PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε μετατροπή γεννήτριας



tigiakou
22-06-14, 11:13
Καλημέρα,

όπως αναφέρω και στον τίτλο έχουμε πρόβλημα στην μετατροπή μιας γεννήτριας.Πρόκειται για μια γεννήτρια 30 ΚW όμοια με αυτήν που της παρακάτω εικόνας 51696
Αυτή είναι μια γεννήτρια με καρβουνάκια και χωρίς σταθεροποιητή τάσης.Η λειτουργία της είναι η εξής.Στον στάτορα εκτός απο τα πηνία που έχει να μας δίνει ρεύμα έχει και κάποια άλλα μικρά πηνία τα οποία τα χρησιμοποιεί για να τροφοδοτεί την διέγερση της.Τα άκρα των πηνίων αυτών τα οδηγεί μέσα στον πίνακα της και εκεί έχει την δυνατότητα να διαφοροποιήσει την μεταξύ τους συνδεσμολογία.Στη συνέχεια η έξοδος αυτών των πηνίων τροφοδοτεί μια τριαφασική γέφυρα ανόρθωσης και αυτή με την σειρά της τροφοδοτεί το πηνίο διέγερσης του ρότορα μέσω ψυκτρών.Το αποτέλεσμα είναι όσο αυξάνουμε τις στροφές της μηχανής τόσο να αυξάνονται τα Hz(λογικό) αλλά και τα volt εξόδου.Έτσι στις 1500 στροφές, όπου και θα έπρεπε να λειτουργεί, έχουμε περίπου 52 Hz και περίπου 470 volt.
Στην μετατροπή που κάναμε βάλαμε να οδηγεί την γεννήτρια μια μηχανή Deutz 3κύλινδρη 55 ίππων.Βέβαια ίσως να μου πείτε οτι η συγκεκριμένη μηχανή να είναι λίγο μικρή για την συγκεκριμένη γεννήτρια, αλλά δεν είχα άλλη.Στην τρόμπα πετρελαίου υπάρχει αυτόματος ρυθμιστής γκαζιού.
Τα προβλήματα τώρα είναι τα εξής.

1:Το ένα πρόβλημα είναι ουσιαστικά αυτό που αναφέρω και παραπάνω.Οτι δηλαδή στις 1500 στροφές όπου έχουμε ικανοποιητική συχνότητα έχουμε υψηλή ταση εξόδου.

2:Όταν βάζουμε ένα φορτίο πάνω στην γεννήτρια(για παράδειγμα μια ηλεκτροκόληση 7KW ) τότε πέφτουν οι στροφές της μηχανής κατα πάρα πολύ(ανάλογα την εκάστωτε περίπτωση κυμαίνονται απο 1000 έως 1300) με συνέπειες στη συχνότητα αλλά και στην τάση.Η συχνότητα πέφτει κάτω απο 45 Hz και η τάση πάει στα 350 volt περίπου.Απ'οτι φαίνεται δηλαδή δεν λειτουργεί ο αυτόματος ρυθμιστής γκαζιού.Την τρόμπα πετρελαίου την έχω πάει 3 φορές σε ειδικό συνεργείο επισκευής για τρόμπες πετρελαίου τις κάνει μετατροπές, αλλάζοντας εσωτερικά βαρύδια, αλλά το αποτέλεσμα κανένα.

Θα συμφωνήσω οτι η μηχανή είναι μικρή αλλά για το δεδομένο φορτίο που της έβαλα δεν θα έπρεπε να ανταποκρίνεται;
Οι κινήσεις που σκέφτομαι να κάνω είναι οι εξής:
Να τοποθετήσω ένα ηλεκτρόγκαζο το οποίο ήδη έχω(το οποίο έχει αισθητήρα με ένα μαγνήτη και μπαίνει στο γρανάζι του βολάν και ανάλογα ρυθμίζεις τις στροφές μεσα απο μία πλακέτα)
Και επίσης να βάλω μια πλακέτα avr που να παίρνει ως είσοδο 220 volt και να οδηγεί το πηνίο διέγερσης του ρότορα (αποκώπτοντας έτσι το δικό της κύκλωμα διέγερσης).

Ποιά η δική σας άποψη;Λέτε να χρειάζεται να αλλάξω μηχανή;
Έχετε να προτείνεται κάποια πλακέτα avr;Μετρήσεις που έκανα για τις καταναλώσεις του πηνίου διέγερσης είναι οι εξής:Αντίσταση πηνίου(περίπου στα 9 Ohm), Τάση τροφοδοσίας (περίπου στα 60 volt DC), Ρεύμα κατανάλωσης (περίπου στα 8 Amper)
Παρακάτω σας δίνω ένα link με το εγχειρίδιο που βρήκα για την γεννήτρια αυτή
http://www.rotek.at/produkte/pdf-aktuell/Stromerzeuger/GD4WSS-DK-ECU-Serie/GD4WSS-012kW-YD480-STC12BR-ECU/gen061_06_Alternator_en.pdf

leosedf
22-06-14, 11:53
Θα βάλεις ένα ΚΑΝΟΝΙΚΟ AVR SX460 ας πούμε και έναν governor της woodward.


http://www.woodward.com/PreProgrammedEGDSpeedAPECSDPG.aspx έναν 2100 μαζί με το δικό του solenoid.
http://www.ebay.com/itm/1PCS-NEW-Automatic-Voltage-Regulator-AVR-SX460-for-Generator-/171329540005?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27e4094fa5 Κινέζικο αντιγραμμένο, το γνήσιο είναι πιο ακριβό. Δε χρειάζεται να συνδέσεις 220 κλπ
Αυτό που έχεις τι μηχάνημα είναι?

tigiakou
22-06-14, 12:43
Αυτό που έχω εγώ το έχω βγάλει απο άλλη γεννητρια σετ.Είναι της Ampac AGK525 με την πλακέτα Ampac CE510 (παρομοιο με το CE5111).Έχει και ένα αισθητήρα σαν αυτον http://www.kutai.com.tw/en/electronic-governor/em81em121.html αλλα δεν το μοντέλο του.δεν γράφει κάτι.Οπτικά μοιάζει με αυτό πάντως.
Όσον αφορά το AVR που μου λες νομίζω οτι θα το κάψει.Εμένα καταναλώνει η διέγερση 8 Αμπερ χωρίς κανένα φορτίο.
Επίσης αυτά τα avr νομίζω οτι παίρνουν σαν είσοδο την έξοδο της γεννήτριας(220 volt ) και λειτουργουν με ανάδραση.Έτσι δεν είναι;

vasilllis
22-06-14, 12:45
Kαταρχην αποκλειεται να εχεις 1500 στροφες και 52 συχνοτητα.Κατι δεν μετρας σωστα..Η αντια δεν εχει το σωστο γκοβερνο,βασικα ολες εχουν αλλα οχι για τις στροφες που το θελουμε.Τι μαρκα αντλια ειναι? Η μηχανη δεν ειναι μικρη για 25 κva γεννητρια .με τι συστημα συμπλεξης εχεις συνδεσει κινητηρα-γεννητρια?
Αν εχεις αυτοματο ρυθμιστη στροφων βαλτον μην το συζητας,αν εχεις σκοπο να αγορασεις πετα το η/ζ και παρε καινουργιο πιο φτηνα θα στοιχησει.Επισης για το avr αν και δεν εχω κοθολου γνωσεις για τετοιες γεννητριες ανεβασε καμμια φωτο με το συστημα διεγερσεως να δουμε πως ειναι και τι στοιχεια γραφει (ταση ,ενταση κλπ) .Πιστευω βαζωντας ενα avr στην τυχη δεν θα καταφερεις πολλα.Χρειαζεσαι καποια στοιχεια οπως: ταση διεγερσης,ενταση ,ωμικη βοηθητικου τυλιγματος,ταση παραμενοντος μαγνητισμου( ειδικα το sx460 θελει μεγαλη ταση αν θυμαμαι καλα πανω απο 100v)

leosedf
22-06-14, 12:54
Χμ ναι έχει δίκιο ο Βασίλης, το 460 λογικά δεν θα παίξει με αυτήν.

Τώρα γεννήτρια με καρβουνάκια...

tigiakou
22-06-14, 13:02
γιατι το λες αυτό σχετικά με τις στροφές και τα Hz.
Η αντλία δεν ξέρω τι μαρκα ειναι.Ίσως Bosch.
Η γεννήτρια δεν ειναι 25 kva αλλα 37.Einai 30 kw.Η Σύνδεση μηχανής γεννήτριας έγινε απευθείας με ένα άξονα.

leosedf
22-06-14, 13:15
FYI ένας ρυθμιστής κοστίζει 4-5 κατοστάρικα.

sofos7
22-06-14, 14:29
Εάν και εφόσον η ντιζελομηχανή έχει αρκετή ιπποδύμανη (χωρίς να είμαι μηχανολόγος, λογικά την έχει).
Πρόκειται για σύγχρονη γεννήτρια , στις 1500 στροφές είναι απόλυτα λογικό να βγάζει 52Ηz συχνότητα αυτό είναι το σωστό.
Απο ΄τι κατάλαβα το πρόβλημα είναι όταν μπαίνει κάποιο φορτίο επάνω στην γεννήτρια πέφτουν οι στροφές της ντιζελομηχανής, οπότε πρέπει εσύ να κρατήσεις σταθερές στροφές (1500rpm), οπότε είναι μονόδρομος ο ρυθμιστής στροφών. Τώρα αν ξέρεις απο μικροελεγκτές και συστήματα αυτόματου ελέγχου θα μπορούσες να γλυτώσεις κάποια χρήματα, αλλίως μονόδρομος έτοιμος ελεγκτής στροφών....

vasilllis
22-06-14, 17:13
:confused1: που τα ειδα τα 25? δεν πειραζει.Αρκουνε τα 55 αλογα αρκει να ειναι στις 1500 στροφες.
αυτο με το στροφες /συχνοτητα γιατι αυτα τα δυο ειναι αναλογα των πολων που εχει η γεννητρια.Οποτε εσενα ειναι 4πολικη και στις 1500 στρ. εχει 50συχνοτητα .Η κλιμακα της ειναι 30στρ ανα περιοδο,αρα αν εχει 52 περιοδους θα εχεις 1560 στροφες.
βαλε καμια φωτο της διεγερσης.

tigiakou
22-06-14, 17:50
Εντάξει,οι μετρήσεις ειναι χοντρικές.Για τα hz έχω αναλογικό όργανο.Μικρη διαφορά εχει το 50 με το 52.Να φανταστεις οτι την περισσοτερη ωρα την έχω ρυθμίσει καπου στις 1400 και κατι στροφές και βγάζει 47-48 Hz και 420-430 volt περίπου.
Έχω καταλήξει να βάλω το ηλεκτρογκαζο, αλλά έχετε να προτείνεται κάτι για avr;
φωτογραφίες δεν μπορώ να ανεβάσω αυτή τη στιγμή.Θα προσπαθήσω αργότερα

sofos7
22-06-14, 18:14
1)F=n*P/60 F=συχνώτητα(Hz) P= ζεύγη πόλων n=στροφές (rpm)
F=1500*2/60=50Hz Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με την συχνότητα (τα 2Hz διαφορά είναι ανεκτά)

2)Είναι λογικό η γεννήτρια χωρίς φορτίο επάνω της να έχει πιο υψηλή τάση.
Το πρόβλημα είναι στο οτι η γεννήτρια πρέπει να κρατάει σταθερές στροφές που σημαίνει μεγαλύτερη παροχή καυσήμου (ντίζελ).
Λύσε πρώτα το πρόβλημα των στροφών και μετά δοκίμασε να βάλεις κάποιο φορτίο επάνω,λογικά θα δείς 380v-400v που είναι το σωστό. (Αν δεν υπάρχει αλλο πρόβλημα με την ντιζελομηχανή)
Τι λέτε και οι υπόλοιποι;;;

tigiakou
22-06-14, 19:56
Κι εγώ με αυτήν τη σειρα σκέφτομαι να αντιμετωπίσω το πρόβλημα.
Απλά σκεφτόμουνα να βάλω και ένα avr για να έχω μια καλύτερη σταθεροποίηση ρεύματος.Κι εδώ είναι ουσιαστικά που χρειάζομαι την βοήθεια σας.Να μου προτείνεται ενα.

nikolaras
22-06-14, 21:55
Λογικά σύμφωνα με την φωτο, η γεννήτρια πρέπει να είναι αυτή : http://www.hellaselectric.gr/images/products/gennitries/stc/535.pdf
Το γράφω γιατί υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά που μπορεί να βοηθήσουν.
Πάντως κάποια φορά που άνοιξα ένα κουτί από μια τέτοια γεννήτρια ήταν πολύ απλό το κύκλωμα της διέγερσης.....

tigiakou
22-06-14, 22:30
Ναι είναι ακριβώς αυτή η γεννήτρια με την μόνη διαφορά οτι αυτή έχει ένα ροοστάτη που ρυθμίζει την τάση εξόδου.Εμένα αυτό δεν το έχει.Στο link που έχω δώσει στο πρώτο μου ποστ περιγράφεται το κύκλωμα της διέγερσης.Είναι πολύ απλό.Εκεί λέει οτι μπορείς να βάλεις κατα σειρά με το πηνίο διέγερσης έναν ροοστάτη 500w 25 ohm για να ρυθμίζεις την τάση.Αυτό όμως θα είναι και πάρα πολύ ακριβός.
Στη σελίδα που μου δείχνεις υπάρχουν δύο ειδών γεννήτριες.Η STC σειρά που έχει αυτόν το ροοστάτη και κάνουν για όλες τις χρήσεις και η ST σειρά που δεν έχει το ροοστάτη και κάνουν μόνο για φωτισμό.Η δικιά μου γεννήρια είναι τέτοιου τύπου.Δεν θυμάμαι αν στο ταμπελάκι γράφει ST ή STC, πάντως είμαι σίγουρος οτι γράφει 30 KW.Στη σελίδα τους, στον πίνακα που δίνουν η ST σειρά φτάνει μόνο μέχρι τα 24 KW.Τί έγινε;Αλλαγή στα ταμπελάκια;
Τι λέτε;Μπορεί η δικιά μου γεννήτρια να μετατραπεί σε μία γεννήτρια για όλες τις χρήσεις και κυρίως για την εκκίνηση ηλεκτροκινητήρων;
Βρήκα αυτόν εδώ τον ρυθμιστή τάσης
http://www.ebay.co.uk/itm/New-Single-Phase-AVR-Universal-Brush-Generator-AVR-STL-F-3-UK1-/290949671308?pt=UK_BOI_Electrical_Components_Suppl ies_ET&hash=item43bdf3a98c
Λέει οτι είναι για γεννήτριες με καρβουνάκια και αντέχει μέχρι 50 AMper.

vasilllis
22-06-14, 22:36
Εντάξει,οι μετρήσεις ειναι χοντρικές.Για τα hz έχω αναλογικό όργανο.Μικρη διαφορά εχει το 50 με το 52.Να φανταστεις οτι την περισσοτερη ωρα την έχω ρυθμίσει καπου στις 1400 και κατι στροφές και βγάζει 47-48 Hz και 420-430 volt περίπου.
Έχω καταλήξει να βάλω το ηλεκτρογκαζο, αλλά έχετε να προτείνεται κάτι για avr;
φωτογραφίες δεν μπορώ να ανεβάσω αυτή τη στιγμή.Θα προσπαθήσω αργότερα

47 me 420v ειναι οντως προβλημα.


1)F=n*P/60 F=συχνώτητα(Hz) P= ζεύγη πόλων n=στροφές (rpm)
F=1500*2/60=50Hz Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με την συχνότητα (τα 2Hz διαφορά είναι ανεκτά)

2)Είναι λογικό η γεννήτρια χωρίς φορτίο επάνω της να έχει πιο υψηλή τάση.
Το πρόβλημα είναι στο οτι η γεννήτρια πρέπει να κρατάει σταθερές στροφές που σημαίνει μεγαλύτερη παροχή καυσήμου (ντίζελ).
Λύσε πρώτα το πρόβλημα των στροφών και μετά δοκίμασε να βάλεις κάποιο φορτίο επάνω,λογικά θα δείς 380v-400v που είναι το σωστό. (Αν δεν υπάρχει αλλο πρόβλημα με την ντιζελομηχανή)
Τι λέτε και οι υπόλοιποι;;;
δεν ειναι και λογικο να εχει 470 v.Αμα την εχει φορτωμενη και ξαφνικα την ξεφορτωσει και αφησει ενα μικρο φορτιο ποσο θα παει η ταση?


Κι εγώ με αυτήν τη σειρα σκέφτομαι να αντιμετωπίσω το πρόβλημα.
Απλά σκεφτόμουνα να βάλω και ένα avr για να έχω μια καλύτερη σταθεροποίηση ρεύματος.Κι εδώ είναι ουσιαστικά που χρειάζομαι την βοήθεια σας.Να μου προτείνεται ενα.
πως να προτεινουμε χωρις να μας εχεις δωσει καποιο στοιχειο?

Λογικά σύμφωνα με την φωτο, η γεννήτρια πρέπει να είναι αυτή : http://www.hellaselectric.gr/images/products/gennitries/stc/535.pdf
Το γράφω γιατί υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά που μπορεί να βοηθήσουν.
Πάντως κάποια φορά που άνοιξα ένα κουτί από μια τέτοια γεννήτρια ήταν πολύ απλό το κύκλωμα της διέγερσης.....
αυτη φαινεται να εχει ροοστατη...

tigiakou
22-06-14, 22:37
Επιπλέον να προσθέσω σε αυτά που γράφω παραπάνω οτι παρατηρώ οτι η ST σειρά την αναφέρει ως μονοφασική, ενώ την STC σειρά ως τριφασική.Σύμφωνα με αυτά τα δεδομένα η δικιά μου πρέπει να είναι STC αλλά χωρίς το ροοστάτη.

george Mp
22-06-14, 23:05
Για AVR παρε τηλ. τον Τζανηhttp://www.powerelectronics.gr/#!contact/c17jp

micalis
23-06-14, 00:12
Εντάξει,οι μετρήσεις ειναι χοντρικές.Για τα hz έχω αναλογικό όργανο.Μικρη διαφορά εχει το 50 με το 52.Να φανταστεις οτι την περισσοτερη ωρα την έχω ρυθμίσει καπου στις 1400 και κατι στροφές και βγάζει 47-48 Hz και 420-430 volt περίπου.
Έχω καταλήξει να βάλω το ηλεκτρογκαζο, αλλά έχετε να προτείνεται κάτι για avr;
φωτογραφίες δεν μπορώ να ανεβάσω αυτή τη στιγμή.Θα προσπαθήσω αργότερα
Φιλε Τιμολεων εχεις προσπαθησει να δωσης γκαζι με το χερι οταν γονατιζει η μηχανη και πως αντιδρα?

nikolaras
23-06-14, 01:34
Ναι είναι ακριβώς αυτή η γεννήτρια με την μόνη διαφορά οτι αυτή έχει ένα ροοστάτη που ρυθμίζει την τάση εξόδου.Εμένα αυτό δεν το έχει.Στο link που έχω δώσει στο πρώτο μου ποστ περιγράφεται το κύκλωμα της διέγερσης.Είναι πολύ απλό.Εκεί λέει οτι μπορείς να βάλεις κατα σειρά με το πηνίο διέγερσης έναν ροοστάτη 500w 25 ohm για να ρυθμίζεις την τάση.Αυτό όμως θα είναι και πάρα πολύ ακριβός.
Στη σελίδα που μου δείχνεις υπάρχουν δύο ειδών γεννήτριες.Η STC σειρά που έχει αυτόν το ροοστάτη και κάνουν για όλες τις χρήσεις και η ST σειρά που δεν έχει το ροοστάτη και κάνουν μόνο για φωτισμό.Η δικιά μου γεννήρια είναι τέτοιου τύπου.Δεν θυμάμαι αν στο ταμπελάκι γράφει ST ή STC, πάντως είμαι σίγουρος οτι γράφει 30 KW.Στη σελίδα τους, στον πίνακα που δίνουν η ST σειρά φτάνει μόνο μέχρι τα 24 KW.Τί έγινε;Αλλαγή στα ταμπελάκια;
Τι λέτε;Μπορεί η δικιά μου γεννήτρια να μετατραπεί σε μία γεννήτρια για όλες τις χρήσεις και κυρίως για την εκκίνηση ηλεκτροκινητήρων;
Βρήκα αυτόν εδώ τον ρυθμιστή τάσης
http://www.ebay.co.uk/itm/New-Single-Phase-AVR-Universal-Brush-Generator-AVR-STL-F-3-UK1-/290949671308?pt=UK_BOI_Electrical_Components_Suppl ies_ET&hash=item43bdf3a98c
Λέει οτι είναι για γεννήτριες με καρβουνάκια και αντέχει μέχρι 50 AMper.

Αυτή η γεννήτρια έχει πολύ φθηνά ανταλλακτικά , πάρε τηλ. και θα δεις, αλλά δεν έχουν AVR , η εταιρία κάνει τις εισαγωγές από Κίνα.
http://www.hellaselectric.gr/index.php/el/products/spareparts/1f/genitrion
Η ST αναφέρεται σε μονοφασική και η STC σε τριφασική....

nikolaras
23-06-14, 01:45
Επίσης θα πρέπει να ξέρεις ότι στις συγκεκριμένες γεννήτριες τρώγονται πολύ εύκολα τα slip rings, αλλά η εταιρία στην Ελλάδα δεν τα προμηθεύεται βέβαια τους έχω πει να τα παραγγείλουν και δεν ξέρω αν τα έφεραν αλλά μπορείς να τα πάρεις από εδώ (προσοχή στη διάμετρο του άξονα) : http://www.ebay.com/itm/ST-STC-Generator-Slip-Rings-Inside-diameter-44MM-/151214683982?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item233518f74e ,επειδή έψαχνα για avr για τη συγκεκριμένη γεννήτρια κάτι είχα βρει, αν το βρω θα ξαναγράψω.

nikolaras
23-06-14, 01:54
Αυτό είχα βρει.... http://www.ebay.com/itm/STC-Automatic-Voltage-Regulator-AVR-3-phase-480-volt-/151071439839?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item232c8f3bdf

tigiakou
23-06-14, 06:18
Τα κερβουνάκια και τον συλλέκτη τα έχω κοιτάξει.Δεν φαίνονται να έχουν κάποιο πρόβλημα.
Συμφωνώ με την πρόταση σου για το συγκεκριμένο avr αφου λέει οτι είναι για αυτή τη σειρά γεννητριών.Βέβαια δεν αναφέρει χαρακτηριστικά για το πόσο ρεύμα αντέχει.
Η πλακέτα που έχω προτείνει τι νομίζεις; κάνει;
Επίσης επειδή δεν έχω αγοράσει πολλές φορές απο το ebay.Η συγκεκριμένη αναφέρει οτι γίνεται αποστολή με UPS. Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να πληρώσω και τελωνεία και άλλα τέλη;Ή θα πρέπει να του πω να το στείλει με Royal mail;

tigiakou
23-06-14, 19:29
Παιδιά τελικά σήμερα μίλησα και με την εταιρία που εισάγει την γεννήτρια αλλά και με τον Τζάνη.Και οι δύο μου ειπάν οτι γίνεται η μετατροπή.Βέβαια ο Τζάνης μου είπε κάτι τιμές για τις πλακέτες που δεν έχουν καμία σχέση με τις αντίστοιχες του ebay.Πάντως ο Τζάνης μου είπε οτι δεν θα έπρεπε να μετράω στο κύκλωμα διέγερσης 60volt και 8 Amper χωρίς κανένα φορτίο.Είναι πάρα πολύ υψηλές τιμές και λογικά μου λέει θα έχει διαρροή ο ρότορας.Θα έπρεπε να μετράω γύρω στα 15 με 20 volt μου είπε. Τι λέτε κι εσείς.Το γεγονός αυτό με είχε ανησυχήσει και εμένα οταν έκανα τις μετρήσεις.Θα κάνω μετρήσεις στο ρότορα μόλις βρω χρόνο και θα επανέλθω.
Επίσης ξέρει να μου πει κανείς αν η πλακέτα που μου προτείνει ο Νικος θα περάσει απο τελωνείο;

nikosp
23-06-14, 22:55
Παιδιά τελικά σήμερα μίλησα και με την εταιρία που εισάγει την γεννήτρια αλλά και με τον Τζάνη.Και οι δύο μου ειπάν οτι γίνεται η μετατροπή.Βέβαια ο Τζάνης μου είπε κάτι τιμές για τις πλακέτες που δεν έχουν καμία σχέση με τις αντίστοιχες του ebay.Πάντως ο Τζάνης μου είπε οτι δεν θα έπρεπε να μετράω στο κύκλωμα διέγερσης 60volt και 8 Amper χωρίς κανένα φορτίο.Είναι πάρα πολύ υψηλές τιμές και λογικά μου λέει θα έχει διαρροή ο ρότορας.Θα έπρεπε να μετράω γύρω στα 15 με 20 volt μου είπε. Τι λέτε κι εσείς.Το γεγονός αυτό με είχε ανησυχήσει και εμένα οταν έκανα τις μετρήσεις.Θα κάνω μετρήσεις στο ρότορα μόλις βρω χρόνο και θα επανέλθω.
Επίσης ξέρει να μου πει κανείς αν η πλακέτα που μου προτείνει ο Νικος θα περάσει απο τελωνείο;
Παρακολούθησα το post αυτό από την αρχή
Και εμένα μου φάνηκαν πολλά τα 60 Βόλτ αλλά περισσότερο τα 8 Αμπέρ στην διέγερση του ρότορα αλλά δέν είπα τίποτα λόγω του ότι δέν ξέρω τα χαρακτηριστικά του
Από την στιγμή αυτή εγώ θα σταματούσα ΤΑ ΠΑΝΤΑ μέχρι να επιβεβαιώσω αυτό
Γιατί σε περίπτωση που ο ρότορας έχει πρόβλημα μάλλον θα πρέπει να δείς το τι θα κάνεις
Η περιέλιξη του ρότορα εάν χρειαστεί και γίνει ανατρέπει πολλά (λόγω κόστους)

tigiakou
23-06-14, 23:28
Ειναί το αμέσως επόμενο βήμα που θα κάνω.Δεν μπορώ να το κάνω άμεσα όμως επειδη η γεννήτρια βρίσκεται στο χωριού μου.Να σημειώσω όμως οτι η γέφυρα ανόρθωσης που έχει το ήδη υπάρχον κύκλωμα διέγερσης είναι 40Α.
Πάντως αν όντως χρειάζονταν πειέλιξη ο ρότορας πόσο λέτε να κόστιζε;Όπως καταλαβαίνεται θέλω να την φτιάξω την γεννήτρια.Μόλις τώρα την αγόρασα μεταχειρισμένη.Οπότε έχω επενδύσει ήδη αρκετά χρήματα πάνω της για να την αφήσω.

nikosp
23-06-14, 23:41
Το ότι έχει γέφυρα ανόρθωσης 40 Αμπέρ δυστυχώς δεν σημαίνει τίποτα
Σου επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά της γεννήτριας σου αλλά εάν αυτός που ξέρει λέει ότι τα βόλτ διέγερσης είναι 15 με 20 θα πρέπει να δείς αυτά τα 60Βόλτ διέγερσης πώς παράγονται μήπως και εκεί είναι το λάθος
Εάν υπάρχει βραχυκύκλωμα στον ρότορα τότε θα πρέπει να έχεις πολύ λίγα βόλτ διέγερσης για εμένα (λόγω βραχυκυκλώματος) και ουσιαστικά μηδενικό ρεύμα
Επείσης τα παραπάνω βόλτ στο δευτερεύων (πάνω από 400) πιθανώς αυτό να οφείλεται και στα παραπάνω βόλτ διέγερσης
Η περιέλιξη ενός τέτοιου ρότορα δεν ξέρω πόσο μπορεί να κοστίζει αλλά σίγουρα πολλά
Η αγορά μιάς τέτοιας γεννήτριας είναι πάντα θέμα τύχης
Κάποτε είχα ψάξει στον Πειραιά και βρήκα γεννήτριες πολύ μεγάλες καραβίσιες σε πολύ καλές τιμές
Εκεί μπορείς να την αγοράσεις δοκιμασμένη
Καλή συνέχεια

MAIKLKF
24-06-14, 18:58
Καλησπέρα σας το πρόβλημα πραγματικά εστιάζετε Α' Σταθερό φορτίο και Β΄ διαρροή ρεύματος από υγρασία ακινησίας πιθανών
Θα Ξεκινήσω με την λειτουργία της γεννήτριας η θερμοκρασία της στο κενό - και στο φορτίο είναι περίπου κοντά; αν ναι τότε έχουμε διαρκή ωμική απώλεια λόγο του ωμικού φορτίου που δημιουργείτε με αποτέλεσμα να γονατίζει την Μηχανική κίνηση με αποτέλεσμα την πτώση της τάσης και συχνότητας

Τό θέμα αρχικά είναι Α' Μεταφορά και έλεγχο απο ιδικό τεχνίτη για τα τυλίγματα της γεννήτριας (Αναλυτικά κάθε τύλιγμα ) και αφού ελεγχθούν σχολαστικά τα πηνία για υγρασία στα μονωτικά υλικά τότε να μπει σε λειτουργία να μετρηθούν μεμονωμένα και αθροιστικά απο τον ιδικό τεχνίτη β' να τοποθετηθεί σταθερό φορτίο και να μετρηθεί για την σταθερότητα του ρεύματος και τότε μόνο θα σταματήσει η πτώσεις των rpm και θα λειτουργεί το σύστημα κανόνι (Άποψη )


Αυτό βέβαια Θα φανεί και στης Ωμικές μετρήσεις που θα γίνουν και στα τυλίγματα της γεννήτριας
Πως είναι δυνατών να λειτουργήσει; υπό πιες προϋποθέσεις αποθηκεύτηκε για να λειτουργεί
χωρίς πρόβλημα

Σημείωση: Αν προκύψει υγρασία σε πηνίο χωρίς φθορά στο βερνίκι με ρεύμα μερικών ωρών επισκευάζεται !!!!! Προσοχή !!!!! Οχι Ενωμένα όλα τα τυλίγματα

Ετσι απλά για να έχεις μια ιδέα για την επισκευή (Δεν κοστίζει !!! Έξυπνες λύσεις ψάχνει .:)

tigiakou
12-07-14, 22:28
Τελικά μετά απο πολλές μέρες αποχή επανέρχομαι στο θέμα.
Σήμερα παρέλαβα την πλακέτα που είχα παραγγείλει απο Κίνα.Πήρα τη universal που σας είχα πει και στην αρχή.Αυτή εδώ.
http://www.ebay.co.uk/itm/New-Single-Phase-AVR-Universal-Brush-Generator-AVR-STL-F-3-UK1-/290949671308?pt=UK_BOI_Electrical_Components_Suppl ies_ET&hash=item43bdf3a98c
Με αυτήν όμως δεν κάνει καθόλου διέγερση.Συνολικά έχει 6 επαφές.Στις δύο γράφει R1,R2 και τις έχει γεφυρωμένες.Οι άλλες δύο γράφουν 400 volt, και σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα που έχει μαζί της πάνε σε δύο φάσεις της γεννήτριας.Οι άλλες δύο γράφουν F1(+) και F2(-), και πάνε στο πηνίο διέγερσης.Έκανα την συνδεσμολογία αλλά τίποτα.Έδωσα και ρεύμα με μπαταρία στο πηνίο στιγμιαία,έβγαζε ρεύμα και με το που ξεσύνδεα τη μπαταρία η πλακέτα δεν συνέχιζε.
Έβαλα την πλακέτα στο ρεύμα δικτύου και μετρούσα την έξοδο της.Δεν δίνει τίποτα.Τι συμβαίνει;χαλασμένη πλακέτα;

tigiakou
14-07-14, 09:17
Απάντηση καμία?

ds electronics
14-07-14, 13:32
Πριν κανένα χρόνο συναρμολόγησα με ένα παλιό μοτέρ που είχα πετρελαίου μια γεννήτρια 8kva. Κατά την σύνδεση του πηνίου με το μοτέρ έκανα δοκιμές και παρατήρησα ότι όταν είχα το μοτέρ στις 1500 στροφές και έβαζα φορτίο έπεφταν οι στροφές. Το πρόβλημα αυτό μετά από μελέτη το αντιμετώπισα αλλάζοντας το λόγο σύνδεσης των δύο υλικών από 1 προς τρία σε 1 προς 1 διότι το φταίξιμο ήταν στο μοτερ όπου δεν είχε την ανάλογη δύναμη χαμηλά να αντέξει το μαγνητισμό του πηνίου και τώρα με περισσότερες στροφές ο κινητήρας. κάπου στις 4000χιλ κρατάει σωστά το φορτίο μέχρι τα όρια του. Δές και αυτήν την εκδοχή