PDA

Επιστροφή στο Forum : Nikon D3200



john_b
12-07-14, 23:17
Σαν παιδί και 'γω, είπα να πάρω μια πιο καλή φωτογραφική μηχανή από τις απλές ψηφιακές κόμπακτ που έπαιρνα συνήθως. Έτσι χτύπησα σήμερα την Nikon D3200 και αφού έπαιξα όλη μέρα στην δουλειά, σας επιτρέπω να με φωνάζετε πλέον "καλλιτέχνη".

Δεν αγόρασα τσάντα μεταφοράς αλλά λόγο ότι έχω μια αδυναμία σε συγκεκριμένη μάρκα επιχειρησιακών σακιδίων μετά των παρελκομένων τους, άνοιξα τα ντουλάπια μου και είπα να βρω κάτι για την μηχανή. Οπότε αύριο θα ακολουθήσει φωτογραφική παρουσίαση του σχετικού σεταρίσματος.

52045

KOKAR
13-07-14, 08:38
περιμένω εντυπωσεις !

john_b
13-07-14, 10:20
Κώστα είναι η πρώτη μου επαφή με τέτοια μηχανή και έχω πάθει πλάκα με την ποιότητα των φωτογραφιών της, οπότε μάλλον δεν αποτελώ αντικειμενικό αξιολογητή.

Τώρα, το βασικό στήσιμο έγινε με βάση το τσαντί Fatboy της Maxpedition, στο οποίο χωράει ακριβώς η μηχανή, το φορητό V/U (με βγαλμένη την κεραία στην θήκη), το κινητό μου, ένα πολυεργαλείο Victorinox Spirit (γυαλίζει λίγο στην δεξιά εξωτερική θήκη), χάρτης με πυξίδα και κανόνας που μπαίνουν στην θήκη με το φερμουάρ που φαίνεται προς την πλάτη του τσαντιού, στυλό και σε μια μικρή εσωτερική τσέπη με φερμουάρ που δεν φένεται, ένας φακός led, υγρό καθαρισμού του φακού και πανάκι, τα κλειδιά μου και ελάχιστα άλλα τέτοια ψιλολόγια.

52050
52051
52052

fuzz
13-07-14, 10:41
ανεβασε και καμμια με την καινουρια μηχανη....περιμενω εντυπωσεις και απο νυχτερινο video

εχω την L820
52053
τραβηγμενη χτες το βραδυ που ειχε πανσεληνο

john_b
13-07-14, 10:53
Γαμάτη, με τι φακό την τράβηξες αυτή;

όπως καταλαβαίνετε από σήμερα είμαι αδειούχος και ετοιμάζομαι να την κάνω

52054

fuzz
13-07-14, 12:15
δεν αλλαζει φακο αυτη...οτι εχει επανω...30Χ ζοομ

toni31
13-07-14, 22:14
Είμαι κάτοχος της εν λόγω μηχανής από τον Ιανουάριο, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Με τέτοιες μηχανές δεν χάνεις σκηνή με τίποτα. Θέλει λίγο προπόνηση μόνο και θα εκπλαγείς από τις δυνατότητες της. Μια συμβουλή που μου την είπαν και σε μένα, τράβα τις φωτογραφίες σου σε Raw αρχείο και όχι σε jpeg (Θα είναι λίγο βαρύτερες αλλά φουλ επεξεργάσιμες), αν κατεβάσεις και το lightroom θα πάθεις πλάκα, θα κάνεις παπάδες.
Από εξοπλισμό έχω πάρει μια τσαντούλα μαϊμού (http://www.ebay.com/itm/221363977027?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649) και έχω στο πρόγραμμα να αγοράσω τρίποδο (διότι θέλω και καμιά νυχτερινή), ένα φακό 35mm και όταν θα μου πέσει το τζόκερ ένα φακό ζούμ.

Πάντως με αυτό το βαλιτσάκι πας μέσα και σαν ύποπτος κατασκοπίας.

john_b
13-07-14, 22:35
Τι εστί Raw και lightroom ρε παιδί;



Πάντως με αυτό το βαλιτσάκι πας μέσα και σαν ύποπτος κατασκοπίας.

Που να δεις τα πακέτα επιβίωσης που έχω φτιάξει, κατ' αρχήν για ουσιαστική χρήση και μετά από γούστο.
Δεν βαριέσαι όμως, στην Ελλάδα ζούμε, αν δεν έχεις πιστοποιηθεί ότι δεν είσαι ελέφας και ταιριάξουν οι συγκυρίες, την μάμησες.

toni31
13-07-14, 22:48
Raw=φορμά αρχείου όπως το λέμε jpeg
lightroom= πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφίας

Αν έχεις χρόνο διάβασε το βιβλιαράκι.
Α... κάτι που εγώ θεωρώ ακόμη σημαντικό, διάβασε στις οδηγίες, κάπου που λέει για τον αριθμό που θα παίρνουν οι φωτογραφίες σου, να μην είναι ίδιος.
Δηλ. τραβάς μία, παίρνει 001 αν την πάρεις από την κάρτα ή την σβήσεις η επόμενη να μην είναι πάλι 001 αλλά να γίνει 002. Έτσι, αν έχεις φάκελο με φωτογραφίες στο πισι, να μην πέφτει η μία πάνω στην άλλη και πατήσεις καμιά αντικατάσταση και κλαις για καμιά καλή.

angel_grig
14-07-14, 04:42
Τι εστί Raw και lightroom ρε παιδί;



To raw ειναι αρχειο φωτογραφιας οπως το Jpeg αλλα η διαφορα του με αυτο ειναι οτι ειναι ασυμπιεστο και ετσι εχει καλυτερη ποιοτητα (και φυσικα μεγαλυτερο μεγεθος).Σαν να συγκρινεις τον ηχο απο ενα δισκο με το Mp3..
To lightroom ειναι πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφίας απο την adobe που φτιαχνει και το photoshop,αλλα ειναι εστιασμενο περισσοτερο για χρηση απο φωτογραφους

john_b
14-07-14, 08:59
Το raw υποστηρίζεται από τους image viewer;
To lightroom τρέχει ανεξάρτητα από το photoshop ή το απαιτεί ως add on;

xqtr
14-07-14, 11:37
free open source προγραμμα επεξεργασιας ειναι και το Gimp.

Το RAW επελεξε το μονο αν θα κανεις καποια "σοβαρη" επεξεργασια. Τα αρχεια αυτα βγαινουν παρα πολυ μεγαλα. Για καλυτερη ποιοτητα απο το jpeg με μικροτερο μεγεθος απο το raw, (μεση λυση δηλαδη) προτιμησε το tiff.

RNR
14-07-14, 12:03
ανεβασε και καμμια με την καινουρια μηχανη....περιμενω εντυπωσεις και απο νυχτερινο video

εχω την L820
52053
τραβηγμενη χτες το βραδυ που ειχε πανσεληνο

Φίλε τι φακό έχεις!!!!!!!

Είναι φανταστική!!!

john_b
14-07-14, 14:05
Ευχαριστώ παιδιά.
Δεν έχω καταπιαστεί με το θέμα φωτογραφική, οπότε κάποιες απορίες θα γεννιούνται στην πορεία.

matthew
14-07-14, 16:43
Περί φωτογραφίας, φωτογραφικών μηχανών κλπ κλπ δες & αυτό http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=62&t=17642&start=0

lynx
14-07-14, 21:22
Τι εστί Raw και lightroom ρε παιδί;



Που να δεις τα πακέτα επιβίωσης που έχω φτιάξει, κατ' αρχήν για ουσιαστική χρήση και μετά από γούστο.
Δεν βαριέσαι όμως, στην Ελλάδα ζούμε, αν δεν έχεις πιστοποιηθεί ότι δεν είσαι ελέφας και ταιριάξουν οι συγκυρίες, την μάμησες.

με γειά την φωτογραφική! :001_smile: όμως και το σακίδιο μου αρέσει πολύ...κάτι τέτοιο θέλω να πάρω όμως
δεν βρίσκω πουθενά κάτι ελκυστικό...όμως τι εννωείς "πακέτα επιβίωσης"?

john_b
14-07-14, 22:28
Μπορείς να πάρει μια ιδέα από εδώ:
http://www.scribd.com/doc/80122131/%CE%A0%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%C F%82-Survival-Pack

Και από εδώ:
http://www.scribd.com/doc/85745438/%CE%A3%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%C F%82-survival-backpack

Αν και αυτά τα αρθράκια τα έκανα πριν καιρό και στο μεταξύ έχουν αλλάξει δραματικά οι συνθέσεις των περιεχομένων τους.

Όσο γι αυτό που ψάχνεις ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.maxpedition.com/

toni31
14-07-14, 22:54
Το raw υποστηρίζεται από τους image viewer;
To lightroom τρέχει ανεξάρτητα από το photoshop ή το απαιτεί ως add on;

Το lightroom τρέχει και μόνο του, μετά την κάνεις export σε jpeg και σου ανοίγει παντού.


Το RAW επελεξε το μονο αν θα κανεις καποια "σοβαρη" επεξεργασια.
Δεν συμφωνώ.
Παρακάτω έχω κάποιες φωτογραφίες που τις τράβηξα με τον κιτ φακό (18-55) η διαφορά πιστεύω είναι αισθητή (για την ανάγκη του παραδείγματος την αρχική εικόνα σε raw την έκανα jpeg)
Αρχική ..............................Επεξεργασμένη στο lightroom
52073520745207552076

Αρχικό μέγεθος σε RAW
52077


Τα αρχεια αυτα βγαινουν παρα πολυ μεγαλα. Για καλυτερη ποιοτητα απο το jpeg με μικροτερο μεγεθος απο το raw, (μεση λυση δηλαδη) προτιμησε το tiff.
Θα συμφωνήσω με το μέγεθος του αρχείου ότι είναι πολύ μεγάλο όπως φαίνεται και παραπάνω, αλλά δεν θα το κουβαλάει στην πλάτη του:biggrin:

john_b
15-07-14, 00:35
Πολύ σημαντική διαφορά στην ποιότητα της εικόνας!
Μήπως όμως το ράου αργεί να αποθηκευτεί και με καθυστερεί στις λήψεις;

lynx
15-07-14, 00:42
Μπορείς να πάρει μια ιδέα από εδώ:
http://www.scribd.com/doc/80122131/%CE%A0%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%C F%82-Survival-Pack

Και από εδώ:
http://www.scribd.com/doc/85745438/%CE%A3%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%C F%82-survival-backpack

Αν και αυτά τα αρθράκια τα έκανα πριν καιρό και στο μεταξύ έχουν αλλάξει δραματικά οι συνθέσεις των περιεχομένων τους.

Όσο γι αυτό που ψάχνεις ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.maxpedition.com/

μάλιστα! κατάλαβα...αν και οι τιμές δαγκώνουν λίγο, βρήκα μερικά σακίδια που μου φένονται ενδιαφέρον

συγχαρητήρια και για την παρουσίαση/οδήγο που έχεις φτιάξει, σίγουρα σε μια έκτακτη ανάγκη είναι
χρήσιμο, πχ το 1999 που μεναμε στα αυτοκίνητα μας χώρις να έχουμε ούτε ένα δεύτερο παντελόνι,
τι γίνεται όμως αν η έκτακτη ανάγκη σε πιάσει μακριά απο το σακίδιο σου;; :001_rolleyes:

SV1GRN
15-07-14, 00:46
Ωραίες οι φωτογραφικές αλά αυτό το χόμπι το είχα αφήσει όταν υπήρχε μόνο φιλμ. Ενδιαφέροντα τα κιτ επιβίωσης Γιάννη και ιδιαίτερα ακριβά, θα με ενδιέφερε μόνο η σφυρίχτρα κυκλοφορεί εδώ; Καλές διακοπές.

toni31
15-07-14, 00:48
Πολύ σημαντική διαφορά στην ποιότητα της εικόνας!
Μήπως όμως το ράου αργεί να αποθηκευτεί και με καθυστερεί στις λήψεις;
Δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα, χρησιμοποιώ μια 8gb class 10 κάρτα. Το μυστικό είναι στην κάρτα πιστεύω.

xqtr
15-07-14, 12:18
Αν το raw ειναι το απολυτο της ποιοτητας, το jpeg ειναι της ευκολιας κ του μικρου μεγεθους. Ο καθενας αναλογα τα προσοντα του κ το τι θελει, τα ζυγιζει κ επιλεγει. Δεν υπαρχει καλυτερο/χειροτερο φορματ... υπαρχει μονο αυτο που βολευει τον καθενα. ;)

Επισης να πουμε στον Γιαννη, οτι η επεξεργασια σε raw, με windows και photoshop θελει "αξιοπρεπες" μηχανημα ή υπομονη :)

john_b
15-07-14, 13:49
Φίλοι το raw δεν το βλέπει το ACDSee Viewer, δεν το ανοίγει το Paint Shop Pro, ούτε το Photo Impact και το GIMP το ανοίγει μόνο ως μικρογραφία.
Το photoshop δεν το χρησιμοποιώ και αποκλείω να το χρησιμοποιήσω γιατί δεν το γουστάρω. Άρα, τι επιλογές έχω;

valis
15-07-14, 15:22
Φίλοι το raw δεν το βλέπει το ACDSee Viewer, δεν το ανοίγει το Paint Shop Pro, ούτε το Photo Impact και το GIMP το ανοίγει μόνο ως μικρογραφία.
Το photoshop δεν το χρησιμοποιώ και αποκλείω να το χρησιμοποιήσω γιατί δεν το γουστάρω. Άρα, τι επιλογές έχω;

dcraw (http://en.wikipedia.org/wiki/Dcraw). προκειται για τον καλυτερο μετατροπέα raw συμφωνα με καποια γουστα. Τον χρησιμοποιεί το Rawtherapee (http://rawtherapee.com/) (windows & linux)

xqtr
15-07-14, 16:11
Για το Gimp να υποστηριζει το RAW, βαζεις αυτο http://ufraw.sourceforge.net/ το plugin, το οποιο βασιζεται στο Dcraw, που ανεφερε ο φιλος παραπανω. Βαλε το Gimp και θα εισαι κομπλε απο ολες τις αποψεις και ΝΟΜΙΜΟΣ! Καλο το Photoshop δεν λεω, αλλα ποσοι το εχουν αγορασει πραγματικα; ;)

eleCtroAsxetos
15-07-14, 16:32
ειδικα με τα jpeg της νικον (dslr) το raw πολλές φορες ειναι μονοδρομος δυστυχως ή ευτυχώς. Η νικον παντως περιεργως εχει ενα αριστο αλγοριθμο jpeg στη σειρα nikon1 (mirrorless) που ομολογουμενως φτανει πολύ κοντα και στις ολυμπους που ειχαν μεχρι προτεινως το καλυτερο jpeg της αγορας. Για αγνωστο λογο (ισως επειδη δε θελει να θαψει ολοκληρωτικα τη σειρα nikon1) δεν εχει περασει αυτο τον αλγοριθμο στις dslr με αποτελεσμα να εχει τη φημη (και οχι αδικα) οτι παραγει τα πιο αδιαφορα αδουλευτα και ψυχρα jpeg της αγορας. Εδω να πω οτι απο την εμπειρια μου με την 3100 και οχι την 3200 ουτε με πειραγμα των ρυθμισεων μπορεις να πλησιασεις jpeg οπως αυτα των olympus fuji αλλα ουτε καν των canon αλλα μπορεις να τα βελτιωσεις αρκετα.

Βεβαια κανενας αλγοριθμος και κανενα ετοιμο firmware μηχανης δεν αντικαθιστα την επεξεργασια του raw με προγραμματα οπως το lightroom που τουλαχιστον χρησιμοποιω εγω ή το photoshop που χρησιμοποιουν ακομα περισσοτεροι. Ακομα και απλα πραγματα οπως η οξυνση (sharpening) γινονται με πολυ πιο ομορφο και επιτηδευμενο τροπο απο οτι μεσα σε μια μηχανη. Για την αποθορυβοποιηση δε το συζηταμε καν

john_b
15-07-14, 16:45
Δυστυχώς, δεν υποστηρίζεται σαν πρότυπο στη νέα έκδοση του Gimp

Έβαλα την ρύθμιση να αποθηκεύει ην φωτογραφία σε jpeg και raw μαζί. Συγκριτικά η jpeg ήταν ωραία και φωτεινή ενώ η raw ήταν πολύ σκούρα και δεν μου άρεσε.

john_b
15-07-14, 17:39
Λοιπόν, στο πιο κάτω αρχείο έχω δύο ακριβώς ίδιες φώτο, η ΑΑΑΑΑ ήταν από την αρχή jpg, ενώ η ΒΒΒΒΒ ήταν στην αρχή raw, την μετέτρεψα σε jpg και επιπλέον, επειδή ήταν πολύ σκούρα την φώτισα λίγο με την επιλογή «one step photo fix» του paint shop pro. Όπως θα δείτε, ακόμη είναι πιο σκούρα από την ΑΑΑΑΑ. Το μέγεθος του προς κατέβασμα αρχείου είναι περίπου 50ΜΒ. Περιμένω τα σχόλια σας.

http://www.easybytez.com/4azjnr80xyc7

Υ.Γ.: Μετά από αυτή την φώτο, πιστεύω ότι έχω ξεφύγει από το επίπεδο του καλλιτέχνη, πλέον αποτελώ ιδέα.

toni31
15-07-14, 23:27
Μην ξεφεύγουμε από τα νερά μας…..
5209552094

leosedf
19-07-14, 00:34
Οι Maxspedition δεν είναι για στρατόγκαυλους?:001_tt2:

xqtr
19-07-14, 10:00
Οι Maxspedition δεν είναι για στρατόγκαυλους?:001_tt2:

πιο πολυ για ατομα, που εχουν χρημα κ δεν ξερουν πως να τα ξοδεψουν... χαχαχα ο Γιαννης, ειναι γνωστος γκατζετακιας... :p

leosedf
19-07-14, 10:43
Παρλαπίπες, μου θυμίζει ένα "tactical wallet" πορτοφόλι για κομάντο που όταν το άνοιγες δεν έκανε θόρυβο!!
Λες και ένας κομάντο σε μυστική αποστολή π.χ. θα πάει να αγοράσει γρανίτα από το περίπτερο και δε θέλει να ακουστεί, ο υπερκαταναλωτισμός στα καλύτερα του.

pit21
19-07-14, 14:25
Όποιος λέει πως το raw είναι καλύτερη ποιότητα είτε δεν ξέρει είτε το λέει μπακάλικα(εν γνωση η εν αγνοια του).
Το raw είναι η φωτογραφία ασυμπίεστη σχεδόν όπως έρχεται απο τον αισθητήρα.Αυτό δεν σημαίνει άμεσα καλύτερη ποιότητα γιατι πολύ απλά η φωτογραφία είναι ψηφιακή και παλι.
Θα μου πεις οκ εγω δεν βάζω εφε στη φωτογραφια μου για να φοβαμαι μην τα χάσω.Έλα όμως που κόβει και άλλες επεξεργασίες πιο βασικές...?
Χαρακτηριστικο παραδειγμα είναι η αποθορυβοποίηση και το white balance τα οποία ως επι των πλείστων παρακάπτονται κατα τη δημιουργία του raw και είναι βασικοι αξονες κατα την φωτογραφία.
Αυτο θα οδηγήσει στο να κάνεις πολύ περισσότερη δουλειά που θα έκανε για σένα η μηχανή το ίδιο καλα στο 95% των περιπτώσεων. Δωσε τα χρώματα δουλειά δωσε το ένα δωσε το άλλο και τελικά γιατι? Για να το ξανακάνεις jpeg για να μην σου πιάνουν 15-20MB ανα φωτο και άρα να χάσεις όσα "κερδισες".
Επίσης να πουμε εδω πως δεν είναι όλα τα raw ίδια και αλλάζουν απο εταιρία σε εταιρία και επίσης πως δεν μπορείς να τις μοιραστεις με γνωστούς σου αφου είναι σίγουρο πως ένας καθημερινός χρηστης δεν έχει το αναλογο πρόγραμμα να το ανοιξει.

Χρησιμοποιήστε raw για λίγες φωτογραφίες που δεν εμπιστευεστε πλήρως την φωτογραφική σας ή που σκοπεύετε να της βγάλετε τα ματια

john_b
19-07-14, 15:37
Οι Maxspedition δεν είναι για στρατόγκαυλους?:001_tt2:

Γράφω αγναντευωντας το Αιγαίο και σου λεω τουτο, κοιτα τραβα διακοπές γιατί δεν σε βλέπω καλα

leosedf
19-07-14, 15:46
Κουβαλάς και maxspedition μαζί σου? :lool:

john_b
19-07-14, 19:52
maxspedition και 5.11 και καπέλο ζούγκλας πλατύγυρο στην παραλία...

john_b
22-07-14, 09:48
Που είναι αυτό το ταλαίπωρο παιδί ο Κωνσταντίνος;

Κωστάκη για πάρτι σου:

52173

john_b
27-07-14, 10:33
Το πρώτο μέρος των διακοπών, δυστυχώς, τελείωσε (τον χειμώνα πάλι):

http://s21.postimg.org/na9y83fbr/Pyli_0001.jpg

http://s14.postimg.org/5penck5k1/Pyli_0002.jpg

http://s27.postimg.org/fo2q3o4ur/Pyli_0003.jpg

GiwrgosTH
27-07-14, 13:12
Ψηνόμουν να την πάρω, αλλά τελικά είπα να μην (ξανα)μπλεξω με SLR και πήρα την Nikon P600 με το Χ60 ζουμ.
Το αποτέλεσμα είναι αυτό:
52272
Την έβγαλα πριν 5 λεπτά και ναι, είναι Μ/Τ ΔΕΗ, πολύ κοινός, τους βλέπουμε κάθε μέρα, αλλά τι είναι όμως? Χαρακτηριστικά του αν καεί να το πούμε στη ΔΕΗ να είναι προετοιμασμένη? :001_tt2:
Ας δούμε...
52273
Είναι και με ψηφιακό ζουμ!!! :001_rolleyes:

john_b
27-07-14, 13:29
Το γ@μημένο το ζουμ είναι φοβερό.
Η δικιά μου έχει 18-55 φακό και κάνει αρκετό ζουμ στους viewer λόγο της μεγάλης ανάλυσης που έχει. Ένας φακός 55-200 ή 55-300 είναι πανάκριβος και μεγαλώνει και το μέγεθος της μηχανής συνολικά και πάλι είναι σαν 4χ ο 300αρης νομίζω.

john_b
31-07-14, 09:24
Αυτό το τέρας, πολύ μεγάλη, λημεριάζει κάτω από την τέντα που έχω στο παράθυρο μου. Δεν την πειράζω, καθότι ωφέλιμη (τρώει κουνούπια, μύγες), αλλά δεν έχω ξαναδεί παρόμοια. Λέτε να είναι επικίνδυνη;

52313

pit21
10-08-14, 02:30
Το γ@μημένο το ζουμ είναι φοβερό.
Η δικιά μου έχει 18-55 φακό και κάνει αρκετό ζουμ στους viewer λόγο της μεγάλης ανάλυσης που έχει. Ένας φακός 55-200 ή 55-300 είναι πανάκριβος και μεγαλώνει και το μέγεθος της μηχανής συνολικά και πάλι είναι σαν 4χ ο 300αρης νομίζω.

Βασικά το 60x είναι σαν να κουμπωνεις ενα φακό 1440mm σε φουλ καρε η 960mm στην δική σου Γιάννη. Τα 300mm φέρνουν τα πράγματα τόσο κοντα όσο ένα 18x zoom compact μηχανακι

john_b
10-08-14, 09:40
Άρα τα 300mm είναι καλή επιλογή.
Τα 55mm σε τι αντιστοιχούν;

eleCtroAsxetos
10-08-14, 09:50
Αυτό το τέρας, πολύ μεγάλη, λημεριάζει κάτω από την τέντα που έχω στο παράθυρο μου. Δεν την πειράζω, καθότι ωφέλιμη (τρώει κουνούπια, μύγες), αλλά δεν έχω ξαναδεί παρόμοια. Λέτε να είναι επικίνδυνη;

52313

johnb η αραχνη που δειχνεις ειναι κοινή στην ελλάδα και στη μεσογειο, ειναι το ειδος argiope lobata και ειναι δηλητηριωδης. Αυτο μη σε αγχωνει γιατι απλα ολες οι αραχνες ειναι δηλητηριωδεις. δρασε οπως επιθυμεις απο εκει και περα

john_b
10-08-14, 10:03
Αυτή την αράχνη την είχα ονομάσει Όλγα και την είχα στα όπα-όπα καθότι από τότε που εμφανίστηκε δεν ξαναμπήκε κουνούπι από τις γρίλιες του παραθύρου. Μ εντολή να μην την πειράξει κανένας. Δυστυχώς με τις πρόσφατες βροχές, το χτύπημα τη βροχής στην τέντα την τρόμαξε, τα μάζεψε και εξαφανίστηκε. Άντε τώρα να βρεις μερικά τέτοια τερατάκια να σου κάνουν το αντικουνουπικό.

aris k
10-08-14, 10:18
Γιαννη τωρα που θα παω στην Καρυστο θα σου φερω δυο να εχεις , μονο που ειναι ποιο μεγαλες :biggrin:
(πολυ καλο το θεμα με τις Φωτο Μηχανες !!!) να μαθαινουμε και κατι

pit21
10-08-14, 14:49
Άρα τα 300mm είναι καλή επιλογή.
Τα 55mm σε τι αντιστοιχούν;

Αν θες ζουμ είναι απο τις πιο οικονομικες. Τωρα ανάλογα με τα γουστα και το πορτοφόλι σου μπορεί να θελήσεις να πάρεις εναν 400αρη φακο η έναν 300mm με πιο ανοικτο διαφραγμα. Οι επιλογές είναι πραγματικά πολλές και μερικές φορές δεν θα τις δείς γραμμένες στα τεχνικά χαρακτηριστικά. Δυστυχώς η ευτυχώς η οπτική δεν είναι όπως τα ηλεκτρονικά

Τα 55mm θα φέρουν την εικόνα τόσο κοντα οσο μια συνηθησμένη compact με 3.3x zoom.
Απλά να σε ενημερώσω πως όταν λέμε Ταδε x ζουμ εννοούμε το εύρος του φακου και όχι το πόσο κοντα τα φέρνει.
Το πόσο κοντα η μακρια φέρνει ο φακός κατι το λένε τα χιλιοστα
πχ 18-55 55/18= 3,05x zoom
55-200 200/55=3,63x zoom

Τωρα θα σκεφτεσαι λογικά, πως το περίμενες ο κατω φακός να έχει μεγαλύτερο ζουμ αλλά πιθανά να μήν αξιζει 250€ για 0,6x ζουμ παραπάνω.
Αυτό όμως που ίσως δεν συνειδητοποιείς είναι πως στην πιο ευρυγωνια λήψη του ο 55-200 τα φέρνει το ίδιο κοντα με το τερμα ζουμ του πρωτου.Σου δινει την δυνατότητα δε, να τα φέρεις άλλές 3,6 φορές πιο κοντα.

Αν λοιπον καταλαβαίνεις οτι το ταδε x ζουμ δεν λέει τπτ να συμπληρώσω πως του υπολογισμούς που σου έκανα σε σχέση με τις compact είναι με βαση το γεγονός οτι οι περισσότερες compact έχουν 25 mm ευρυγωνιο φακο

john_b
10-08-14, 16:01
Άρα ο 300αρης κάνει 5,45 φορές περισσότερο ζουμ από το μέγιστο ζουμ του 55άρη.
Δλδ, συγκριτικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο 300αρης είναι 300/25 = 12Χ ζουμ σε σχέση με μια κόμπακτ;

pit21
10-08-14, 17:00
Άρα ο 300αρης κάνει 5,45 φορές περισσότερο ζουμ από το μέγιστο ζουμ του 55άρη.
Δλδ, συγκριτικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο 300αρης είναι 300/25 = 12Χ ζουμ σε σχέση με μια κόμπακτ;

Το πρωτο είναι σωστό.
Το δευτερο είναι λάθος γιατι τα χιλιοστα αναφέρονται σε αισθητήρα full frame ενω η μηχανη σου έχει μικρότερο. Για να το βρείς σωστά θα πρέπει να πολλαπλασιάσεις τα χιλιοστα το φακου επι 1.5 και μετά να τα διαιρέσεις με το 25mm.
Και προσεξε την φρασεολογία. Θα τα φέρνει τόσο κοντα όσο μία κομπακτ με (300x1.5/25=) 18x zoom. Έτσι όπως το έγραψες είναι σαν να λές οτι φέρνει τα πραγματα 18 φορες πιο κοντα από μια κομπακτ

john_b
10-08-14, 17:05
Πάνο πολύ χρήσιμα όλα αυτά για να έχουμε έναν μπούσουλα, δεν είχα ιδέα.
Όπως δεν καταλαβαίνω τι είναι ο full frame και τι ο μικρότερος.
Επίσης, πως μια κόμπακτ κάνει τόσο τρελό ζουμ με τόσο μικρό μήκος φακού ενώ μια SLR θέλει ολόκληρη κουμούτσα.

pit21
10-08-14, 17:33
Πάνο πολύ χρήσιμα όλα αυτά για να έχουμε έναν μπούσουλα, δεν είχα ιδέα.
Όπως δεν καταλαβαίνω τι είναι ο full frame και τι ο μικρότερος.
Επίσης, πως μια κόμπακτ κάνει τόσο τρελό ζουμ με τόσο μικρό μήκος φακού ενώ μια SLR θέλει ολόκληρη κουμούτσα.

Όσο πιο μικρο(σε επιφάνεια) αισθητήρα έχει μια μηχανή τόσο πιο κοντα φέρνει τα πράγματα (με δεδομένο φακό).
Με ταξινόμηση μεγαλύτερος-->μικρότερο αισθητήρα έχουμε τα παρακάτω πιο συνηθησμένα μεγεθη αισθητήρα και απο κάτω απο ένα παραδείγμα

full frame, APS, micro 4/3(four thirds), 1 inch, 1/2.3 inch.
Sony A7, NIKON D3200, Οι mirrorless της Panasonic , Sony RX100 , το 97% των κομπακτ

Αν έβαζες έναν φακό 50mm στην full frame λοιπον θα επερνε περισσότερα αντικείμενα στην φωτογραφία της, ενω η κομπακτ(με τον μικρότερο αισθητήρα) θα εβλεπε λιγότερα και έτσι θα σου έδινε την αίσθηση οτι έκανες περισσοτερο ζουμ. Το κατα πόσο πιο κοντα αισθάνεσαι πως βλέπεις τα πράγματα ονομάζεται crop factor.Στις SLR όπως η δική σου είναι 1.5 στις compact περίπου 4-5.
Έτσι λοιπόν σου λέει ο μάγκας με την κομπακτ δεν με ενδιαφέρουν λεπτομέριες στην φωτό μου.Θέλω ζουμ. Πεθαίνω για αυτό!!!
Θα χωσω έναν φακό 5-100mm στο σαπάκι μου, σε μεταφραση με το crop factor--->5*(5-100)=25-500mm και άρα αντί να βάλω έναν πραγματικό 500αρη σε full frame να πληρώσω τα κερατα μου και να μου κοβεται η μέση να τον κουβαλάω έχω πολύ μικρότερο ογκο πολύ πιο φθηνο(σιγα τα 100mm δλδ) και ενα......... ικανοποιητικό αισθητηρα...

john_b
10-08-14, 17:55
Έχει πολύ θεωρία βλέπω.
Και τελικά ποιο το κέρδος που έχω με μια DSLR σαν την δική μου σε σχέση με μια κόμπακτ;
Το μάτι καταλαβαίνει την διαφορά στην λεπτομέρεια;

pit21
10-08-14, 18:56
Ανάλογα με το τι θες να κάνεις μπορεί να είναι όλα ή και τπτ. Αν ήθελες καλή σχετικά ποιότητα με μεγαλό ζουμ και σε καλή τιμή θα σου έλεγα μια super zoom compact όπως του φίλου με τον μετασχηματιστη σε προηγούμενο ποστ.

Απο εκει και πέρα θα έχεις με μια SLR πολύ καλύτερη λεπτομέρεια, χρώματα, τρομερά καλύτερη απόδοση σε χαμηλό φωτισμό, επιλογές σε φακούς ανάλογα με τις αναγκές και οχι γουρουνάκι στο σακι, κ τέλος, που για μένα είναι κ το πιο σημαντικό, πολύ μεγαλύτερη ευχαίρια χειροκίνητων ρυθμίσεων για να τραβήξεις αυτό που θες όπως ακριβώς το θες εσύ. Τώρα τα μάτια του καθενός είναι διαφορετικά.
Γενικά θα τολμήσω να πω πως δεν αξιζει να πάρεις SLR αν δεν σε ενδιαφέρουν οι χειροκίνητες ρυθμίσεις και δεν σκοπευεις να διαθέσεις λεφτα για 1-2 φακούς ακόμα. Σπάνια υπάρχουν εξαιρέσεις και στη σημερινή εποχή που η φωτογραφία μέσα από το fb και το istagram έχει αποθεωθεί υπάρχουν ένα σωρό άνθρωποι που παιρνουν μια SLR μηχανή, τραβούν στο αυτόματο και την βλέπουν φωτογραφοι επειδη τραβάνε σε raw και της βγαζουν τα μάτια στα εφε.
Μακροπρόθεσμα πολλόι απο αυτους βαριούνται να την κουβαλήσουν λόγω βάρους και πολυπλοκότητας, είτε η μηχανή(στην αυτόματη ρύθμηση) δεν διαβάζει ικανοποιητικά το μυαλό τους και έτσι δεν τραβάει αυτό που ηθελαν. Έτσι, είτε την παρατάνε στο ραφι και τραβάνε με το iphone είτε αγοράζουν κάποιο πανακριβο μηχανημα με τρανταχτό ονομα κατασκευαστη(Νikon Canon ως επι των πλείστων) και μετα καμαρώνουν τα λεφτα τους αντι την μαγκιά τους.

john_b
10-08-14, 19:12
Μάλιστα. Αυτό που μου γουστάρει πολύ και μπορώ και ξεπερνάω την αυτόματη ρύθμιση, είναι στο χειροκίνητο φόκους. Ήθελα να τραβήξω για παράδειγμα το κορδόνι από τα στόρια που κρεμόταν μπροστά στο παράθυρο και η μηχανή εστίαζε στο φόντο. Χειροκίνητα λοιπόν θόλωσα το φόντο και τράβηξα πεντακάθαρα το κορδόνι. Αυτή η δυνατότητα με ικανοποίησε πλήρως και δεν ξέρω αν μια κόμπακτ μπορεί να το κάνει. Επίσης το ζουμ περιστρέφοντας με το χέρι τον φακό μου αρέσει εξαιρετικά. Παραπέρα δεν έχω ιδέα, μέσα από τον οδηγό που υπάρχει ότι κάνω. Αυτά για μεγάλα - μικρά διαφράγματα, χρόνος έκθεσης και δεν ξέρω τι άλλο, δεν τα ξέρω, δεν μπορώ να τα καταλάβω.

toni31
10-08-14, 19:46
Ξεκίνα σιγά-σιγά να τραβάς σε Α (Aperture Mode= Προτεραιότητα Διαφράγματος), δηλαδή εσύ θα ορίζεις το διάφραγμα και η μηχανή θα ορίζει την ταχύτητα κλείστρου και φυσικά στις ρυθμίσεις σου βάλε αυτόματο ISO, το οποίο θα το ρυθμίζει η μηχανή σου. Όλα είναι θέμα εξάσκησης και δοκιμών μέχρι να κατανοήσεις τα βασικά, ευτυχώς που στις DSLR δεν μας χαλάει να τραβάμε φωτογραφίες και ας είναι και λάθος, απλά μετά DELETE.

john_b
10-08-14, 19:58
101 Μυστικά για την Ψηφιακή Φωτογραφία
http://bookzz.org/book/872385/0d7a28

Τώρα που με μπολιάσατε και έψαξα λίγο, βρήκα το πιο πάνω βιβλίο στα ελληνικά (194 σελίδες).
Να βρω και όρεξη για μελέτη μόνο...

pit21
11-08-14, 01:41
101 Μυστικά για την Ψηφιακή Φωτογραφία
http://bookzz.org/book/872385/0d7a28

Τώρα που με μπολιάσατε και έψαξα λίγο, βρήκα το πιο πάνω βιβλίο στα ελληνικά (194 σελίδες).
Να βρω και όρεξη για μελέτη μόνο...

Διάβασε και πειραματήσου. Δεν είναι μονο ενα κλικ η φωτογραφία. Είναι μόνο με το τι θες να βγάλεις και να δείξεις.
Ξεκίνα με τις δυο προτεραιότητες να καταλάβεις για το βαθος πεδίου(Α priority) και το χρονο έκθεσης σε σχέση με το θόλωμα της κίνησης(S priority) και σιγα σιγα θα μπείς στο νόημα. Απλά μην απορρίπτεις τπτ

john_b
11-08-14, 12:38
Και κάτι άλλο. Είχα πάει μια μέρα για καφέ με έναν φιλαράκο και βλέπουμε μια παρέα στην θάλασσα και κάτι γυάλιζε.
Ρε τι είναι αυτό;
Τελικά ήρθαν για καφέ και ο ταλαντούχος καλλιτέχνης είχε στα χέρια του μια DSLR και ο άλλος τύπος που εκτελούσε χρέη βοηθού του κράταγε ένα χαρτόνι ντυμένο με αλουμινόχαρτο το οποίο το σήκωνε από δω, το τράβαγε από κει και φωτογράφιζαν μια γκόμενα. Το θέαμα ήταν για γέλια με τον τρόπο που το έκαναν και την πατέντα που είχαν.
Είναι απαρέτητο μια ηλιόλουστη μέρα να υπάρχουν τέτοια βοηθήματα;

leosedf
11-08-14, 12:45
Ναι είναι, έχω φίλο επαγγελματία (ένας απ' τους καλύτερους Θεσσαλονίκη) και έχει χίλια δυο τσαραμάγκαλα για φωτογράφιση.
Βγάζει όμως και γαμώ τα μοντέλα.

toni31
11-08-14, 15:11
Και κάτι άλλο. Είχα πάει μια μέρα για καφέ με έναν φιλαράκο και βλέπουμε μια παρέα στην θάλασσα και κάτι γυάλιζε.
Ρε τι είναι αυτό;
Τελικά ήρθαν για καφέ και ο ταλαντούχος καλλιτέχνης είχε στα χέρια του μια DSLR και ο άλλος τύπος που εκτελούσε χρέη βοηθού του κράταγε ένα χαρτόνι ντυμένο με αλουμινόχαρτο το οποίο το σήκωνε από δω, το τράβαγε από κει και φωτογράφιζαν μια γκόμενα. Το θέαμα ήταν για γέλια με τον τρόπο που το έκαναν και την πατέντα που είχαν.
Είναι απαρέτητο μια ηλιόλουστη μέρα να υπάρχουν τέτοια βοηθήματα;

Υπάρχουν πολλά ¨εργαλεία¨ που χρησιμοποιούν οι φωτογράφοι, το συγκεκριμένο το κάνουν γιατί βάζουν τον ήλιο στην πλάτη ή στα πλάγια του μοντέλου και με τον ανακλαστήρα φωτίζουν την μπροστά όψη του μοντέλου. Υπάρχουν και άλλα, που κόβουν τον ήλιο, χρησιμοποιούν φλας για φωτισμό με ντάλα τον ήλιο, έχει πολλά κόλπα που μπορείς να κάνεις για να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

kioan
11-08-14, 17:11
Και κάτι άλλο. Είχα πάει μια μέρα για καφέ με έναν φιλαράκο και βλέπουμε μια παρέα στην θάλασσα και κάτι γυάλιζε.
Ρε τι είναι αυτό;
Τελικά ήρθαν για καφέ και ο ταλαντούχος καλλιτέχνης είχε στα χέρια του μια DSLR και ο άλλος τύπος που εκτελούσε χρέη βοηθού του κράταγε ένα χαρτόνι ντυμένο με αλουμινόχαρτο το οποίο το σήκωνε από δω, το τράβαγε από κει και φωτογράφιζαν μια γκόμενα. Το θέαμα ήταν για γέλια με τον τρόπο που το έκαναν και την πατέντα που είχαν.
Είναι απαρέτητο μια ηλιόλουστη μέρα να υπάρχουν τέτοια βοηθήματα;

Όταν φωτογραφίζεις κάτω από άμεσο ηλιακό φως, δημιουργούνται πολύ "σκληρές" σκιές, με μεγάλες αντιθέσεις στις φωτεινές και σκιασμένες επιφάνειες του μοντέλου σου.

Η χρήση κάποιας επιφάνειας ανακλαστήρα (reflecteur) βοηθάει στον πιο ομοιόμορφο φωτισμό.
Σε συνδυασμό και με κάποια ημιδιάφανη επιφάνεια διάχυσης του φωτός (difuser) τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά.

Για παράδειγμα δες συνέκρινε τις παρακάτω φωτογραφίες. Η 1η είναι με reflecteur+difuser και η 2η μόνο με χρήση reflecteur.

http://img2u.info/img/gbddaae3c.jpg (http://img2u.info/img/g848de720.jpg) http://img2u.info/img/gcd5bf229.jpg (http://img2u.info/img/g97402e24.jpg)

john_b
11-08-14, 17:46
Βλέπω να εξελίσσομαι σε "φώτο-Ζαννό" με σας που έμπλεξα...

john_b
13-09-14, 13:44
Γύρισα πριν από λίγο από το φεστιβάλ γάτας που γίνεται σήμερα και αύριο στην Ελευσίνα. Δύο φάτσες για πάρτη σας:

52756

52757

george7009
13-09-14, 14:42
Η 2η μου αρέσει πάραααα πολύ ....

Στάλθηκε από το GT-I9505 μέσω tapaμίλα

pit21
13-09-14, 18:06
Υπάρχει φεστιβαλ γάτας???χαχα!καλό!
Μία συμβουλή! προσεχε που εστιάζει η μηχανή σου!Και στις δύο δεν ειναι πάνω στην γάτα αλλά στο κλουβακι τους!ωραίες πάντως

john_b
13-09-14, 19:23
Η 2η μου αρέσει πάραααα πολύ ....

Στάλθηκε από το GT-I9505 μέσω tapaμίλα

Ο δεύτερος γατούλης Γιώργο είναι για χάρισμα, αν ενδιαφέρεσαι θα είναι και αύριο εκεί, στο κτήριο της παλιάς ελαιουργικής στην Ελευσίνα.
Θα τον έπαιρνα εγώ αλλά έχω ήδη καμιά εικοσαριά φάτσες στο σπίτι.

vasilispix
13-09-14, 21:56
Καλησπερα σε ολους!!
Nα μοιραστω και εγω μερικες φωτο που τραβηξα με την d3200..
527645276552766Ολες ειναι επεξεργασμενες με lightroom και acdsee..

Φιλε γιαννη την εχω 5 μηνες και εχω παθει πλακα!! Πολυ καλη d-slr για να κανεις αρχη πανω στην φωτογραφια..
Καλες ληψεις λοιπον!! ;)

john_b
14-09-14, 12:43
Η πρώτη και η τρίτη είναι φοβερές!
Με τι ρυθμίσεις τις τράβηξες;

vasilispix
14-09-14, 15:16
1) iso 800
25mm
f/14
1/800s
3)iso 200
33mm
f/10
20s

kit lens 18-55mm

john_b
14-09-14, 15:52
Θέλω να πω το είχες στο αυτόματο, στον οδηγό, ή τα έκανες χειροκίνητα;

Εμένα στην έκθεση μου φορτώθηκε ένας πιτσιρικάς (ο οποίος επίσης φωτογράφιζε) και αφού ρώτησε για την μηχανή και τον φακό μου είπε ότι ο 18-55mm δεν είναι κατάλληλος για τις γάτες εδώ και καλύτερα να έβαζα έναν άλλον (δεν θυμάμαι τι) και γενικά άρχισε μια θεωρία στην οποία δεν έδωσα σημασία διότι με απασχολούσε από τα γατόνια. Αυτή η δουλειά θα γίνεται, θα μαζεύουμε φακούς ανά περίπτωση;

john_b
14-09-14, 17:14
Και ένα δείγμα από τα δικά μου γατόπουλα:

52775

vasilispix
14-09-14, 18:39
Χειροκινητα φυσικα..Βασικα ο πιτσιρικας ειχε δικιο σε αυτο που σου ειπε οτι για της γατες χρειαζεσαι αλλον φακο..γενικα ειναι ακριβο χομπι ου μπλεξεις..και αμα σου μπει το μικροβιο σιγουρα θα πας σε Fx μηχανη που εκει κοστιζει αρκετα το σωμα και η φακοι επισης..

pit21
14-09-14, 18:45
Χειροκινητα φυσικα..Βασικα ο πιτσιρικας ειχε δικιο σε αυτο που σου ειπε οτι για της γατες χρειαζεσαι αλλον φακο..γενικα ειναι ακριβο χομπι ου μπλεξεις..και αμα σου μπει το μικροβιο σιγουρα θα πας σε Fx μηχανη που εκει κοστιζει αρκετα το σωμα και η φακοι επισης..

Τι φακός προτείνεται στην περίπτωση αυτή και με ποιά λογική?

vasilispix
14-09-14, 19:00
φιλε με εναν 35mm 1.8g θα εκανε πολυ καλη δουλεια για φωτογραφια πορτρετου (κοντινη) η λογικη ειναι οτι το διαφραγμα πεφτει στο F/1.8 αρα περισοτερο φως στην φωτογραφια..και εχει πολυ καλη εστιαση..

toni31
14-09-14, 20:13
Ο 35αρης και ο 50αρης είναι must, θα έλεγα και ο 85αρης, όλοι γρήγοροι και φωτεινοί.

fuzz
14-09-14, 21:57
52781

με αλλη ΝΙΚΟΝ βεβαια , χωρις καμμια επεξεργασια
(πως βαζω φωτογραφια σε μεγαλο μεγεθος?)