PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικός Μηχανικός Τ.Ε.



ssstauros
18-07-14, 11:14
Γειά σας παιδιά, έχω μια απορία όσον αφορά τις αρμοδιότητες ενός ηλεκτρονικού μηχανικού Τ.Ε., πρόσφατα βρέθηκα σε μία συνέντευξη για δουλειά στην οποία με ρωτήσανε εάν σαν ηλεκτρονικός μηχανικός καλύπτομαι νομικά να δουλεύω με τάσεις δικτύου της ΔΕΗ δηλαδή 220 V AC, γνωρίζει κάποιος κάτι περί του θέματος; Επίσης διάβασα τα επαγγελματικά δικαιώματα και φυσικά δεν αναφέρει κάτι τόσο συγκεκριμένο, αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας απαντήσει.

kontras
18-07-14, 16:31
Έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις θέμα μη την τάση που παίζεις αλλά με την ισχύ. Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ ΕΕΤΕΜ; Θα σου λύσουν τις απορίες σου.

johnnyb
18-07-14, 19:57
Δεν καλυπτεσαι νομικα να κανεις τη δουλεια ηλεκτρολογου ηλεκτρολογικες εργασιες , εγκαταστασεις κλπ

CybEng
20-07-14, 17:18
Συμφωνώ με τον JohnnyB, εάν πρόκειται για εργασίες ηλεκτρολογικής φύσεως καθώς και για ενεργειακά ή ιατρικά δεν καλύπτεσαι. Εάν μιλάμε για εργασίες καθαρά ηλεκτρονικής φύσεως δεν έχεις περιορισμούς. Δες και το σχετικό Π.Δ. Τα τμήματα ΤΕΙ ηλεκτρονικής είναι από τα παλαιότερα με καθορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα , αν και κατά την άποψή μου το σχετικό Π.Δ. χρειάζεται αναθεώριση (πχ δεν καλύπτει επαρκώς θέματα σχετικά με ηλεκτρονικούς υπολογιστές).

Dragonborn
20-07-14, 18:14
Τα τμήματα ΤΕΙ ηλεκτρονικής είναι από τα παλαιότερα με καθορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα Στην πραγματικότητα τα επαγγελματικά δικαιώματα προϋπήρχαν των ΚΑΤΕ/ΚΑΤΕΕ/ΤΕΙ, δεδομένου ότι πριν από αυτά υπήρχαν οι ανώτερες σχολές ηλεκτρονικών και τα επαγγελματικά δικαιώματα έρχονται από τότε.