PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτυχιακή εργασία



GIGER
24-07-14, 19:40
Καλησπέρα σε όλους!

Μπαίνω στο 4ο έτος της σχολής μου (Ηλεκτρονικής Τ.Ε.) και έχω αρχίσει να σκέφτομαι από τώρα το θέμα της πτυχιακής εργασίας μου, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα σε κάτι συγκεκριμένο.
Ρωτάω κυρίως επειδή έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν πολλές αξιόλογες απόψεις σε αυτό το forum και σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που είναι χρόνια στην πιάτσα και μπορούν να με κατατοπήσουν προτείνοντάς μου ένα ικανοποιητικό θέμα.
Επειδή δεν χρωστάω κανένα μάθημα, θα ήθελα όσο το δυνατόν η πτυχιακή μου να έχει αρκετή δουλίτσα, που μέσα από αυτή θα μπορέσω να καλύψω κάποια κενά, που είχα κατά τη διάρκεια της σχολής, όπως και να μάθω επιπλέον πράγματα.
Ώς τώρα ότι έχω κάνει το βρήκα ενδιαφέρον, αλλά αυτά που μου το κεντρίσανε και έχω άριστες σχέσεις με τους καθηγητές είναι τα μαθήματα των ραντάρ (τηλεπικοινωνιών γενικότερα) και ΣΑΕ, συνεπώς θα προτειμούσα κάτι πάνω σε αυτά, όσο γίνεται.

-Θέλω να τελειώσω πάνω στα 4 χρόνια, οπότε ότι μου προτείνετε θα ήταν καλό να βγαίνει κουτσά στραβά σε αυτό το χρονικό διάστημα(6 μήνες)..

Ευχαριστώ πολύ και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!:001_cool:

jimnet
24-07-14, 20:53
Ωχ .....
καταρχην ποσο χρονων εισαι ?
κατα δευτερων ... περιμενες να μπεις στο τεταρτο ετος οντας ηλεκτρονικος για να ... ξεκινήσεις να ασχολεισαι ... και να γραφτεις σε ενα σιτε τεχνολογικο του καδου σου ... ?

θα ήθελα όσο το δυνατόν η πτυχιακή μου να έχει αρκετή δουλίτσα, που μέσα από αυτή θα μπορέσω να καλύψω κάποια κενά, που είχα κατά τη διάρκεια της σχολής, όπως και να μάθω επιπλέον πράγματα.
δεν μας τα λες καλα μπαρμπα γιαννη .... χμμμμ

GIGER
24-07-14, 21:19
Ωχ .....
καταρχην ποσο χρονων εισαι ?
κατα δευτερων ... περιμενες να μπεις στο τεταρτο ετος οντας ηλεκτρονικος για να ... ξεκινήσεις να ασχολεισαι ... και να γραφτεις σε ενα σιτε τεχνολογικο του καδου σου ... ?

δεν μας τα λες καλα μπαρμπα γιαννη .... χμμμμ

21 είμαι, όπως επίσης είμαι γραμμένος στο site 1 χρόνο νωρίτερα από εσένα, αλλά σαν αναγνώστης.
Κοίταξε.. Καλώς ή κακώς αφοσιώθηκα κυρίως στα της σχολής (λάθος μου) και δεν πειραματίστηκα διαφορετικά. Πιστεύω δεν είναι πολύ τραγικό που ξεκίνησα τώρα να την ψάχνω βαθύτερα, δεδομένου της ηλικίας μου. Εξάλλου, δεν γίνεται όλα να τα μάθεις από τη μια στιγμή στην άλλη. Έχω όλη την καλή διάθεση, έχοντας θεωρητικές βάσεις να εξελιχθώ και στις πρακτικές.
Anyway, μην τα παίρνετε όλα τόσο αρνητικά. Έχω δει κατά καιρούς κάτι κραξίματα που παίρνουνε κάποιοι, αλλά θα προτειμούσα να σταθούμε στην ερώτησή μου και όχι στο αν έχω ασχοληθεί ή όχι.

Fixxxer
24-07-14, 21:22
Καλλιο αργα παρα ποτε...
Την πρακτικη σου την εχεις κανει?

johnnyb
24-07-14, 21:25
Μπορεις να επιλεξεις ελευθερα θεμα πτυχιακης Γιαννη? Απο οτι ξερω πλεον υπαρχουν ετοιμα θεματα σε λιστες απο τους καθηγητες κια διαλεγεις απο εκει.

pet
24-07-14, 21:29
Τι αργά ρε παιδιά τα 21 θα τρελαθούμε;

Χωρίς θεωρία, η πράξη είναι για τους κουτοπόνηρους.

Βρες μια διπλωματική με βαρύ θεωρητικό θέμα τώρα που είσαι ακόμα στην σχολή, μετά που ίσως δεν θα έχεις την χρόνο (και την πειθαρχία) να διαβάζεις θεωρία, θα κάνεις και τα πρακτικά.

Fixxxer
24-07-14, 21:32
Το αργα ηταν τροπος του λεγειν...
Αν θες ΣΑΕ κανε κατι με συνδυασμο Labview/Matlab/Simulink...

katmadas
24-07-14, 21:35
Εγω παρατηρησα οτι τα πηγαινει μια χαρα ο φιλος...
21 χρονων στο τεταρτο ετος καθαρος....
Μπραβο μεγαλε...
Τωρα οπως σου ειπε ο γιαννης απο το καγιενοχωρι παρε την λιστα που εχουν ηδη και δες αν σε ενδιαφερει καποια.
Αν σε ενδιαφερει καποια απο εκει εμπα και ρωτα πληροφοριες.
Αν τις εχουν παρει ολες πανε στον αγαπημενο σου καθηγητη και συζητησε το.

Η πτυχιακη παντως ειναι κατι το τελευταιο μη σε αγχωνει καθολου...
Εισαι σε πολθ καλο δρομο ...
Μακαρι να ημουν και εγω στα 21 ετοιμος να τελειωσω.

GIGER
24-07-14, 21:44
@Fixxxer (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37931)

Πρακτική δεν έχω κάνει ακόμα. Μάλλον θα την πάρω μαζί με την πτυχιακή και θα χάσω το μυαλό μου τελευταίο εξάμηνο :001_rolleyes:. Έχω σκεφτεί αυτό που λες και σκέφτομαι να κάνω κάτι σε arduino σε συνδιασμό με matlab(gui κτλπ), αλλά δεν ξέρω τί και αυτό είναι που με προβληματίζει..

@johnnyb (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=50561)
Υπάρχει πολύ υλικό από τους καθηγητές, αλλά ρώτησα κυρίως μπας και μου προτείνει κάποιος κάτι καλό και προτείνω εγώ στον καθηγητή το θέμα της πτυχιακής.

@pet
(http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31532)Το σκέφτηκα αυτό που λες, αλλά δεν θα ήταν καλύτερο να κάνω κάτι που συνδιάζει και θεωρία και πράξη;

@katmadas (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31830)
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια εύχομαι και σε σένα ότι καλύτερο! Θα την κάνω την συζήτηση αυτή σίγουρα. Απλά ψάχνω μπας και βρω καλό θεματάκι να προτείνω εγώ.

Fixxxer
24-07-14, 21:48
Φανη οπως ολοι γνωριζουμε τα δυσκολα ειναι μετα το πτυχιο...
Κι επειδη θα τελειωσει νωρις ηλικιακα καλο θα ηταν αν γουσταρει να κανει και μεταπτυχιακο...
Μακαρι κι γω να ειχα τελειωσει στην ωρα μου το τει ηλεκτρολογιας...

katmadas
24-07-14, 21:56
Και εγω θα σου ελεγα για arduino αλλα δεν ξερω που κλινεις και εσυ...
Αν πεις κανα 2 λογια για αυτα που σαρεσουν ισως ερθει και καμια ιδεα.
Πολυ γενικη ηταν η ερωτηση σου και σιγα σιγα γινεται πιο συγκεκριμενη:wiink:

Το μεταπτυχιακο ειναι πολυ καλο αν ξερεις κατα που κλινεις.
Αλλιως μπορει να ειναι και καταδικαστικο.
Τα ηλεκτρονικα ειναι τεραστιος κλαδος με πολους τομεις ενδιαφερον.Σε τοση μικρη ηλικια μονο αν εχεις κλιση η ακρη καπου για μενα αξιζει το ρισκο.
Αλλιως μπορει να βγει για λιγο στην αγορα να δει να παει σε εκθεσεις και τετοια και μετα με πιο καθαρη αποφαση μπορει να διαλεξει.

giannaras13
24-07-14, 23:00
κανε για ladder και plc

michaelcom
24-07-14, 23:28
Αποψη μου κανε κατι με FPGA και γρηγορους υπολογισμους σε συνδυασμο με κανα DSP ελεγχομενα απο το PC/mobile. Εχει αρκετη δουλεια μην το βλεπεις ετσι.Τουλαχιστον εγω στο 2ο ετος αν και ηλεκτρολογος σκεφτομαι να ασχοληθω με την πτυχιακη μου πανω σε αυτα,γιατι θελει τοση δουλεια που δεν ξερω αν θα με φτασουν τα δυο χρονια που μου απομενουν. Για παραδειγμα εγω μαλλον αυτο που θα κανω (αν και δεν εχω καταληξει ακομα) θα ελεγχω ηχο real time με DSP και ολο αυτο θα ελεγχεται με ενα Tablet/κινητο.Βασικο εργαλειο για DSP ειναι να ξερεις Fourier.Η αλλιως αυτο που ισως κανω ειναι να προσπαθησω να φτιαξω κατι δικτυακο πολυ υψηλης ταχυτητας με FPGA(αλλα μαλλον ακατορθωτο οποτε ποιο πιθανο ειναι να ασχοληθω με τον DSP).

Κατα την γνωμη μου το arduino εχει γινει τοσο της μοδα που ποια δεν αξιζει να ασχολειθεις(αν φυσικα θελεις να φτιαξεις κατι δικο σου και οχι να το βρεις ετοιμο στο internet)

Δημήτρηςκα
25-07-14, 00:05
Φίλε αγόρασε ένα quard copter κρατά τα μηχανικά μέρη ξήλωσε τις πλακέτες και Καντο αυτοματο. Σα κατασκευή έχει πολύ σαε για κοντρολερ θα προτεινα κάτι 32bit δες rapsberry. Μη διαλέξεις βιομηχανικό ελεγκτή (Plc) καθώς ειναι πανάκριβος και τόσο γελοίο και χαζό στο προγραμματισμό που για πτυχιακή δεν αξίζει. Το Plc ειναι για κάτι εύκολο γρήγορο και αξιόπιστο
Καλή επιτυχία

GIGER
25-07-14, 02:02
Απ' ότι φαίνεται προς ΣΑΕ θα κινηθώ τελικά. Θα σκεφτώ τί και πώς κατ' όπιν συζητήσεως και με τον υπεύθυνο καθηγητή.
Μου κάνει λίγο εντύπωση πάντως, που κανείς δεν αναφέρθηκε στα ραντάρ!! Υποθέτω ότι είναι λόγο επαγγελματικής αποκατάστασης.(?!)
Όσο για το μεταπτυχιακό το σκέφτομαι ακόμα. Μάλλον θα κάνω.
Εδώ σας θέλω όμως:
Τι λέτε; Πρώτα στρατός και μετά μεταπτυχιακό ή το ανάποδο;

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας, να ' στε καλά!

radiofonias
25-07-14, 08:37
Aν αποφασίσεις να κάνεις μεταπτυχιακό στην Ελλάδα τότε πρώτα μεταπτυχιακό. Αν είναι να φύγεις έξω τότε πρώτα στρατό οποσδήποτε και μετά μεταπτυχιακό.Όταν έρθει η ώρα ψάξε υποτροφίες απο Ωνάσειο και ΙΚΥ.Δίνουν υποτριφίες και για εξσωτερικό και εξωτερικό.

electron
25-07-14, 08:47
Εγώ θα πρότεινα να μην ασχοληθείς με κάτι χρονοβόρο και επιβαρυντικό για την τσέπη σου κι αυτό γιατί ο κόπος και το χρήμα που θα ξοδέψεις θα το καρπωθεί κάποιος <<πονηρός>> καθηγητής που στο μέλλον θα το παρουσιάζει στις επόμενες γενιές σπουδαστών, ως δικό του δημιούργημα. Βρες να κάνεις κάτι απλό για να καθαρίσεις με την σχολή και μην παιδεύεσαι παραπάνω. Τώρα εφόσον αγαπάς αυτό που σπούδασες και έχεις το μεράκι, μόνος σου μπορείς να πειραματιστείς και να φτιάξεις ότι θες.

Υ.Γ Βλέπω είσαι από Πειραιά. Αν μπλέξεις με ΣΑΕ μακριά από τον Πρέκα.....είναι γνώστης του αντικειμένου αλλά δεινόσαυρος που κρατά την γνώση και τις πτυχιακές για πάρτι του.

Dragonborn
25-07-14, 09:13
Θα συμφωνήσω και με τους δυο παραπάνω. Αυτό που γράφει ο radiofonias, πρώτα στρατό και μετά μεταπτυχιακό έξω είναι σωστό, δεδομένου ότι εκεί δεν ψάχνεις δουλειά αφού τελειώσεις αλλά μπαίνεις στην διαδιασία νωρίτερα, ειδικά στις αγγλοσαξωνικές χώρες στην αρχή του τελευταίου έτους. Επίσης και αυτό που γράφει ο electron, κάτι απλό για να καθαρίσεις, είναι σωστό. Όχι επειδή ο καθηγητής θα οικιοποιθεί κλπ, αλλά γιατί στην φάση αυτή δεν αξίζει να φορτώνεσαι με αντικείμενα που έχουν απρόβλεπτη διάρκεια και απροσδιόριστο ορίζοντα ολοκλήρωσης. Φαντάζομαι δε ότι με τα σημερινά δεδομένα (μεγάλος αριθμός σπουδαστών, μείωση εκτάκτων καθηγητών) οι καθηγητές δεν έχουν άνεση χρόνου να σε υποστηρίξουν σωστά.

dog80
25-07-14, 14:00
Επειδη κατι αναφερθηκε για κενα απο τη σχολη, απο την εμπειρια μου αυτο ειναι ο κανονας και μαλιστα σε πολυ βασικα πραγματα.

Γενικα τα προγραμματα των σχολων προσπαθουν να καλυψουν οσο το δυνατον πιο πολλα διαφορετικα θεματα αλλα δεν υπαρχει χρονος για εμβαθυνση σε κανενα. Αυτο αναγκαστικα θα γινει αργοτερα στον προσωπικο χρονο και επαγγελματικα

SV1EDG
25-07-14, 22:49
VHDL,Labview,MEMS (προχωρημένο),εφαρμογή με ασύρματα δίκτυα (φοριούνται και θα φορεθούν περισσότερο),μετρολογία.Κάτι από αυτά θα σου δώσει μια ειδίκευση αφού θα ασχοληθείς σε βάθος.