PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση σχετικα με τον ελεγχο ρευματος απο φορτιστες



georgeps
20-06-14, 18:42
καλησπεριζω την παρεα,οντως καινουργιος,προσπαθω σιγα σιγα να ενταχθω στο κλιμα του φορουμ σας,


ειχα μια απορια τελευταια,εχοντας παρατηρησεις οτι με μερικους κινεζικους φορτιστες ,οι συσκευες τρελενόντουσταν (κυριως το κινητο μου) και δρουσαν σαν να παταγες 10 κουμπια μαζι...

Επειδη θελω να φτιαξω μια κατασκευη και να προσθεσω θυρα Usb για φορτιση συσκευων ηθελα να δω αν αυτο που θα φτιαξω θα λειτουργει και δεν θα καψω τιποτα...

Επειδη δεν ξερω πως μπορω να ελεγξω την καταλληλοτητα ενος φορτιστη (με παλμογραφο ειναι το μονο που μου ερχεται στο μυαλο-πραγμα που δεν εχω).Κατεχω ενα απλο πολυμετρο αλλα δεν γινεται με αυτο,σωστα?:confused1:


Φιλικα Γιωργος

nikosp
20-06-14, 21:58
Νομίζω ότι είναι λίγο εξεζητημένο να ελέγξεις έναν φορτιστή με παλμογράφο
Εάν ψάξεις λίγο θα δείς ότι όλοι οι σύνχρονοι φορτισταί για κινητά είναι switching πράγμα λίγο δύσκολο να κατασκευαστεί από έναν που είναι στα πρώτα βήματα
Βέβαια εάν χρησιμοποιήσεις έναν γνήσιο δεν υπάρχει πρόβλημα
Εάν θελήσεις να κατασκευάσεις έναν φορτιστή από μόνος σου μπορείς να βρείς διάφορα σχέδια στο Internet χρησιμοποιώντας έναν κλασσικό μετασχηματιστή, μία γέφυρα και έναν ηλεκτρολυτικό πυκνωτή εξομάλυνσης
Εδώ δεν μπορώ να σου παραθέσω κάποιο σχέδιο γιατί σου απαντώ από κινητό
Σε αυτά μπορείς να προσθέσεις και κάποιο ολοκληρωμένο για περισσότερη σταθερότητα στην τάση
Με ένα απλό ψάξιμο στο google θα βρείς πολλά

georgeps
21-06-14, 01:35
καλησπερα φιλε και σε ευχαριστω για την απαντηση ,μαλλον δεν εγινα κατανοητος, θελω αρχικα απλα να ελεγξω ποιοι φορτιστες ειναι καλοι για να χρησιμοποιω ,για αυτο ανεφερα τον παλμογραφο,

ο φορτιστης που θελω να φτιαξω εγω ουσιαστικα απλα θα ενωσω μια τροφοδοσια 5 βολτ σε ενα θηλυκο usb,και ηθελα απλα να δω και εκει ,αν διατρεχω καποιο κινδυνο...

Yianni6
21-06-14, 02:29
Το πρόβλημα με τους κακοσχεδιασμένους κινέζικους φορτιστές συνήθως είναι το κακό φιλτράρισμα της τάσης εξόδου η οποία δημιουργεί προβλήματα ΕΜΙ στις συσκευές που φορτίζονται. Αυτό ίσως να γίνει ορατό με έναν παλμογράφο (θα φαίνεται μια τάση 5V με αρκετό θόρυβο, ίσως και με μια περιοδική παραμόρφωση που εξαρτάται απο τη διακοπτική συχνότητα του φορτιστή). Ίσως να φαίνεται εν κενώ ίσως και να πρέπει να είναι υπο φορτίο για να το δείς.
Το πολύμετρο δεν μπορώ να φανταστώ πως θα βοηθούσε σε αυτό, το μόνο που μπορεί να βρει είναι τα τελείως σκάρτα τροφοδοτικά που βγάζουν πχ 3 αντί για 5.

Φτιάξε ένα γραμμικό τροφοδοτικό με ένα LM7805 και θα είσαι κομπλέ. Τα γραμμικά βγάζουν αρκετά αξιοπρεπή τάση, αν και δεν χρησιμοποιούνται για άλλους λόγους (χαμηλή απόδοση, μεγάλος όγκος). Πρόσεχε πως θα βάλεις την τάση στην USB.

georgeps
21-06-14, 02:49
Το πρόβλημα με τους κακοσχεδιασμένους κινέζικους φορτιστές συνήθως είναι το κακό φιλτράρισμα της τάσης εξόδου η οποία δημιουργεί προβλήματα ΕΜΙ στις συσκευές που φορτίζονται. Αυτό ίσως να γίνει ορατό με έναν παλμογράφο (θα φαίνεται μια τάση 5V με αρκετό θόρυβο, ίσως και με μια περιοδική παραμόρφωση που εξαρτάται απο τη διακοπτική συχνότητα του φορτιστή). Ίσως να φαίνεται εν κενώ ίσως και να πρέπει να είναι υπο φορτίο για να το δείς.
Το πολύμετρο δεν μπορώ να φανταστώ πως θα βοηθούσε σε αυτό, το μόνο που μπορεί να βρει είναι τα τελείως σκάρτα τροφοδοτικά που βγάζουν πχ 3 αντί για 5.

Φτιάξε ένα γραμμικό τροφοδοτικό με ένα LM7805 και θα είσαι κομπλέ. Τα γραμμικά βγάζουν αρκετά αξιοπρεπή τάση, αν και δεν χρησιμοποιούνται για άλλους λόγους (χαμηλή απόδοση, μεγάλος όγκος). Πρόσεχε πως θα βάλεις την τάση στην USB.

ωραια,κατι καταλαβα,θα το παω στη σχολη μου καποια φορα ,να το ελεγξω με εναν παλμογραφο,


οσο για τη USB ουσιαστικα φτιαχνω ενα τροφοδοτικο για μερικες δουλειες που το θελω απο τροφοδοτικο υπολογιστη,και ελεγα σε μια εξοδο 5βολτ να βαλω μια γιου ες μπι για φορτιση κινητων -Mp4 και οτι προκυψει,θα υπαρχει θεμα πιστευεις?

Yianni6
21-06-14, 03:51
Όχι, αρκεί να ξέρεις πως να συνδέσεις την τάση στo usb. Στο pin 1 πάνε τα +5, στο 4 πάει το 0. Αυτό είναι universal. Στα άλλα 2 που είναι τα data διαφοροποιούνται λίγο οι φορτιστές. Συνήθως μέσω pull down συνδέονται στο 0. Σε φορτιστές διαφόρων εταιρειών όμως μπορεί να δεις διαφορές. Πχ στα Apple ένα κόλπο που κάνουν για να μη φορτίζει με άλλους φορτιστές είναι να βάζουν τάση στα pin 2,3 που βγαίνουν από τον φορτιστή κάπου στα 2,5V νομίζω. Έτσι αν η συσκευή δεν δει τάση σε αυτά τα pin δεν ξεκινάει φόρτιση. Γι'αυτό πολλά apple δεν φορτίζουν με κινέζικους no name φορτιστές.
Εξαρτάται τι θέλεις να φορτίσεις, οι περισσότεροι φορτιστές νομίζω βγαζουν 0 στα 2,3, μια απλή μέτρηση αρκεί να δεις.
Κανε και μια σχετικη αναζητηση στο google, η μπορεί να βρεθεί κάποιος που να έχει ασχοληθεί πιο πολύ με το θέμα.

georgeps
21-06-14, 05:07
Όχι, αρκεί να ξέρεις πως να συνδέσεις την τάση στo usb. Στο pin 1 πάνε τα +5, στο 4 πάει το 0. Αυτό είναι universal. Στα άλλα 2 που είναι τα data διαφοροποιούνται λίγο οι φορτιστές. Συνήθως μέσω pull down συνδέονται στο 0. Σε φορτιστές διαφόρων εταιρειών όμως μπορεί να δεις διαφορές. Πχ στα Apple ένα κόλπο που κάνουν για να μη φορτίζει με άλλους φορτιστές είναι να βάζουν τάση στα pin 2,3 που βγαίνουν από τον φορτιστή κάπου στα 2,5V νομίζω. Έτσι αν η συσκευή δεν δει τάση σε αυτά τα pin δεν ξεκινάει φόρτιση. Γι'αυτό πολλά apple δεν φορτίζουν με κινέζικους no name φορτιστές.
Εξαρτάται τι θέλεις να φορτίσεις, οι περισσότεροι φορτιστές νομίζω βγαζουν 0 στα 2,3, μια απλή μέτρηση αρκεί να δεις.
Κανε και μια σχετικη αναζητηση στο google, η μπορεί να βρεθεί κάποιος που να έχει ασχοληθεί πιο πολύ με το θέμα.

ωραιος,μαρεσει να μαθαινω τις "απατες" της Apple,οχι για κανονικες συσκευες το θελω,δεν θα επερνα apple.
ναι γνωριζω ευτυχως για το usb,το να ακουω οτι δεν υθα υπαρχει θεμα ειναι ωραιο