PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύμβολα σε βολτόμετρο



kwstasna
01-07-14, 17:03
Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με την επεξήγηση διάφορων συμβόλων βολτόμετρων και που είναι ευαίσθητο και τι είδους δήλωση προβλέπει

bchris
01-07-14, 17:48
Τα δυο τελευταια (δεξια) ειναι ψηφιακα βολτομετρα για συνεχες (Vdc) kai εναλλασομενο (Vac)
Το V3 ειναι αναλογικο κινητου μαγνητη.
Τα V1 / V2 ειναι κινητου πηνιου για AC / DC αντιστοιχα.

Τωρα το V4 πιθανολογω οτι ειναι χωρητικο, αλλα δεν τον κοβω κιολας.

Το V5 ειναι παλι για AC αλλα δεν ξερω τι διαφορα εχει με το V1.

Ολα τα παραπανω βεβαια με καθε επιφυλαξη...

kwstasna
01-07-14, 18:37
Τα δυο τελευταια (δεξια) ειναι ψηφιακα βολτομετρα για συνεχες (Vdc) kai εναλλασομενο (Vac)
Το V3 ειναι αναλογικο κινητου μαγνητη.
Τα V1 / V2 ειναι κινητου πηνιου για AC / DC αντιστοιχα.

Τωρα το V4 πιθανολογω οτι ειναι χωρητικο, αλλα δεν τον κοβω κιολας.

Το V5 ειναι παλι για AC αλλα δεν ξερω τι διαφορα εχει με το V1.

Ολα τα παραπανω βεβαια με καθε επιφυλαξη...


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !

Η αλήθεια είναι ότι βρήκα τι σημαίνουν αλλά η μλκια είναι ότι τα βρήκα στα πορτογαλικά (κάνω εράσμους πορτογαλία) αλλά πρώτη φορά έβλεπα αυτά τα σύμβολα.. ένιγουει

1) quadro movel el rectificacao preparado sinusoidos
2) quadro movel corente continua
3) electromagnetico
4) electrodinamico
5) electronico a conversor termoelectrico

αυτά βρήκα σε παλιότερα θέματα τώρα ο Θεός βοηθός αχαχαχ

draco1
01-07-14, 20:53
Το V5 είναι θερμοσταυρού αυτό το είδος βολτομέτρου σε βοηθάει να μετρήσεις τάσεις στην περιοχή RF το χρησιμοποιούσαν παλιά στα τεχνικά φορτία στους πομπούς, η φιλοσοφία του είναι ότι η ραδιοσυχνότητα θερμαίνει ένα διμεταλλικό και αυτό παράγει μια χαμηλή τάση dc και διεγείρει ένα βασικό όργανο

51897

p.gabr
01-07-14, 21:12
Το V5 είναι θερμοσταυρού αυτό το είδος βολτομέτρου σε βοηθάει να μετρήσεις τάσεις στην περιοχή RF το χρησιμοποιούσαν παλιά στα τεχνικά φορτία στους πομπούς, η φιλοσοφία του είναι ότι η ραδιοσυχνότητα θερμαίνει ένα διμεταλλικό και αυτό παράγει μια χαμηλή τάση dc και διεγείρει ένα βασικό όργανο

51897


Βολτομετρο θερμοσταυρου δεν το γνωριζω ,σαν κατι να έχω ακούσει ομως
Αυτο που ξέρω είναι θερμικό αμπερόμετρο RF και ήταν για μέτρηση ρεύματος και όχι τάσεως
ΕΓΩ νομίζω οτι είναι το V3 Kαι όσο αναφορά τα rf όργανα υπάρχουν και επαγωγικά

υπαρχουν διαφορου τυπου απο δαυτα

draco1
01-07-14, 21:47
Ναι τώρα που το λες μετράγαμε το ρεύμα στα τεχνητά φορτία και υπολογίζαμε την ισχύ, γνωρίζοντας ότι το φορτίο είναι 50Ω υπολογίζετε η ισχύ εύκολα