PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση εντοιχιζόμενου φούρνου άνω πάγκου και ελεύθερων εστιών σε μία παροχή



eveles
10-07-14, 15:08
Καλησπέρα έχω αγοράσει έναν εντοιχιζόμενο φούρνο άνω πάγκου και ελεύθερες εστίες (2 ξεχωριστές συσκευές) αλλά θέλω να τις τοποθετήσω μαζί σαν να ήταν μία συσκευή. το θέμα είναι οτι απο τον τοίχο έρχεται μία ποροχή με καλώδιο 4mm και ασφάλεια στον πίνακα 25Α.
οι εστίες και ο φόυρνος βγάζουν επο ένα ελέυθερο καλώδιο οπότε θα τα στρίψω μαζί και θα τα συνδέσω σε μία κλέμα και στην άλλη άκρη της κλεμας το καλώδιο 4mm του τοίχου.

ο φούρνος καταναλώνει 2,8kw
και οι εστίες 6,6kw

θα έχω πρόβλημα με αυτήν την συνδεσμολογία αν πχ ανάψουν όλα τα μάτια και ο φούρνος μαζί?
θα προστατέυονται επαρκώς και οι 2 συσκευές αλλά και τα καλώδια??

ευχαριστώ

mathios
10-07-14, 17:13
Καλησπέρα έχω αγοράσει έναν εντοιχιζόμενο φούρνο άνω πάγκου και ελεύθερες εστίες (2 ξεχωριστές συσκευές) αλλά θέλω να τις τοποθετήσω μαζί σαν να ήταν μία συσκευή. το θέμα είναι οτι απο τον τοίχο έρχεται μία ποροχή με καλώδιο 4mm και ασφάλεια στον πίνακα 25Α.
οι εστίες και ο φόυρνος βγάζουν επο ένα ελέυθερο καλώδιο οπότε θα τα στρίψω μαζί και θα τα συνδέσω σε μία κλέμα και στην άλλη άκρη της κλεμας το καλώδιο 4mm του τοίχου.

ο φούρνος καταναλώνει 2,8kw
και οι εστίες 6,6kw

θα έχω πρόβλημα με αυτήν την συνδεσμολογία αν πχ ανάψουν όλα τα μάτια και ο φούρνος μαζί?
θα προστατέυονται επαρκώς και οι 2 συσκευές αλλά και τα καλώδια??

ευχαριστώ


Καλησπέρα

εκ τον πρότερων να πω οτι είναι τουμπανακι η κουζινα σου!!! Το τρώει το φαΐ της:001_tt2:

Η κουζινα σου εχει ενα συνολο 9.4ΚW. με συντελεστή 0.6 θα τραβάει 24,5Α ενώ με 0.8 θα τραβάει 32Α


Η γραμμη δεν σε καλυπτει σε καμια περιπτωση

geoponic
10-07-14, 18:47
καλησπερα συνηθως βασει κανονισμων βαζουμε 6mm καλωδιο στην γραμμη της κουζινας και 25α ασφαλεια μεγαλυτερη διατομη καλωδιου μεγαλυτερη αντισταση στο ρευμα πως ξερεις οτι το καλωδιο ο σου ειναι 4 mm δεν κυκλοφορει πλεον σπανια στειλε φωτο τις συνδεσεις φουρνου ματιων και παροχης

rch
10-07-14, 21:02
καλησπερα συνηθως βασει κανονισμων βαζουμε 6mm καλωδιο στην γραμμη της κουζινας και 25α ασφαλεια μεγαλυτερη διατομη καλωδιου μεγαλυτερη αντισταση στο ρευμα πως ξερεις οτι το καλωδιο ο σου ειναι 4 mm δεν κυκλοφορει πλεον σπανια στειλε φωτο τις συνδεσεις φουρνου ματιων και παροχης

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο... :thumbdown:

eveles
11-07-14, 09:39
καλησπερα συνηθως βασει κανονισμων βαζουμε 6mm καλωδιο στην γραμμη της κουζινας και 25α ασφαλεια μεγαλυτερη διατομη καλωδιου μεγαλυτερη αντισταση στο ρευμα πως ξερεις οτι το καλωδιο ο σου ειναι 4 mm δεν κυκλοφορει πλεον σπανια στειλε φωτο τις συνδεσεις φουρνου ματιων και παροχης
52036

52035

Μπορεί να κάνω τότε λάθος, ορίστε και η φωτό να μου πείτε, ευχαριστώ.

Πάντως αν είναι 6mm με 25Α ασφάλεια και τις συνδέσω και τις 2 συσκευές πάνω στο 6αρι καλώδιο όπως προανέφερα, τότε ποιός είναι ο πιο ενδεδειγμενος τρόπος? Αν χρησιμοποιήσω κλέμα τότε τι διατομής? Κλέμες νάυλον 60Α 16mm ή
Κλέμες νάυλον 16Α 10mm

Εκτός απο σύνδεση με κλέμα υπάρχει κανένας άλλος ασφαλέστερος - καλύτερος τρόπος να τα συνδέσω??

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
11-07-14, 22:48
-Μάνο εκ πρώτης όψεως το καλωδιό σου φαίνεται για εξάρι τώρα για το θέμα της κλέμας εξαρτάται απο το τι καλώδια έχουν οι συσκευές σου φούρνος και εστία αν έχουν βέβαια συνήθως οι σύγχρονες συσκευές έχουν 1.5 ο φούρνος και 2.5 οι εστίες το φορτίο είναι θερμικό και όχι μακράν συνεχόμενο και οι διατομές αντέχουν γράψε αν έχουν καλώδια.

geoponic
11-07-14, 23:15
το καλωδιο ο σου ειναι σιγουρα 6 mm παρε παχυμετρο και μετρα το να τοδεις οσο για κλεμα τισ κοινες πλαστικες 10 mm επισης για την συνδεση των συσκευων στειλε φωτο τγν πισω ολευρα του φουρνου εχει σχςδιο ηλεκτρολογικο

nestoras
12-07-14, 02:07
Μπορεί να κάνω τότε λάθος, ορίστε και η φωτό να μου πείτε, ευχαριστώ.

Πάντως αν είναι 6mm με 25Α ασφάλεια και τις συνδέσω και τις 2 συσκευές πάνω στο 6αρι καλώδιο όπως προανέφερα, τότε ποιός είναι ο πιο ενδεδειγμενος τρόπος? Αν χρησιμοποιήσω κλέμα τότε τι διατομής? Κλέμες νάυλον 60Α 16mm ή
Κλέμες νάυλον 16Α 10mm

Εκτός απο σύνδεση με κλέμα υπάρχει κανένας άλλος ασφαλέστερος - καλύτερος τρόπος να τα συνδέσω??

Επειδή η σύνδεση θα είναι μόνιμη και με πολλά αμπέρ καλά θα ήταν να μη βασιστείς στην επαφή που θα προσφέρουν οι βίδες από μόνες τους αλλά να περάσεις πέρα ως πέρα και τα τρία καλώδια και να τα σφίξεις.

3 εξάρια καλώδια είναι πολλά για "κλέμα" (κλέμενς). Καλύτερα να πάρεις 3 "κυπαρισάκια" που σφίγγουν καλύτερα χωρίς να πληγώνουν τόσο πολύ το καλώδιο όσο οι βίδες της κλέμας. Το μόνο πρόβλημα είναι αν χωράνε μέσα στο κυτίο σου.

Άλλη λύση είναι καλάϊ και φλόγιστρο αλλά ο ηλεκτρολόγος μάλλον λυπήθηκε το καλώδιο και το άφησε ίσα-ίσα για να μη μπορείς να το δουλέψεις... Δέκα εκατοστά περισσότερα θα σου έλυναν αρκετά τα χέρια για δοκιμές με φλόγιστρο. Πάντα υπάρχει η πιθανότητα να βάλεις φωτιά στη μόνωση και να την κάψεις ειδικά σε αυτή την περίπτωση που δε "δίνει χέρι" να καις από πίσω προς τα μπροστά.

Δες εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68390) κι εδώ (http://e-damianakis.gr/category-3/category-135/35mm.html).

Googlis
12-07-14, 08:41
Καλησπέρα

εκ τον πρότερων να πω οτι είναι τουμπανακι η κουζινα σου!!! Το τρώει το φαΐ της:001_tt2:

Η κουζινα σου εχει ενα συνολο 9.4ΚW. με συντελεστή 0.6 θα τραβάει 24,5Α ενώ με 0.8 θα τραβάει 32Α


Η γραμμη δεν σε καλυπτει σε καμια περιπτωση

Συντελεστή έχουμε στα μοτέρ, επαγωγικούς καταναλωτές. Στους καθαρούς αντιστάτες ο συντελεστής είναι σχεδόν 1

Googlis
12-07-14, 08:46
Καλησπέρα έχω αγοράσει έναν εντοιχιζόμενο φούρνο άνω πάγκου και ελεύθερες εστίες (2 ξεχωριστές συσκευές) αλλά θέλω να τις τοποθετήσω μαζί σαν να ήταν μία συσκευή. το θέμα είναι οτι απο τον τοίχο έρχεται μία ποροχή με καλώδιο 4mm και ασφάλεια στον πίνακα 25Α.
οι εστίες και ο φόυρνος βγάζουν επο ένα ελέυθερο καλώδιο οπότε θα τα στρίψω μαζί και θα τα συνδέσω σε μία κλέμα και στην άλλη άκρη της κλεμας το καλώδιο 4mm του τοίχου.

ο φούρνος καταναλώνει 2,8kw
και οι εστίες 6,6kw

θα έχω πρόβλημα με αυτήν την συνδεσμολογία αν πχ ανάψουν όλα τα μάτια και ο φούρνος μαζί?
θα προστατέυονται επαρκώς και οι 2 συσκευές αλλά και τα καλώδια??

ευχαριστώ
Μονοφασική σύνδεση για τον φούρνο θες μια ασφάλεια 16Α
Μονοφασική σύνδεση για την εστία θες 32Α για πλήρη λειτουργία δλδ και οι 4 εστίες αναμένες στο full
Αν τα βάλεις πάνω σε 25Α ασφάλεια τότε όταν ανάψεις μαζί πχ το grill και μία εστία στο full θα είσαι οκ. Αν ανάψεις το grill και 2 εστίες μεγάλες στο full θα πέφτει η ασφάλεια.
Μην τα δουλεύεις όλα μαζί.

odyseas
12-07-14, 09:19
Τα καλώδια που φτάνουν στο κουτί είναι 6mm. Θα πάρεις 3 κυπαρισάκια μεγάλα και δύο κομμάτια εύκαμπτο καλώδιο για κουζίνα 3Χ6 mm , τα 3 κυπαρισάκια στο κουτί του τοίχου και πάνω σε αυτά σύνδεσε παράλλήλα τα δύο εύκαμπτα καλώδια κα και συνδεσέτα στα δύο καμμάτια του φούρνου. Πρόβλημα ασφαλείας δεν έχεις διότι η ασφάλει των 25Α προστατεύει όλη την γραμμή σου (6mm). πρόβλημα να σου ρίχνει την ασφάλεια πάλι δεν θα έχεις Εκτός και αν τα ανάβεις όλα μαζί, το ίδιο πρόβλημα θα είχαν όλα τα ελληνικά νοικοκυριά άν τα άναβαν όλα μαζί. Υπάρχει ο συντελεστής ετεροχρονισμού. Πού σημαίνει ότι αν άναβαν οι καταναλωτές μαζι θερμοσίφωνα, κουζίνα στο φούλ, πλυντήριο, κλιματιστικό θα έπεφταν οι ασφάλειες των μετρητών ΔΕΗ και θα κατέρεε το σύστημα παραγωγής μεταφοράς και διανομής του δικτύου.

nestoras
12-07-14, 10:43
Συντελεστή έχουμε στα μοτέρ, επαγωγικούς καταναλωτές. Στους καθαρούς αντιστάτες ο συντελεστής είναι σχεδόν 1

Προφανώς εννοεί συντελεστή ταυτοχρονισμού όλων των "ματιών" και του φούρνου κι όχι cosφ.