PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρια αυτοκινητου



giannaras13
13-07-14, 09:41
Πως υπολογιζουμε το ποσο μεγαλη πρεπει να ειναι η μπαταρια του αυτοκινητου? απο το μεγεθος του δυναμο?

πχ. εχω ενα παλιο αυτοκινητο 90' μοντελο 1500 κυβικα και εχει πανω αυτη τη στιγμη 44 ΑΗ μπαταρια.. ενω το 4χ4 αγροτικ που εχω ειναι 2500 κυβικα και εχει πανω 120 AH μπαταρια

xsterg
13-07-14, 10:54
το τι μπαταρια πρεπει να εχει το γραφουν και τα βιβλια που συνοδευουν το αυτοκινητο. η μπαταρια που εχεις μου φαινεται λογικη. εχεις αλλαξει χωρητικοτητα απο τοτε που το πηρες?
με το αγροτικο που λες ειναι διαφορετικα τα πραγματα. πιθανον να ειναι πετρελαιο και για αυτον τον λογο η χωρητικοτητα που λες ειναι και για αυτο λογικη.

giannaras13
13-07-14, 11:11
το τι μπαταρια πρεπει να εχει το γραφουν και τα βιβλια που συνοδευουν το αυτοκινητο. η μπαταρια που εχεις μου φαινεται λογικη. εχεις αλλαξει χωρητικοτητα απο τοτε που το πηρες?
με το αγροτικο που λες ειναι διαφορετικα τα πραγματα. πιθανον να ειναι πετρελαιο και για αυτον τον λογο η χωρητικοτητα που λες ειναι και για αυτο λογικη.

ναι το αγροτικο ειναι diesel.. απλα μου φαινεται οτι στο παλιο καιει πολυ γρηγορα τις μπαταριες και σκεφτομουν να του βαλω πιο μεγαλη... επισης ενα αλλο που με παρεξενευσε ειναι οτι τελευταια φορα ο ηλεκτρολογος την αλλαξε και εβαλε κλειστου τυπου! πχ. αυτην την εχω 1,5 χρονο ... ενω στο στο αγροτικο ειχα varta 6 χρονια

ninolas
13-07-14, 12:38
ναι το αγροτικο ειναι diesel.. απλα μου φαινεται οτι στο παλιο καιει πολυ γρηγορα τις μπαταριες και σκεφτομουν να του βαλω πιο μεγαλη... επισης ενα αλλο που με παρεξενευσε ειναι οτι τελευταια φορα ο ηλεκτρολογος την αλλαξε και εβαλε κλειστου τυπου! πχ. αυτην την εχω 1,5 χρονο ... ενω στο στο αγροτικο ειχα varta 6 χρονια
δεν έχει να κάνει
αυτό είναι θέμα ποιότητας της μπαταρίας αλλά και η συντήρησή της
για παράδειγμα ξέρω μπαταρία που κράτησε 10 χρόνια σε αυτοκίνητο που τα τελευταία 2 χρόνια δεν πολύ δουλευόταν
αλλά η συγκεκριμένη μπαταρία έχει 120+ €
ενώ αντίστοιχη με 50 ευρώ θα κρατήσει 4 χρόνια περίπου

xsterg
13-07-14, 23:17
to ποσο κραταει η μπαταρια ειναι συναρτηση πολλων πραγματων. και εμενα στο ενα αυτοκινητο μου που ειναι κλεισμενο σε γκαραζ και εχει χειμωνα καλοκαιρι σταθερη θερμοκρασια (λογω του οτι ειναι κλειστο χωρις παραθυρα) η εργοστασιακη μπαταρια κρατησε 7,5 χρονια. φυσικα και πηρα παλι την ιδια εργοστασιακη και ελπιζω με τις ιδιες συνθηκες να κρατησει παλι τοσο. στο αλλο αυτοκινητο που ειναι απλα σε πυλωτη και η θερμοκρασια περιβαλλοντος εχει περισσοτερη διακυμανση αλλα οχι σαν να το εβλεπε ο ηλιος στον δρομο και χρησιμοποιειται περισσοτερο καθε 3 χρονια την αλλαζω. τελευταια αγορασα μια varta σε αυτο ελπιζοντας να κρατησει παραπανω.

mpichlas
22-07-14, 09:27
Σένα αυτοκίνητο μπορούμε να βάλουμε μία μεγαλύτερη μπαταρία αν και δεν θα έχουμε κάποιο ιδιαίτερο όφελος ,αν το δυναμό που έχει το αυτοκίνητο είναι οριακό στο ρεύμα που παράγει.Αυτό σημαίνει ότι βάζοντας μεγαλύτερη μπαταρία με το ίδιο δυναμό η παροχή του δεν θα φτάνει να φορτίσει την μπαταρία και να εξυπηρετήσει όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου.Η μπαταρία χρειάζεται μόνο κατά την στιγμή της εκκίνησης του κινητήρα ,μετά αναλαμβάνει το δυναμό και η μπαταρία απλώς φορτίζεται.
52172

giannaras13
22-07-14, 11:13
Σένα αυτοκίνητο μπορούμε να βάλουμε μία μεγαλύτερη μπαταρία αν και δεν θα έχουμε κάποιο ιδιαίτερο όφελος ,αν το δυναμό που έχει το αυτοκίνητο είναι οριακό στο ρεύμα που παράγει.Αυτό σημαίνει ότι βάζοντας μεγαλύτερη μπαταρία με το ίδιο δυναμό η παροχή του δεν θα φτάνει να φορτίσει την μπαταρία και να εξυπηρετήσει όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου.Η μπαταρία χρειάζεται μόνο κατά την στιγμή της εκκίνησης του κινητήρα ,μετά αναλαμβάνει το δυναμό και η μπαταρία απλώς φορτίζεται.
52172

αυτο το ξερω..απλα πχ στο 4x4 εχω βαλει 100 και 120 Α χωρις προβλημα

nikosp
22-07-14, 11:21
Σένα αυτοκίνητο μπορούμε να βάλουμε μία μεγαλύτερη μπαταρία αν και δεν θα έχουμε κάποιο ιδιαίτερο όφελος ,αν το δυναμό που έχει το αυτοκίνητο είναι οριακό στο ρεύμα που παράγει.Αυτό σημαίνει ότι βάζοντας μεγαλύτερη μπαταρία με το ίδιο δυναμό η παροχή του δεν θα φτάνει να φορτίσει την μπαταρία και να εξυπηρετήσει όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου.Η μπαταρία χρειάζεται μόνο κατά την στιγμή της εκκίνησης του κινητήρα ,μετά αναλαμβάνει το δυναμό και η μπαταρία απλώς φορτίζεται.
52172
Στα σημερινά αυτοκίνητα πλέον δεν υπάρχει δυναμό αλλά alternator
Τα alternator έχουν μεγάλες δυνατότητες φόρτισης (σε αμπερώρες) και πρόβλημα για να φορτίσουν μπαταρία δεν υπάρχει όσο μεγάλη και να είναι

giannaras13
22-07-14, 11:48
Στα σημερινά αυτοκίνητα πλέον δεν υπάρχει δυναμό αλλά alternator
Τα alternator έχουν μεγάλες δυνατότητες φόρτισης (σε αμπερώρες) και πρόβλημα για να φορτίσουν μπαταρία δεν υπάρχει όσο μεγάλη και να είναι
απο τι χρονολογια και μετα περιπου?

vasilllis
22-07-14, 13:08
Σένα αυτοκίνητο μπορούμε να βάλουμε μία μεγαλύτερη μπαταρία αν και δεν θα έχουμε κάποιο ιδιαίτερο όφελος ,αν το δυναμό που έχει το αυτοκίνητο είναι οριακό στο ρεύμα που παράγει.Αυτό σημαίνει ότι βάζοντας μεγαλύτερη μπαταρία με το ίδιο δυναμό η παροχή του δεν θα φτάνει να φορτίσει την μπαταρία και να εξυπηρετήσει όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου.Η μπαταρία χρειάζεται μόνο κατά την στιγμή της εκκίνησης του κινητήρα ,μετά αναλαμβάνει το δυναμό και η μπαταρία απλώς φορτίζεται.
52172

αμα τραβας 3Α ανα ωρα και εχεις 5000ΑΗ μπαταρια δεν θα φορτιζει δηλαδη???


αυτο το ξερω..απλα πχ στο 4x4 εχω βαλει 100 και 120 Α χωρις προβλημα

χωρις προβλημα σιγουρα.το κερδος ομως πιο ειναι?

rama
22-07-14, 13:39
Πολλά πράγματα έχουν αλλάξει τις τελευταίες δεκαετίες στα αμάξια. Παλιά έβαζαν μπαταρίες-κτήνη γιατί πολύ συχνά μπούκωναν (ποιός θυμάται τα καρμπυρατέρ και τα τσόκ?) και για να ξεκινήσουν έπρεπε να γυρίζεις τη μίζα πολλή ώρα. Οπότε χρειαζόταν μεγάλη χωρητικότητα.
Στα σύγχρονα αυτοκίνητα, με τα ηλεκτρονικά και τους ψεκασμούς, η μηχανή ανάβει στη στιγμή, οπότε είναι μικρές οι ανάγκες για απόθεμα ενέργειας.
Αν θέλει κάποιος να βάλει λίγο μεγαλύτερη χωρητικότητα δεν είναι πρόβλημα, αλλά πιθανόν δεν θα δεί ποτέ το όφελος.
Τα diesel είναι άλλη περίπτωση, κι εκεί ο ίδιος ο κατασκευαστής βάζει μεγαλύτερες μπαταρίες.

Toroidal
22-07-14, 14:03
Δεν υπαρχει καποιο προβλημα στη τοποθετηση μεγαλυτερης μπαταριας, και υποστηριζει καλα και τις δυσκολες εκκινησεις παρεχοντας περισσοτερο ρευμα.
Αλλα να σημειωθει,οτι χρειαζεται περισσοτερο χρονο για να φορτιστει,και αναλογως τη δυνατοτητας φορτισης του αυτοκινητου,απο αυτο αλλωστε καθοριζεται και το ειδος μπαταριας απο το κατασκευαστη.
Γιαυτο δεν χρειαζονται υπερβολες.....

nikosp
22-07-14, 14:14
απο τι χρονολογια και μετα περιπου?
Από την δεκαετία του 1970 και μετά

vasilllis
22-07-14, 14:55
Δεν υπαρχει καποιο προβλημα στη τοποθετηση μεγαλυτερης μπαταριας, και υποστηριζει καλα και τις δυσκολες εκκινησεις παρεχοντας περισσοτερο ρευμα.
Αλλα να σημειωθει,οτι χρειαζεται περισσοτερο χρονο για να φορτιστει,και αναλογως τη δυνατοτητας φορτισης του αυτοκινητου,απο αυτο αλλωστε καθοριζεται και το ειδος μπαταριας απο το κατασκευαστη.
Γιαυτο δεν χρειαζονται υπερβολες.....

Γιατι ρε Γιωργο κανει περισσοτερη ωρα να φορτιστει?αφου η εκφορτιση στην μιζια θα ειναι ιδια ειτε ειναι 60 ειτε 100 ειτε 1000ΑΗ.ο χρονος φορτισης θα ειναι το ιδιο.

China
22-07-14, 16:45
Καλό είναι η μπαταρία του αυτοκινήτου να είναι σύμφωνη με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Αυτό σημαίνει να είναι στα κατάλληλα αμπερόρια, να έχει την κατάλληλη ανοχή σε θερμοκρασίες και να έχει κατάλληλη εωτερική αντίσταση, ώστε να μπορεί να δώσει το απαραίτητο ρεύμα για την εκκίνηση. Τα diesel πάντα είχαν μεγαλύτερες μπαταρίες. Αφενός για λόγους προθέρμανσης στα παλιότερα αυτοκίνητα και αφετέρου οι diesel κινητήρες λειτουργούν με μεγαλύτερη συμπίεση, καθώς το καύσιμο δεν αναφλέγεται με σπινθήρα, αλλά κάνει αυτανάφλεξη λόγω συμπίεσης. Αυτό σημαίνει μεγαλύτερη απαιτούμενη ροπή από την μίζα, άρα και μεγαλύτερο ρεύμα για περισσότερη ώρα.

d.antonis
22-07-14, 17:32
Καλό είναι η μπαταρία του αυτοκινήτου να είναι σύμφωνη με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Αυτό σημαίνει να είναι στα κατάλληλα αμπερόρια, να έχει την κατάλληλη ανοχή σε θερμοκρασίες και να έχει κατάλληλη εωτερική αντίσταση, ώστε να μπορεί να δώσει το απαραίτητο ρεύμα για την εκκίνηση. Τα diesel πάντα είχαν μεγαλύτερες μπαταρίες. Αφενός για λόγους προθέρμανσης στα παλιότερα αυτοκίνητα και αφετέρου οι diesel κινητήρες λειτουργούν με μεγαλύτερη συμπίεση, καθώς το καύσιμο δεν αναφλέγεται με σπινθήρα, αλλά κάνει αυτανάφλεξη λόγω συμπίεσης. Αυτό σημαίνει μεγαλύτερη απαιτούμενη ροπή από την μίζα, άρα και μεγαλύτερο ρεύμα για περισσότερη ώρα.

Σωστα. Οι ντιζελ μηχανες ειναι πιο ''βαριες'' σε θεμα στροφαλου βολαν κλπ αρα και πιο βαρβατη μιζα=περισσοτερο ρευμα.

Toroidal
23-07-14, 03:04
Βασιλη ο χρονος φορτισης θα ειναι ιδιος στη χρηση που αναφερεις,μιας κανονικης εκκινησης-εκφορτισης.
Αν ομως η μπαταρια εχει εκφορτιστει λογω καταναλωσης ρευματος απο διαφορα αιτια (επανηλειμενες προσπαθειες εκκινησης,διαρροη ρευματος,καταναλωση στερεοφωνικου απαιτησεων,προβολεων, ακινησια κ.α)
τοτε αν το alternator (η δυναμο η αλλιως γεννητρια,το οποιο παιρνοντας κινηση μεσω του ιμαντα απο τον κινητηρα του αυτοκινητου μετατρεπει την κινηση σε ηλεκτρικο ρευμα και τροφοδοτει με αυτο ολα τα ηλεκτρικα συστηματα του αυτοκινητου) δεν μπορει να παρεχει το καταλληλο ρευμα για να καλυψει τις απαιτησεις ηλεκτρικων
αυτοκινητου-φορτισης πολυ μεγαλης μπαταριας θα εχουμε και καθυστερηση στη φορτιση της.
Αυτος ειναι και ο λογος που αναλογως της δυνατοτητας παραγωγης ρευματος του alternator ο κατασκευαστης υπολογιζοντας τις συνολικες καταναλωσεις αλλα και απαιτησεις τοποθετει και την καταλληλη μπαταρια
(ισως οχι παντα με επιτυχια...)



Γιατι ρε Γιωργο κανει περισσοτερη ωρα να φορτιστει?αφου η εκφορτιση στην μιζια θα ειναι ιδια ειτε ειναι 60 ειτε 100 ειτε 1000ΑΗ.ο χρονος φορτισης θα ειναι το ιδιο.

CITRO
28-07-14, 01:53
Χωρίς να είμαι εντελώς εξειδικευμένος στα θέματα τις μπαταρίας σε συμβατικά οχήματα αλλά έχοντας μια γνώση λόγο της δουλειάς μου η μπαταρία ενός συμβατικού αυτοκινήτου διαστασιολογείται σε συσνδιασμό με την γεννήτρια. Το οτι η μπαταρία χρησιμοποιείται μόνο κατα την εκκίνηση είναι λάθος. Τα σύνχρονα αυτοκίνητα έχουμε μεγάλα και ευαίσθητα φορτία. Η τροφοδοσιας τους γίνεται σε συνδυασμό μπαταρίας-γεννήτριας για την μέγιστη απόδοση διαρκεια ογκος και κόστος. Είναι ένα πραγματικό δύσκολο κομμάτι στις αυτοκινητοβιομηχανίες. Για αυτό υπάρχουν συσγκεκριμένοι κύκλοι δοκιμών για την διαστασιολόγηση τους. Καλό είναι λοιπόν να βάζεις την μπαταρία που προτείνει ο κατασκευαστής.

Και μην ξεχνάς οτι το κάθε αυτοκίνητο οταν σχεδιάζεται σχεδιάζεται με συγκσκριμένο προφίλ προς συγκεκριμένους πελάτες.. Όλα αυτα παίζουν ρόλο στην διαστολόγηση του κάθε εξαρτήματος

CITRO
28-07-14, 02:25
Παίζοντας πολλές φορές τον μικρό εξερευνητή χαλάς τις καμπύλες λειτουργίας των συστημάτων με αποτέλεσμα να αποσταθεροποιείς δευτερεύουσες παραμέτρους όπως η γρήγορη γήρανση της μπαταρίας η της γεννήτριας. Επίσης μην ξεχνάς οτι οι γεννήτριες των αυτοκινήτων έχουν πολύ χαμηλή απόδοση εσκεμμένα για λόγους που θα τους αναλύσω σε άλλο τοπικ.

vasilllis
28-07-14, 08:38
Παίζοντας πολλές φορές τον μικρό εξερευνητή χαλάς τις καμπύλες λειτουργίας των συστημάτων με αποτέλεσμα να αποσταθεροποιείς δευτερεύουσες παραμέτρους όπως η γρήγορη γήρανση της μπαταρίας η της γεννήτριας. Επίσης μην ξεχνάς οτι οι γεννήτριες των αυτοκινήτων έχουν πολύ χαμηλή απόδοση εσκεμμένα για λόγους που θα τους αναλύσω σε άλλο τοπικ.
αυτο τι ειναι??

50Α γεννητρια ειναι χαμηλη αποδοση?

micalis
28-07-14, 14:04
Το golf tdi εχει 120Α altenator.

CITRO
28-07-14, 14:58
Grafw me latinikous xaraktires giati douleuo sto eksoteriko kai o ipologistis edo den stirizei ellinikous xaraktires

kampili litourgias mias siskeuis einai ta oria leitourgias ths syskeyhs se sinartisi diaforon parametron. Allo to reyma ths mhxanhs kai allo h apodosh ths. Gia na katalabeis thn apodosh mias mhxanhs prepi na deis to tyligma ths kai tin kataskeui tou dromea kai to kostos paragogis tou. Episis prepi na katalabeis oti mia biomixaniki meleti den exei kamia sxesi me mia akadimaiki meleti kai merikous ipologismoys sto kompioyteraki. Tespa einai polles texnikes leptometreies poy tha ksefygoume an kanw analisi. Mporeis omos na kaneis mia aplh bibliografiki ereyna sto diadiktio pou tha sou parei ena 2ro gia na katalabeis to pos skeftete mia autokinitobiomixanis kai ti profil xrisimopoiei. Ego apla apanthsa ston filo gia tin filosofia epilogis mias mpatarias den tha analisw gia kathe aytokinhto ksexorista giati den gnorizw. I filosofia omos menei idia. Kapoios pou einai sxetikos me aytokinitobiomixania kai biomixanikh paragogi tha me katalabei

gas_liosia
03-08-14, 21:57
Γιατι ρε Γιωργο κανει περισσοτερη ωρα να φορτιστει?αφου η εκφορτιση στην μιζια θα ειναι ιδια ειτε ειναι 60 ειτε 100 ειτε 1000ΑΗ.ο χρονος φορτισης θα ειναι το ιδιο.
Η εκφόρτιση της μπαταρίας δεν είναι μόνο η στιγμιαία απ' την μίζα κατά την εκκίνηση. Το αυτοκίνητο έχει κατανάλωση ρεύματος και κατά την διάρκεια ακινησίας/πρόχειρων στάσεων με σβηστό κινητήρα κλπ όπως συναγερμός, alarm, ράδιο, φώτα, πλαφονιέρα κ.ά. Άν ένα αυτοκίνητο βρίσκεται σε ακινησία με οπλισμένο συναγερμό, και δουλεύει ελάχιστες ημέρες τον μήνα για κοντινές διαδρομές πότε θα προλάβει να φορτίσει μια μεγάλη μπαταρία στο 100%; Άν κάθε φορά φορτίζει πχ 5%, αλλά η εκφόρτιση σε κατάσταση ακινησίας είναι είναι μεγαλύτερης τάξεως, κάποια στιγμή δεν θα γυρνά η μίζα.
Οι μεγάλες μπαταρίες ναι μεν κρατάνε περισσότερο αλλά για να φορτίζουν σωστά απαιτούν αποστάσεις. Και κάθε μέρα να δουλεύει το αυτοκίνητο, αν πηγαίνει από το σπίτι μέχρι το περίπτερο μόνο...

aristidis540
10-08-14, 03:05
δεν μπορω να καταλαβω τι σας πειραζει η μεγαλυτερη μπαταρια (αντε μικροτερη να το καταλαβω).
εγω εχω αλλαξει 2 φορες μπαταρια στο δικο μου και τις 2 φορες ανεβηκα 10 Αh,δηλαδη 20 επανω γιατι απλα ειχε χωρο να παρει μεγαλυτερη.
Οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερα. προλαβαινει μια χαρα να την φορτισει(εαν ειχε χωρο θα επερνα μεγαλυτερη)

moutoulos
10-08-14, 07:40
Οι μεγάλες μπαταρίες ναι μεν κρατάνε περισσότερο αλλά για να φορτίζουν σωστά απαιτούν αποστάσεις. Και κάθε μέρα να δουλεύει το αυτοκίνητο, αν πηγαίνει από το σπίτι μέχρι το περίπτερο μόνο...

Το πιο σωστό. Η ελαφρώς μεγαλύτερη μπαταρία ΠΑΝΤΑ είναι καλύτερα. Ποτέ όμως?.
Οταν υπάρχουν οι παραπάνω προϋποθέσεις. Βεβαια και αυτο είναι σχετικό ..

george Mp
10-08-14, 11:59
Το golf tdi εχει 120Α altenator.Εισαι σιγουρος; Μου φαινεται υπερβολικα μεγαλο, μονο σε σκαφος και σε ψαραδικα εχω δει.Τι μπαταρια φοραει;

vasilllis
10-08-14, 12:08
Η μπαταρια στο αμαξι εχει ενα και μοναδικο σκοπο.να δωσει μερικες μιζιες(πλεον στα injection καταλυτικα 2-3 ) ωστε να ξεκινησει ο κινητηρας.τωρα διπλασια βαλεις,τριπλασια βαλεις η αναγκη για μπαταρια παραμενει ιδια.ο χρονος φορτισης της παραμενει ιδιος οποτε δεν αλλαζει τιποτα .σε καποια αμαξια που εχει χωρο για μεγαλυτερη μπαταρια ,απλα ο ελληνας αντιπροσωπος για να γλυτωσει 5-10ευρω εβαλε μικροτερη.
Μην μπουμε τωρα στο τρυπακι αν ξεχασουμε τα αλαρμ 5 ωρες με 72ΑΗ μπαταρια δεν θα περνει μπροστα ενω με 100 θα παρει ,γιατι καλιστα αν τα ξεχασουμε 8 ωρες ουτε με 100 θα περνει.

aristidis540
10-08-14, 12:18
ναι αλλα μετα απο καποιο χρονο η 100ρα μπορει να γινει 80αρα και να σε παει ,ενω η 75ρα να γινει 50ρα και να μην.

micalis
10-08-14, 14:50
Εισαι σιγουρος; Μου φαινεται υπερβολικα μεγαλο, μονο σε σκαφος και σε ψαραδικα εχω δει.Τι μπαταρια φοραει;
Δεν εχει να κανει με την μπαταρια αλλα με τις καταναλωσεις εν ωρα λειτουργειας.Η αντλια πετρελαιου παραδειγματος χαρη ειναι εξολοκληρου ηλεκτρικη.Απο το ρεζερβουαρ μεχρι τα μπεκ.

sofos7
10-08-14, 15:24
Καλησπέρα παιδιά , μία ερώτηση να κάνω για όσους γνωρίζουν με σιγουριά , ξέρει κανείς που θα βρώ ηλεκτρολύτη για μπαταρίες αυτοκινήτου;
Προσοχή, όχι απιονισμένο νερό που συμπληρώνουμε στις ανοιχτού τύπου μπαταρίες, θέλω κανονικό ηλεκτρολύτη!! ,το λέω αυτό γιατί πολλές συσκευασίες γράφουνε ηλεκτρολύτης μπαταριών αλλά μετά με ψιλά γράμματα γράφουνε απιονισμένο νερό.

vasilllis
10-08-14, 15:29
Αριστειδη και η 100αρα θα γινει 80αρρα και μετα 50αρα.τι σκεπτικο ειναι αυτο;

Μιχαλη .οι αντλιες δεν ειναι ηλεκτρικες.τα μπεκ ειναι.

Σοφος. Στον πειραια ειναι στην γουναρη .καλογεροπουλος χημικα.η να βρεις σε μπαταριά.

george Mp
10-08-14, 16:18
Δεν εχει να κανει με την μπαταρια αλλα με τις καταναλωσεις εν ωρα λειτουργειας.Η αντλια πετρελαιου παραδειγματος χαρη ειναι εξολοκληρου ηλεκτρικη.Απο το ρεζερβουαρ μεχρι τα μπεκ.Αν ειναι ηλεκτρικη και επειδη ειναι υψηλης πιεσης ναι, πρεπει να εχει μεγαλη καταναλωση ρευματος, ελπιζω να μην ειναι ευαισθητη γιατι θα ειναι και αλμυρη σε τιμη σαν ανταλακτικο.

γάτος
10-08-14, 18:11
Καλησπέρα παιδιά , μία ερώτηση να κάνω για όσους γνωρίζουν με σιγουριά , ξέρει κανείς που θα βρώ ηλεκτρολύτη για μπαταρίες αυτοκινήτου;
Προσοχή, όχι απιονισμένο νερό που συμπληρώνουμε στις ανοιχτού τύπου μπαταρίες, θέλω κανονικό ηλεκτρολύτη!! ,το λέω αυτό γιατί πολλές συσκευασίες γράφουνε ηλεκτρολύτης μπαταριών αλλά μετά με ψιλά γράμματα γράφουνε απιονισμένο νερό.
Εγώ τελευταία φορά είχα πάρει από εδώ (http://www.tserkezidis.com/). Για κάνε ένα τηλεφωνο...

micalis
10-08-14, 18:45
Αριστειδη και η 100αρα θα γινει 80αρρα και μετα 50αρα.τι σκεπτικο ειναι αυτο;

Μιχαλη .οι αντλιες δεν ειναι ηλεκτρικες.τα μπεκ ειναι.

Σοφος. Στον πειραια ειναι στην γουναρη .καλογεροπουλος χημικα.η να βρεις σε μπαταριά.
Βασιλη οταν λεω ηλεκτρικη ενοω οτι απο το ρεζερβουαρ μεχρι τα μπεκ υπαρχει μια ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΑΝΤΛΙΑ 3-5bar και τα μπεκ ειναι ΠΙΕΖΟΗΛΕΚΤΡΙΚΑ.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
10-08-14, 21:36
Μην μπουμε τωρα στο τρυπακι αν ξεχασουμε τα αλαρμ 5 ωρες με 72ΑΗ μπαταρια δεν θα περνει μπροστα ενω με 100 θα παρει ,γιατι καλιστα αν τα ξεχασουμε 8 ωρες ουτε με 100 θα περνει.
:lool:χεχεχεχε

aristidis540
10-08-14, 23:44
ναι ρε παιδια αλλα οπως και να το κανουμε στην μπαταρια εαν εχεις μεγαλυτερη χωρητικοτητα ειναι καλυτερα.(δεν μιλαω σαν τεχνικος ετσι κι'αλλιως μπορει να εχω πτυχιο ηλ.αυτοκινητων αλλα δεν εχω ασχοληθει,απλα εχω δουλεψει με 3 διαφορετικες μπαταριες)
ειναι σαν να σου δινουν το ιδιο κινητο με μεγαλυτερη μπαταρια,και εσυ να σκεφτεσε οτι δεν μου κανει γιατι θελει μιση ωρα παραπανω να φορτισει.

dog80
11-08-14, 15:50
ναι ρε παιδια αλλα οπως και να το κανουμε στην μπαταρια εαν εχεις μεγαλυτερη χωρητικοτητα ειναι καλυτερα.(δεν μιλαω σαν τεχνικος ετσι κι'αλλιως μπορει να εχω πτυχιο ηλ.αυτοκινητων αλλα δεν εχω ασχοληθει,απλα εχω δουλεψει με 3 διαφορετικες μπαταριες)
ειναι σαν να σου δινουν το ιδιο κινητο με μεγαλυτερη μπαταρια,και εσυ να σκεφτεσε οτι δεν μου κανει γιατι θελει μιση ωρα παραπανω να φορτισει.

Δέν είναι έτσι γιατι το κινητό τροφοδοτείται αποκλειστικά απο την μπαταρία, οπότε όσο μεγαλύτερη τόσο μεγαλύτερη αυτονομία.
Αντίθετα το αυτοκίνητο χρειάζεται την μπαταρία μόνο για το ξεκίνημα, απο κεί και πέρα όσο μεγάλη και να είναι η μπαταρία δέν οφελεί σε κάτι, ίσα ίσα "κλέβει" ισχύ του κινητήρα για να φορτιστεί.

aristidis540
11-08-14, 16:43
παντα παραγει το δυναμο,δεν κλεβει καμια ισχυ.
και η μπαταρια δεν ειναι μονο για μιζα,υπαρχουν κι' αλλα υποσυστηματα,πχ εγω δεν ειχα ρευμα και φορτιζα το λαπτοπ απο εκει,η επαιζα μουσικη μεσα σε καμπικ για πολλες ωρες χωρις να φορτισω κτλ.
βεβαια εαν καποιος δεν την χρειαζετε ποτε για παρομοιες περιπτωσεις,συμφωνω οτι την κραταει οπως την εχει απο την αρχη.

γάτος
11-08-14, 17:23
Kαι όταν ο κινητήρας δεν λειτουργεί, η μπαταρία συντηρεί δεδομένα στην ECU, μνήμες στο ραδιοCD, συναγερμό, δέκτης κλειδώματος κτλ....
Βεβαίως αυτές είναι μικρές καταναλώσεις αλλά για μεγάλα χρονικά διαστήματα.
Επίσης όταν δουλεύει ο κινητήρας η μπαταρία παίζει το ρόλο φίλτρου-πυκνωτή από εξάρσεις τάσης.

dog80
11-08-14, 17:41
παντα παραγει το δυναμο,δεν κλεβει καμια ισχυ.

Το δυναμό δέν βγάζει ρεύμα απο το τίποτα, παίρνει μέρος της ισχύος του κινητήρα και το μετατρέπει σε ηλεκτρική.

xsterg
11-08-14, 22:41
Το δυναμό δέν βγάζει ρεύμα απο το τίποτα, παίρνει μέρος της ισχύος του κινητήρα και το μετατρέπει σε ηλεκτρική.

ακριβως ετσι. μερικοι νομιζουν οτι οι ηλεκτρικες καταναλωσεις στο αυτοκινητο οτι ειναι δωρεαν. δεν ειναι ετσι! τα παντα πληρωνωνται!

micalis
11-08-14, 23:17
ακριβως ετσι. μερικοι νομιζουν οτι οι ηλεκτρικες καταναλωσεις στο αυτοκινητο οτι ειναι δωρεαν. δεν ειναι ετσι! τα παντα πληρωνωνται!
Τζαμπα δεν δινει η μαμα στον μπαμπα...

xrhstosmp
12-08-14, 20:50
Δηλαδή τη μία στιγμή που ζητάς 10 αμπέρ με μια άλλη στιγμή που ζητάς 50 αμπέρ το δυναμο(εναλλακτης)θα απορροφήσει την ίδια ισχυ από τον κινητήρα;;;δεν νομίζω......

sofos7
12-08-14, 21:20
Το δυναμό ( εναλλακτήρας πιο σωστά) είναι μια σύγχρονη γεννήτρια όταν έχεις συγκεκριμένες στροφές, εάν τραβάς 10Α άλλη διέγερση θα χρειαστεί το δυναμό από όταν ζητάς 50Α , περισσότερη διέγερση= μεγαλύτερο φορτίο για τον κινητήρα. Απλά πράγματα.

aristidis540
13-08-14, 00:59
ρε παιδια μην πιανεστε με το παραμικρο ενοειται πρεπει να τα παραγει,αλλα ειτε 80 ειτε 60Ah ειναι η μπαταρια,το δυναμο θα πρεπει να παραγει αυτα που καταναλωσες,απλα ειναι τα πραματα εαν τα χρειαζεσε (καβαντζα οπως εγω σε καποιες περιπτωσεις) την βαζεις εαν οχι την αφηνεις ως εχει.
εγω για τις δικες μου αναγκες εχω μεινει ικανοποιημενος απο την μεγαλυτερη μπαταρια που εβαλα,μου εδωσε το κατι παραπανω εκει που με αφηνε η μικρη.
δεν βλεπω να διαφωνουμε καπου.

DT200
15-08-14, 21:11
Το οτι η μπαταρία χρησιμοποιείται μόνο κατα την εκκίνηση είναι λάθος. Τα σύνχρονα αυτοκίνητα έχουμε μεγάλα και ευαίσθητα φορτία. Η τροφοδοσιας τους γίνεται σε συνδυασμό μπαταρίας-γεννήτριας για την μέγιστη απόδοση διαρκεια ογκος και κόστος.

Η τάση μιας φορτισμένης μπαταρίας είναι 12,8V, η τάση στο αυτοκινήτου κατά την λειτουργία του είναι 14V με 14,5V ,
για να τραβήξεις ρεύμα από την μπαταρία θα Πρέπει να πέσεις κάτω από τα 12,8V .
Αν βρεις ένα αυτοκίνητο που κατά την λειτουργία του έχει τάση 13V στο ρελαντί με όλες της καταναλώσεις ON,
τότε αυτό το αυτοκίνητο θέλει επισκευή.

CITRO
18-08-14, 18:57
Η τάση μιας φορτισμένης μπαταρίας είναι 12,8V, η τάση στο αυτοκινήτου κατά την λειτουργία του είναι 14V με 14,5V ,
για να τραβήξεις ρεύμα από την μπαταρία θα Πρέπει να πέσεις κάτω από τα 12,8V .
Αν βρεις ένα αυτοκίνητο που κατά την λειτουργία του έχει τάση 13V στο ρελαντί με όλες της καταναλώσεις ON,
τότε αυτό το αυτοκίνητο θέλει επισκευή.

Diabase mia sxetika kali analisi pou brika pou to eksigei ligo olo to sistima alla distixos oxi ton akribi sxediasmo dioti ayta einai biomixanika aporrita tis kathe autokinitobiomixanias... Kai oso pio poli ayksanontai ta fortia toso allazei i stragiki sxediasmou;
http://www.madelectrical.com/electricaltech/howitworks.shtml

Opos eipa kai parapano eksartate to profil tou aytokinitou..
Genikos den xreiazete kapois na einai eidikos gia na katalabei oti den einai dinaton na trofodotiseis ena sinxrono olokliro autokinito pou mporei na exei apo sistimata GPS mexri kai trella gkatzet mono apo ena dinamo kai eidika an einai kai griff. An ena dinamo to doulepseis poli wra se megala reumata tha parei fotia.

Genikos einai pio poliploko apo metriseis sto garaz me ena polimetro