PDA

Επιστροφή στο Forum : IR receiver



Marge
30-06-14, 18:19
Καλησπερα. Εχω ενα υπερυθρο δεκτη ( IR263 ) και προσπαθω με ενα υπερυθρο ledaki και παλμους απο avr να δω τους πλαμους που στελνω στο ledaki στην εξοδο του δεκτη. Σε αυτο εχω δυο προβληματα.

Το πρωτο ειναι οτι ενω οταν βαζω κοντα στον δεκτη καποιο τηλεκοντρολ απο ραδιοφωνο η τηλεοραση λειτουργει αρκετα καλα (μεταβαλεται η εξοδος του δεκτη 500-600mV), οταν βαζω το ledακι η εξοδος του μενει σταθερη η μεταβαλλεται ελαχιστα (10-20mV). Δοκιμασα διαφορες συχνοτητες στο ledaki αλλα δεν ειδα διαφορα. Τι μπορει να φταει για αυτο δεδομενου οτι το ledaki αναβει (το τσεκαρα με την καμερα του κινητου);

Το δευτερο προβλημα ειναι οτι ο δεκτης βγαζει εξοδο dc την οποια δεν θελω. Βαζοντας ενα rc φιλτρο με αποκοπη μεχρι τα 50Hz την κοβω αλλα εχω αρκετη παραμορφωση. Καποια ιδεα;

bchris
01-07-14, 10:35
Καλημερα.

Κατ' αρχας να σε ρωτησω, παλμογραφο εχεις?
Aν δεν εχεις, δεν μπορεις να βγαλεις ακρη, γιατι στο IR πρωτοκολλο, τα data ειναι modulated συνηθως στους 38KHz.

Oso για το δευτερο προβλημα σου, δεν καταλαβαινω τι ακριβως ζητας...

info@kalarakis.com
01-07-14, 13:12
Oπως είπε και ο bchris πρέπει να στέλνεις 38KHz
Στην έξοδο φυσικά και θα βγάζει τάση DC
Όταν ξεκινήσουν οι παλμοί θα βλέπεις και συχνότητα Τώρα απλώς δεν λειτουργεί γιαυτό είναι πάντα στο +Vcc
Διάβασε και το εγχειρίδιο του δέκτη να δεις με πιο τρόπο δουλεύει και τι φίλτρα έχει
Με σκέτο πολύμετρο δεν υπάρχει πιθανότητα να κάνεις δουλειά.

Marge
01-07-14, 21:29
Σε παλμογραφο το βλεπω. Το πλατος αυτου που βλεπω καθε φορα διαφερει. Αυτο με τα 38kHz το διαβασα στο datasheet. Δεν καταλαβαινω ομως.. Πρεπει να στελνω στα 38kHz η γυρο απο αυτα για να δουλεψει; Η εχουν να κανουν με την εξοδο του;

bchris
02-07-14, 10:20
Δεν ειναι και το πιο επεξηγηματικο, αλλα θα σε βοηθησει να ξεκινησεις... (http://www.circuitvalley.com/2013/09/nec-protocol-ir-infrared-remote-control.html)

Ειχα βρει ενα τελειο site, αλλα τωρα δεν το βρισκω.
Ψαξε για philips rc5 και nec irda και θα βρεις πολλα.

EDIT:

Εντελως τυχαια, επεσα επανω σ' αυτο το video του Dave.
Δεν το εχω δει, αλλα ειναι Dave...

http://www.youtube.com/watch?v=BUvFGTxZBG8