PDA

Επιστροφή στο Forum : ΥΔΡΑΥΛΙΚΗ ΑΠΟΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΣΩΛΗΝΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ



apog
30-06-14, 13:25
Καλησπέρα.
Πρόσφατα εγκατέστησα ένα πλυντήριο διπλα στην κουζίνα του σπιτιού μου όπως φαίνεται στη φωτογραφία

51849

Η παροχή του νερού είναι οκ με το βρυσάκι που έβαλα.. Το πρόβλημα που έχω είναι όταν συνδέω το σωλήνα που βγάζει τα νερά το πλυντήριο στη λευκή υποδοχή που έχω βάλει επιπρόσθετα ( το σωλήνα αυτό τον περνάω από την ίδια τρυπα που περνάει και η παροχή νερού κάτω αριστερά στη φωτογραφία.. Μόλις φτάνει στο στάδιο στυψίματος το πλυντήριο γεμίζει και αδειάζει νερό συνέχεια χωρίς να τελειώνει ποτέ.. Έβγαλα το σωλήνα απο την αποχέτευση και τον έβαλα απευθείας επάνω στο νεροχύτη και όλα οκ..
Φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι λάθος η θέση του λευκού σωλήνα που έχω βάλει επιπρόσθετα και δεν μπορεί να διώξει τα νερα...
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ πολύ

vasilllis
30-06-14, 13:50
Καλησπέρα.
Πρόσφατα εγκατέστησα ένα πλυντήριο διπλα στην κουζίνα του σπιτιού μου όπως φαίνεται στη φωτογραφία

51849

Η παροχή του νερού είναι οκ με το βρυσάκι που έβαλα.. Το πρόβλημα που έχω είναι όταν συνδέω το σωλήνα που βγάζει τα νερά το πλυντήριο στη λευκή υποδοχή που έχω βάλει επιπρόσθετα ( το σωλήνα αυτό τον περνάω από την ίδια τρυπα που περνάει και η παροχή νερού κάτω αριστερά στη φωτογραφία.. Μόλις φτάνει στο στάδιο στυψίματος το πλυντήριο γεμίζει και αδειάζει νερό συνέχεια χωρίς να τελειώνει ποτέ.. Έβγαλα το σωλήνα απο την αποχέτευση και τον έβαλα απευθείας επάνω στο νεροχύτη και όλα οκ..
Φαντάζομαι ότι πρέπει να είναι λάθος η θέση του λευκού σωλήνα που έχω βάλει επιπρόσθετα και δεν μπορεί να διώξει τα νερα...
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ πολύ
αν και περιεργο ,κανε το ετσι. http://www.buildnet.gr/files/idiotis/kataskeyh%20kai%20apoperatosh/ydraulika/apoxeteusi_3.jpg
η αν υπαρχει ανεπιστροφη βαλβιδα ΧΩΡΙΣ ΕΛΑΤΗΡΙΟ

G.G.
30-06-14, 13:51
.... Μόλις φτάνει στο στάδιο στυψίματος το πλυντήριο γεμίζει και αδειάζει νερό συνέχεια χωρίς να τελειώνει ποτέ.. Έβγαλα το σωλήνα απο την αποχέτευση και τον έβαλα απευθείας επάνω στο νεροχύτη και όλα οκ..


Ο σωληνας της αποχετευσης του πλυντηριου επειδη βγαινει απο χαμηλο σημειο, πρεπει να περνα απο το υψος, του επανω μερος του πλυντηριου. Διαφορετικα ειναι σαν να εχεις μια τρυπα χαμηλα και να χανεις νερο. Δεν υπαρχει αλλος τροπος να συγκρατα το νερο.

G.G.
30-06-14, 13:59
51851

αυτο που λεω,

και αυτο που εχεις κανει!

apog
30-06-14, 14:18
51851

αυτο που λεω,

και αυτο που εχεις κανει!

Κι όμως τον σωλήνα τον είχα όπως στο πρώτο σχήμα σου, πιασμένο πίσω σε μια πιάστρα που έχει το πλυντήριο περίπου στα 3/4 του ύψους του... :(

Να επισημάνω ότι το πλυντήριο ειναι άνω φόρτωσης αν και αυτό δεν παίζει ρόλο

nestoras
30-06-14, 14:18
Ο κατασκευαστής του πλυντηρίου δίνει ακριβως ανάμεσα σε ποιά ύψη θα πρέπει να βρίσκεται το άκρο του σωλήνα εξαγωγής και θα πρέπει να τηρήσεις την προδιαγραφή (ίσως χρειαστεί να κοτσάρεις ένα κομμάτι σωλήνα στην άσπρη υποδοχή που έχεις ετοιμάσει ήδη για να πας πιο ψηλά).


αν και περιεργο ,κανε το ετσι. http://www.buildnet.gr/files/idiotis...oxeteusi_3.jpg (http://www.buildnet.gr/files/idiotis/kataskeyh%20kai%20apoperatosh/ydraulika/apoxeteusi_3.jpg)
η αν υπαρχει ανεπιστροφη βαλβιδα ΧΩΡΙΣ ΕΛΑΤΗΡΙΟ


αυτο που λεω,

και αυτο που εχεις κανει!

Νομίζω πως αυτές οι συνδεσμολογίες δε θα λειτουργήσουν επειδή ρόλο παίζει που βγαίνει το άκρο κι όχι η ενδιάμεση διαδρομή. Αν ποτέ αδειάσατε κανένα βαρέλι με νερό μόνο με λάστιχο θα καταλάβετε τι εννοώ.

apog
30-06-14, 14:28
Ο κατασκευαστής του πλυντηρίου δίνει ακριβως ανάμεσα σε ποιά ύψη θα πρέπει να βρίσκεται το άκρο του σωλήνα εξαγωγής και θα πρέπει να τηρήσεις την προδιαγραφή (ίσως χρειαστεί να κοτσάρεις ένα κομμάτι σωλήνα στην άσπρη υποδοχή που έχεις ετοιμάσει ήδη για να πας πιο ψηλά).





Νομίζω πως αυτές οι συνδεσμολογίες δε θα λειτουργήσουν επειδή ρόλο παίζει που βγαίνει το άκρο κι όχι η ενδιάμεση διαδρομή. Αν ποτέ αδειάσατε κανένα βαρέλι με νερό μόνο με λάστιχο θα καταλάβετε τι εννοώ.

Aπό το manual του πλυντηρίου έχω αυτό:
51853

Άρα μου λες ότι το ύψος θα πρεπει απαραίτητα να αφορά το σημείο που κουμπώνει στην αποχέτευση και όχι κάποιο σημείο της ενδιάμεσης διαδρομής όπως φαίνεται στο σχήμα?

nestoras
30-06-14, 15:57
Aπό το manual του πλυντηρίου έχω αυτό:
51853

Άρα μου λες ότι το ύψος θα πρεπει απαραίτητα να αφορά το σημείο που κουμπώνει στην αποχέτευση και όχι κάποιο σημείο της ενδιάμεσης διαδρομής όπως φαίνεται στο σχήμα?

Ακριβώς αυτό.
Δεν έτυχε ποτέ να βγάλεις βενζίνη από μηχανάκι; :biggrin:

G.G.
30-06-14, 16:13
Κι όμως τον σωλήνα τον είχα όπως στο πρώτο σχήμα σου, πιασμένο πίσω σε μια πιάστρα που έχει το πλυντήριο περίπου στα 3/4 του ύψους του... :(

Οπως εισαι, βαλτο πανω απο το υψος του πλυντηριου.


Νομίζω πως αυτές οι συνδεσμολογίες δε θα λειτουργήσουν επειδή ρόλο παίζει που βγαίνει το άκρο κι όχι η ενδιάμεση διαδρομή. Αν ποτέ αδειάσατε κανένα βαρέλι με νερό μόνο με λάστιχο θα καταλάβετε τι εννοώ.

Ναι, σωστα, αλλα επειδη το πλυντηριο εχει μονο δυο καταστασεις νερου (γεματο, αδειο), οταν αδειαζει μπορει να εφμανιστει το φαινομενο που λες (το οποιο δεν επιρεαζει). Οταν θα παει να γεμισει παλι, δεν θα υπαρχει νερο μεσα στη σωληνα, αρα δεν υπαρχει περιπτωση να αδειασει παλι. Για σκεψου με το βαρελι, οταν αδειασει και το ξαναγεμισεις, θα αδειασει μονο του ή θα πρεπει να το ρουφίξεις παλι; (το λαστιχο..)

stefos1
30-06-14, 17:49
Από το σχέδιο που ανέβασες από τους 65 πόντους και πάνω πρέπει να είναι η αποχέτευση του έως 1 μετρό δηλαδή από τη μέση του κλάδου και πάνω περίπου. Μπορείς να το συνδέσεις στο οριζόντιο κομμάτι της δεξιάς γουρνας ή μπορείς να ανεβασεις τη σωλήνα ψηλά κάπως έτσι 51871 ο σωλήνας να μπει πίσω από το νεροχύτη έχει κάτι αυτακια που ποιανουν στο πάγκο περνά ένα τα'ι'ραπ ή σύρμα.

vasilllis
30-06-14, 21:31
Ο κατασκευαστής του πλυντηρίου δίνει ακριβως ανάμεσα σε ποιά ύψη θα πρέπει να βρίσκεται το άκρο του σωλήνα εξαγωγής και θα πρέπει να τηρήσεις την προδιαγραφή (ίσως χρειαστεί να κοτσάρεις ένα κομμάτι σωλήνα στην άσπρη υποδοχή που έχεις ετοιμάσει ήδη για να πας πιο ψηλά).





Νομίζω πως αυτές οι συνδεσμολογίες δε θα λειτουργήσουν επειδή ρόλο παίζει που βγαίνει το άκρο κι όχι η ενδιάμεση διαδρομή. Αν ποτέ αδειάσατε κανένα βαρέλι με νερό μόνο με λάστιχο θα καταλάβετε τι εννοώ.

γενικα παιζει κατι περιεργο.Αυτο το σχεδιακι για συγκεκριμενο υψος το εχει βαλει ο κατασκευαστης γιατι αν ας πουμε το αφησεις στο πατωμα τοτε το πλυντηριο θα αδειαζει μονο του.Δεν μας εδωσε πολλα στοιχεια ωστε να καταλαβω για πιο λογο το κανει,θεωρω οτι γεμιζουν οι σωληνες και δεν προλαβαινει να φυγει το νερο στην αποχευτεση με αποτελεσμα μολις κλεισει το αντλιακι να επιστρεφει πισω στο πλυντηριο.


ΥΓ Το θεμα με τα συγκοινωνουντα δοχεια το αφηνω ασχολιαστο γιατι για να γινει αυτο θα πρεπει να εχει νερο η σωληνα της αποχευτεσης για να συμβει..

Κυριακίδης
30-06-14, 22:05
νομίζω δεν είναι θέμα "ύψους" του άκρου στομίου της εξόδου της αποχέτευσης ... για τον λόγω ότι ο φίλος μας ανέφερε ότι έχει το τεχνητό ανασήκωμα του ύψους ήδη (από την κατασκευή ) ανασήκωμα ( U ) .
Οπότε πιστεύω ακόμα και τώρα όπως το έχει (χαμηλά) δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό ...
Όμως συμβαίνει είτε γιατί το άνοιγμα του (άσπρου ταυ) που έβαλε είναι στενό και ίσα με το λάστιχο της εξόδου νερού (και δεν έχει εκτόνωση με τον αέρα και συνεχίζει μέσω και πέρα από τους τοίχους να κάνει αναρρόφηση .. επειδή είναι εγλωβισμένο με νερά) δεν προλαβαίνουν να φύγουν .

Αυτό μπορεί να το δοκιμάσει και να το διαπιστώσει ο ίδιος αν στο ίδιο ύψος (που έχει βάλει το άσπρο ταυ ) δίπλα βάλει έναν κουβά (άδειο) ... θα δει ότι το πρόβλημα θα σταματήσει. (προσοχή 1 κουβάς δεν φτάνει για να δοκιμάσεις το πείραμα)

Αυτό το λέω και από μια λεπτομέρεια αναφοράς του νηματοθέτη "παίρνει νερό και αδειάζει" αδειάζει αλλά όχι από την αντλία του πλυντηρίου αλλά από την αναρρόφηση της λάθους τοποθέτησης στο σιφόνι .
Η βαλβίδα (του πλυντηρίου) στέλνει συνεχώς νερό έως ότου γεμίσει ο κάδος σωστά προτού να σταματήσει αυτή ... αλλά το λάθος της αναρρόφησης ... κάνει έναν "φαύλο κύκλο" να δουλεύουν αδιάπαυστα.

G.G.
30-06-14, 22:55
.......

φιλε Κυριακιδη τι εννοεις;

η εξηγηση ειναι στη φωτο και ειναι απλη φυσικη, χωρις κρυμμενα μυστικα....

51851

apog
30-06-14, 22:58
Σας ευχαριστώ πολύ ολους για τις απαντήσεις σας.. Θα πάω αύριο στο praktiker και θα αγοράσω μια άλλη σωλήνα ταυ μήπως και η συγκεκριμένη είναι όντως πολύ στενή και υπάρχει εκεί το πρόβλημα.. Θα δοκιμάσω να τη βάλω και πιο ψηλά.. Αν δω οτι δεν λύνεται θα πάρω τους κουβάδες και θα ξεκινήσω φίλε Πέτρο :) Τουλάχιστον να ξέρω αν φταίει η αποχέτευσή μου ή το ύψος.. Πάντως και το σχηματάκι με την καμπύλη της σωλήνας εσωτερικά στο ντουλάπι που παρέθεσε σε προηγούμενο ποστ ο φίλος το δοκιμασα χωρίς επιτυχία...
Πάντως στην πρώτη πλύση που έβαλα το πλυντήριο να λειτουργήσει χωρίς ρούχα για καθαρισμό του κάδου δούλεψε μια χαρά.. Δν ξέρω αν ήταν τυχαίο....

Κυριακίδης
30-06-14, 23:39
φιλε Κυριακιδη τι εννοεις;

η εξηγηση ειναι στη φωτο και ειναι απλη φυσικη, χωρις κρυμμενα μυστικα....
Στην αριστερή φωτό ... (με το ανασηκωμένο U) .. φαντάσου ότι η έξοδος της σωλήνας συνεχίζει άλλα π.χ. 10 - 20 μέτρα (και μέσα σε αυτά τα 10 - 20 μέτρα έχεις εγκλωβισμένα νερά ) ... θα δεις ότι υπάρχουν και άλλα κρυμμένα μυστικά. Δοκίμασε το (υπόψιν ότι αυτά τα 10 - 20 μέτρα της περίπτωσης του νηματοθέτη είναι από το σιφόνι του και πίσω από τον τοίχο όπου φεύγει η αποχέτευση και κατεβαίνει 10 - 20 μέτρα κατηφορικά) τι λες να γίνει άραγε?

vasilllis
01-07-14, 00:01
φιλε Κυριακιδη τι εννοεις;

η εξηγηση ειναι στη φωτο και ειναι απλη φυσικη, χωρις κρυμμενα μυστικα....

ποια ειναι η απλη φυσικη ???
οπως το λεει ο Κυριακιδης ειναι,υπαρχουν πολλα μυστικα.

stefos1
01-07-14, 02:48
Η αποχέτευση του πλυντηρίου που ήταν οταν δούλεψε σωστά ?
(Πάντως στην πρώτη πλύση που έβαλα το πλυντήριο να λειτουργήσει χωρίς ρούχα για καθαρισμό του κάδου δούλεψε μια χαρά.. Δν ξέρω αν ήταν τυχαίο....)
Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία το εξάρτημα να το δούμε

G.G.
01-07-14, 07:57
ποια ειναι η απλη φυσικη ???
οπως το λεει ο Κυριακιδης ειναι,υπαρχουν πολλα μυστικα.

Τι λετε ρε παιδια;;;;; Ποια ειναι τα μυστικα;;;;;

10-20 μετρα σωληνα;;; Η σωληνα του πλυντηριου ειναι Φ20 και πεφτει σε σωληνα Φ40 και μετα σε Φ50. Οσα μετρα σωληνα και να ειναι δεν δημιουργει προβλημα. Εχει πολυ μεγαλη διαμετρο για να δημιουργησει αυτα που λεει ο Κυριακιδης.

vasilllis
01-07-14, 08:38
Τι λετε ρε παιδια;;;;; Ποια ειναι τα μυστικα;;;;;

10-20 μετρα σωληνα;;; Η σωληνα του πλυντηριου ειναι Φ20 και πεφτει σε σωληνα Φ40 και μετα σε Φ50. Οσα μετρα σωληνα και να ειναι δεν δημιουργει προβλημα. Εχει πολυ μεγαλη διαμετρο για να δημιουργησει αυτα που λεει ο Κυριακιδης.

για να τραβαει τα νερα πισω καπου τα κραταει.δεν μπορει ,Εγω για αυτο προτεινα μια αντεπιστροφη .

Κυριακίδης
01-07-14, 10:19
για να τραβαει τα νερα πισω καπου τα κραταει.δεν μπορει ,Εγω για αυτο προτεινα μια αντεπιστροφη .
Ναι πιστεύω τα κρατάει από την οριζόντια μπάρα που βρίσκεται το άσπρο ταυ και ποιο πάνω (ίσως να φτάνουν και νερά μέχρι το ύψος του νεροχύτη ) επειδή οι σωλήνες δεν είναι ιδιαίτερα χοντρές .
Και αν υποθέσουμε ότι την ώρα που σταματά η αντλία του πλυντηρίου να βγάζει νερά (και δεν έχει προλάβει να φύγει το νερό πιο κάτω από την οριζόντια μπάρα του άσπρου ταφ ) .. τότε η φυσική απάντληση (όπως σε ένα βαρέλι όταν ρουφάμε το λάστιχο για λίγο και μετά το κατεβάσουμε κάτω .. αυτό θα συνεχίζει να κάνει απάντληση) .

Η απάντηση του Παναγιώτη στο #6 νομίζω θα βοηθήσει (με μια επέκταση σωλήνα όσο παίρνει προς τα πάνω και κοντά στον νεροχύτη)

G.G.
01-07-14, 10:58
Πετρο, αν ειναι βουλωμενη η αποχετευση, θα το ειχε δει και απο την χρηση του νεροχυτη (δεν θα τραβουσε καλα). Επισης, οταν θα εβγαζε τα νερα το πλυντηριο, αυτα μη εχοντας αλλη διαφυγη, θα ανεβεναν στο νεροχυτη, οπου και θα γεμιζε με νερο και θα το εβλεπε.

apog
01-07-14, 13:54
Οκ.. Θα δοκιμάσω να ανέβω όσο πιο ψηλά γίνεται μήπως και διορθωθεί.. Όπως φαίνεται μάλλον εκεί ειναι το πρόβλημα.....

diony
01-07-14, 14:04
Κανε και την εξης δοκιμη , βάλε τη σωλήνα στη γούρνα του νεροχύτη και παρακολούθησε στα ξεβγάλματα που τραβάει περισσότερο νερό , παρατήρησε μήπως δεν αδειάζει όλο το νερό στο χρόνο που δίνει το πρόγραμμα ,και ενώ έχει λίγο νερό μέσα πάει στο επόμενο βήμα που ξανατραβάει νερό και από εκεί ξεκινάει ο φαύλος κύκλος που σημαίνει βουλωμένο φίλτρο η τσακισμένη σωλήνα κ.λ.π.

vasilllis
01-07-14, 22:35
Ναι πιστεύω τα κρατάει από την οριζόντια μπάρα που βρίσκεται το άσπρο ταυ και ποιο πάνω (ίσως να φτάνουν και νερά μέχρι το ύψος του νεροχύτη ) επειδή οι σωλήνες δεν είναι ιδιαίτερα χοντρές .
Και αν υποθέσουμε ότι την ώρα που σταματά η αντλία του πλυντηρίου να βγάζει νερά (και δεν έχει προλάβει να φύγει το νερό πιο κάτω από την οριζόντια μπάρα του άσπρου ταφ ) .. τότε η φυσική απάντληση (όπως σε ένα βαρέλι όταν ρουφάμε το λάστιχο για λίγο και μετά το κατεβάσουμε κάτω .. αυτό θα συνεχίζει να κάνει απάντληση) .

Η απάντηση του Παναγιώτη στο #6 νομίζω θα βοηθήσει (με μια επέκταση σωλήνα όσο παίρνει προς τα πάνω και κοντά στον νεροχύτη)

αν ειναι ετσι οπως τα λες,οσο ψηλα και να σηλωσει την σωληνα παλι το χαμηλοτερο σημειο της ειναι η αντλια του πλυντηριου,ετσι αν κραταει ολη η σωληνα νερο τοτε θα επιστρεφει πισω στο πλυντηριο.

Κυριακίδης
01-07-14, 23:11
αν ειναι ετσι οπως τα λες,οσο ψηλα και να σηλωσει την σωληνα παλι το χαμηλοτερο σημειο της ειναι η αντλια του πλυντηριου,ετσι αν κραταει ολη η σωληνα νερο τοτε θα επιστρεφει πισω στο πλυντηριο.

όχι ο νηματοθέτης δεν μιλάει για "επιστροφή" νερού προς το πλυντήριο .. αλλά το αντίθετο ..
το παρακάτω δεν έγραψε στο 1ο ποστ?

Μόλις φτάνει στο στάδιο στυψίματος το πλυντήριο γεμίζει και αδειάζει νερό συνέχεια χωρίς να τελειώνει ποτέ..
Δηλαδή από το πλυντήριο προς την αποχέτευση (προς νιπτήρα/ προς βόθρο ) αδειάζει συνεχώς.
Εννοείται ότι για να γράφει ... "χωρίς να τελειώνει ποτέ"
Έχει ανοίξει η βαλβίδα νερού του πλυντηρίου και προσπαθεί η βαλβίδα επιτέλους να γεμίσει τον κάδο του πλυντηρίου μέχρι την στάθμη που πρέπει για να σταματήσει αυτή (η βαλβίδα) .. αλλά για να γράφει "χωρίς να τελειώνει ποτέ" εννοείται ότι και ταυτόχρονα κάνει απάντληση από την αποχέτευση (όχι απάντληση επιστρεφόμενων νερών προς το πλυντήριο .. αλλιώς θα γέμιζε και θα σταματούσε κάποια στιγμή .. αλλά το αντίθετο , απάντληση από το πλυντήριο προς την αποχέτευση/νιπτήρα βόθρο) που όμως η βαλβίδα δεν θα γεμίσει ποτέ τον κάδο του πλυντηρίου , γιατί φεύγει συνεχώς νερό προς την αποχέτευση (του νιπτήρα)

stefos1
02-07-14, 04:13
Δηλαδή από το πλυντήριο προς την αποχέτευση (προς νιπτήρα/ προς βόθρο ) αδειάζει συνεχώς.
Εννοείται ότι για να γράφει ... "χωρίς να τελειώνει ποτέ"
Έχει ανοίξει η βαλβίδα νερού του πλυντηρίου και προσπαθεί η βαλβίδα επιτέλους να γεμίσει τον κάδο του πλυντηρίου μέχρι την στάθμη που πρέπει για να σταματήσει αυτή (η βαλβίδα) .. αλλά για να γράφει "χωρίς να τελειώνει ποτέ" εννοείται ότι και ταυτόχρονα κάνει απάντληση από την αποχέτευση (όχι απάντληση επιστρεφόμενων νερών προς το πλυντήριο .. αλλιώς θα γέμιζε και θα σταματούσε κάποια στιγμή .. αλλά το αντίθετο , απάντληση από το πλυντήριο προς την αποχέτευση/νιπτήρα βόθρο) που όμως η βαλβίδα δεν θα γεμίσει ποτέ τον κάδο του πλυντηρίου , γιατί φεύγει συνεχώς νερό προς την αποχέτευση (του νιπτήρα)
τότε η φυσική απάντληση (όπως σε ένα βαρέλι όταν ρουφάμε το λάστιχο για λίγο και μετά το κατεβάσουμε κάτω .. αυτό θα συνεχίζει να κάνει απάντληση) .
Αναφερεις βαρελι που ρουφαμε να σου θυμίσω οτι ο σωλήνας ειναι απο επανω και παει προς τα κάτω σε αυτή την περίπτωση,
στο πλυντήριο ομως η έξοδος ειναι χαμηλά και η λειτουργία ειναι απλη ,
όσο η σταθμη του νερού ειναι ποιο ψιλά απο το στόμιο της αποχέτευσης αδιαζει μολις πέσει 1 χιλιοστό ποιο κατω σταματα.
ΓΙΑΥΤΟ ΆΛΛΩΣΤΕ ΣΗΚΏΝΟΥΜΕ ΨΗΛΆ ΤΗ ΣΩΛΉΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΔΕΙΆΖΕΙ.ΟΠΩΣ ΕΠΊΣΗΣ ΓΙΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΑΝΤΛΊΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΑΔΙΑΖΕΙ τα νερα απο τον καδο.

Αυτο που αναφερεις ποιο πάνω μπορούσε να συμβεί αν δεν παίρνει απο πουθενα αερα δηλαδή σε ενα κλειστό κύκλωμα που δεν ισχύει γιατί αυτό ειναι ανοιχτό περνει αερα απο τις βαλβίδες του νεροχύτη και απο τη θήκη του απορρυπαντικου και το ποιο σημαντικό ειναι οτι δεν περνει απο ΕΠΑΝΩ νερο σαν το βαρελι που αναφερεις αλλα από χαμηλά οπως ανέφερα πριν.
Πιστεύω οτι το πρόβλημά ειναι μονο το υψος της αποχέτευσης του πλυντηρίου επίσης μας εχει μπερδέψει λιγο,
η σωλήνα αποχέτευσης ξεκινάει απο χαμηλά και ανεβαίνει στο πάνω μερος της πλατης του πλυντηρίου και ξανα κατεβαίνει ? Αν ναι τοτε πρέπει να το αλλάξεις, να φύγει απο χαμηλά και να κανεις αυτο που σου έδειξα στο σχέδιο

vasilllis
02-07-14, 14:54
όχι ο νηματοθέτης δεν μιλάει για "επιστροφή" νερού προς το πλυντήριο .. αλλά το αντίθετο ..
το παρακάτω δεν έγραψε στο 1ο ποστ?

Δηλαδή από το πλυντήριο προς την αποχέτευση (προς νιπτήρα/ προς βόθρο ) αδειάζει συνεχώς.
Εννοείται ότι για να γράφει ... "χωρίς να τελειώνει ποτέ"
Έχει ανοίξει η βαλβίδα νερού του πλυντηρίου και προσπαθεί η βαλβίδα επιτέλους να γεμίσει τον κάδο του πλυντηρίου μέχρι την στάθμη που πρέπει για να σταματήσει αυτή (η βαλβίδα) .. αλλά για να γράφει "χωρίς να τελειώνει ποτέ" εννοείται ότι και ταυτόχρονα κάνει απάντληση από την αποχέτευση (όχι απάντληση επιστρεφόμενων νερών προς το πλυντήριο .. αλλιώς θα γέμιζε και θα σταματούσε κάποια στιγμή .. αλλά το αντίθετο , απάντληση από το πλυντήριο προς την αποχέτευση/νιπτήρα βόθρο) που όμως η βαλβίδα δεν θα γεμίσει ποτέ τον κάδο του πλυντηρίου , γιατί φεύγει συνεχώς νερό προς την αποχέτευση (του νιπτήρα)

αλλο καταλαβα εγω.Ας μας επιβεβαιωσει γιατι -νοικοκυρα δεν ειμαι- αλλα απο οσα ξερω στο στυψιμο δεν περνει ποτε νερο.Αφου τελειωσει το πλυσιμο και βγαλει τα νερα τοτε ξεκιναει το στυψιμο και καθε λιγο κανει απαντληση.Περνει φρεσκο νερο στο στυψιμο???

apog
03-07-14, 09:58
51913

Τελικά έκανα το παραπάνω όπως φαίνεται στη φωτογραφία και δουλεύει μια χαρά.. Έφταιγε το ύψος; Έφταιγε ο λευκός σωλήνας που αντικατέστησα με άλλον? Δεν ξέρω...Πάντως ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας...

stefos1
03-07-14, 11:46
51913

Τελικά έκανα το παραπάνω όπως φαίνεται στη φωτογραφία και δουλεύει μια χαρά.. Έφταιγε το ύψος; Έφταιγε ο λευκός σωλήνας που αντικατέστησα με άλλον? Δεν ξέρω...Πάντως ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας...
ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΜΌΝΟ ΤΟ ΥΨΟΣ

klik
03-07-14, 13:08
Την απάντηση την είχες πάρει από το #3 διότι το πρόβλημα σου ήταν ξεκάθαρο (στάθμη), αλλά επειδή είχες εσφαλμένα πεί ότι όταν ΣΤΎΒΕΙ γεμίζει και αδειάζει (πράγμα το οποίο δεν συμβαίνει, διότι στο στύψιμο η ηλεκτροβάνα είναι κλειστή), συνέχισε η συζήτηση χωρίς λόγο.

apog
03-07-14, 13:48
Την απάντηση την είχες πάρει από το #3 διότι το πρόβλημα σου ήταν ξεκάθαρο (στάθμη), αλλά επειδή είχες εσφαλμένα πεί ότι όταν ΣΤΎΒΕΙ γεμίζει και αδειάζει (πράγμα το οποίο δεν συμβαίνει, διότι στο στύψιμο η ηλεκτροβάνα είναι κλειστή), συνέχισε η συζήτηση χωρίς λόγο.

Τι να σου πω τωρα... Το πλυντηριο εδειχνε οτι ειχε φτασει στο στυψιμο και ακουγοταν κια το νερο που τραβουσε αλλα και η αποχετευση... Κ αυτο το πραγμα διαρκως

Κυριακίδης
03-07-14, 14:35
Την απάντηση την είχες πάρει από το #3 διότι το πρόβλημα σου ήταν ξεκάθαρο (στάθμη), αλλά επειδή είχες εσφαλμένα πεί ότι όταν ΣΤΎΒΕΙ γεμίζει και αδειάζει (πράγμα το οποίο δεν συμβαίνει, διότι στο στύψιμο η ηλεκτροβάνα είναι κλειστή), συνέχισε η συζήτηση χωρίς λόγο.

Ναι στο στύψιμο η ηλεκτροβάνα είναι κλειστή .. αλλά . δεν επιβεβαιώνεται ότι ήταν και το τελευταίο στύψιμο (σίγουρα δεν ήταν) γιατί μερικά πλυντήρια έχουν ενδιάμεσα (μικρά στυψίματα) οπότε δεν αποκλείουμε και μετά από αυτό το στύψιμο να μην συνέχιζε με επιπλέον νερό. (κι άλλο νερό που ήταν να πάρει από το πρόγραμμα και αργότερα να πάει στο τελικό οριστικό στύψιμο) .

Οπότε όταν ακούς τον νηματοθέτη να λέει "έπαιρνε νερό και έβγαζε ταυτόχρονα " τότε δεν ήταν η τελική φάση στυψίματος . Και ορθά δεν μας "παραπλάνησε". αλλά έγινε όπως το είπε.

Και τι πιστεύω έγινε?
Ήταν ενδιάμεσο στύψιμο ... στο ενδιάμεσο στύψιμο πολλές φορές ανάλογα τον συγχρονισμό που έχει στο πρόγραμμα του το πλυντήριο δεν έχουν φύγει πλήρως τα νερά από τον σωλήνα της αποχέτευσης του πλυντηρίου (καμιά φορά και από μισοβουλωμένο φίλτρο) και την ώρα που θα πάρει το επόμενο νερό (μετά το ενδιάμεσο στύψιμο) .. και επειδή είχε χαμηλά την σωλήνα ταυ (κάτω από το σιφώνι ) με λιμνάζοντα νερά .. συνέχισε η απάντληση με φαύλο κύκλο (να παίρνει και να βγάζει νερά ταυτόχρονα)
Ακόμη και στην προηγούμενη περίπτωση με το ταυ χαμηλά .. ίσως να μην το έκανε αν οι σωλήνες ήταν χοντρότεροι και σε καμιά περίπτωση δεν άφηνε νερά στο ύψος του ταυ . Σημασία έχει η έξοδος της αποχέτευσης (τελικό άκρο στόμιο ) της αποχέτευσης να μην είναι "βυθισμένο " σε νερό , όπως ένα παράδειγμα παρακάτω ΄(πλυντήριο πιάτων) που δεν απαγορεύεται να είναι και χαμηλά. αρκεί η αποχέτευση να είναι φαρδιά (να προλαβαίνει να φύγει το νερό και να μην αφήνει λιμνάζοντα νερά)
Βλέπε σελίδα 22
http://www.aks.gr/gr/manuals/fittingadb-adf.pdf


Η έξοδος του λάστιχου πρέπει να είναι σε ύψος µεταξύ 400 και 1000 χιλιοστών και δε
θα πρέπει να βυθίζεται σε νερό για την αποφυγή ανάποδης ροής.

Πάω ένα στοιχηματάκι ότι ακόμη και αν αφήσω το στόμιο της αποχέτευσης τέρμα κάτω στο πάτωμα (εφόσον έχει ανασήκωμα U ) θα δουλέψει καλά. χωρίς απάντληση (δεν ξέρω για ορισμένα πλυντήρια τι σόι προγραμματισμό έχουν) αλλά μετά από στύψιμο που έχει φύγει ήδη το νερό ... αν υποθέσουμε ότι η βαλβίδα του πλυντηρίου δεν "βιαστεί" να ξαναδώσει νερό στο πλυντήριο (μετά το μικρό στύψιμο) δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί απάντληση ακόμα και αν το άκρο της αποχέτευσης είναι τοποθετημένο τέρμα κάτω στο πάτωμα.

Εκτός από το ανώτερο ύψος του στόμιου της αποχέτευσης (πάνω στον νιπτήρα που είναι και ο ενδεδειγμένος) δεν αποκλείεται να δουλέψει σωστά και σε χαμηλότερα σημεία .. (υπό τις συνθήκες που ανάφερα παραπάνω φαρδιά αποχέτευση νιπτήρα κτλ) .. και αυτό θα γίνει μόνο και μόνο επειδή δεν θέλουμε οπτικά να φαίνεται η αποχέτευση πάνω στον νιπτήρα αλλά κάτω από αυτόν.

Επίσης θα ήταν καλό κάθε πλυντήριο να έχει την δική του ανεξάρτητη αποχέτευση και όχι με συνδυασμό του νιπτήρα. (π.χ. την ώρα που αδειάζει νερά το πλυντήριο , ρίξει ταυτόχρονα νερά πάνω στον νιπτήρα π.χ. από μια ανοικτή βρύση.)

G.G.
03-07-14, 15:26
..Επίσης θα ήταν καλό κάθε πλυντήριο να έχει την δική του ανεξάρτητη αποχέτευση και όχι με συνδυασμό του νιπτήρα. (π.χ. την ώρα που αδειάζει νερά το πλυντήριο , ρίξει ταυτόχρονα νερά πάνω στον νιπτήρα π.χ. από μια ανοικτή βρύση.)

Αυτο ειναι λαθος. O μονος διαχωρισμος αποχετευσης που γινεται με διαφορετικα δικτυα ειναι, σε αποχετευση μπανιων, ντουζ, νιπτηρων, πλυντηριων και στην αποχετευση της τουαλετας.

klik
03-07-14, 15:50
Ναι στο στύψιμο η ηλεκτροβάνα είναι κλειστή .. αλλά . δεν επιβεβαιώνεται ότι ήταν και το τελευταίο στύψιμο (σίγουρα δεν ήταν) γιατί μερικά πλυντήρια έχουν ενδιάμεσα (μικρά στυψίματα)...

αυτά είναι στο στάδιο της πλύσης ή του ξεπλύματος (και δεν ονομάζονται αλλά ούτε έχουν ένδειξη στυψίματος στο καντράν), όπου το μοτερ ανεβάζει στροφές για να φύγει το σαπουνόνερο και να φέρει καθαρό νερό. Όταν φτάσει στο στάδιο του στυψίματος, δεν ξαναπαίρνει νερό.

Όσο για τις σωλήνες αποχέτευσης αν θα είναι χοντρές-λεπτές κλπ δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, διότι θα πάρει αέρα και θα σπάσει η συνεχής κίνηση νερού τύπου "σιφόνι". Από που θα πάρει αέρα; Από το νεροχύτη, ίσως από την ενώσεις, από τη θήκη απορρυπαντικού κ.α.
Είναι μετρημένα κουκιά και ο κατασκευαστής το λέει απλά: ελάχιστο ύψος για τη σωλήνα της αποχέτευσης ....
Όχι μόνο οι "γνωστοί" 49 αλλά όλοι οι κατασκευαστές πλυντηρίων το λένε στις οδηγίες.

Σε μηχανήματα που δεν θέλουμε να μας αφορά το ύψος της αποχέτευσης (π.χ. εμφανιστήρια φίλμ/τσίγκων κλπ) μπαίνει ηλεκτροβάνα μηδενικής πίεσης στην αποχέτευση.

diony
04-07-14, 00:17
Θέλω να προσθέσω πάντως και χωρίς να κάνω διαφήμιση ,τουλάχιστον εδώ και χρόνια οι εταιρίες SIEMENS BOSCH MIELE κ.λ.π. το έχουν προβλέψει αυτό και η σωλήνα εξαγωγής εσωτερικά στο πλυντήριο κάνει μία διακλάδωση με ένα ψιλό σωληνάκι το οποίο καταλήγει στο πίσω μέρος τηςσαπουνοθήκης χαμηλά , ή στον κάδο , έτσι το πρόβλημα λύνεται ,νομίζω το είδα και σε άλλες μάρκες ,απλά θυμάμαι SIEMENS BOSCH κ.λ.π.επειδή κυκλοφορούνε νομίζω σε περισσότερα σπίτια , και στο δικό μου

stefos1
04-07-14, 03:19
Πάντως σε απλα πράγματα δεν υπάρχουν μυστικα..... όπως αναφέρθηκε ποιο πάνω.