PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάστασή αυτόματου διακόπτη διαρροών.



ioannis123
28-06-14, 21:52
Γεια σας ,

στον ηλεκτολογικο πινακα ενος μικρου διαμερισματος που μένω ο πινακας ασφαλιζοταν με αυτοματο διακοπτη 40A, αντικατεστησα αυτον τον διακοπτη των 40Α με αυτοματο διακοπτη διαρροων 40Α με αποτελεσμα ο καινουργιος διακοπτης διαρροων να βγαινει εκτος απο αγνωστη αιτια.
Πειτε καποια ιδεα.. γιατι να βγαινει εκτος?
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

midakos
28-06-14, 22:01
Αρχικά κατέβασε όλες τις υπόλοιπες ασφάλειες και σήκωσε μόνο τον διαροής.
Έπειτα, ξεκίνα να σηκώνεις μία-μία τις ασφάλειες ώσπου να δείς ποια σου ρίχνει τον διαροής.
Αν πέφτει με το που σηκώνεις με όλα κλειστά πιθανότατα έχει πρόβλημα ο διακόπτης, αν κάποια συγκεκριμένη ασφάλεια τον ρίχνει υπάρχει κάποια κατανάλωση στην γραμμή που έχει διαροή, και γι αυτό πέφτει.
Αν δεν έχεις ιδέα όμως από ηλεκτρολογικά, φώναξε κάποιον γνώστη, γιατί ως γνωστόν, με το ρεύμα δεν παίζουμε..!!

betacord85
28-06-14, 22:04
καταρχας σαν νεο μελος που εισαι θα επερεπε να συστηθεις...τεσπα..δεν ξερω γιατι ορισμενοι το τελευτεο καιρο εχουν τετοια συμπεριφορα...γραφονται στο φορουμ και κατευθειαν ερωτηση λες και ειμαστε η wikipedia...

ioannis123
28-06-14, 22:13
Αρχικά κατέβασε όλες τις υπόλοιπες ασφάλειες και σήκωσε μόνο τον διαροής.
Έπειτα, ξεκίνα να σηκώνεις μία-μία τις ασφάλειες ώσπου να δείς ποια σου ρίχνει τον διαροής.
Αν πέφτει με το που σηκώνεις με όλα κλειστά πιθανότατα έχει πρόβλημα ο διακόπτης, αν κάποια συγκεκριμένη ασφάλεια τον ρίχνει υπάρχει κάποια κατανάλωση στην γραμμή που έχει διαροή, και γι αυτό πέφτει.
Αν δεν έχεις ιδέα όμως από ηλεκτρολογικά, φώναξε κάποιον γνώστη, γιατί ως γνωστόν, με το ρεύμα δεν παίζουμε..!!

Γεια σου φιλε μου Midakos !! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Θα προσπαθησω να κανω αυτο που μου λες και θα σε ενημερωσω. Απλα επειδη τωρα δεν ειμαι στο διαμερισμα θα το κανω την δευτερα. Να εισαι καλα.

ioannis123
28-06-14, 22:14
καταρχας σαν νεο μελος που εισαι θα επερεπε να συστηθεις...τεσπα..δεν ξερω γιατι ορισμενοι το τελευτεο καιρο εχουν τετοια συμπεριφορα...γραφονται στο φορουμ και κατευθειαν ερωτηση λες και ειμαστε η wikipedia...
Γεια σου betacord, νομιζα πως επειδη το προφιλ διπλα ειναι ορατο ειναι πλεονασμος να ξαναπω τα ιδια. Ειμαι ο Γιαννης απο Θεσσαλονικη και χαρηκα που βρηκα την κοινοτητα σας.

xrhstosmp
28-06-14, 22:22
Γεια σας , στον ηλεκτολογικο πινακα ενος μικρου διαμερισματος που μένω ο πινακας ασφαλιζοταν με αυτοματο διακοπτη 40A, αντικατεστησα αυτον τον διακοπτη των 40Α με αυτοματο διακοπτη διαρροων 40Α με αποτελεσμα ο καινουργιος διακοπτης διαρροων να βγαινει εκτος απο αγνωστη αιτια. Πειτε καποια ιδεα.. γιατι να βγαινει εκτος? Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας. αντικατεστησες λοιπον τη γενικη ασφαλεια 40Α με ενα ρελε διαρροης. προφανως δεν ξερεις τι χρειαζεται η γενικη ασφαλεια του πινακα και ετσι θεωρησες σωστο να την ξαποστειλεις. οι ...Ιδεες για το τι προκαλει πτωση του ρελε διαφυγης ειναι αμετρητες.απο υγρασια σε εξωτερικη πριζα μεχρι λαθος συνδεσμολογια του ιδιου του ρελε διαφυγης!!!!(99,9%) ηλεκτρολογους δεν εχει εκει κοντα?

ioannis123
28-06-14, 23:14
αντικατεστησες λοιπον τη γενικη ασφαλεια 40Α με ενα ρελε διαρροης. προφανως δεν ξερεις τι χρειαζεται η γενικη ασφαλεια του πινακα και ετσι θεωρησες σωστο να την ξαποστειλεις. οι ...Ιδεες για το τι προκαλει πτωση του ρελε διαφυγης ειναι αμετρητες.απο υγρασια σε εξωτερικη πριζα μεχρι λαθος συνδεσμολογια του ιδιου του ρελε διαφυγης!!!!(99,9%) ηλεκτρολογους δεν εχει εκει κοντα?

Tην αντικατεστησα με ενα ενα ρελε διαρροης 40Α για καλυτερα ! Ετσι δεν ειναι?
Αν θελεις πες μου τι χρειαζεται οπως λες και αν μπορεις να μου πεις πως ειναι η σωστη συνδεσμολογια του ιδιου του ρελε διαφυγης θα το εκτιμούσα πολυ. Εξωτερικες μπριζες δεν υπαρχουν, θα δοκιμασω αυτα που μου ειπες ο φιλος midakos και θα επανέλθω.

vasilllis
28-06-14, 23:58
Tην αντικατεστησα με ενα ενα ρελε διαρροης 40Α για καλυτερα ! Ετσι δεν ειναι?
Αν θελεις πες μου τι χρειαζεται οπως λες και αν μπορεις να μου πεις πως ειναι η σωστη συνδεσμολογια του ιδιου του ρελε διαφυγης θα το εκτιμούσα πολυ. Εξωτερικες μπριζες δεν υπαρχουν, θα δοκιμασω αυτα που μου ειπες ο φιλος midakos και θα επανέλθω.

δεν ειναι ετσι.Καλυτερα ειναι να ειναι και τα δυο πανω.Σχεδιο δεν εχει?πωςς το εβαλες?

Fixxxer
29-06-14, 00:52
Βρες ηλεκτρολογο!!!

dog80
29-06-14, 01:04
Οπως ειπαν και πιο πανω, αλλη δουλεια κανει η ασφαλεια και αλλη το ρελε διαφυγης και χρειαζονται και τα δυο.

Επειδη απο τις ερωτησεις σου φαινεται οτι δεν το κατεχεις, καλυτερα παρε εναν ηλεκτρολογο να σου κανει αυτη την εργασια.

Για καθαρα εγκυκλοπαιδικους λογους, δες αυτα τα δυο βιντεο
http://m.youtube.com/watch?v=RBA2lQTtqCw
http://m.youtube.com/watch?v=nOeHtFvqmKA

Προσοχη, δεν τα δειχνω για να βαλεις το ρελε μονος σου, απλα για να δεις ποια ειναι η σωστη διαδικασια

betacord85
29-06-14, 01:07
αν δεν εχεις γνωσεις και δεν εισαι ηλεκτρολογος αστο καλυτερα...με τις συμβουλες μασ μπορει να βρουμε και τον μπελα μαςαν γινει τιποτα στο σπιτι...τοσοι ηλεκτρολογοι υπαρχουν...

bababoulas
29-06-14, 01:40
Γιάννη καλησπέρα!!
Καταρχάς άριστη η σκέψη σου για την τοποθέτηση Δ.Δ.Ε. (ρελέ) στον πίνακα σου αλλά πολύ κακώς τον αντικατέστησες με τον γενικό μικροαυτόματο!!!!!!
Είναι δύο διαφορετικά μέσα προστασίας και το ένα δεν αντικαθιστά το άλλο!! Εν ολίγοις ο μικροαυτόματος προστατεύει την καλωδίωση σου και ο Δ.Δ.Ε. εσένα κατά κύριο λόγο.
Άρα πρέπει να επανατοποθετηθεί άμεσα!!
Από κει και πέρα ο Δ.Δ.Ε. ως επί το πλείστον έχει πάνω του το σχέδιο πως πρέπει να συνδεθεί.
Σχετικά με το ότι "πέφτει", σημαίνει πως (εφόσον έχει συνδεθεί σωστά φυσικά και είναι λειτουργικός) υπάρχει πρόβλημα στην εγκατάσταση σου η σε κάποια συσκευή, το οποίο μάλιστα θα μπορούσε να είναι και πολύ επικίνδυνο!!
Οι πιθανές αιτίες που δημιουργούν τέτοιο πρόβλημα δυστυχώς πάμπολλες....
Γνώμη μου και με κάθε φιλική διάθεση να φωνάξεις κάποιον επαγγελματία.
Θα επανατοποθετήσει τον μικροαυτόματο, θα ελέγξει αν είναι σωστά τοποθετημένος ο Δ.Δ.Ε. και από κει και πέρα με τα κατάλληλα εργαλεία και γνώσεις θα βρει τη λύση.

xsterg
29-06-14, 09:05
συμφωνω με τους προηγουμενους. κληση αμεσα σε ηλεκτρολογο...

george Mp
29-06-14, 10:12
Αν μπορουσες να βαλεις και καμια φωτογραφια θα ηταν καλο, αυτος ο πινακας ασφαλιζοταν με 40Α ή αυτο που εβγαλες ηταν ο γενικος διακοπτης και εννοηται οτι κακος τον εβγαλες;Αν δεν ειχε ΔΔΕ πολυ σωστα κανεις που θελεις να βαλεις αλλα αν ο πινακας δεν εχει χωρο δεν βγαζουμε ασφαλειες ή διακοπτες, αλλη δουλεια κανει ο ΔΔΕ αλλη οι διακοπτες και αλλη οι ασφαλειες.

mathios
29-06-14, 12:20
Καλημερα Γιαννη

οπως καταλαβες απο ολους παραπανω με αυτο που εκανες (τουλαχιστον αφου το βαλεις, κατα την διαρκεια της τοποθετησης δεν παιρνω και ορκο) δεν θα σε βρουν να εχεις παθει ηλεκτροπληξια αλλα ειναι σχεδον σιγουρο οτι καποια στιγμη θα σε βρουν καβουρδισμενο και το σπιτι να εχει το ρολο της ψησταριας.


με απλα λογια το ρελε προστατευει να μην παθεις ηλεκτροπληξια ενω το εξαρτημα που εβγαλες ειναι η γενικη ασφαλεια του σπιτιου και προστατευει απο βραχυκυκλωμα και υπερεντασεις.

Καλο θα ειναι εφοσον δεν το κατεχεις και ακομα και αν πιανουν τα χερια σου να φωναξεις καποιον ηλεκτρολογο. Ακομα και αν κανεις την τοποθετηση 100% σωστα αν πεφτει και παλι δεν μπορει κανεις να σου πει απο εδω πως να διορθωσεις το προβλημα μιας και ακομα και να το πετυχεις δεν προκειται κανεις να ειναι σιγουρος πισω απο μια οθονη του υπολογιστη οτι η εγκατασταση σου ειναι πλεον ασφαλης.Ειδικα εφοσον απ' οτι φαινεται δεν υπηρχε ποτε στο παρελθον ρελε.

Καλο ειναι να προσπαθουμε να φτιαχνουμε καποια πραγματα μονοι μας και να μαζευουμε γνωση και εμπειρια αλλα δεν ειναι ολα τα ιδια. Σε καποια αν δεν το κανουμε σωστα και χαλασει στην τελικη θα πληρωσουμε μαστορα αλλα εδω το λαθος μπορει να πληρωσει γραφειο κηδειων.

midakos
29-06-14, 14:22
Εννοείται ότι συμφωνώ με τα παιδιά για τον γενικό (παράληψη μου που δεν το έγραψα κιόλας).
Δεν ξέρω πως τον σύνδεσες, αλλα έχε υπόψη σου ότι χρειάζεται και τον ουδέτερο αγωγό για να λειτουργήσει, διότι μετράει διαφορά ρεύματος σε φάση-ουδέτερο. Αν έτσι τον έχει συνδέσει αγνόησε το το μήνυμα μου.

Πάντως επειδή οι γνώσεις σου φαίνονται περιορισμένες (λογικό κιόλας, δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλοι όλα), καλύτερα φώναξε κάποιον ειδικό για την δική σου ασφάλεια. Η αμάθεια δεν είναι κακό πράγμα, η ημιμάθεια όμως σκοτώνει..!!

Γι αυτό κι εγώ επέλεξα να είμαι ημιμαθείς στα ηλεκτρονικά που είναι και πιο ακίνδυνα :001_tt2:

betacord85
29-06-14, 16:37
γιαννη ζεις?ολα καλα?ελπιζω ο πινακας ακομα να ειναι σε χρωμα λευκο και οχι μαυρο και εσυ καβουρδισμενος...:001_tt2: ανεβασε καποιο διαγραμα σχεδιο να δουμε την συνδεσμολογια που εχεις κανει μεχρι τωρα...η βγαλε μια φωτο τον πινακα σου

draco1
29-06-14, 21:07
Βάλε ΆΜΕΣΑ την γενική ασφάλεια ή πυρκαγιά παραμονεύει στην γωνία !!!!!!!!

ioannis123
29-06-14, 23:33
Γεια σας , δεν ειμια αυτη την στιγμη στο διαμερισμα που σας λεω. Θα παω αυριο. Διαβασα τις απαντησεις σας και θα πράξω αναλόγως. Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και τον χρονο σας. Θα σας ενημερωσω για την εξέλιξη του θεματος !

ioannis123
29-06-14, 23:54
Bασικα ............ πριν λιγο ειδα οτι στο πινακα του διαμερισματος των γονιών μου που ειμαι τωρα και που εγινε απο ηλεκτρολογο και ποτε δεν πειραχτηκε δεν εχει κεντρικη ασφαλεια παρα μονο ενα ρελε της ABB. Ποια η διαφορα ρε παιδια της κεντρικης ασφαλειας και του ρελε? Αφου αν γίνει κατι παλι δεν θα πέσει ο ρελε.? To διαμερισμα αυτο ειναι 5ετιας και η ολη η εγκατασταση εγινε απο τον ηλεκτρολογο που εκανε ολη την ηλεκτρολογικη εγκατασταση της οικοδομης.
Mπορει καποιος να μου εξηγησει τις διαφορες ρελε και κεντρικης και γιατι πρεπει να υπαρχουν και τα δυο?
Δειτε και μια φωτογραφια του πινακα του διαμερισματος των γονιων που πριν λιγο εβγαλα και που ειναι δουλεια απο επαγγελματια ηλεκτρολογο.
Ακουω αποψεις.

για φουλ μεγεθος εικονας--> http://imageshack.com/a/img843/8339/xaymb.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/843/xaymb.jpg

stam1982
30-06-14, 00:11
Γιάννη καλησπέρα,αν βλέπω καλά έχει ασφάλεια τήξεως ανά φάση και ρελέ.
Όπως είπα και παραπάνω το καθένα υπάρχει για διαφορετικό ρόλο.
Η γενική ασφάλεια προστατεύει την εγκατάσταση σε περίπτωση βραχυκυκλώματος(στο βραχυκύκλωμα γίνεται μεγάλη ζήτηση σε αμπερ άνω των 35 - 40 οπότε 'σκανε η τήξεως ή 'πέφτει' η αυτόματη).
Ο ΔΔΕ (ρελέ) προστατεύει τον άνθρωπο σε περίπτωση διαρροής ρεύματος προς τη γη( δηλαδή σε μια συσκευή να γεφυρώνει η φάση με το σασί της).

ioannis123
30-06-14, 00:15
Γιάννη καλησπέρα,αν βλέπω καλά έχει ασφάλεια τήξεως ανά φάση και ρελέ.
Όπως είπα και παραπάνω το καθένα υπάρχει για διαφορετικό ρόλο.
Η γενική ασφάλεια προστατεύει την εγκατάσταση σε περίπτωση βραχυκυκλώματος(στο βραχυκύκλωμα γίνεται μεγάλη ζήτηση σε αμπερ άνω των 35 - 40 οπότε 'σκανε η τήξεως ή 'πέφτει' η αυτόματη).
Ο ΔΔΕ (ρελέ) προστατεύει τον άνθρωπο σε περίπτωση διαρροής ρεύματος προς τη γη( δηλαδή σε μια συσκευή να γεφυρώνει η φάση με το σασί της).
Γεια σου Σταματη και ευχαριστω για την απανταηση!!! Αρα αυτη η εγκατασταση της φωτογραφιας ειναι οκ?
Βλεπω οτι δεν εχει καθολου γενικο διακοπτη . Οταν λεμε γενικη ασφαλεια που μου λετε στα παραπανω εως τωρα μηνυματα εννοειται την ασφαλεια τηξεως?

Και κατι ακομα.. βλεπω οτι εχει μονο ενα διπολικό διακοπτη για τον θερμοσιφωνα. Εγω διαβασα οτι διπολικο επρεπε να εχει και για την κουζινα. Αληθευει? Τελος ηθελα να ρωτησω μετα τον διπολικο για παραδειγμα της κουζινας πρεπει να βαλω και μια ασφαλεια για την κουζινα ξεχωριστα ή με τον διπολικο μονο του ειμαστε οκ?

ioannis123
30-06-14, 00:18
Βάλε ΆΜΕΣΑ την γενική ασφάλεια ή πυρκαγιά παραμονεύει στην γωνία !!!!!!!!
Γεια σου φιλε μου οταν λες γενικη ασφάλεια εννοεις την τήξεως ?

midakos
30-06-14, 00:19
Δεν είναι οκ από την άποψη ότι όταν θέλεις να κόψεις την παροχή σε κάθε σημείο του πίνακα (και στις ασφάλειες τήξεως) για κάποιο λόγο δεν μπορείς, εκτός αν συνδέει την παροχή από την χελώνα στον ΔΔΕ και μετά στις τήξεως (που κι αυτό είναι λάθος) απλά για οικονομία παρέλειψε τον Γενικό εφόσον έβαλε τις τήξεως (που κάνουν σχεδόν την ίδια δουλειά)

Sted
30-06-14, 00:25
Έχεις μπερδέψει λίγο τις έννοιες.

Έχουμε το γενικό διακόπτη (π.χ. της ABB είναι με κόκκινο χρώμα αυτό που ανεβοκατεβαίνει), τις γενικές ασφάλειες (είτε τήξεως είτε αυτόματες οι οποίες δεν έχουν διαφορά απο τις ασφάλειες κάθε γραμμής) και το ρελέ διαφυγής (όπως έδειξες το μακρόστενο).

Όντως οι ηλεκτρολόγοι συνηθίζουν να "χώνουν" σαν πρώτο το ρελέ αφήνοντας στην άκρη το διακόπτη, λές και το ρελέ δεν θα χαλάσει ποτέ. Εννοώ όπως ακριβώς στην φώτο που ανέβασες.

Η σωστή και απαραίτητη σειρά είναι, Γενικός διακόπτης -> Γενικές ασφάλειες -> Ρελέ.

ioannis123
30-06-14, 00:27
Δεν είναι οκ από την άποψη ότι όταν θέλεις να κόψεις την παροχή σε κάθε σημείο του πίνακα (και στις ασφάλειες τήξεως) για κάποιο λόγο δεν μπορείς, εκτός αν συνδέει την παροχή από την χελώνα στον ΔΔΕ και μετά στις τήξεως (που κι αυτό είναι λάθος) απλά για οικονομία παρέλειψε τον Γενικό εφόσον έβαλε τις τήξεως (που κάνουν σχεδόν την ίδια δουλειά)
Υπαρχει δηλαδη καποιος κινδυνος ή ειμαι καλλυμενος και το προβλημα ειναι μονο θεμα πρακτικοτητας?

ioannis123
30-06-14, 00:31
Έχεις μπερδέψει λίγο τις έννοιες.

Έχουμε το γενικό διακόπτη (π.χ. της ABB είναι με κόκκινο χρώμα αυτό που ανεβοκατεβαίνει), τις γενικές ασφάλειες (είτε τήξεως είτε αυτόματες οι οποίες δεν έχουν διαφορά απο τις ασφάλειες κάθε γραμμής) και το ρελέ διαφυγής (όπως έδειξες το μακρόστενο).

Όντως οι ηλεκτρολόγοι συνηθίζουν να "χώνουν" σαν πρώτο το ρελέ αφήνοντας στην άκρη το διακόπτη, λές και το ρελέ δεν θα χαλάσει ποτέ. Εννοώ όπως ακριβώς στην φώτο που ανέβασες.

Η σωστή και απαραίτητη σειρά είναι, Γενικός διακόπτης -> Γενικές ασφάλειες -> Ρελέ.

Γεια σου φιλε Δημητρη, αρα ο ηλεκτρολογος δεν εκανε σωστη δουλεια απο την αποψη οτι αν χαλασει ποτε το ρελε θα ειναι λιγο επικινδυνη η αλλαγη του αφου δεν θα υπαρχει πιο μπροστα κεντρικος διακοπτης ωστε να τον κλείσεις και μετα χωρις φοβο απο τα ρευματα των καλωδιων να κανεις την αλλαγη του ρελε.
Κατα τα αλλα ομως η ολη εγκατασταση ειναι σωστη και ασφαλής? Για τον φουρνο δεν εβαλε διπολικο οπως βλεπετε.

Sted
30-06-14, 00:36
Γεια σου φιλε Δημητρη, αρα ο ηλεκτρολογος δεν εκανε σωστη δουλεια απο την αποψη οτι αν χαλασει ποτε το ρελε θα ειναι λιγο επικινδυνη η αλλαγη του αφου δεν θα υπαρχει πιο μπροστα κεντρικος διακοπτης ωστε να τον κλείσεις και μετα χωρις φοβο απο τα ρευματα των καλωδιων να κανεις την αλλαγη του ρελε.
Κατα τα αλλα ομως η ολη εγκατασταση ειναι σωστη και ασφαλής? Για τον φουρνο δεν εβαλε διπολικο οπως βλεπετε.

Μια χαρά φαίνεται... Για να αλλάξει το ρελέ απλά θα πρέπει να πάει κάτω στο μετρητή της ΔΕΗ και να διακόψει την παροχή απο εκεί.. Φαντάζομαι έτσι το σκέφτηκε και ο ίδιος.

Όσο για την κουζίνα και το διπολικό... θεωρώ τον διπολικό γενικώς σαν ένα απο τα μεγαλύτερα παραμύθια. Ίσως παλιά να είχε κάποια αποσκοπή, και άντε τώρα να το βάλεις στο θερμοσίφωνα. Στην κουζίνα/πλυντήριο/κλπ για εμένα είναι άχρηστο. Προστατεύεσαι απο το ρελέ.

Ας έχω εγώ άριστη γείωση και ρελέ και τους γράφω τους διπολικούς.

stam1982
30-06-14, 00:36
Η σωστή και απαραίτητη σειρά είναι, Γενικός διακόπτης -> Γενικές ασφάλειες -> Ρελέ.

midakos
30-06-14, 00:41
Η σωστή και απαραίτητη σειρά είναι, Γενικός διακόπτης -> Γενικές ασφάλειες -> Ρελέ.
+1 κι απο μένα...

ioannis123
30-06-14, 00:57
Ok ευχαριστω πολυ , θα σας ενημερωσω και για την εξέλιξη του μικρου διαμερισματος . Καλο βραδυ!!!

Yianni6
30-06-14, 16:38
Φίλε Γιάννη, υπάρχει μια βασική διαφορά ανάμεσα στο ρελε διαφυγής έντασης και στον γενικό.
Ο γενικός όπως είπαν τα παιδιά είναι για προστασία απο υπερρεύματα-βραχυκυκλώματα και για να δουλέψει αρκεί να του περάσεις απο μέσα την φάση.
Το ρελέ ανιχνεύει διαρροές του κυκλώματος που μπορεί να οφείλονται είτε σε σφάλμα, είτε σε ηλεκτροπληξία. Για να δουλέψει λοιπόν, περνάς απο μέσα και την φάση και τον ουδέτερο. Η αρχή λειτουργίας είναι απλή. Αν το ρεύμα του ουδετέρου είναι ίσο με αυτό της φάσης, τότε δεν υπάρχει διαρροή (όσο μπαίνει βγαίνει να το πουμε χονδρικά, και δεν χάνεται κάτι στην εγκατάσταση). Άν όμως ανιχνεύσει μια διαφορά από 30mA και πάνω, τότε σημαίνει ότι ρεύμα πέρασε απο κάπου που δεν έπρεπε (απο βρεγμένο εξωτερικό ρευματοδότη προς γη, από σασί συσκευής προς γη, απο ανθρώπινο σώμα προς γη κλπ) και όχι απο τον ουδέτερο, αρα υπάρχει διαρροή και επομένως κόβει.
Αρα μήπως απο άγνοια σου για τον τρόπο λειτουργίας του ρελέ και δεδομένου οτι μπήκε στη θέση που πριν υπήρχε γενικός, μήπως, λέω μήπως πέρασες μόνο τη φάση απο μέσα και όχι τον ουδέτερο?? Γιατι σε αυτή την περίπτωση είναι απόλυτα λογικό να πεφτει το ρελε παντα.

ioannis123
01-07-14, 16:09
Γεια σας και ευχαριστω ολους οσους απαντησαν στο προβλημα μου. Τελικα αφου εκανα οτι μου ειπατε πηγα και αγορασα ενα νεο ρελε , το τοποθετησα εκ νεου και ολα ειναι ΟΚ. Λογικα το ρελε θα ειχε προβλημα! Ευχαριστω για τις γνωσεις που μου μεταδωσατε

leutpana
01-07-14, 23:49
Καλησπέρα σας.Ο Γιάννης ανέφερε για διακόπτη 40Α και οχι για ασφάλεια.Η γενική ασφάλεια ειναι 35Α και οχι 40Α οπότε μιλάμε οτι αφαίρεσε τον γενικό διακόπτη του πινάκα και τοποθέτησε στην θεση του τον αντιηλεκτροπληξιακό διακόπτη.Εαν τον έχεις σύνδεσή σωστά και ανιχνεύει διαρροή από τη μια είσαι τυχερούς γιατί πλέων δεν είσαι εκτεθειμένος και από την άλλη καλείσαι να βρεις την διαρροή την όποια εάν κατεβάσεις όλες της ασφάλειες και σηκωθεί ο αντιλεκτροπληξιακος ανεβάζεις μια μια της ασφάλειες και βρίσκεις εύκολα την διαρροή.Εαν οχι τότε θα πρέπει να βάλεις χέρι στην μπάρα του ουδέτερου όλα στον αέρα και κουμπώνεις ένα ένα μέχρι να βρεις την διαρροή.Προσεξε όμως κάτι πολύ βασικό που δεν το γνωρίζει ο κόσμος ο αντιλεκτροπληξιακός επειδή είναι καινούργιος δεν σημαίνει και οτι δουλεύει σωστά και ας δουλεύει το τεστ που έχει πάνω θα πρέπει να μετρηθεί με όργανο να δεις σε τι χρόνο διεγείρεται εάν σου αφήνει πάνω από 50 βολτ το έχασες το παιχνίδι.

ioannis123
02-07-14, 12:09
Καλησπέρα σας.Ο Γιάννης ανέφερε για διακόπτη 40Α και οχι για ασφάλεια.Η γενική ασφάλεια ειναι 35Α και οχι 40Α οπότε μιλάμε οτι αφαίρεσε τον γενικό διακόπτη του πινάκα και τοποθέτησε στην θεση του τον αντιηλεκτροπληξιακό διακόπτη.Εαν τον έχεις σύνδεσή σωστά και ανιχνεύει διαρροή από τη μια είσαι τυχερούς γιατί πλέων δεν είσαι εκτεθειμένος και από την άλλη καλείσαι να βρεις την διαρροή την όποια εάν κατεβάσεις όλες της ασφάλειες και σηκωθεί ο αντιλεκτροπληξιακος ανεβάζεις μια μια της ασφάλειες και βρίσκεις εύκολα την διαρροή.Εαν οχι τότε θα πρέπει να βάλεις χέρι στην μπάρα του ουδέτερου όλα στον αέρα και κουμπώνεις ένα ένα μέχρι να βρεις την διαρροή.Προσεξε όμως κάτι πολύ βασικό που δεν το γνωρίζει ο κόσμος ο αντιλεκτροπληξιακός επειδή είναι καινούργιος δεν σημαίνει και οτι δουλεύει σωστά και ας δουλεύει το τεστ που έχει πάνω θα πρέπει να μετρηθεί με όργανο να δεις σε τι χρόνο διεγείρεται εάν σου αφήνει πάνω από 50 βολτ το έχασες το παιχνίδι.

Γεια σου Λευτερη , αυτο ακριβως εκανα , εβγαλα τον διακοπτη και εβαλα το ρελε , ολα οκ τελικα. Ευχαριστω για την απαντηση σου.

αλπινιστης
02-07-14, 12:46
..... εβγαλα τον διακοπτη και εβαλα το ρελε .......
Γιαννη, ΠΡΕΠΕΙ να ξαναβαλεις τον διακοπτη.
Ειναι θεμα ασφαλειας. Θυμισου αυτο που ειπαν τα παιδια παραπανω. Το παρωχικο καλωδιο συνανταει ΠΡΩΤΑ τον διακοπτη, μετα τις ασφαλειες και μετα το ρελε. Ειναι η ασφαλεστερη διαταξη. Οτι δεν πραγματοποιησεις απο αυτο το σετακι, αυξανεις τον οποιο κινδυνο μπορει να υπαρξει. Το ρευμα δεν εχει φιλους και δεν χαριζεται σε κανεναν.......... Ξαναδιαβασε το πορτοκαλι πλαισιο στο πανω μερος της σελιδας και εαν εχεις την παραμικρη αμφιβολια, φωναξε καποιον να στο τσεκαρει.
Εδω μπορουμε να πουμε μονο τις τεχνικες μας αποψεις. Την ευθυνη την εχει αυτος που κανει την εργασια. Ελπιζω να μην σε γνωρισουμε απο κανενα δημοσιευμα εφημεριδας :lool:.

betacord85
02-07-14, 13:03
[*=left]Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!
[*=left]

betacord85
02-07-14, 13:07
τοσοι ηλεκτρολογοι υπαρχουν...

ioannis123
03-07-14, 14:41
ρε παιδια αν βαλεις πρωτα ρελε μετα ασφαλεια τήξεως και μετα ολα τα αλλα παλι σωστα ειναι ολα! Ετσι τα εβαλε και ηλεκτρολογος στο σπιτι των γονιών μου. Τον γενικο διακοπτη τον βαζουν για να κλεινεις το ρευμα απο εκει κ οχι απο κατω απο το ρολοι. Δεν παιζει καποιο αλλο ρολο απο αυτα που καταλαβα.
τελος παντων

Dragonborn
03-07-14, 15:37
ρε παιδια αν βαλεις πρωτα ρελε μετα ασφαλεια τήξεως και μετα ολα τα αλλα παλι σωστα ειναι ολα! Ετσι τα εβαλε και ηλεκτρολογος στο σπιτι των γονιών μου. Τον γενικο διακοπτη τον βαζουν για να κλεινεις το ρευμα απο εκει κ οχι απο κατω απο το ρολοι. Δεν παιζει καποιο αλλο ρολο απο αυτα που καταλαβα. Η σειρά δεν έχει μεγάλη σημασία (ο κανονισμός δεν την καθορίζει) αρκεί να υπάρχουν και τα τρία στοιχεία, αλλά κάποιες λύσεις είναι καλύτερες από άλλες. Συχνά προτείνεται ο διακόπτης να είναι πρώτος για να ανοίγεις τον διακόπτη και να κάνεις με ασφάλεια εργασίες στον πίνακα, να τον χρησιμοποιείς δηλαδή σαν αποζεύκτη, παρ'όλο που δεν είναι εγγυημένος για την δουλειά αυτή. Όμως παλιά με τους διακόπτες pacco και τις ασφάλειες τήξεως κάποιοι προτιμούσαν πρώτα την ασφάλεια. Αν ήθελαν απόζευξη ξεβίδωναν την ασφάλεια.

Αν το σκεφτείς ψύχραιμα δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία γιατί υπάρχει η ασφάλεια της διανομής στον μετρητή και αναφερόμαστε σε βλάβες που συμβαίνουν εξαιρετικά σπάνια. Όμως οι παλιοί Μ-Η έκαναν ατέλειωτους καβγάδες για το θέμα.

Ο διακόπτης διαφυγής ρεύματος (το ρελέ) λογικά πάει μετά, ώστε να προστατεύεται από την ασφάλεια.

Αυτό όμως που προτείνω εγώ είναι να υπάρχει τουλάχιστον μια ασφάλεια τήξεως (προφανώς τρεις στο τρφιασικό) σαν γενική ασφάλεια στην άφιξη του πίνακα, οι υπόλοιπες ας είναι μικροαυτόματοι. Μπορεί να φαίνεται αναχρονιστικό αλλά έχει το πλεονεκτημα ότι έχει μεγάλη ικανότητα διακοπής ρεύματος βραχυκυκλώσεως σε σχέση με τους συνήθεις μικροαυτόματους. Επομένως είναι μια πρόσθετη εγγύηση ιδίως αν είμαστε κοντά στον υποσταθμό διανομής όπου τα ρεύματα σφάλματος είναι πολύ μεγάλα.

cdr
03-07-14, 18:47
Η σειρα και βεβαια παιζει ρολο .
εχουμε ακουσει τιποτα για επιλεκτικοτητα , η όπως αναφερει ο @ioannis123 ετσι τα εβαλε καποιος ηλεκτρολόγος !!!!
ποσα ΚΑ αντεχει ενας διακοπτης φορτιου ?
ποσα ένα φισιγγειο τηκτο?
ποσα ενας διακοπτης διαφυγης ?
από ποτε ο ΔΔΕ εκτελεί και ανάγκες προστασιας υπερέντασης?

Ακρίτας
03-07-14, 19:05
Η σειρα και βεβαια παιζει ρολο .
εχουμε ακουσει τιποτα για επιλεκτικοτητα , η όπως αναφερει ο @ioannis123 ετσι τα εβαλε καποιος ηλεκτρολόγος !!!!
ποσα ΚΑ αντεχει ενας διακοπτης φορτιου ?
ποσα ένα φισιγγειο τηκτο?
ποσα ενας διακοπτης διαφυγης ?
από ποτε ο ΔΔΕ εκτελεί και ανάγκες προστασιας υπερέντασης?

Σωστά!

Για ένα ζήτημα ζωής και θανάτου καλό θα είναι να διαβάζουμε και λίγο. Στο google δεν έψαξε κανείς;

http://www.sarrisg.gr/n/downloads/2013/DDR_02-2013.pdf

Όσο για τους "επαγγελματίες" ηλεκτρολόγους, έχω πολύ κακές εμπειρίες. Αυτός ήταν και ο λόγος που ασχολήθηκα προσωπικά.

midakos
03-07-14, 19:29
Οι "επαγγελματίες" ηλεκτρολόγοι, συχνά δεν τοποθετούν γενικό διακόπτη παρα μόνο ΔΔΕ, για το λόγο του κόστους. Είναι ενας έξτρα διακόπτης, ο οποίος και να μην υπάρχει κάποιος που δεν έχει γνώσεις στο θέμα δεν πρόκειτε να το καταλάβει, και άρα λεφτά τσεπάτα... έχω δεί σε εγκατάσταση του 80' ρευματοδότη με 3 καλώδια κίτρινα, τα οποία στο μπουάτ καταλήγανε με τα κανονικά τους χρώματα (κίτρινο, γκρί, μαύρο)...άντε βγάλε άκρη για το ποιό είναι τι και τι τσόντες έκανε ο "Μάστορας" εκει μέσα...

Γι αυτό το λόγο και για πολλούς άλλους έχουμε γίνει επάγγελμα που σε κοιτάει ο άλλος με μισό μάτι...

Dragonborn
03-07-14, 22:33
Η σειρα και βεβαια παιζει ρολο.Όπως προανέφερα, η συζήτηση αν προτάσσεται ο διακόπτης ή η ασφάλεια είναι περί όνου σκιάς. Υπάρχουν μικρά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και στις δυο επιλογές.

Σαφώς όμως είναι σωστό το RCD καθώς και διάφορα ενδεικτικά (LED) να ακολουθούν μετά την ασφάλεια.


εχουμε ακουσει τιποτα για επιλεκτικοτητα Στο πρόβλημα όπως τέθηκε έχουμε 3 διαφορετικά εξαρτήματα σε σειρά, το ένα πίσω από το άλλο. Η επιλεκτικότητα δεν παίζει ρόλο δεδομένου ότι κάθε εξάρτημα (διακόπτης, ασφάλεια, RCD) αποκρίνεται σε διαφορετική διέγερση. Τώρα αν θεωρήσουμε και την ασφάλεια ή τον μικροαυτόματο της διανομής (του μετρητή), αρχίζει να εισέρχεται στην εικόνα η επιλεκτικότητα.


ποσα ΚΑ αντεχει ενας διακοπτης ισχύος ?Οι οικιακού τύπου (ΕΝ 60898) 10 kA, το πολύ 15 kA. Οι βιομηχανικοί (EN 60947) έως 70 kA.


ποσα ένα φισιγγειο τηκτο?Δοκιμάζεται στα ίδια επίπεδα αλλά η πραγματική ικανότητα διακοπής είναι πολλαπλάσια. Ορισμένες βιομηχανικού τύπου πιάνουν τα 200 kA αξιόπιστα.


από ποτε ο ΔΔΕ εκτελεί και ανάγκες προστασιας υπερέντασης?Ποτέ, ο συνήθης οικιακός RCD έχει προδιαγραφές διακόπτη φορτίου, δεν προορίζεται για διακοπή βραχυκυκλώματος. Άλλωστε δεν διαθέτει στοιχεία ανιχνεύσεως βραχυκυλώματος.

xrhstosmp
04-07-14, 22:31
Οι "επαγγελματίες" ηλεκτρολόγοι, συχνά δεν τοποθετούν γενικό διακόπτη παρα μόνο ΔΔΕ, για το λόγο του κόστους. Είναι ενας έξτρα διακόπτης, ο οποίος και να μην υπάρχει κάποιος που δεν έχει γνώσεις στο θέμα δεν πρόκειτε να το καταλάβει, και άρα λεφτά τσεπάτα... έχω δεί σε εγκατάσταση του 80' ρευματοδότη με 3 καλώδια κίτρινα, τα οποία στο μπουάτ καταλήγανε με τα κανονικά τους χρώματα (κίτρινο, γκρί, μαύρο)...άντε βγάλε άκρη για το ποιό είναι τι και τι τσόντες έκανε ο "Μάστορας" εκει μέσα... Γι αυτό το λόγο και για πολλούς άλλους έχουμε γίνει επάγγελμα που σε κοιτάει ο άλλος με μισό μάτι... Φιλε Γιωργο, αυτους ουτε εντος εισαγωγικων ουτε καν για αστειο και "πλακα" δεν πρεπει να τους αναφερουμε ως επαγγελματιες ,αλλα ως ΣΚΙΝΤΖΙΔΕΣ κα ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΥΣ. Το οτι μας κοιτανε με μισο ματι η ευθυνη ειναι αποκλειστικα δικη μας !! Και φυσικα οχι!Οι επαγγελματιες ηλεκτρολογοι ποτε δεν παραλειπουν να τοποθετησουν γενικο διακοπτη σε ενα πινακα!

Sted
04-07-14, 22:36
Δυστυχώς έχω ακούσει και το άλλο..

"Μην βάζεις ασφάλεια - έτσι και αλλιώς πέφτει ο ρελές ο,τι πρόβλημα και να υπάρχει".

midakos
04-07-14, 23:37
Δυστυχώς έχω ακούσει και το άλλο..

"Μην βάζεις ασφάλεια - έτσι και αλλιώς πέφτει ο ρελές ο,τι πρόβλημα και να υπάρχει".

Το θέμα για μένα φίλε μου είναι άλλο... Δεν έχει κανείς το δικαίωμα να αμφισβητεί κανονισμούς και τρόπους σωστής λειτουργίας, έχοντας τελειώσει οποιοδήποτε ίδρυμα, και ειδικά όταν αυτοί οι κανόνες όταν παραλείπονται κοστίζουν ΖΩΕΣ...
Τουλάχιστον όχι όσο δεν έχουν πραγματοποιήσει οι ίδιοι δοκιμές και ελέγχους ώστε να μπορούν να τεκμηριώσουν την άποψη τους (γιατί αλλιώς με αυτή τη λογική θα έπρεπε να πιστεύω πως η γη είναι επίπεδη).
Είμαι υπέρ του να ερευνάς τα πάντα ακόμη και θεμελιώδεις νόμους, και γιατί όχι να τους καταρίψεις αν μπορείς να το αποδείξεις ότι δεν ισχύουν, άλλα όσο οι γνώσεις σου στο αντικείμενο είναι περιορισμένες και ρηχές μην παίρνεις στο λαιμό σου κι άλλους...

nestoras
04-07-14, 23:38
Όπως προανέφερα, η συζήτηση αν προτάσσεται ο διακόπτης ή η ασφάλεια είναι περί όνου σκιάς. Υπάρχουν μικρά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και στις δυο επιλογές.


Ο κανονισμός (για εγκαταστάσεις Μέσης Τάσης σίγουρα, χωρίς να μπορώ να επιβεβαιώσω αυτή τη στιγμή για της Χαμηλή) προβλέπει ότι η ασφάλεια πρέπει να προτάσσεται του διακόπτη επειδή οι ασφάλειες έχουν σαφώς πολύ μεγαλύτερη αντοχή στα ρεύματα βραχυκυκλώσεως από τους διακόπτες οπότε είμαστε περισσότερο καλλυμένοι αν έχουμε κάτι "μεγαλύτερο" να μας προστατεύει πιο κοντά στο σφάλμα. Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε και την περίπτωση "προστασίας" του αγωγού που συνδέει την ασφάλεια με τον διακόπτη. Δηλαδή σε περίπτωση βραχυκυκλώματος σε αυτό το τμήμα αν η ασφάλεια είναι μετά το διακόπτη τότε απλά η "γραμμή-γραμμούλα" παραμένει απροστάτευτη!

Από την άλλη πλευρά, οι διακόπτες είναι πιο φθηνοί και πιο ανθεκτικοί στη χρήση σε σχέση με της ασφάλειες επειδή δεν έχουν καμιά τρελή φιλοσοφία μέσα τους και γι'αυτό συνίσταται η χρήση τους σαν χειριστήρια (πχ κουζίνα, θερμοσίφωνας, γενικός διακόπτης). Ένα ακόμη βασικό πλεονέκτημα του να βάζουμε τον γενικό διακόπτη πρώτο από όλα στον πίνακα όπως ανέφερε κι ο Κώστας είναι ότι κάνουμε απόζευξη όλου του πίνακα και μπορούμε εύκολα να αλλάξουμε για παράδειγμα τη γενική ασφάλεια του πίνακα (η οποία κατά κανόνα χαλάει πιο γρήγορα από το γενικό διακόπτη) χωρίς να χρειαστεί να κόψουμε το ρεύμα από τη "χελώνα".



Σαφώς όμως είναι σωστό το RCD καθώς και διάφορα ενδεικτικά (LED) να ακολουθούν μετά την ασφάλεια.

Στο πρόβλημα όπως τέθηκε έχουμε 3 διαφορετικά εξαρτήματα σε σειρά, το ένα πίσω από το άλλο. Η επιλεκτικότητα δεν παίζει ρόλο δεδομένου ότι κάθε εξάρτημα (διακόπτης, ασφάλεια, RCD) αποκρίνεται σε διαφορετική διέγερση. Τώρα αν θεωρήσουμε και την ασφάλεια ή τον μικροαυτόματο της διανομής (του μετρητή), αρχίζει να εισέρχεται στην εικόνα η επιλεκτικότητα.


Σωστός.



Οι οικιακού τύπου (ΕΝ 60898) 10 kA, το πολύ 15 kA. Οι βιομηχανικοί (EN 60947) έως 70 kA.
Δοκιμάζεται στα ίδια επίπεδα αλλά η πραγματική ικανότητα διακοπής είναι πολλαπλάσια. Ορισμένες βιομηχανικού τύπου πιάνουν τα 200 kA αξιόπιστα.

Σωστός



Ποτέ, ο συνήθης οικιακός RCD έχει προδιαγραφές διακόπτη φορτίου, δεν προορίζεται για διακοπή βραχυκυκλώματος. Άλλωστε δεν διαθέτει στοιχεία ανιχνεύσεως βραχυκυλώματος.


Είχα δει διακόπτη διαρροής με ηλεκτρομαγνητικό στοιχείο για βραχυκυκλώμα και αν θυμάμαι καλά το είχε επιβεβαιώσει κι ο φίλος Λέπουρας (νομίζω siemens). Σε παλιότερες εγκαταστάσεις όμως, πλέον δε νομίζω να μπορείς να βρεις εύκολα στο εμπόριο.

Dragonborn
05-07-14, 00:28
Ο κανονισμός (για εγκαταστάσεις Μέσης Τάσης σίγουρα,...) προβλέπει ότι η ασφάλεια πρέπει να προτάσσεται του διακόπτη επειδή οι ασφάλειες έχουν σαφώς πολύ μεγαλύτερη αντοχή στα ρεύματα βραχυκυκλώσεως από τους διακόπτες οπότε είμαστε περισσότερο καλλυμένοι αν έχουμε κάτι "μεγαλύτερο" να μας προστατεύει πιο κοντά στο σφάλμα.Στα πεδία αφίξεως ΜΤ καταναλωτών προηγείται πάντα ο αποζεύκτης+γειωτής, ακολουθεί η ασφάλεια ή ο διακόπτης ισχύος και ακολουθούν οι διακόπτες χειρισμών (αν υπάρχουν). Υπάρχουν διάφορες επι μέρους παραλλαγές ανάλογα με τον τύπο του ΥΣ και τον αριθμό των μετασχηματιστών, αλλά η βασική ιδέα είναι αυτή.

Για ασφάλειες και διακόπτες στην χαμηλή τάση ισχύουν τα κεφάλαια 432, 433, 434, 435, 462, 533 & 537 του HD384. Δεν έχω δει κάτι σχετικό με το ερώτημα αυτό.


Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε και την περίπτωση "προστασίας" του αγωγού που συνδέει την ασφάλεια με τον διακόπτη. Δηλαδή σε περίπτωση βραχυκυκλώματος σε αυτό το τμήμα αν η ασφάλεια είναι μετά το διακόπτη τότε απλά η "γραμμή-γραμμούλα" παραμένει απροστάτευτη!Ο κανονισμός έχει προβλέψει εξαίρεση για γραμμές πολύ μικρού μήκους (έως 3 m), βλέπε 473.2.1.1 & 473.1.1.2, ακόμα και αν λόγω αλλαγής διατομής δεν προστατεύονται από την ασφάλεια ή μικροαυτόματο της διανομής.


Είχα δει διακόπτη διαρροής με ηλεκτρομαγνητικό στοιχείο για βραχυκυκλώμα και αν θυμάμαι καλά το είχε επιβεβαιώσει κι ο φίλος Λέπουρας (νομίζω siemens). Σε παλιότερες εγκαταστάσεις όμως, πλέον δε νομίζω να μπορείς να βρεις εύκολα στο εμπόριο.Δεν βλέπω γιατί δεν μπορεί να κατασκευαστεί κάτι τέτοιο, αρκεί να περνάει όλες τις δοκιμές, από εκει και πέρα είναι εμπορικό θέμα. Άλλωστε σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις με διακόπτες ισχύος μπορεί κανείς να συνδυάσει στο κύκλωμα διέγερσης ανιχνευτές διαρροής προς γή μαζί με μαγνητικά και θερμικά στοιχεία, και ότι άλλο νομίζει.

nestoras
05-07-14, 00:38
Στα πεδία αφίξεως ΜΤ καταναλωτών προηγείται πάντα ο αποζεύκτης+γειωτής, ακολουθεί η ασφάλεια ή ο διακόπτης ισχύος και ακολουθούν οι διακόπτες χειρισμών (αν υπάρχουν). Υπάρχουν διάφορες επι μέρους παραλλαγές ανάλογα με τον τύπο του ΥΣ και τον αριθμό των μετασχηματιστών, αλλά η βασική ιδέα είναι αυτή.

Για ασφάλειες και διακόπτες στην χαμηλή τάση ισχύουν τα κεφάλαια 432, 433, 434, 435, 462, 533 & 537 του HD384. Δεν έχω δει κάτι σχετικό με το ερώτημα αυτό.

Ο κανονισμός έχει προβλέψει εξαίρεση για γραμμές πολύ μικρού μήκους (έως 3 m), βλέπε 473.2.1.1 & 473.1.1.2, ακόμα και αν λόγω αλλαγής διατομής δεν προστατεύονται από την ασφάλεια ή μικροαυτόματο της διανομής.

Δεν βλέπω γιατί δεν μπορεί να κατασκευαστεί κάτι τέτοιο, αρκεί να περνάει όλες τις δοκιμές, από εκει και πέρα είναι εμπορικό θέμα. Άλλωστε σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις με διακόπτες ισχύος μπορεί κανείς να συνδυάσει στο κύκλωμα διέγερσης ανιχνευτές διαρροής προς γή μαζί με μαγνητικά και θερμικά στοιχεία, και ότι άλλο νομίζει.

Κώστα, θα ανοίξω αύριο το βιβλίο και θα επανέλθω! Νομίζω πως κάτι έχασα ή μπέρδεψα με τη Μ.Τ. στο "σίγουρα" που ανέφερα ΣΙΓΟΥΡΑ κάτι μου ξέφυγε! Αυτό που έχω αυτή τη στιγμή στο μυαλό μου είναι η έκφραση "προτασσόμενες ασφάλειες". Θα λύσω την παρεξήγηση μέχρι αύριο το βράδυ πιστεύω! :biggrin:

Όσον αφορά στις γραμμές μικρού μηκούς, δεν ανάφερα ότι το λέει ο κανονισμός αλλά ήταν προσωπική άποψη για να είμαι εστω και λίγο περισσότερο προς την "ασφαλή" πλευρά.

Σ'ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.

lepouras
05-07-14, 17:12
Είχα δει διακόπτη διαρροής με ηλεκτρομαγνητικό στοιχείο για βραχυκυκλώμα και αν θυμάμαι καλά το είχε επιβεβαιώσει κι ο φίλος Λέπουρας (νομίζω siemens). Σε παλιότερες εγκαταστάσεις όμως, πλέον δε νομίζω να μπορείς να βρεις εύκολα στο εμπόριο.




μιας και με ξεθάψατε(καλά να πάθετε:lool:) να πω ότι δεν ήταν παλιά(δεν ξέρω αν υπήρχαν) αλλά καινούργια φιλοσοφία. τα έχω δει στην hager και τα έχω χρησιμοποίηση αλλά φυσικά δεν έχουν πέραση γιατί το κόστος τους είναι υψηλό. πχ ένας μονοφασικός στα 10 εώς 40Α έχει 50 ευρώ περίπου. οπότε λογικά κάποιος θα πεί και γιατί να μην βάλω ένα απλό ρελε(25 ευρώ) και μια ασφάλεια πχ 10 Α(3-5 ευρώ) και να μου στοιχίσει 20 ευρώ χαμηλότερα?
φυσικά γιατί εξαρτάτε από την εξοικονόμηση χώρου και άλλων παραγόντων.
μερικά ενδεικτικά προϊόντα.
πχ
http://www.electriciansupplies.com.au/shop/images/IMGP4139.JPG (http://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&docid=w3LwKktg5YicsM&tbnid=QbDRJmLNePuLoM:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Fwww.electriciansupplies.com.au%2F shop%2Findex.php%3Fmain_page%3Dindex%26cPath%3D24_ 309_140&ei=yAS4U9-zM6jmywPE9oCwDg&bvm=bv.70138588,d.bGQ&psig=AFQjCNEY0-xhUIZHpN_Ek_PdUxdUEkuxQg&ust=1404655069859844)
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTN4dt3B9z8cpeOU9Sm1QEs-yhTHMFdSTmJtrd9bLjM1mO4wJlMLg (http://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&docid=mPcgita5ipblUM&tbnid=cucdmwB-nwLxAM:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Fanastasiadi.gr%2Feshop%2Findex.ph p%2Fel%2Fvirtuemart-fp%2Fmcb-gr%2Frcds-en%2F516-012-178-gr-detail&ei=rQW4U7K3D8TMygO6soGwCQ&bvm=bv.70138588,d.bGQ&psig=AFQjCNF7xvLURmy7vypS9KoA-bdXOsrM-g&ust=1404655349564543)
και γενικά σχεδόν όλες οι εταιρίες βγάζουν ποια. φαίνεται και ξεχωρίζει ακόμα και από το σχέδιο που έχουν επάνω τους. πχ
http://2.bp.blogspot.com/-0La2CtljI1s/TyLkxXiAxGI/AAAAAAAAAn0/XqySCrFydLo/s1600/rcbo.JPG (http://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&docid=XtmzLnPRPQmiLM&tbnid=mWsiQGVkoqx94M:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Fehe-greece.blogspot.com%2F2012_01_01_archive.html&ei=vga4U7DHLcu_ygP39oLoCg&bvm=bv.70138588,d.bGQ&psig=AFQjCNF7xvLURmy7vypS9KoA-bdXOsrM-g&ust=1404655349564543)

nestoras
06-07-14, 00:38
Στα πεδία αφίξεως ΜΤ καταναλωτών προηγείται πάντα ο αποζεύκτης+γειωτής, ακολουθεί η ασφάλεια ή ο διακόπτης ισχύος και ακολουθούν οι διακόπτες χειρισμών (αν υπάρχουν). Υπάρχουν διάφορες επι μέρους παραλλαγές ανάλογα με τον τύπο του ΥΣ και τον αριθμό των μετασχηματιστών, αλλά η βασική ιδέα είναι αυτή.

Για ασφάλειες και διακόπτες στην χαμηλή τάση ισχύουν τα κεφάλαια 432, 433, 434, 435, 462, 533 & 537 του HD384. Δεν έχω δει κάτι σχετικό με το ερώτημα αυτό.

Ο κανονισμός έχει προβλέψει εξαίρεση για γραμμές πολύ μικρού μήκους (έως 3 m), βλέπε 473.2.1.1 & 473.1.1.2, ακόμα και αν λόγω αλλαγής διατομής δεν προστατεύονται από την ασφάλεια ή μικροαυτόματο της διανομής.


Λοιπόν, τελικά είπα μαλακία για τη Μ.Τ. και πάλι καλά που το εντόπισες άμεσα!
Τις προτασσόμενες ασφάλειες δεν τις είχα δει στον κανονισμό αλλά στον Ντοκόπουλο.
Το σχετικό που αναφέρει ο κανονισμός για το θέμα προκύπτει από τις παραγράφους 435.1, 435.2 (τουλάχιστον έτσι το εξέλαβα διαβάζοντάς το). Αυτό που συμπέρανα λοιπόν από τον κανονισμό είναι ότι αν σε ένα σημείο της εγκατάστασης το διακοπτικό μέσον δεν είναι ικανό να χειριστεί τα ρεύματα βραχυκύκλωσης τότε θα πρέπει να προτάσεται ασφάλεια (μπορεί να είναι αρκετά μεγαλύτερης ονομαστικής τιμής) με μεγάλη ικανάτοτητα χειρισμού ρευμάτων βραχυκύκλωσης έτσι ώστε η προτασσόμενη αυτή ασφάλεια να προστατέψει το επόμενο διακοπτικό μέσον ΜΟΝΟ από το ρεύμα βραχυκύκλωσης (κι όχι από υπερφορτίσεις)!



Δεν βλέπω γιατί δεν μπορεί να κατασκευαστεί κάτι τέτοιο, αρκεί να περνάει όλες τις δοκιμές, από εκει και πέρα είναι εμπορικό θέμα. Άλλωστε σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις με διακόπτες ισχύος μπορεί κανείς να συνδυάσει στο κύκλωμα διέγερσης ανιχνευτές διαρροής προς γή μαζί με μαγνητικά και θερμικά στοιχεία, και ότι άλλο νομίζει.

Πολύ σωστά, περίπου κάτι τέτοιο αναφέρει κι ο κανονισμός

432.4 Χαρακτηριστικά των διατάξεων προστασίας
Οι χαρακτηριστικές καμπύλες λειτουργίας των διατάξεων προστασίας έναντι υπερεντάσεων πρέπει
να είναι σύμφωνες με τα ισχύοντα Πρότυπα,
Σημείωση : - ∆εν αποκλείεται η χρησιμοποίηση και άλλων διατάξεων προστασίας, εφ' όσον οι χαρακτηριστικές καμπύλες λειτουργίας αυτών εξασφαλίζουν προστασία ισοδύναμη προς αυτήν που παρέχουν οι διατάξεις προστασίας που καθορίσθηκαν στο παρόν άρθρο.

Τέλος, να ευχαριστήσω και τον φίλο Λέπουρα για την ενημέρωση στους διακόπτες διαφυγής.