια που δεν θυμάμαι απο πότε έχω να κολλήσω χα χα χα
Γιάννη κάνε καμιά κατάσταση, θα περιμένω ψάξε το λίγο ευχαριστώ πολλά 73-51 να είσαι καλά

Μιχάλη με έβαλες και έπαιξα τώρα το απογευματάκι όλο ιδέες είσαι με το hi hi .Έκατσα και έφτιαξα ένα ταλαντωτή LC με τον LM311 σε breadboard γιατί με τον 555 δεν γίνεται θέλουμε LC κύκλωμα ώστε όταν θα μπαίνει εν σειρά το άγνωστο πηνίο και θα αλλάζει η συχνότητα σύμφωνα με τον αλγόριθμο Lx=1/C(2*π)^2 (1/(f2)^2 – 1/ (f1)^2 ) θα εμφανίζεται η αυτεπαγωγή βέβαια από την σειριακή δεν μπορούμε να μετρήσουμε μεγάλες συχνότητες και έτσι θα έχουμε κάποιο περιορισμό του εύρους των μετρήσεων του οργάνου σε σύγκριση με τα LC meter με pic αυτά δουλεύουν στα 650KHz γιατί για κάθε π.χ. 1nH θα υπάρχει κάποια Hz μείωση της συχνότητας άρα για πολλά nH μπορεί να την μειώσουν εκτός ορίων . Παίζοντας με το LC ευτυχώς είχα πηνία και πυκνωτές στο συρτάρι το έφερα στα 50 KHz γιατί κάπου εκεί είναι το όριο είδα ότι έχω διαφορές συχνότητα του προγράμματος με τον παλμογράφο βλέπε φωτογραφία άρα πρέπει να κατεβάσω την συχνότητα και άλλο . Από εκεί και ύστερα με λίγο παίξιμο θα δω αν μετράμε από 1nH – 1000mH όπως τα περισσότερα LC meter με την χαμηλότερη συχνότητα ή θα χρειασθεί κάποιος εξωτερικός prescaler θα δω μετά από τα μπάνια του ΛΑΟΥ καλό Σεπτέμβριο Μιχάλη 73
5179451795

MAIKLKF
27-06-14, 20:53
καλά ότι και να πω είναι λίγο πολλή σωστά επέλεξες το LM311 η οικογένεια LM είναι σταθερή στης αξίες των τελεστικών έχει αφήσει ιστορία καλή επιλογή

Με την κατασκευή prescsler θα έχουμε τέλειες μετρήσεις και επιτέλους θα έχω ένα τέλειο πηνιόμετρο εσένα :thumbup:

SV1HAG
27-06-14, 21:53
καλά ότι και να πω είναι λίγο πολλή σωστά επέλεξες το LM311 η οικογένεια LM είναι σταθερή στης αξίες των τελεστικών έχει αφήσει ιστορία καλή επιλογή

Με την κατασκευή prescsler θα έχουμε τέλειες μετρήσεις και επιτέλους θα έχω ένα τέλειο πηνιόμετρο εσένα :thumbup:


Δεν τον επέλεξα εγώ τον LM311 τον έχουν επιλέξει πολύ πιο μπροστά άλλοι που έχουν κατασκευάσει LC meter με pic . Ο σκοπός μου και η φιλοσοφία μου είναι να κατασκευάσουμε εύκολα όργανα με καλή και ελεγχόμενη ακρίβεια και να χρησιμοποιούμε το pc αντί για pic γιατί άμα μπλέξουμε με pic αυτός που θα θέλει να το φτιάξει να χρειάζεται και programmer για να φορτώσει το hex ιστορίες για αγρίους , εμένα δεν με χαλνάει να γράψω πρόγραμμα για LC Meter σε pic γιατί έτσι και αλλιώς δεν χρησιμοποιώ άλλων hex αν είναι η κατασκευή να γίνει με pic αλλά το θεωρώ κατασκευαστικά πιο δύσκολο και οικονομικά πιο δαπανηρό αν η κατασκευή γίνει με pic ενώ με το pc μέσου rs232 το κόστος των υλικών που είδες στην φωτογραφία πάνω στην breadboard δεν ξεπερνά τα 3-4 ευρώ 0,5 ευρώ έχει ο LM311 και 4 πυκνοτάκια και άλλες τόσες αντιστάσεις και ένα rs232 πλακέτας . Ο prescaler δεν δημιουργεί τέλειες μετρήσεις απλά διαιρεί .Τα περισσότερα LC meter όπως έγραψα παραπάνω μετράνε από 1nH – 1000mH δεν πήρα χαρτί και μολύβι για να δω αν χρειάζεται prescaler πηγαίνοντας σε υπολογιστή LC στο ίντερνετ είδα ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρειασθεί . Και με το αρχικό κόστος των 4 ευρώ θα έχουμε L meter . Για τον εξής λόγο αν κατεβάσω την συχνότητα του ταλαντωτή στα 41 KHz χρησιμοποιώντας για LC L=150uH & C = 100nF και εκεί λογικά πρέπει να έχουμε ταύτιση συχνότητας παλμογράφου και προγράμματος εάν π.χ. προσθέσουμε ένα πηνίο ενός 1nF βάζοντας στον υπολογιστή της ιστοσελίδας L= 150,001 uH & C=100nF θα έχουμε μια f2= 41.093492626019525 ΚHz με f1= 41.0936296040 ψηλοδιαφορά το όργανο θα δείξει μέχρι την συχνότητα 41093 Hz αν αλλάξω το κώδικα και δείξει όπως η ιστοσελίδα θα βαρύνει πολύ και θα κολλάει ο υπολογιστής αλλά από 9 nH θα μετράει γιατί η f2 = 41.0923968506 το πρόγραμμα θα δείξει 41092 Hz άρα έχουμε διαφορά 1 Ηz για το οποίο ο αλγόριθμος θα βγάλει κάποιο αποτέλεσμα . Στην συνέχεια παίζοντας με τον υπολογιστή της ιστοσελίδας βρήκα το ανώτερο όριο για τα 41 KHz τα 200mH . Άρα αν στα 41 KHz έχουμε ταύτιση συχνότητας με τον παλμογράφο το όργανο θα μετράει από 10nH – 200mH μέσα στα ραδιοερασιτεχνικά όρια αυτεπαγωγής δεν μας χρειάζεται να μετράει παραπάνω όλα αυτά βέβαια θεωρητικά όταν θα ασχοληθώ σοβαρά με το θέμα θα τα πούμε.

MAIKLKF
27-06-14, 22:12
πολλή καλή η θεωρία σου και αφού έχουμε επεξεργαστή απο το PC θα έχουμε και απόλυτη ακρίβεια θα το δούμε στην πράξη
Είμαι και εγώ της Άποψης για οικονομικές ιδέες Αλλά μερική έχουν άλλοι άποψη και προσπαθούν να την επιβάλουν
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι με αυτόν τρόπο θα έχουμε κατασκευές δικές μας και όλα καλά
Για παλμογράφο δεν το συζητάμε έκανα μια αγορά περίφημη
Πήρα έναν Fluke τετρακάναλο μέχρι τους 100 Μhz φοβερό Μηχάνημα καλή αγορά

https://www.youtube.com/watch?v=_8_uKg85OZg

SV1HAG
27-06-14, 23:04
Μιχάλη ωραίο εργαλείο πήρες θα το βλέπει ο συντονιστής Κων/ντίνος και θα ζηλεύει χιχιχιχι αυτή είναι η φιλοσοφία που λες έχοντας αγοράσει ένα αξιόπιστο βολτόμετρο ως αναφορά φτιάχνεις τα υπόλοιπα όργανα σου , είπαμε το μόνο που μπορούμε να μετρήσουμε είναι η τάση τώρα αφού εσύ αγόρασες fluke παλμογράφο θα μετράς την τάση από τον παλμογράφο δεν θα χρειασθεί να αγοράσεις fluke πολύμετρο ως όργανο αναφοράς χιχι. Μιχάλη κατέβασα και άλλο την συχνότητα κάτω από τα 40KHz όπως το περίμενα αρχίζει η ταύτιση του προγράμματος και παλμογράφου ίσως να θέλει και λίγο ακόμα κατέβασμα πάντως βαδίζουμε σε σωστό δρόμο βέβαια το αποτέλεσμα θα μας κρίνει 51805

MAIKLKF
27-06-14, 23:41
Μην λες τέτοια χα χα χα θα των φάει η ζήλια χα χα χα και ξέρες γιατί; οχι γιατί δεν μπορεί να το αγοράσει αλλά γιατί το αγόρασα εγώ :001_tt2: καλός είναι Απλά λίγο περίεργος δεν παρεξηγώ χα χα χα
κατέβασες και άλλο την συχνότητα καλό αυτό άστο τώρα και το πιάνεις αύριο πάλι με καθαρό μυαλό
και με σταθερή διαίρεση το πας όπου θές (Σχήμα λόγου )και όχι αλόγου που λέει και χαρι κλήν χα χα χα
Να ψηφίσει η κατσίκα του γείτονα λέει τώρα ο Κωνσταντίνος χα χα χα δεν πιστεύω να κάνει και βουντού χα χα χα
να είστε καλά έχω πεθάνει στα γέλια δεν μπορώ να γράψω Αντε καλά τώρα
Για να Σοβαρευτούμε με το λάπτοπ θα έχω πρόσβαση και εκτός εργαστηρίου πώς το βλέπεις καλό
Πάντως είναι πολλή καλό να έχουμε σαν επεξεργαστή των υπολογιστή γιατί Μπορεί να έχει ενα μειονέκτημα αλλά έχει πολλά
καλά και το κυριότερο απλές κατασκευές με μυαλό σαν ιδέα και μετά οτιδήποτε άλλο

Μετά απο αυτό που είδες στον παλμογράφο έχω και το service manual του πολύμετρου και πρέπει κάπια μέρα να το σετάρο
είναι ένα Mastech ms 8222h

Εδώ να δεις Ζήλιες χα χα χα


https://www.youtube.com/watch?v=dk1ifG9ezAs

SV1HAG
28-06-14, 12:14
Μιχάλη εντέλει από τα πολλά πειράματα τα οποία είχαν επιτυχία το όργανο LC meter θα φτιαχτεί θα μετράει και χωρητικότητα από 100nF -10000uF ένα μεγάλο κομμάτι του κώδικα του προγράμματος το έχω τελειώσει αλλά η τελειοποίηση του οργάνου θα γίνει μετά τα μπάνια του ΛΑΟΥ και ή ανάρτηση στο blog μου και εδώ θα αργήσει λίγο γιατί θα το στείλω πρώτα στο περιοδικό SVNEA το οποίο αν έχεις μάθει προκήρυξε διαγωνισμό συγγραφής τεχνικών άρθρων βλέπε εδώ (http://www.raag.org/LH2Uploads/ItemsContent/748/%CE%B1%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%B1_%CE%B4%CE%B9%CE%B1% CE%B3%CF%89%CE%BD.pdf) Και επειδή το project αξίζει να διαγωνισθεί γιατί είναι πρωτότυπο δεν υπάρχει LC meter χωρίς μικροελγκτή και μόνο με την RS232 του PC όλες οι κατασκευές είναι με μικροελγκτή θα κάνουμε υπομονή γιατί ο όρος ανέκδοτο άρθρο είναι δεσμευτικός .
Πάρε και μια ιδέα δοκιμής πηνίου ονομαστικής τιμής 100uH
51834 51835

MAIKLKF
28-06-14, 13:07
Γιάννη τι να πω , Ότι και να πω είναι λίγο =D>=D> καλή επιτυχία και στο διαγωνισμό σε θέλω μέσα στους καλύτερους να ξέρεις οτι
είσαι μέσα σε αυτούς

Τώρα όσο για το όργανο μην βιαστής να βγει κάτι καλό Αυτά είναι τα καλά θα περιμένω με αγωνία και θα τα πούμε

SV1HAG
28-06-14, 16:41
Γιάννη τι να πω , Ότι και να πω είναι λίγο =D>=D> καλή επιτυχία και στο διαγωνισμό σε θέλω μέσα στους καλύτερους να ξέρεις οτι
είσαι μέσα σε αυτούς

Τώρα όσο για το όργανο μην βιαστής να βγει κάτι καλό Αυτά είναι τα καλά θα περιμένω με αγωνία και θα τα πούμε

Θα σε αφήσω με την αγωνία δεν χρειάστηκε να μην βιαστώ γιατί βγήκε καλό σήμερα το τεστάρισα και σε ένα πείραμα που μας ενδιαφέρει εμάς τους ραδιοερασιτέχνες πήρα έναν φερρίτη FT82 - 43 τυλίγω με σύρμα 6 στροφές ανοίγω το πρόγραμμα mini ring core calculator και μου βγάζει για 6 στροφές και για φερρίτη FT82-43 inductance = 16 uH . Ρίχνω το πηνίο πάνω στην breadboard και το πρόγραμμα το μέτρησε 16 uH φίλε δεν παίζεται εγώ που το κατασκευάζω ακόμα δεν το πιστεύω με ένα πλακετάκι που θα κοστίσει 5 ευρώ να έχεις ένα όργανο καλό!!!
51836 51837

MAIKLKF
28-06-14, 18:10
Θα σε αφήσω με την αγωνία δεν χρειάστηκε να μην βιαστώ γιατί βγήκε καλό σήμερα το τεστάρισα και σε ένα πείραμα που μας ενδιαφέρει εμάς τους ραδιοερασιτέχνες πήρα έναν φερρίτη FT82 - 43 τυλίγω με σύρμα 6 στροφές ανοίγω το πρόγραμμα mini ring core calculator και μου βγάζει για 6 στροφές και για φερρίτη FT82-43 inductance = 16 uH . Ρίχνω το πηνίο πάνω στην breadboard και το πρόγραμμα το μέτρησε 16 uH φίλε δεν παίζεται εγώ που το κατασκευάζω ακόμα δεν το πιστεύω με ένα πλακετάκι που θα κοστίσει 5 ευρώ να έχεις ένα όργανο καλό!!!
51836 51837

Ε Να τέτοια κάνεις τώρα και μου φτιάχνεις το κέφι, Και μετά λένε στην Ελλάδα δεν δεν έχουνε καλούς Μηχανικούς - Ηλεκτρολόγους Ηλεκτρονικούς Πάρε να έχετε. χα χα χα πες μου τώρα τι να πω Συγχαρητήρια λοιπών για μιά φορά ακόμα
:thumbup::thumbup1::thinking:=D>:shock: καλό Σαββατοκύριακο

Αυτός είναι Παιδιά Ο περιβόητος Sv1 HAG Και ακούει στο Όνομα Γιαννης Απο μικρό παιδί και αλήθεια λέω

SV1GRN
28-06-14, 20:07
Μπράβο για την κατασκευή. Θα περιμένω να διαβάσω το ολοκληρομένο άρθρο στο SVNEA.

SV1HAG
28-06-14, 21:04
Μπράβο για την κατασκευή. Θα περιμένω να διαβάσω το ολοκληρομένο άρθρο στο SVNEA.

Ευχαριστώ Παναγιώτη στο επόμενο τεύχος το οποίο θα είναι και ψηφιακό η SV1KP μου είπε ότι θα βάλει αυτό το άρθρο που έχω ποστάρει και εδώ το καπασιτόμετρο δηλαδή τώρα όμως μας προέκυψε άλλο όργανο Παναγιώτη το LC meter απόRS232 το οποίο θα αργήσεις να το διαβάσεις στα SVNEA γιατί από τι λέει η ανακοίνωση για των διαγωνισμότων τεχνικών άρθρων τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα δημοσιευθούν στο τεύχος Μαρτίου – Απριλίου 2015 και τα τεχνικά άρθρα που έχουν αποσταλεί θα δημοσιευθούν στα επόμενα τεύχη δηλ. Μάιου –Ιούνιου , Ιουλίου – Αυγούστου 2015 μιλάμε για του χρόνου Παναγιώτη
73! de sv1hag

MAIKLKF
29-06-14, 04:07
Μέχρι Τώρα για να μετρήσουμε τέτοιου είδους μετρήσεις χρειαζόμαστε ΌΡΓΑΝΟ ΜΕ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΉ και ξαφνικά έρχεται ο Γιάννης έτσι απλά και ανατρέπει αυτήν τη κατάσταση και με μερικά περιφερικά εξαρτήματα έχουμε ένα όργανο ύψιστης σημασίας για τον ερασιτέχνη και γιατί όχι και για των επαγγελματία
Πολλές φορές αυτοί που κάνουν πειράματα και επειδή η μετρήσεις είναι κρίσιμες θέλουμε ένα τέτοιου είδος όργανο να είναι στο εργαστήριο τους και να σετάρουν της πειραματικές κατασκευές η ακόμα ακόμα και να συντονίζουν κυκλώματα

Ήρθε λοιπών Ο Γιάννης να βάλει την υπογραφή του σε ένα κύκλωμα που θα φέρει επανάσταση τόσο στα Ελληνικά όσο και ξένα μέσα του Νέτ Μπράβο Γιάννη
Ο Τρόπος που σκέφτεσαι είναι αυτός που αρέσει τουλάχιστον σε μένα, Είναι ακριβός ο τρόπος που όταν θέλω να σχεδιάσω ένα αυτοματισμό με υλικά που να είναι οικονομικά και η λειτουργία του για συνεχόμενη χρήση.

Συνέχισε να ασχολείσαι γράφεις ιστορία για τους νεότερους στον χώρο, Συνέχισε με των διαγωνισμό σε θέλω Πρώτο στην λίστα

Πολλή Θέλουν να ξεχνούν εμείς όχι για την ιστορία της Ελλάδος

eleCtroAsxetos
29-06-14, 14:53
Καλησπέρα παιδιά!επανερχομαι δριμύτερος.:001_smile:
Τελικα υλοποιησα την κατασκευη του καπασιτομετρου. Δεν μου δουλευει ομως σωστα. Εχω ελεγξει αρκετες φορες το breadboard δε βλεπω να εχει λαθος.
Δεν μετραει σωστα, αλλα μετραει ομως και λειτουργει.
-1ο προβλημα ειναι οτι ακομα και χωρις πυκνωτη πανω δεν σταθεροποιειτε ακομα και μετα το zero παιζει η ενδειξη απο το 0-20pf (εδω υποψιαζομαι κακη ποιοτητα καλωδιου ή καπως περναει φορτιο στην πλακετα. καθαρισα καλα flux και υπολλειματα αλλα παλι παιζει).
-Η ενδειξη χωρητικοτητας χωρις τον πυκνωτη δεν σταθεροποιειται στο 3300hz αλλα στο 2600 περιπου οπου δε μενει σταθερο.
-οταν μετραω πυκνωτη 100K pf η ενδειξη ειναι 62410pF.
-οταν μετραω πυκνωτη 47pf η ενδειξη ειναι 36-39pF

Και καποια ενδεικτικα διαγνωστικα τασεων εν ωρα λειτουργιας.
GND-CTS 3,35V
GND-DTR 7.40V
CTS-DTR 4.05V
Διαβασα πριν οτι το GND-DTR επρεπε να ειναι 12V οποτε εκανα μια υποθεση οτι για αυτο δεν πιανουμε τη συχνοτητα που πρεπει ή γενικοτερα δε λειτουργει σωστα?

Και καποιες φωτο της υλοποίησης μου. Ειναι η 1η μου σοβαρη χρησιμο κατασκευη και γενικα ειμαι χαρουμενος που δουλευει και πιστευω οτι θα το διορθωσω. Ευχαριστω και παλι.
http://s395.photobucket.com/user/djkout/slideshow/capacitor%20meter

SV1HAG
29-06-14, 15:20
Καλησπέρα παιδιά!επανερχομαι δριμύτερος.:001_smile:
Τελικα υλοποιησα την κατασκευη του καπασιτομετρου. Δεν μου δουλευει ομως σωστα. Εχω ελεγξει αρκετες φορες το breadboard δε βλεπω να εχει λαθος.
Δεν μετραει σωστα, αλλα μετραει ομως και λειτουργει.
-1ο προβλημα ειναι οτι ακομα και χωρις πυκνωτη πανω δεν σταθεροποιειτε ακομα και μετα το zero παιζει η ενδειξη απο το 0-20pf (εδω υποψιαζομαι κακη ποιοτητα καλωδιου ή καπως περναει φορτιο στην πλακετα. καθαρισα καλα flux και υπολλειματα αλλα παλι παιζει).
-Η ενδειξη χωρητικοτητας χωρις τον πυκνωτη δεν σταθεροποιειται στο 3300hz αλλα στο 2600 περιπου οπου δε μενει σταθερο.
-οταν μετραω πυκνωτη 100K pf η ενδειξη ειναι 62410pF.
-οταν μετραω πυκνωτη 47pf η ενδειξη ειναι 36-39pF

Και καποια ενδεικτικα διαγνωστικα τασεων εν ωρα λειτουργιας.
GND-CTS 3,35V
GND-DTR 7.40V
CTS-DTR 4.05V
Διαβασα πριν οτι το GND-DTR επρεπε να ειναι 12V οποτε εκανα μια υποθεση οτι για αυτο δεν πιανουμε τη συχνοτητα που πρεπει ή γενικοτερα δε λειτουργει σωστα?

Και καποιες φωτο της υλοποίησης μου. Ειναι η 1η μου σοβαρη χρησιμο κατασκευη και γενικα ειμαι χαρουμενος που δουλευει και πιστευω οτι θα το διορθωσω. Ευχαριστω και παλι.
http://s395.photobucket.com/user/djkout/slideshow/capacitor%20meter


Βλέποντας την φωτογραφία παρατήρησα πολλά και μακριά καλώδια με αυτά τα όργανα είτε κατασκευασμένα από pic είτε από RS232 έχουμε θέμα με αυτό που ακούει στο όνομα stray capacitance αδέσποτη ή παρασιτική χωρητικότητα που δημιουργείται και για αυτό ενώ πατάς το zero δεν σταθεροποιείτε η συχνότητα και για αυτό όλα τα όργανα τέτοιου τύπου έχουν παρόμοιο κουμπί zero για να εξαλείφουν την παρασιτική χωρητικότητα το ίδιο και για τα LC meter σε αυτά έχουμε επιπλέον και την δημιουργία παρασιτικής αυτεπαγωγής και ο μηχανισμός zero το προσπερνάει άρα στην δικιά σου περίπτωση που δεν το προσπερνάει πρέπει να συμμαζέψεις την κατασκευή το ένα υλικό κοντά στο άλλο γιατί το πρωτοέφτιαξα σε διάτρητη πλακέτα και δούλευε άψογα δες την φωτογραφία για να καταλάβεις πόσο κοντά πρέπει να είναι τα υλικά. Τώρα για την συχνότητα δεν είναι θέμα βολτ αλλά του κεραμικού πυκνωτή που έβαλες αυτοί ποτέ σε υψηλά pF δεν είναι ακριβείας εκεί στο C2 3,3nF θα βάλεις πολυέστερα της Phillips ή καλύτερα Wima θα δεις και την διαφορά στην κυματομορφή στο παλμογράφο όταν έχεις κεραμικό το τετράγωνο είναι για τον γαίδαρο καβάλα και όταν βάλεις Wima είναι αλφαδιά και δεύτερο δεν παρουσιάζω ποτέ κατασκευές που δεν λειτουργούν θα ήμουν ηλίθιος να εκτεθώ σε τόσο κόσμο. Γενικά τα κυκλώματα με ταλαντωτές θέλουν κάποια προσοχή έχουν και τα μυστικά τους δηλ. χααχα άντε ξαναφτιάξτο και θα το πετύχεις δεν είναι δύσκολο και όσο για ακρίβεια να το εμπιστεύεσαι γιατί είναι το μοναδικό όργανο που σου δείχνει όλες τις παραμέτρους και με υπολογιστάκι βάζοντας τις τιμές στον αλγόριθμο που σας έδωσα σας βγάζει την αληθινή τιμή του πυκνωτή ποιο όργανο το έχει αυτό δηλ να το κρίνεις αν δουλεύει σωστά και ο κρίσιμος πυκνωτής C2 που παίζει ρόλο στην ακρίβεια βαθμονομήται από το πρόγραμμα.

51841

eleCtroAsxetos
29-06-14, 15:37
Βλέποντας την φωτογραφία παρατήρησα πολλά και μακριά καλώδια με αυτά τα όργανα είτε κατασκευασμένα από pic είτε από RS232 έχουμε θέμα με αυτό που ακούει στο όνομα stray capacitance αδέσποτη ή παρασιτική χωρητικότητα που δημιουργείται και για αυτό ενώ πατάς το zero δεν σταθεροποιείτε η συχνότητα και για αυτό όλα τα όργανα τέτοιου τύπου έχουν παρόμοιο κουμπί zero για να εξαλείφουν την παρασιτική χωρητικότητα το ίδιο και για τα LC meter σε αυτά έχουμε επιπλέον και την δημιουργία παρασιτικής αυτεπαγωγής και ο μηχανισμός zero το προσπερνάει άρα στην δικιά σου περίπτωση που δεν το προσπερνάει πρέπει να συμμαζέψεις την κατασκευή το ένα υλικό κοντά στο άλλο γιατί το πρωτοέφτιαξα σε διάτρητη πλακέτα και δούλευε άψογα δες την φωτογραφία για να καταλάβεις πόσο κοντά πρέπει να είναι τα υλικά. Τώρα για την συχνότητα δεν είναι θέμα βολτ αλλά του κεραμικού πυκνωτή που έβαλες αυτοί ποτέ σε υψηλά pF δεν είναι ακριβείας εκεί στο C2 3,3nF θα βάλεις πολυέστερα της Phillips ή καλύτερα Wima θα δεις και την διαφορά στην κυματομορφή στο παλμογράφο όταν έχεις κεραμικό το τετράγωνο είναι για τον γαίδαρο καβάλα και όταν βάλεις Wima είναι αλφαδιά και δεύτερο δεν παρουσιάζω ποτέ κατασκευές που δεν λειτουργούν θα ήμουν ηλίθιος να εκτεθώ σε τόσο κόσμο.

51841

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απαντηση. και ειμουν σε δίλλημα αν θα επερνα κεραμικό ή αλλο πυκνωτη με μεγαλυτερη ακριβεια στα 3,3nf και απο οτι φαινεται εκανα την λαθος επιλογη.
Δεν ειπα ποτε οτι δε λειτουργει η κατασκευη σου νομίζω. Ηξερα σιγουρα οτι ειναι δικό μου σφάλμα. Θα προσπαθησω να αλλαξω τον πυκνωτη με αυτον που λες σε αυτη την κατασκευη ετσι ωστε να δειξω και πιο καθαρα το προβλημα που περιγραφεις λογω των μικρων καλωδιων. Ειμαι απειρος και σαν 1η κατασκευη καπου χαθηκα με τα καλωδια. Ισως θα μπορουσα να κανω μια αλλη διαταξη οπως περιγραφεις και δειχνεις στη φωτο με τα εξαρτηματα πιο κοντα που θα μου εκανε τη ζωη πιο ευκολη και το οργανο ακριβεστερο και σταθεροτερο.

Και παλι σε ευχαριστω να εισαι καλα!

SV1HAG
29-06-14, 15:44
Το αρχικό μήνυμα το έχω συμπληρώσει όταν εσύ με απαντούσες ξαναδιάβασε το επιπλέον. Τώρα άμα μπορείς να φτιάξεις και πλακέτα πανεύκολο με την μέθοδο σιδερώματος έχω στο blog link για να κατεβάσεις το pcb και να μην πλέκεις με διάτρητη όχι ότι δεν δουλεύει και σε διάτρητη όπως στην φωτογραφία

eleCtroAsxetos
29-06-14, 16:02
ειναι αυτο που λεμε οτι τρώγοντας ερχεται η όρεξη.
Τωρα θα αρχισω να διαβαζω στο φορουμ και πως σιδερωνουν πλακετες! Παντως πειραζοντας τωρα λιγο το καλωδιο βαζοντας 2πλα θερμοσυστελλωμενα και καθαριζοντας παλι την πλακετα συν οτι αλλαξα 2 καλωδια με πιο χονδρα και πιο κοντα ειδα οτι σχεδον εκμηδενιστηκε το παιξιμο και εμεινε σχεδον μονο το συστηματικο σφαλμα στη συχνοτητα (και συνεπως και στην μετρηση ) λογω του κεραμικου 3.3nF που ειναι οπως ειπες κ. Γιαννη καπως μετριουλης:wiink:

θα επανερθω σύντομα με την βελτιωμένη διατρητη εκ του 0 βεβαια. αυτην θα την πεταξω τη να σουλουπωσεις και τι να φτιαξεις.

SV1HAG
29-06-14, 17:59
ειναι αυτο που λεμε οτι τρώγοντας ερχεται η όρεξη.
Τωρα θα αρχισω να διαβαζω στο φορουμ και πως σιδερωνουν πλακετες! Παντως πειραζοντας τωρα λιγο το καλωδιο βαζοντας 2πλα θερμοσυστελλωμενα και καθαριζοντας παλι την πλακετα συν οτι αλλαξα 2 καλωδια με πιο χονδρα και πιο κοντα ειδα οτι σχεδον εκμηδενιστηκε το παιξιμο και εμεινε σχεδον μονο το συστηματικο σφαλμα στη συχνοτητα (και συνεπως και στην μετρηση ) λογω του κεραμικου 3.3nF που ειναι οπως ειπες κ. Γιαννη καπως μετριουλης:wiink:

θα επανερθω σύντομα με την βελτιωμένη διατρητη εκ του 0 βεβαια. αυτην θα την πεταξω τη να σουλουπωσεις και τι να φτιαξεις.


Αυτό που με ενδιαφέρει Δημήτρη είναι περισσότερο και εσύ και όποιος διαβάζει το σχόλιο μου να καταλάβει την λειτουργία του οργάνου ώστε να μπορεί να το κρίνει και έρχεται σε δεύτερη μοίρα το κατασκευαστικό τμήμα για αυτό έκανα την παρουσίαση τόσο αναλυτικά τώρα γιατί στα λέω όλα αυτά για να μπορείς να λύσεις κάποια θέματα με την γνώση . Στην φωτογραφία (a) βλέπεις στην εφαρμογή υπολογισμού συχνότητας για τον LM555 ότι χρησιμοποιώντας R1=10K & R2=51K & C2=3.3nF η συχνότητα του 555 πρέπει να είναι 3,8961 KHz πράμα που λένε και οι Κρητικοί δεν ισχύει ούτε στην δικιά μου κατασκευή είναι λάθος αυτό ; όχι . Τι συνέβη και αντί να έχω την ιδανική συχνότητα σύμφωνα με τα μαθηματικά έχω εγώ κοντά στα 3,5 ΚΗz η απάντηση είναι η εξής δεν θα αλλάξουμε την τιμή των αντιστάσεων καθόλου στην εφαρμογή γιατί αν χρησιμοποιήσουμε αντιστάσεις 1% ακριβείας έχουμε περιορίσει πολύ το λάθος να προέρχεται από τις αντιστάσεις άρα αν αυξήσουμε την τιμή του πυκνωτή στην εφαρμογή του 555 και όχι να μειώσουμε την τιμή γιατί έχουμε πτώση της συχνότητας η φωτογραφία (c) μας λέει ότι για να βγάλει ο 555 συχνότητα 3,4749 KHz που βγάζει και η δική μου κατασκευή ο C2=3,7nF or 3700pF μπορεί να ισχύει αυτό αφού έβαλα καλούς πυκνωτές όχι άρα τα 400pF παραπάνω είναι η παρασιτική επιπλέον χωρητικότητα που δημιουργήθηκε από την κατασκευή παίζει ρόλο στην ακρίβεια των μετρήσεων ΟΧΙ γιατί είναι μέσα στα όρια της βαθμονόμησης του προγράμματος το πρόγραμμα βαθμονομεί από τιμές 3000 – 4000 απλά κατεβάζει το πάνω όριο του εύρους μέτρησης των πυκνωτών γιατί πρέπει η F2 να μην είναι ίση με το 1Hz παράδειγμα εάν βάλουμε ένα πυκνωτή 2,2uF και έχουμε πτώση συχνότητας 3560 Hz αν το όργανο δεν είχε παρασιτική χωρητικότητα με άλλα λόγια θα είχε f1=3,89KHz άρα f2=3,89 -3,56 =0.33=330 Hz άρα μπορεί να το μετρήσει όταν όμως έχεις όπως εγώ f1=3480 Hz τότε f2= 3480 – 3560 = το όργανο θα δείξει f2=1Hz είσαι εκτός ορίων και δεν μπορεί να μετρήσει τον πυκνωτή για μικρότερες χωρητικότητες δεν υπάρχει κανένα θέμα . Τώρα στην δικιά σου περίπτωση βλέποντας την φωτογραφία έχεις f1=2608 Ηz για να πάρεις τέτοια συχνότητα πρέπει σύμφωνα με την εφαρμογή υπολογισμού συχνότητας του 555 πρέπει ο C2 =4800 pF βλέπε φωτογραφία (b) όσο και της πλάκας να είναι ο κεραμικός 3300 pF που έβαλες είναι αδύνατον να οφείλεται στον πυκνωτή η διαφορά είναι μεγάλη των 1500pF που σημαίνει έχεις πολύ παρασιτική επιπλέον στο κύκλωμα χωρητικότητα που με το συμμάζεμα που θα κάνεις πρέπει να την ελαττώσεις και να είναι στα όρια της βαθμονόμησης από τι κατάλαβες τα πάντα είναι μαθηματικά και τίποτα άλλο και η λύση βρίσκεται μόνο στα μαθηματικά.
51842 51843 51844