PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί συμβαίνει όταν αυξηθεί το ESR ενός πυκνωτή;



Panoss
17-07-14, 12:14
Μου χάλασε ξαφνικά ένα DC-DC converter (από 1.5V σε 3V).
Εξέτασα με πολύμετρο και καπασιτόμετρο τις αντιστάσεις και τους πυκνωτές, κι όλα εντάξει.
Λέω ίσως να αυξήθηκε το ESR κάποιου πυκνωτη, οπότε με το καπασιτόμετρο, (δεν έχω ESR meter) δεν μπορώ να ξέρω.
Τους αλλάζω και τελικά ήταν όντως ο ένας από τους δύο (τόσους έχει όλους κι όλους) πυκνωτές, ο εξόδου.
Υποθέτω ότι αυξήθηκε το ESR του. Σωστά;
Και γιατί όταν αυξάνεται το ESR ενός πυκνωτη εξόδου σε ένα παλμοτροφοδοτικό (όπως το DC-DC converter) βγάζει τάση παντελώς άσχετη (0.8V) με αυτή που έπρεπε να βγάζει (3V);

firewalker
17-07-14, 13:11
Η δουλειά ενός πυκνωτή σε έναν DC-DC converter είναι να αποθηκεύει ενέργεια και να την αποδίδει στο φορτίο. Σε μία τέτοια εφαρμογή θέλουμε ο πυκνωτής να φορτίζει και να εκφορτίζει ταχύτατα. Όταν αυξάνεται η ESR ενός πυκνωτή αυτός χάνει την δυνατότητα της ταχύτατης φόρτισης και εκφόρτισης με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αποθηκεύσει την απαιτούμενη ενέργεια που χρειάζεται ο μετατροπέας. Ο μετατροπέας δεν μπορεί να φτάσει εύκολα σε κατάσταση ισορροπίας κτλ. Έτσι δεν έχουμε σωστή τάση στην έξοδο, μεγάλη κυμμάτωση κτλ.

Όταν η ESR μεγαλώνει, ο πυκνωτής αρχίζει να καταναλώνει ενέργεια. Κατανάλωση ενέργειας σημαίνει αύξηση της θερμοκρασίας του. Αύξηση θερμοκρασία σημαίνει πτώση χωρητικότητας έως και καταστροφή.

Επίσης, υψίσυχνες συνιστώσες που θα κατέπνιγε ο πυκνωτής (σαν φίλτρο) δημιουργούν πτώση τάσης στην ESR και εμφανίζονται στην έξοδο.

leosedf
17-07-14, 13:14
Αυξάνεται η εσωτερική αντίσταση δηλαδή.

dog80
17-07-14, 14:06
Την τάση τη μετράς με φορτίο πάνω ή χωρίς?

Αν αυξηθεί το ESR του πυκνωτή εξόδου συνήθως βλέπεις σωστή τάση χωρίς φορτίο, αλλά όταν βάλεις φορτίο πέφτει η τάση και δίνει λίγο ρεύμα. Αν βλέπεις λάθος τάση χωρίς φορτίο μάλλον κάτι άλλο έχει πρόβλημα.

Fixxxer
17-07-14, 14:31
Panoss υπαρχουν σημαδια "κοπωσης" στον πυκνωτη?
Εχει φουσκωσει ας πουμε?
Βεβαια αυτο που λεω δεν ειναι και απαραιτητο για αυξηση του ESR...

Panoss
17-07-14, 15:16
Και με φορτίο και χωρίς φορτιο βγάζει την ίδια λάθος τάση, άρα όπως λέει κι ο Ιωάννης μάλλον δεν είναι ο πυκνωτής εξόδου γιατί τελικά δεν δουλεύει.
5 εξαρτήματα έχει όλα κι όλα και δεν μπορώ να βρω τι φταίει! Άλλαξα και το IC και τίποτα.

Όχι δεν εχει σημάδια κόπωσης ο πυκνωτής, ένας 0805 SMD είναι.
Μπλέξαμε..

betacord85
17-07-14, 15:47
ανεβασε φωτο...

Panoss
17-07-14, 16:01
Παιδιά τελικά το IC καίγεται, έχω κάψει 3 μέχρι τώρα.
Είναι το MCP1640 (http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/22234B.pdf).
Πώς γίνεται να καίγεται αφού έχει προστασία από βραχυκύκλωμα; (σελ. 13)

Πάντως δεν έχω βρει κανένα βραχυκύκλωμα...

betacord85
17-07-14, 16:15
ουτε σχηματικο εχεις ανεβασει ουτε φωτο για να σε βοηθησουμε...

Panoss
17-07-14, 16:28
Μπάμπη το σχηματικό είναι εξαιρετικά απλό, αυτό που 'χει και στο datasheet, γι αυτό δεν ανέβασα τίποτα:
52132

Fixxxer
17-07-14, 16:29
To Vin ποσο ειναι?
Ειναι αυτο που πρεπει?

Επισης οι αντιστασεις στην εξοδο δεν πρεπει να ειναι 976ΚΩ και 562ΚΩ?

Panoss
17-07-14, 16:56
Το Vin είναι 1.5V, όσο πρέπει δηλαδή.
Οι αντιστάσεις σωστές είναι. Είναι υπολογισμένες για Vout=3V.
Δουλευε κανονικά για μερικές μέρες.
Ξαφνικά σήμερα αποφάσισε να μου καίει τα ολοκληρωμένα!:confused1:
(ντάξει, όχι εντελώς ξαφνικά, τού 'κανα μια μικροεπεμβασούλα, αλλά δεν πείραξα τίποτα από τον converter)

Fixxxer
17-07-14, 17:12
Μαλιστα, η επομενη υποψια μου ειναι το πηνιο...

Panoss
17-07-14, 17:17
Και πώς βγάζει την κανονική τάση (χωρίς φορτίο) αν το πρόβλημα είναι στο πηνίο;

Panoss
17-07-14, 17:33
Άλλαξα πηνίο αλλά ολοκληρωμένο άφησα το ίδιο, υποθέτω καμμένο (φοβάμαι μην κάψω κι άλλο, τα 'χω $$μήσει!! :biggrin:).
Βγάζει 1.42V :saad:.

leosedf
17-07-14, 17:41
Πάνο από που τα πήρες? Κι εγώ έχω κάποια παρόμοια προβλήματα.

Panoss
17-07-14, 17:43
Από rs.
Δεν φταίνε τα ολοκληρωμένα μωρέ, κάποια πατάτα πρέπει να έκανα αλλά δεν μπορώ να τη βρω.

dog80
17-07-14, 17:54
To Vin ποσο ειναι?
Ειναι αυτο που πρεπει?

Επισης οι αντιστασεις στην εξοδο δεν πρεπει να ειναι 976ΚΩ και 562ΚΩ?

Οι αντιστάσεις σχηματίζουν ένα διαιρέτη τάσης ο οποίος ορίζει το feedback voltage. Προφανώς αντιστάσεις με τέτοιες τιμές δέν υπάρχουν οπότε απλά παίρνεις ένα ποτενσιόμετρο του 1 ή 1,5 ΜΩ και το ρυθμίζεις ανάλογα.

Μπορείς να βάλεις και μικρότερες αντιστάσεις, πχ 97Κ και 56Κ. Αυτό που μετράει είναι η αναλογία να είναι ίδια. Απλά, αν βάλεις πολύ μικρές αντιστάσεις τότε σπαταλάς ρεύμα στο διαιρέτη χωρίς λόγο.

Panoss
17-07-14, 18:01
Άλλαξα πηνίο αλλά ολοκληρωμένο άφησα το ίδιο, υποθέτω καμμένο (φοβάμαι μην κάψω κι άλλο, τα 'χω $$μήσει!! :biggrin:).
Βγάζει 1.42V :saad:.

Άλλαξα και ολοκληρωμένο, το δοκίμασα χωρίς φορτίο, τίποτα.
Δεν μπορώ άλλο, θα φτιάξω καινούριο pcb, έτσι κι αλλιώς αυτό το ##μησα τελείως!:lool:
Ίσως να 'χει πάθει κάτι το pcb που δεν μπορώ να το βρω.

betacord85
17-07-14, 18:15
βγαλε μια φωτο το pcb να το δουμε...

Fixxxer
17-07-14, 19:23
Οι αντιστάσεις σχηματίζουν ένα διαιρέτη τάσης ο οποίος ορίζει το feedback voltage. Προφανώς αντιστάσεις με τέτοιες τιμές δέν υπάρχουν οπότε απλά παίρνεις ένα ποτενσιόμετρο του 1 ή 1,5 ΜΩ και το ρυθμίζεις ανάλογα.

Μπορείς να βάλεις και μικρότερες αντιστάσεις, πχ 97Κ και 56Κ. Αυτό που μετράει είναι η αναλογία να είναι ίδια. Απλά, αν βάλεις πολύ μικρές αντιστάσεις τότε σπαταλάς ρεύμα στο διαιρέτη χωρίς λόγο.

Ναι το γνωριζω οτι ειναι διαιρετης τασης και πρεπει να εχει μια αναλογια ιδια αλλα οπως ειπες αλλαζει το ρευμα και ασκοπα καταναλωνεται στις αντιστασεις...
Η αναλογια του φιλου ειναι για να βγαζει 3V εγω μ' αυτο που του εγραψα ειναι για 3.3V...

Panoss το πηνιο το ανεφερα γιατι και αυτο αποθηκευει ενεργεια και μηπως εχει προβλημα αλλα αφου το αλλαξες οκ...

Panoss
21-07-14, 11:14
Τελικά...ήταν ράγισμα στο ground plane.
Όταν το μετρούσα προφανώς λύγιζε και κάναν επαφή τα δυο κομμάτια.
Το μυστήριο ελύθη, άδικα τα κατηγόρησα τα καημένα τα MCP1640 ότι καίγονται! Το παίρνω πίσω!:biggrin:

leosedf
21-07-14, 11:29
Σα δε ντρέπεσαι λεχρίτη :lool:

Panoss
21-07-14, 12:57
Η αλήθεια είναι ότι ντρέπομαι, μα να ραγίσω το ground plane;
Πώς το καταφερα αυτό;:001_huh: :biggrin:

betacord85
21-07-14, 13:13
θα παρακαλουσα τον διαχειριστη να μεταφερει το θεμα και :001_tt2:την ground plane σε ενα φοριο κατευθειαν στο howtofixit