PDA

Επιστροφή στο Forum : PAYPAL Αποζημιωση.



κκοστας
07-07-14, 18:35
Παιδια Καλησπερα.
Θελω να παραγγειλω μια καμερα απο Κινα.Θα πληρωσω με το PAYPAL οχι απο ebay, αλλα απο εταιρεια.Σε περιπτωση που η κεμερα εχει προβλημα το PAYPAL με αποζημιωνει η ΟΧΙ?

pit21
07-07-14, 19:26
Έχω την εντύπωση πως κανονικά σε αποζημειώνει το Paypal σε όλες τις "συμβεβλημένες" επιχειρήσεις η τουλάχιστον αυτό έκανε πριν μερικά χρόνια. Δεν νομίζω πως έχει αλλάξει κάτι σε αυτο. Διάβασε όμως στο site του paypal ή στειλε τους ένα mail να μαθεις τι παιζει με τον πιο επίσημο και σίγουρο τρόπο

κκοστας
07-07-14, 19:58
Ευχαριστω Πααναγιωτη.

passer07
07-07-14, 22:10
ανάλογα το ποσό αποζημιώνει, τ θέμα είναι οτι τελικά αν μιλάμε για +50Ε αγορά παίζουν διάφορα , κοίτα να είναι καλός πωλητής

κκοστας
08-07-14, 09:32
Παναγιωτη,60 ευρω ειναι το ποσο,αλλα απο αυτον πρωτη φορα ψωνιζω.Θα δοκιμασω και θα δω.

GiwrgosTH
08-07-14, 11:33
Δε σε αποζημιώνει κανένα Paypal. Το Paypal απλά λειτουργεί σαν ενδιάμεσος για τη μεταφορά των χρημάτων.
Αν αντί για κάμερα έχει σπίρτα και το αποδείξεις τότε μπορεί να μπλοκάρει την πληρωμή.
Θα κάνεις ένα βίντεο με το άνοιγμα της συσκευασίας για να το αποδείξεις αυτό.
Αν τώρα δε δουλεύει το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι ένα dispute και βλέπεις.
Δες εδώ https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/cps/general/PPDisputeResolution-outside
Θα σου ζητήσουν βίντεο με το πρόβλημα και κατά πάσα πιθανότητα ο πωλητής θα ζητήσει να το στείλεις πίσω να σου στείλει άλλο κλπ.
Με λίγα λόγια είναι λίγο μπλέξιμο!

moutoulos
08-07-14, 13:52
Παιδια Καλησπερα.
Θελω να παραγγειλω μια καμερα απο Κινα.Θα πληρωσω με το PAYPAL οχι απο ebay, αλλα απο εταιρεια.Σε περιπτωση που η κεμερα εχει προβλημα το PAYPAL με αποζημιωνει η ΟΧΙ?

Τα έχεις λίγο μπερδεμένα ... :biggrin:

Έτσι και αλλιώς ποτέ δεν πληρώνεις με "eBay" (ή απο το eBay). Η πληρωμή γίνεται πάντα με PayPal.
Απλά εννοείς μάλλον οτι έκανες αγορά ... εκτός eBay.

Το PayPal ΠΟΤΕ δεν σε αποζημιώνει. Δεν είναι ασφαλιστική εταιρία. Είναι διαδικτυακό ή ιντερνετικό
σύστημα πληρωμών (αγαθών) όπου εμφανίστηκε για να καλύψει τις ανάγκες του eBay, αλλά καθιερώθηκε
σαν το καλύτερο (και ασφαλέστερο) σύστημα πληρωμών.

Απλά σου επιστρέφει τα χρήματα που έδωσες κατά την αγορά, αν αυτή για κάποιο λόγο δεν πάει καλά,
και τελικά δεν διεκπεραιωθεί σωστά. Όλα αυτά βέβαια έχουν μια μικρή διαδικασία, και αναμονή.

SV1JRT
08-07-14, 14:38
(https://www.paypal.com/gr/webapps/helpcenter/helphub/article/?articleID=FAQ1269&m=SRE)What is PayPal Buyer Protection? (https://www.paypal.com/gr/webapps/helpcenter/helphub/article/?articleID=FAQ1269&m=SRE)


When you pay with PayPal on any website PayPal Buyer Protection covers you if you have a problem. If an item doesn’t arrive or is significantly not as described we will help you to get a full refund.

To qualify for PayPal Buyer Protection:


Use PayPal to complete your payment.
Pay for the item with one payment. Items purchased with multiple payments aren't eligible.
Let the seller know there's a problem with the transaction by opening a dispute in the Resolution Center within 45 days of making your payment. Then, escalate the dispute to a claim within 20 days of the date you opened the dispute.
Keep your PayPal account in good standing.


If your transaction qualifies for PayPal Buyer Protection you are covered for the full purchase price plus the original shipping charges.

You can report your problem in the PayPal Resolution Center or the eBay Resolution Center. Either way, you’ll receive the same coverage. To find out how to report a problem on eBay, go to eBay and click Resolution Center at the bottom of any page.

Please note that some purchases such as vehicles in the Motors category, intangible items, capital equipment in the Business & Industrial category, and Real Estate aren't eligible for PayPal Buyer Protection.

To learn more about PayPal Buyer Protection and to see a full list of eligibility requirements and exclusions, please review our User Agreement. You can find the User Agreement by clicking Legal Agreements at the bottom of any PayPal page.



.

jimnet
08-07-14, 17:37
και στην τελική ... τ καμερα ειναι αυτη που δεν την βρίσκεις εντος Ελλαδος να την παρεις απο εδω ? η σε τ τιμές την βρηκες εδω ... ?

κκοστας
09-07-14, 08:48
Μου συνεβη, να ερθει το υλικο απο Κινα πολυ αργα,σε 35-40 ημερες, ο αποστολεας δεν απαντουσε στα μηνυματα μου και τις ειδοποιησεις του paypal καιο το παυπαλ μου επεστρεψε τα χρηματα.Εγω ομως αφου επηρα το υλικο, εστειλα στον αποστολεα τα χρηματα.