PDA

Επιστροφή στο Forum : Κομμενο καλωδιο υποβρυχιας αντλιας.



micalis
03-07-14, 18:44
Χαιρετω την παρεα.Το προβλημα μου ειναι αυτο που αναφερω στον τιτλο.Εχω μια υποβρυχια αντλια στην οποια εχει κοπη το καλωδιο,γυρω στους 30 ποντους και θα ηθελα αν γνωριζετε να μου προτεινετε κατι με το οποιο να το τυλιξω.

japetus
03-07-14, 19:34
Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση σε διακοσμητική λιμνούλα με ψάρια που έχω περασα θερμοσυστελλόμενο σε καθένα από τα καλωδιάκια στις ενώσεις, τα επάλειψα με σιλικόνη και αφού στέγνωσε έβαλα ακόμα ένα θερμοσυστελλόμενο και για τα τρία μαζί. Λίγη ακόμα σιλικόνη στις άκρες και αφού στέγνωσε επένδυσα όλο το μέρος με αυτοβουλκανιζόμενη ελαστική ταινία.. Κυρίως όμως, εγκατέστησα ένα ρελέ διαφυγής στο κτίριο...

nestoras
03-07-14, 20:07
Αν είναι να βάλεις θερμοσυστελλόμενο (θα πρέπει να βγάλεις το φις για να το περάσεις) τότε πάρε από αυτά με τη ρητίνη που κάνουν για τέτοια δουλειά.

geostrom
03-07-14, 22:40
υπάρχει ειδική λαστιχοταινια για αυτην την δουλεια της 3Μ νομίζω

micalis
03-07-14, 23:06
Γεια σας.Αν μπορειτε βαλτε καμμια διευθυνση με καμμια φοτογραφια για να καταλαβω τι να ζητησω στο ηλεκτρολογικο μαγαζι.

geostrom
03-07-14, 23:16
αυτο το φόρουμ εχει πολλή πληροφορια κλικι (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=67915)

micalis
03-07-14, 23:24
Ευχαριστω πολυ.Θυμομουν οτι ειχα δει εδω μεσα κατι ΑΛΛΑ δεν θυμομουν ΠΟΥ.

mixalis1988
04-07-14, 09:36
Μπορεις να χρησιμοποιησεις και μια μουφα ρητινης σαν και αυτην εδώ:

http://www.technomat-shop.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=47257#axzz36Tl6RMwE

micalis
04-07-14, 12:36
Το εφτιαξα με την 3Μ,αλλα δεν το δοκιμασα ακομα επειδη ειπα καλου κακου να βαλω και ενα ρελε διαφυγης (μονοφασικο ειναι).Παντως αν σταματησω να γραφω να πητε καμμια καλη κουβεντα για μενα...

αλπινιστης
04-07-14, 13:01
αν σταματησω να γραφω να πητε καμμια καλη κουβεντα για μενα...
:hahahha::hahahha::hahahha:

Περαν του χαβαλε, για υποβρυχια συνδεση, τα καλυτερα ειναι η μουφα ρυτινης απο το #8 (mixalis1988) και η 3Μ απο το #4 του geostrom.
To θερμοσυστελλομενο (με σιλικονες, χωρις σιλικονες,....) ΔΕΝ κανει για υποβρυχιες εγκαταστασεις. Μπορω να σου φερω δεκαδες τετοιες σαπιες συνδεσεις, γιατι τελικα η σιλικονη δεν αφηνει να βγει το νερο απο μεσα!!!

xsterg
04-07-14, 17:27
και γιατι δεν βγαζεις την αντλια και να περασεις νεο, ολοκαινουργιο καλωδιο και να ξενοιασεις?

micalis
05-07-14, 02:03
και γιατι δεν βγαζεις την αντλια και να περασεις νεο, ολοκαινουργιο καλωδιο και να ξενοιασεις?
Χρηστο πιστεψε με,προσφατα αλλαξα το καλωδιο σε δυο υποβρυχιες ΑΛΛΑ ΑΥΤΕΣ ΑΝΟΙΓΑΝ ενω η δικια μου εκανε ορκο παρθενιας.

vasilllis
05-07-14, 13:10
Χρηστο πιστεψε με,προσφατα αλλαξα το καλωδιο σε δυο υποβρυχιες ΑΛΛΑ ΑΥΤΕΣ ΑΝΟΙΓΑΝ ενω η δικια μου εκανε ορκο παρθενιας.

χαχαχαχαχαχαχ.

Εμ .πρεπει να το κατεχεις το αθλημα της παρθενιας :lool:

να βοηθησω και εγω http://www.noratex.gr/pdfgr/gt.pdf
στην πρωτη σελιδα .μουφα με ρητινη μεχρι 200μ βαθος..

micalis
05-07-14, 19:58
Ευχαριστω Βασιλη,αλλα η συνδεση θα παει σε ενα με εναμισι μετρο βαθους οποτε δεν ειμαστε για ακριβα πραγματα.(Την αντλια την πηρα απο εκει που εφτιαξα τις αλλες.Καλο..ε)

Muttley Black
06-07-14, 10:45
το θερμοσυστελλόμενο ειναι οτι χειρότερο για στεγανοποίηση. Πολλές φορές στους εργάτες άγκυρας στα καλώδια, πολλοί τεχνικοί πριν από εμένα βάζανε θερμοσυστελλόμενο στις ενώσεις των καλωδίων μεταξύ τους για να τις προφυλάσσουν απο την υγρασία που έχει η καδένα μέσα στο μπουγκι. Αυτο είναι όμως οτι χειρότερο γιατί όταν έφθανε η ώρα για την συντήρηση του εργάτη και αφαιρούσα το θερμοσυστελλόμενο έβρισκα μέσα λίμνη από νερό θωρακισμένη μέσα στο θερμοσυστελλόμενο.
Με απλά λόγια αν έχεις "στεγανοποιήσει" την ενωση με θερμοσυστελλόμενο η υγρασία θα καταφέρει να μπει αλλά το χειρότερο είναι ότι
θα την κρατήσει μέσα και δεν θα μπορεί να βγει.

Ο πιο καλός τρόπος στεγανοποίησης μετά απο δοκιμές κατάλαβα ότι είναι η λαστιχοταινια.

Οσο για την βυθιζόμενη αντλία αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να κολλήσεις το κομμένο καλώδιο με καλαι και μετά να το περάσεις με λαστιχοταινια. Ούτε επαφές, ούτε κλέμενς ούτε τίποτα.

Fixxxer
06-07-14, 11:04
Μπορει επισης αντι για καλαι να βαλει κως σωληνωτο για ενωση καλωδιων...

Muttley Black
06-07-14, 11:15
Δεν θα το πρότεινα γιατί ο λόγος που έβαζα καλαι στις βυθιζόμενες αντλίες είναι για να ποτίσω τον χαλκό που είναι έξω από την μόνωση ώστε να μην υπάρχει πιθανότητα ακόμα και σε αστοχία "καλής" στεγανοποίησης να εισέλθει η υγρασία και να διαβρώσει τον χαλκό. Δεν υπάρχει καλύτερο από το καλάι.

Και για έναν φίλο πιο πάνω που λέει ότι καλύτερα θα ήταν να αλλάξει όλο το καλώδιο με ένα νέο να πω ότι ναι θα ήταν το ιδανικό αλλά για κακή μας τύχη οι βυθιζόμενες αντλίες ακόμα και οι "Rule" που θεωρούνται οι καλύτερες ΔΕΝ ανοίγουν για επισκευή. Δηλαδή αν χαλάσουν πάνε για πέταμα.

Βέβαια εγώ αναφέρομαι σε αντλίες σκαφών που εκεί η στεγανοποίηση παίζει σημαντικό ρόλο διαφορετικά σου χτυπάει την πόρτα η ηλεκτρόλυση που εκεί ο γδούπος φέρνει κακά μαντάτα.

Fixxxer
06-07-14, 11:19
Μπορει να τα συνδυασει να βαλει καλαι για την διαβρωση οπως λες και κως για την αντοχη της συνδεσης...
Βεβαια το ιδανικο ειναι η εξ ολοκληρου αντικατασταση του καλωδιου...
Επισης εβαζες και μονοτικη ταινια πριν βαλεις τη λαστιχοταινια?

Muttley Black
06-07-14, 11:42
Πίστεψε με ότι μόνο το καλάι φθάνει και η ένωση του είναι τραγικά καλή! Κανε ένα τεστ άμα θες σε ένα καλώδιο που θα έχεις ενώσει (στριφτά πάντα) τραβώντας το με πολύ δύναμη. Αν καταφέρεις να το κόψεις θα κοπεί εκεί που δεν έχει καλάι!

51971

Κως μαζί με καλάι έβαζα αλλά σε καλωδια διατομών από 4mm και πάνω έως και 70mm. που εκεί τα έκανα και πρεσαριστα αλλά και τα πότιζα με καλάι μετά. Φυσικα δεν εβαζα σε όλες τις περιπτώσεις καλάι, διαφορετικά θα ήμουν παντρεμένος με καμινέτο. Όμως υπήρχαν περιπτώσεις που ήταν απαραίτητο.

Μονωτική ταινία δεν βοηθάει καθόλου στην περίπτωση της βυθιζόμενης αντλίας για τι χαλάει η κόλα της και δεν στεγανοποιεί καθόλου από την ίδια την φύση της. Μονωτική ταινία βάζουμε απλά για να μην έχουμε επαφές εκτεθειμένες και φυσικά εκτός νερού. Έβαζα δηλαδή μοναχά λαστιχοταινια καλά τεντωμένη. Δηλαδή 10cm λαστιχοταινια σου δίνουν περιθώριο για τύλιγμα πάνω 50cm... για να μην πω και παραπάνω. Αν επιθεωρήσεις την λαστιχοταινια μετά από καιρό θα διαπιστώσεις ότι έχει γίνει ένα σώμα σχεδόν. Είναι απίθανο να μπει μέσα υγρασία που ο μόνος λόγος για να μπει είναι να μην έχεις τυλίξει καλά την περιοχή ή να μην έχεις τεντώσει την λαστιχοταινια τυλίγοντας.

αλπινιστης
08-07-14, 12:48
Επισης εβαζες και μονοτικη ταινια πριν βαλεις τη λαστιχοταινια?

Κατω απο την λαστιχοταινια ΔΕΝ βαζουμε μονωτικη. Σε περιπτωση μεγαλων ρευματων-->θερμοκρασιας, βαζουμε κηροταινια για να προστατεψουμε την λαστιχοταινια απο την θερμοκρασια των καλωδιων.
Μεταξυ μας, δεν πιστευω να την χρειαστεις!!
Μονωτικη μπαινει μονο απο πανω, για να προσφερει λιγη παραπανω μηχανικη αντοχη στην λαστιχοταινια, η οποια σχιζεται σχετικα ευκολα στην τριβη με κανενα κακο σημειο.