PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετάδοση σήματος AV μέσω GSM / GPRS modem



αλπινιστης
24-06-14, 12:07
Καλημερα σε ολους.
Χρειαζομαι λιγη βοηθεια γιατι εμπλεξα λιγακι...:confused1:
Θελω να στειλω το σημα μιας καμερας στεγανης (θα ειναι σε εξωτερικο χωρο σε 40-50 μετρα αποσταση) μεσω modem gsm.
Δεν θελω να χρησιμοποιησω webcam γιατι στο σημειο που θα εγκατασταθει η καμερα δεν εχω σημα ουτε για sms (σε κανενα δικτυο).
Οποτε πρεπει να κανω μια webcam σε αναπτυξη. Δηλαδη να στησω μια στεγανη καμερα στο σημειο που θελω και σε 50 μετρα αποσταση το τροφοδοτικο της και τον μετατροπεα απο AV σε σημα gsm/gprs.
Τι μετατροπεα χρειαζομαι??

stinger
24-06-14, 21:36
θελεις να βλεπεις μονο η και να καταγραφεις?

αλπινιστης
24-06-14, 22:01
Θελω μονο να βλεπω.

nestoras
24-06-14, 22:36
Κατά τη γνώμη μου, πιο "επαγγελματική" λύση είναι να βάλεις έναν 3G router κι ένα σχετικά φθηνό καταγραφικό. Από το καταγραφικό πας μέχρι την κάμερα με καλώδιο εξωτερικού χώρου και βγαίνεις ταυτόχρονα και στο internet μέσω του 3G router.

Δοκιμασμένη και αξιόπιστη λύση αν υπάρχουν τα χρήματα (περίπου 300-350€ χωρίς την κάμερα).

Άλλη λύση είναι να βρεις κανέναν που να έχει internet σε οπτική επαφή με την κάμερα και να στήσεις ένα link (το καταγραφικό δεν το γλιτώνεις πάλι).

Στις δύο παραπάνω λύσεις μπορείς να γλιτώσεις το καταγραφικό αν βάλεις web camera. Στα 50 μέτρα θα τραβήξεις ένα UTP εξωτερικού χώρου και θα τη συνδέσεις απευθείας στον 3G router.

Η άλλη λύση είναι να αγοράσεις έναν video server (σκέψου ότι είναι μετατροπέας που δέχεται composite video και βγάζει ethernet). Βγαίνει ακριβότερο από ένα φθηνό καταγραφικο, δεν γλιτώνεις πάλι τον 3G router και δεν έχεις επιλογή αν κάποια στιγμή πρέπει να καταγράψεις.

Περίμενε μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει αν υπάρχει 3G router που να δέχεται απευθείας composite video.

αλπινιστης
26-06-14, 13:57
Καταληξαμε τελικα στον συνδυασμο: κάμερα + video server + 3g modem.
Επειδη τα καλωδια της καμερας (τροφοδοσια και εικονα) θα κυλησουν μαζι για καμια 50αρια μετρα, υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω για να εχω καθαρη εικονα? Χρειαζομαι καποιο συγκεκριμενο καλωδιο, ή ενα απλο μπλενταζ για την εικονα ειναι οκ? Παιζει να εχω παρεμβολες αν χρησιμοποιησω switching τροφοδοτικο?

nestoras
26-06-14, 14:41
Καταληξαμε τελικα στον συνδυασμο: κάμερα + video server + 3g modem.
Επειδη τα καλωδια της καμερας (τροφοδοσια και εικονα) θα κυλησουν μαζι για καμια 50αρια μετρα, υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω για να εχω καθαρη εικονα? Χρειαζομαι καποιο συγκεκριμενο καλωδιο, ή ενα απλο μπλενταζ για την εικονα ειναι οκ? Παιζει να εχω παρεμβολες αν χρησιμοποιησω switching τροφοδοτικο?

Θα πάρεις μαύρο καλώδιο (εξωτερικού χώρου) RG-59 + 2*0,50mm2 (εικόνα και τροφοδοσία μαζί). Τα τροφοδοτικά πλέον κατά κόρον είναι switching. Αν θέλεις μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο, στις διακοπές ρεύματος και στις απότομες αυξομειώσεις καλύτερα να πάρεις ένα παραδοσιακό τροφοδοτικό με Μ/Σ. Δες τις προδιαγραφές για ρεύμα στην κάμερα και πάρε το αντίστοιχο (συνήθως 1Α για μια κάμερα είναι υπεραρκετό).