PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδυναμία wifi σύνδεσης στο router



antonis_p
05-07-14, 10:26
Το λάπτοπ (win Vista) δεν μπορεί να συνδεθεί με το router της otenet,
όταν όμως συνδέω ένα usb d-link, συνδέεται!

Τί γίνεται εδώ;

katsigiannis
05-07-14, 11:03
Και εμενα μια φορα χαλασε το λαπτοπ απο ιο και μετα δεν δουλευε με τιποτα το ασυρματο. Σε κανενα λειτουργικο που δοκιμασα.Πηρα μια κάρτα της Ζιμενς η οποια δουλευει και ετσι μπορω να συνδεθω.Οταν δεν μπορω να συνδεθω καπου κλεινω την καρτα και μπαινω με την εσωτερικήκαρτα του λαπτοπ. Κουλο ε;

antonis_p
05-07-14, 11:04
Και εμενα μια φορα χαλασε το λαπτοπ απο ιο και μετα δεν δουλευε με τιποτα το ασυρματο. Σε κανενα λειτουργικο που δοκιμασα.Πηρα μια κάρτα της Ζιμενς η οποια δουλευει και ετσι μπορω να συνδεθω.Οταν δεν μπορω να συνδεθω καπου κλεινω την καρτα και μπαινω με την εσωτερική καρτα του λαπτοπ. Κουλο ε;

Δεν συνδέεται στο συγκεκριμένο router, οπουδήποτε αλλού συνδέεται.

Fixxxer
05-07-14, 11:15
Αντωνη μηπως παιζει τιποτα με τα πρωτοκολλα του 802 του router?

antonis_p
05-07-14, 11:24
Αντωνη μηπως παιζει τιποτα με τα πρωτοκολλα του 802 του router?

Ξέρω γω; Το router δεν μπορώ να το πειράξω.

Το βλέπω αλλά δεν συνδέομαι.

Fixxxer
05-07-14, 11:28
Μπες με ethernet να δεις απο μεσα μηπως παιζει τιποτα...

info@kalarakis.com
05-07-14, 15:51
Αυτό που αναφέρεις είναι bag των windows
Στο συγκεκριμένο αν για κάποιο λόγο χάσεις την σύνδεση ή κάνεις επαναφορά συστήματος και δεν βλέπεις το ασύρματο ο πιο απλός τρόπος
είναι να αλλάξεις το ssid του router.
είναι ο μόνος τρόπος που θα δει το vista ξανά το συγκεκριμένο router.
το ίδιο έχουν και τα windows 7

αν δεν συνδέεσαι σε κανενα τότε
α) μήπως έχεις απενεργοποιηθεί η κεραία σου (ανάβει το λαμπάκι του ασύρματου στο φορητό)
β) έχεις βάλει το σωστό οδηγό
γ) αν βάλεις μια άλλη ασύρματη (με στικ) δουλεύει κανονικά?
δ) ti service pack έχεις Έχει φτάσει μέχρι το 2

antonis_p
05-07-14, 17:21
Αυτό που αναφέρεις είναι bag των windows
Στο συγκεκριμένο αν για κάποιο λόγο χάσεις την σύνδεση ή κάνεις επαναφορά συστήματος και δεν βλέπεις το ασύρματο

το βλέπω αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ με το wifi του laptop, αντίθετα μπορώ να συνδεθώ με το usb wifi.

info@kalarakis.com
06-07-14, 12:11
Δοκίμασε με το wifi του laptop να συνδέθεις σε ένα άλλο δίκτυο ( σε μια καφετερία πχ) για να σιγουρευτείς ότι δουλεύει η κάρτα του φορητού
Αν συνδεθεί >>> η κάρτα είναι οκ >>> άρα αλλάζεις το SSID του router ή φορμάρεις το φορητό.
αν δεν συνδεθείς >>> η κάρτα του φορητού έχει πρόβλημα και συνεχίζεις με τη usb

antonis_p
06-07-14, 17:41
Δοκίμασε με το wifi του laptop να συνδέθεις σε ένα άλλο δίκτυο ( σε μια καφετερία πχ) για να σιγουρευτείς ότι δουλεύει η κάρτα του φορητού
Αν συνδεθεί >>> η κάρτα είναι οκ >>> άρα αλλάζεις το SSID του router ή φορμάρεις το φορητό.
αν δεν συνδεθείς >>> η κάρτα του φορητού έχει πρόβλημα και συνεχίζεις με τη usb

Αν δεν μπορώ να αλλάξω το SSID του router; Γιατί συμβαίνει αυτό το πράγμα;

nestoras
06-07-14, 17:55
Αν δεν μπορώ να αλλάξω το SSID του router; Γιατί συμβαίνει αυτό το πράγμα;

Τότε μάλλον σε πήρε χαμπάρι ο γείτονας και κλείδωσε την mac address της κάρτας δικτύου του λάπτοπ και το ίδιο θα συμβεί σε λίγο και στο στικάκι σου...
:-D

antonis_p
06-07-14, 17:59
Τότε μάλλον σε πήρε χαμπάρι ο γείτονας και κλείδωσε την mac address της κάρτας δικτύου του λάπτοπ και το ίδιο θα συμβεί σε λίγο και στο στικάκι σου...
:-D

Λες; αυτό έχω κάνει και εγώ στο δικό μου στο σπίτι. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι της δουλειάς.

Μπορώ να το κοροϊδέψω και να φαίνεται άλλη MAC Address; Κάπου είχα διαβάσει πως γίνεται.

Fixxxer
06-07-14, 18:08
Κανε reset στο modem και αλλαξε τους κωδικους...

nestoras
06-07-14, 18:22
Κανε reset στο modem και αλλαξε τους κωδικους...

Προφανώς δεν έχει πρόσβαση στη διαχείρηση του ρούτερ.


Λες; αυτό έχω κάνει και εγώ στο δικό μου στο σπίτι. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι της δουλειάς.

Μπορώ να το κοροϊδέψω και να φαίνεται άλλη MAC Address; Κάπου είχα διαβάσει πως γίνεται.

Η mac-address αλλάζει πολύ εύκολα. Ψάξε στο google (https://www.google.gr/webhp?gws_rd=ssl#q=win+7+change+mac+address+wirele ss+adaptor).

Fixxxer
06-07-14, 18:26
Παναγιωτη με το reset θα επαναφερει το μοντεμ/ρουτερ στις εργοστασιακες του ρυθμισεις...
Η mac address ειναι μοναδικη για καθε συσκευη δεν ξερω αν αλλαζει...

Αποστόλης1
06-07-14, 18:39
Προφανώς δεν έχει πρόσβαση στη διαχείρηση του ρούτερ.


Η mac-address αλλάζει πολύ εύκολα. Ψάξε στο google (https://www.google.gr/webhp?gws_rd=ssl#q=win+7+change+mac+address+wirele ss+adaptor).


Αν το ρούτερ είναι στον χώρο του μπορεί να κάνει hard reset.

Να αλλάζει Η mac και πολύ εύκολα μου φαίνεται ..λίγο δύσκολο

antonis_p
06-07-14, 19:27
Αν το ρούτερ είναι στον χώρο του μπορεί να κάνει hard reset.

Να αλλάζει Η mac και πολύ εύκολα μου φαίνεται ..λίγο δύσκολο

Τεχνικά μπορώ να κάνω reset, πρακτικά αν το κάνω θα με πάρει ο :evil:

Αποστόλης1
06-07-14, 19:54
Μάλλον έχει δίκιο 0 Παναγιώτης για την μακ

http://www.wikihow.com/Change-a-Computer%27s-Mac-Address-in-Windows

nestoras
06-07-14, 21:26
Στα windows xp αλλάζει με δεξί κλικ στη σύνδεση, ιδιότητες, configure, advanced, physical address (ή network address).
Σε linux αλλάζει με παράμετρο στο ifconfig.

Η διευθυνσιοδότηση των mac γίνεται ανά κατασκευαστή. Συνήθως κάθε κατασκευαστής (πχ broadcom, realtek, 3com κτλ) έχουν ο καθένας τα ίδια πρώτα έξι "γράμματα" σε μια διεύθυνση mac-address. Οπότε, καλά θα ήταν να κρατήσεις ίδια τα πρώτα 6 και να αλλάξεις τα υπόλοιπα. Μου είχε τύχει κάποια στιγμή ένα cisco access point να μη δέχεται με τίποτα την αλλαγμένη μου mac ενώ μόλις έβαλα μία παρόμοια με την εργοστασιακή μου να με δεχτεί.