PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτροβανα νερου



Notis_xalandri
26-06-14, 00:32
Καλησπερα φτιαχνω ενα συστημα ενυδρειοπονιας και θελω να κανω το παρακατω.
Οταν υπαρχει παροχη ρευματος να περναει το νερο κανονικα απο την ηλεκτροβανα και οταν γινεται διακοπη ρευματος να κλεινει η βαλβιδα και να μην περναει νερο.
Επειδη ειμαι ασχετος απο ηλεκτροβανες ειναι κατι τετοιο εφικτο?Τι θα χρειαστω?

Ευχαριστω πολυ

klik
26-06-14, 00:59
Είναι πολύπλοκο το σύστημα που ζητάς:biggrin:.














Θες μια ηλεκτροβάνα, όταν έχει ρεύμα είναι ανοικτή και όταν δεν έχει, είναι κλειστή!

Είσαι σίγουρος ότι αυτό που είπες θέλεις να κάνεις με την ηλεκτροβάνα;
Προφανώς έχεις αντλία για κυκλοφορία νερού στα φίλτρα ώστε να επιτευχθεί ο κύκλος του αζώτου. Όχι ρεύμα, όχι κυκλοφορία. Την ηλεκτροβάνα τι τη θέλεις;

nestoras
26-06-14, 01:37
Μήπως πρέπει να βάλεις απλά μια ηλεκτροβαλβίδα (πχ πλυντηρίου) η οποία να ανοίγει όταν έχει ρεύμα και να κλείνει από μόνη της μόλις κοπεί το ρεύμα χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάτι παραπάνω; Το μόνο κακό είναι ότι θα έχεις μόνιμα μια κατανάλωση "συγκράτησης" η οποία δε νομίζω να είναι και πολύ μεγάλη...

Notis_xalandri
26-06-14, 05:09
Βασικα θα ειναι το ενυδρειο(100λιτρα) απο κατω και το δοχειο με την γλαστρα(40λιτρα) απο πανω και η αντλια θα πηγαινει το νερο πανω στην γλαστρα και μετα θα επιστρεφει με την βαρυτητα πισω στο ενυδρειο, αυτο το συστημα λειτουργει οσο λειτουργει η αντλια αλλιως θα εχω υπερχειλιση στο ενυδρειο 140 λιτρα,οποτε θελω μολις γινεται διακοπη ρευματος να κλεινει η καθοδος του νερου. οτι ειναι πιο φθηνο και αν καιει και μονοψηφιο αριθμο watt δεν με πειραζει

MAIKLKF
26-06-14, 07:56
Αρχικά Θα πρέπει Μηχανικά να συμφωνούν η ποσότητες υγρών αν θέλουμε κυκλοφορία π.χ Αν Προς την άνοδο έχουμε 40 lt/h νερό η επιστροφή εφόσον θα λειτουργεί με την βαρύτητα θα πρέπει να λειτουργεί με μεγαλύτερο αγωγό, για να ανταποκρίνεται στην ροή και να υπάρχει σινάφια με την ποσότητα επιστροφής ανάλογα και με το υψόμετρο

Η μέθοδος για τον αποκλεισμό του νερού κατά την διακοπή ρεύματος είναι όπως ακριβός το είπες με την ηλεκτρο βάνα σφαιρική 1/2 in π.χ

Αυτό που χρειάζεσαι είναι να συνδέσεις την ηλεκτροβάνα με την παροχή της επιστροφής σε σειρά, Και Μέσο ασφαλοδιακόπτη 16Α να την θέσεις σε λειτουργία

lion
26-06-14, 11:04
Δηλαδή αν για κάπιο λόγο μειωθεί η παροχή της αντλίας (π.χ. από κάποιο σκουπίδι) τι θα γίνει; Θα επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο πιο γρήγορα από ότι θα στέλνει η αντλία και θα έχεις πλημμύρα;

MAIKLKF
26-06-14, 11:19
Δηλαδή αν για κάπιο λόγο μειωθεί η παροχή της αντλίας (π.χ. από κάποιο σκουπίδι) τι θα γίνει; Θα επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο πιο γρήγορα από ότι θα στέλνει η αντλία και θα έχεις πλημμύρα;

Ανάλογα τι ζητάει Ακριβός, για να πλημμυρίσει δεν υπάρχει περίπτωση γιατί η ποσότητα που αντλείτε θα χωράει μέσα στον αποθηκευτικό χώρο

Απλά αυτά τα πράγματα για να λειτουργήσουν χωρίς προβλήματα θέλουν μελέτη απο ειδικούς που είναι στην καλλιέργεια της υδροπονίας και θα ήτανε καλύτερο να του κάνει κάποια ερώτηση

klik
26-06-14, 11:29
Η ηλεκτροβάνα πρέπει να επιλεχθεί να λειτουργεί από 0bar (ούτε καν 0,3bar) διότι η ποσότητα νερού είναι μικρή και η πίεση ελάχιστη.
Φυσικά δεν κάνουν ηλεκτροβάνες πλυντηρίου.
Θα πάρεις μια 12V ή 24Vac (προτείνεται) ηλεκτροβάνα ή πλαστική (αυτόματου ποτίσματος - 10ευρω) ή ανοξείδωτη (πανάκριβη -200ευρω αλλά πιο ανθεκτική).
Δεν μπορείς να πάρεις ορειχάλκινη -45ευρω- (η οποία είναι όσο ανθεκτική είναι και η ανοξείδωτη) διότι ο χαλκός είναι δηλητήριο για τα ψάρια όταν παρεμβάλλεται σε συνεχή ροή νερού, οπότε θα αφήνει συνεχώς ίχνη που θα αυξάνονται στο νερό.
Η ηλεκτροβάνα θα τροφοδοτείται από έναν μετασχηματιστή 230V σε 24Vac από το ίδιο πολύμπριζο με την αντλία.

Η ηλεκτροβάνα δεν ξέρω αν είναι απαραίτητη, ο MAIKLKF είπε σωστά ότι το κάθε δοχείο χωρά τη δικιά του ποσότητα. Αν δεν λειτουργεί η αντλία, δεν έχεις κίνηση νερο΄θ ούτε προς τα κάτω, ούτε προς τα πάνω (αρκεί στο πάνω να έχεις προβλέψει ΜΟΝΟ η υπερχείλιση να επιστρέφει στο ενυδρείο).

diony
26-06-14, 12:46
Να πω και εγώ κάτι , δεν ξέρω τι ενοείς όταν λες γλαστρα, αλλά αν υπάρχει τρόπος να κάνεις στό δοχείο της γλάστρας καποια προσθήκη - μετατροπή ώστε η έξοδος του νερού πρός το ενυδρείο να γινεται από την υπερχείληση της γλάστρας (επάνω μέρος)
Ετσι θα πρέπει να μπεί νερό για να μπορέσει να βγει νερό προς τα κάτω και δεν πρόκειται να γινει ποτέ υπερχείληση
Υποτίθεται πως η έξοδος της αντλίας θα είναι ΨΗΛΑ στη γλαστρα ουτως ώστε σε διακοπή ρεύματος να μη γίνεται αναρρόφηση,διότι αν βάλεις αντεπίστροφη βαλβίδα και δε λειτουργήσει,θα πλυμμυρίσης

απλά να προσθέσω ότι πιθανον να χρειαστεί να βάλεις μόνιμα ή με χρονοδιακόπτη μία μιρή αντλία να σου ανακυκλώνει το νερό στη γλάστρα,διοτι αν τη γεμίζεις απο πάνω και αδειάζει από υπερχείληση,πιθανον θα δημιουργηθεί στάσιμο νερό

vasilllis
26-06-14, 13:30
Καλησπερα φτιαχνω ενα συστημα ενυδρειοπονιας και θελω να κανω το παρακατω.
Οταν υπαρχει παροχη ρευματος να περναει το νερο κανονικα απο την ηλεκτροβανα και οταν γινεται διακοπη ρευματος να κλεινει η βαλβιδα και να μην περναει νερο.
Επειδη ειμαι ασχετος απο ηλεκτροβανες ειναι κατι τετοιο εφικτο?Τι θα χρειαστω?

Ευχαριστω πολυ

κατι τετοιο θες http://www.airblock.gr/ilektrovana-diodi-1-2-d-239-dvu-m-m-normally-closed-aeriou.html

info@kalarakis.com
26-06-14, 16:08
εγώ θα έβαζα ένα φλοτέρ ντεπόζιτου
όταν γεμίσει το δοχείο θα κλείσει τη παροχή και θα περιμένει το μοτέρ να αδειάσει νερό στο άλλο
Μόλις πέσει η στάθμη του νερού θα ανοίξει ξανά το φλοτέρ.
όσο πιο γρήγορα αδειάζει τόσο πιο ανοικτό είναι το φλοτέρ
Αν κοπεί το ρεύμα θα σταματήσει το μοτέρ το άδειασμα Το νερό θα τρέχει από πάνω προς τα κάτω μέχρι να γεμίσει το δοχείο και να κλείσει το φλοτέρ

MAIKLKF
26-06-14, 20:22
Το Θέμα είναι ότι κόβοντας το ρεύμα θα σταματήσει η αντλία νερού που τροφοδοτεί απο την δεξαμενή στα κανάλια η ότι άλλο έχει και ταυτόχρονα θέλει να σταματά και η στάθμη του νερού απο ότι κατάλαβα μέχρι να επανέρθει το ρεύμα τότε μια ηλεκτροβάνα είναι το εξάρτημα που θα σου λύσει το πρόβλημα θα την τοποθετήσεις στην επιστροφή και κόβοντας το ρεύμα θα σταματήσει και η αντλία και θα κλήση και η βάνα

Notis_xalandri
26-06-14, 21:56
Ο λογος που ηθελα ηλεκτροβανα ειναι για να εβαζα την εξοδο χαμηλα για καλυτερη κυκλοφορια του νερου στην γλαστρα, βρηκα ενα κυκλοφορητη που καθοτανε οποτε θα τον βαλω μεσα και λυθηκε το προβλημα θα φευγει με υπερχειλιση το νερο οποτε κομπλε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παντως!!