PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλυτερη στερέωση ταινίας led



giorgos
23-07-14, 22:36
Γειά σας επειδή βρίσκομαι σε φάση αλλαγής του φωτισμου cfls σε led σε μια τηλεόραση θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποιον τρόπο ωστε να είμαι σίγουρος οτι δεν θα ξεκολλήσει η ταινία απο τη θέση της στο εσωτερικό της τηλεόρασης? Για να γίνω ποιο κατανοητός οι ταινείες θα κοληθούν στο πίσω μερος τησ οθόνης επάνω στον ανακλαστήρα (πλαστικος είναι) σε οριζόντιες σειρές με την ταινία διπλής όψης που έχουν απο μόνες τους. Υπάρχει κάτι που μπορώ να προσθέσω πριν της κολλησω ωστε να είμαι σίγουρος πως δεν θα αρχίσουν μετα απο λίγο καιρό να ξεκολλανε και νασηκώνονται σε διάφορα σημεία. Εχω στο μυαλό μου κατι σαν κόλλα που έχω δει σε κάποια εξαρτήματα επάνω σε πλακέτες κατι σκληρό διάφανο που συγρατεί τα εξαρτήματα στη δέση τους μάλλον, αλλα δεν ξέρω αν κάνει και πως λέγεται.
Περιμένω προτάσεις ευχαριστώ

.::Nikos::.
24-07-14, 01:14
Θερμόκολλα μου έρχεται στο μυαλό. Εκτος αν αντικαταστήσεις την μούφα ταινία διπλής όψης που έχουν πάνω, με κάτι καλύτερο. Έχω πάρει από χρωματοπωλείο ταινία διπλής όψης η οποία είναι πάρα πολύ ανθεκτική (είναι αβρώδες και όχι λεπτή σαν σελοτέιπ) Μπορείς να πας να κοιτάξεις για κάτι τέτοιο ρωτώντας γιατί εγώ δυστυχώς δε μπορώ να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο για ταινία διπλής όψης (πχ μάρκα κλπ)

apilot
24-07-14, 06:09
Φίλε giorgos πάνε σε ένα κατάστημα με αξεσουάρ αυτοκινήτων και πάρε από εκεί. Έχουν κάτι ταινίες διπλής όψεως πολύ δυνατές. Χρώμα μαύρο είναι με κόκκινη ταινία. Έχω βάλει τέτοια και δεν ξεκολλάει με τίποτε.

China
24-07-14, 09:00
Γιώργο αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις την λύση του Βαγγέλη θα σου πρότεινα να αγοράσεις κάποια επώνυμη μάρκα όπως 3M,carsystem,wurth...

giorgos
28-07-14, 15:54
Ευχαριστώ, θα κοιτάξω για ταινια διπλης, αν και η δική της επάνω 3μ γράφει αλλα δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη.....