PDA

Επιστροφή στο Forum : οριζοντες εμπορικο προγραμμα



a75
27-07-14, 11:06
χρησιμοποιω το προγραμμα "οριζοντες" εμπορικη διαχειριση πολλα χρονια με windows millennium(dos under windows)και εχουν χαθει τα ελληνικα στο dos και μαζι στο προγραμμα

Ελληνικα και πληκτρολογιο στα windows ειναι κανονικα και υπαρχουν

Δεν μπορω να κοψω τιμολογια και αποδειξεις ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

leosedf
27-07-14, 11:37
Στην εταιρία που το αγόρασες θα ζητήσεις βοήθεια.

a75
27-07-14, 11:43
εχω την παλαιοτερη εκδοση μου ειπαν να αγορασω την καινουργια για υποστηριξη και οτι δεν ειναι προβλημα του προγραμματος αλλα του pc

GiwrgosTH
27-07-14, 12:06
Πρέπει να παίξεις με autoexec.bat και config.sys γιατί από εκεί διαβάζουν τα DOS αν θα φορτώσουν ελληνικά.
Προφανώς κάτι έγινε και τα έχασες από εκεί.
Λογικά θα υπάρχουν στον υπολογιστή autoexec.bak και config.bak, τα backup δηλαδή των παλιών.
Αποθήκευσε κάπου αλλού τα autoexec.bat και config.sys και μετονόμασε τα autoexec.bak και config.bak σε autoexec.bat και config.sys και δοκίμασε να δεις.
Δυστυχώς μας έχουν κάνει φυτά με τα windows 8 κλπ και δεν ασχολούμαστε με την ουσία και δε θυμάμαι πλέον τι άλλο μπορείς να κάνεις, αλλά αν θυμηθώ θα σου πω!

edit
δες αυτό αν σε βοηθάει
http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=63920

a75
28-07-14, 13:51
ευχαριστω κατι εγινε ετσι
επισης κανοντας by pass τα windows βγαινοντας στο c: δουλευουν κανονικα τα ελληνικα και το προγραμμα παντως σας ευχαριστω

leosedf
28-07-14, 14:00
Το πιο πιθανό είναι να χρειαστεί να βάλεις τα παρακάτω μέσα στο autoexec.bat
C:\WIN95\COMMAND\MODE CON CODEPAGE PREPARE=((437) C:\path\GAUSS.CPI)
C:\WIN95\MODE CON CODEPAGE SELECT=437

Σημείωσε ότι εκεί που γράφει win95 πρέπει να βάλεις τον φάκελο των windows (δεν θυμάμαι καλά και τα millenium προσπαθώ να τα βγάλω απ τη μνήμη μου αλλά νομίζω ότι το όνομα είναι windows σκέτο και εκεί που λέει path επίσης)

DGeorge
05-08-14, 12:33
Το πιο πιθανό είναι να χρειαστεί να βάλεις τα παρακάτω μέσα στο autoexec.bat
C:\WIN95\COMMAND\MODE CON CODEPAGE PREPARE=((437) C:\path\GAUSS.CPI)
C:\WIN95\MODE CON CODEPAGE SELECT=437

Σημείωσε ότι εκεί που γράφει win95 πρέπει να βάλεις τον φάκελο των windows (δεν θυμάμαι καλά και τα millenium προσπαθώ να τα βγάλω απ τη μνήμη μου αλλά νομίζω ότι το όνομα είναι windows σκέτο και εκεί που λέει path επίσης)

Προς τη Διαχείριση - Διοίκηση του παρόντος Site:

Αγαπητοί Κύριοι:
Θα επιθυμούσα να σας ενημερώσω ότι ο φίλτατος Κωνσταντίνος (leosedf):
1) Δείχνει συμπτώματα βαθειάς γνώσης Πληροφορικής (DOS!!!!!????!!!!! )
2) Παρουσιάζει 'νεκροφιλικές' {C:\WIN95\COMMAND\...... C:\WIN95\MODE CON CODEPAGE........} :w00t::w00t: τάσεις (μάλλον από υπερκόπωση)

Οπότε θα συνιστούσα θερμότατα, διακοπές (άνευ ή/και μετά Μάνου). Αν 'χτυπήσει' 'Boot Sector' την 'κάτσαμε' όλοι μας!!:lol:
Αν 'κάψει φλάντζα' την 'κάτσαμε' επίσης....
Οπότε.... Τον Νου σας! Το άτομο προειδοποιεί για 'πρόβλημα' (μάλλον υπερκόπωσης)...:-D
Φροντίστε το.... Παρακαλούμε πολύ!

....................
C:\WIN95\COMMAND\MODE CON CODEPAGE PREPARE=((437) C:\path\GAUSS.CPI)
C:\WIN95\MODE CON CODEPAGE SELECT=437
....................
Πού πήγες και τα θυμήκες ρε άτομο?????....DOS!!!!!......... Ιστορίες προ ~15~20ετίας!!!!!!!!
Συγχαρητήρια Πολλά και Μπράβο! Αυτό -Αληθινά- σημαίνει: Βαθειά Γνώση, που συνοδεύεται από Πείρα Πρακτικής Εφαρμογής!!!!!!!!!!!!!
Πόσοι άραγε Πληροφορικάριοι, ανεξάρτητα Σχολών, θα είναι πλέον τόσο ενημερωμένοι/εκπαιδευμένοι στην Πραγματική Επικοινωνία με τους ΗΥ, ανεξάρτητα Γλώσσας Προγραμματισμού, Λειτουργικού Συστήματος κλπ κλπ?????????

Τι έγινε ρε Κωνσταντίνε; ...... Σε λίγο θα μας μιλήσεις και σε Δυαδικό;:hahahha:
Αληθινά...... Εύγε!!!!:thumbup:

leosedf
05-08-14, 14:20
11001110100100111100111010111001110011101011000111 00111110000100110011101010111100100000110011111000 11001100111110000100110011101011000111001110101111 01001000001100111010110100110011101011010100100000 11001110101100111100111010110001110011101011110011 00111110001110001011000010000011001110101100111100 11101011000111001110101111001100111110001110001000 00110011101011101011001110101100011100111010111001 00100000110011101011010011001110101011011100111110 00000111001110101111011100111110001001

DGeorge
05-08-14, 20:42
Pardon!!?? Excuse moi!!??

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑAAAAAAAAAAAAAAAAΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κάποιος να τον βγάλει από την πρίζααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!:hahahha::hahahha::hahahha::hahahha:

Να μάθουμε ίσως και την συχνότητα χρονισμού της CPU σου;;!! .....Με το μαλακό ε!;

leosedf
05-08-14, 21:48
Αποκωδικοποίησες αυτό πιο πάνω?

Κλαίν σιγά το πράμα ρε, ο οποιοσδήποτε μπορεί να το ξέρει η να ψάξει και να το βρει.
Αν και εγώ ξεκίνησα από AMIGA, ήμουν πολύ πιτσιρικάς για να προλάβω spectrum κλπ.
Αυτό με τα Ελληνικά το θυμάμαι γιατί είχα κι εγώ πρόβλημα και γενικά στο autoexec βάζαμε διάφορα.

DGeorge
06-08-14, 12:55
Αποκωδικοποίησες αυτό πιο πάνω?..............Πολλή Καλημέρα σου!!:hahahha::hahahha:Πριν από πέντε λεπτά. Εσύ μ'έβαλες σε υποψίες, βρήκα κι έναν καλό online-converter... Και ιδού!!! Πρέπει να υποθέσω, ότι στο 'Κατηχητικό' πηγαίνατε μαζί με τον Μάνο;

.......Αν και εγώ ξεκίνησα από AMIGA, ήμουν πολύ πιτσιρικάς για να προλάβω spectrum κλπ.....Το 1978 βρέθηκα πρωτοετής Φυσικός στην Πάτρα, με ένα Sinclair Cambridge Programmable, όπως αυτό εδώ (http://www.computinghistory.org.uk/big/2695/Sinclair-Cambridge-Programmable-Calculator/). Ταυτόχρονα μάθαινα (στη Σχολή) Προγραμματισμό σε FORTRAN IV.
Το computerάκι είχε τελείως δική του Γλώσσα Προγραμματισμού.
Καταλαβαίνεις... Όλα αυτά ήταν καιρό πριν από Spectrum, Amiga, κλπ κλπ.
Κι όμως!... Η τριβή μ'αυτό το μηχανάκι, παράλληλα με τη FORTRAN, με έμαθε, ότι οι Υπολογιστές έχουν μιά κοινή γλώσσα (τη 'Γλώσσα Μηχανής', ή 'Δυαδικό Κώδικα', ή όπως αλλιώς θέλεις).
Αυτό μου το είπε/επιβεβαίωσε, στη διάρκεια της Πτυχιακής μου (στην Αθήνα), ένας -τώρα Καθηγητής- στο Φυσικό της Αθήνας.
Αν μάθεις διάγραμμα ροής (flow chart) για να 'στήνεις' το Πρόγραμμά' σου, μετά η Γλώσσα Προγραμματισμού είναι κάτι πολύ δευτερεύον!
Επιλέγεις όποιαν από αυτές νομίζεις, ότι σου κάνει καλύτερα.
Απλώς αντιστοιχείς τις ανάλογες εντολές της στο Διάγραμμα Ροής.... Και ιδού το Πρόγραμμά σου στην όποια Γλώσσα.
Ακούω να μιλάμε για μνήμες TB με χρόνους αστραπής κάτι nSec, και θυμάμαι το κομπιουτεράκι μου...
Ταχύτητα: "Βάστα Τούρκο να γεμίσω!"....:-D
Χωρητικότητα απίστευτη: Πρόγραμμα 36-steps maximum, οκτώ δεκαδικά ψηφία, ένα buffer για το LED-display (δεν 'ψάρωσες' τώρα; ).
Η Γλώσσα Προγραμματισμού του, σού έδινε και τη δυνατότητα IF-Loop!!! (Τσσσσσσσ! Τι είπα τώρα!!!;;;; )
Θυμάμαι... Του είχα φτιάξει πρόγραμμα -εκτός προδιαγραφών του- για να βρίσκει το Ν-παραγοντικό (Ν! =1*2*3*....*Ν)
Του είχα ρίξει ένα τόσο ζόρικο IF-Loop, ώστε άφηνε μόνο μιά παύλα (-) στην οθόνη του, προκειμένου να μην 'καίει' ισχύ, και προκειμένου να δείχνει ότι λειτουργεί. Μάλιστα είχα βάλει δίπλα του κι ένα ραδιάκι στα AM, που 'έπιανε', σαν παρεμβολή, την εκπομπή της μικρούλας CPU ενώ δούλευε το μηχανάκι. ...Έτσι άκουγες -όσο 'δούλευε' το Loop- έναν ήχο: Τζζζζζζιιιιιιιι.....Τζζζζζζουουουου......Τζζζζζζιι ιιιιιι.....Τζζζζζζουουουου......Τζζζζζζιιιιιιιι... ..Τζζζζζζουουουου......μέχρι τη στιγμή που τελείωνε, 'βγάζοντας' αποτέλεσμα. Τότε άκουγες: Τζζζιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.
Από τον αργό-περιοδικό ήχο, που δήλωνε αργή εκτέλεση κυκλικής διαδικασίας (Loop), άκουγες τον σταθερό, που δήλωνε σταθερή κατάσταση (μάλλον ένδειξη στην οθόνη).
Αφασία... Μέχρι να 'βγάλει' το 120!, 'άνοιγες φύλλο' για ο,τιδήποτε είδους πίττα. Έκοβες/καβούρντιζες/έψηνες καφέ!... Αλλά...Σε κάποια στιγμή, το είχες σίγουρο το αποτέλεσμά σου!!!!
Ηρωικές εποχές....

leosedf
06-08-14, 14:07
Α εσύ είσαι (κωλό)γρια τι 78 μου λες??:lool:
Fortran, Cobol και pascal ήταν οι πρώτες γλώσσες που είχα μάθει και έπαιξα μετά τις παράτησα και πήγα σε πιο εξελιγμένες αλλά μετά μου ήρθαν και οι μικροελεγκτές.

DGeorge
06-08-14, 16:06
Είμαι κ@λόγρια (μπορεί και Οικ@λόγρια) του 1959. Εσύ, πουλάκι της πηγής, του πότε είσαι;:whistle::lol::lol:

SV1GRN
06-08-14, 19:40
Leosedf το εντυπωσιακό είναι που έχεις πρόχειρες όλες αυτές της πληροφορίες (autoexec.bat, config.sys κοκ) μπράβο. Και εμείς ζήσαμε την περίοδο του dos αλλά 'οταν δεν τα χρησιμοποιείς...

DGeorge
07-08-14, 09:32
Leosedf το εντυπωσιακό είναι που έχεις πρόχειρες όλες αυτές της πληροφορίες (autoexec.bat, config.sys κοκ) μπράβο. Και εμείς ζήσαμε την περίοδο του dos αλλά 'οταν δεν τα χρησιμοποιείς...Μην νομίζεις... Απλώς θέλει να δημιουργήσει εικόνα εδωμέσα...:razz:
1) Βλέπεις, επιμελώς αποφεύγει να μας πει ευθέως και ειλικρινά τα 'χρόνια του'!!
2) Όσο για την τρομερή και φοβερή μνήμη, στο δωμάτιό του έχει έναν εξωτερικό δίσκο σαν την ντουλάπα σου, με τέτοιου είδους δεδομένα/πληροφορίες.... Έτσι.... Για το 'just in case!' :-D
Καλημέρα Κωνσταντίνε!:whistle::whistle::whistle:

a75
08-08-14, 13:43
Ωραια τα λετε και βλεπω κοντρες με δικη μου αφορμη ...ειρηνη υμην...το προβλημα μου δεν λυθηκε....

DGeorge
08-08-14, 15:58
Ωραια τα λετε και βλεπω κοντρες με δικη μου αφορμη ...ειρηνη υμην...το προβλημα μου δεν λυθηκε............:-k:-k:-k Ορίστε??????!!!!!!

ευχαριστω κατι εγινε ετσι
επισης κανοντας by pass τα windows βγαινοντας στο c: δουλευουν κανονικα τα ελληνικα και το προγραμμα παντως σας ευχαριστω........????????!!!!!
Επίσης, με αυτό
Το πιο πιθανό είναι να χρειαστεί να βάλεις τα παρακάτω μέσα στο autoexec.bat
C:\WIN95\COMMAND\MODE CON CODEPAGE PREPARE=((437) C:\path\GAUSS.CPI)
C:\WIN95\MODE CON CODEPAGE SELECT=437

Σημείωσε ότι εκεί που γράφει win95 πρέπει να βάλεις τον φάκελο των windows (δεν θυμάμαι καλά και τα millenium προσπαθώ να τα βγάλω απ τη μνήμη μου αλλά νομίζω ότι το όνομα είναι windows σκέτο και εκεί που λέει path επίσης) Τι έγινε;;;;;
Πάντως μας είχες αφήσει με αυτό εδώ:
ευχαριστω κατι εγινε ετσι
επισης κανοντας by pass τα windows βγαινοντας στο c: δουλευουν κανονικα τα ελληνικα και το προγραμμα παντως σας ευχαριστω
Προσωπικά είχα μείνει με την εντύπωση, ότι το πρόβλημά σου λύθηκε με κάποια από τις προτάσεις μας.......
Και τώρα βλέπω αυτό:
...το προβλημα μου δεν λυθηκε....Τα δοκίμασες όλα, και δεν 'δούλεψε' τίποτα απ' όλα αυτά; Συνέβη κάτι πρόσθετο;

Επίσης... Τα Ελληνικά δεν 'φαίνονται' ΚΑΙ στην οθόνη, ή μόνο σε εκτύπωση;
Επίσης... Το πρόγραμμα (εφαρμογή) λειτουργούσε κανονικά πριν, μέχρι κάποια στιγμή, ή αντιμετωπίζεις το πρόβλημα ευθύς εξ'αρχής;

Όσο περισσότερες πληροφορίες μας δώσεις, τόσο θα μας φέρεις πιό κοντά στον χώρο σου, ώστε να έχουμε πλερέστερη και σφαιρικότερη άποψη του προβλήματος αλλά και των καταστάσεων....

Π.χ. Σκέφτηκες να δοκιμάσεις -σε λευκό χαρτί- αν ο εκτυπωτής σου 'παίρνει' Ελληνικά;

DGeorge
08-08-14, 21:05
Α εσύ είσαι (κωλό)γρια τι 78 μου λες??:lool:
Fortran, Cobol και pascal ήταν οι πρώτες γλώσσες που είχα μάθει και έπαιξα μετά τις παράτησα και πήγα σε πιο εξελιγμένες αλλά μετά μου ήρθαν και οι μικροελεγκτές.Φίλε Κωνσταντίνε πολλή Καλησπέρα σου!
Όντως έκανα ένα μικρό σφάλμα... Δεν ήταν το '78... Ήταν το '76!:-P
Όπως βλέπεις εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/COBOL#COBOL_2014), κι εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Fortran), τόσο η FORTRAN όσο και η COBOL 'τρέχουν' (και μάλιστα ακμαιότατες και διαρκώς ανανεούμενες) μέχρι την στιγμή, που μιλάμε. Εφ'όσον εξακολουθούν και υφίστανται Συστήματα Υπολογιστών, τύπου MainFrame (SuperComputeers κλπ), ποιός ο λόγος να εκλείψουν οι τόσο δοκιμασμένες (κι επιτυχημένες) στον χρόνο, Γλώσσες Προγραμματισμού.
Αφού λοιπόν πέρασαν όλες αυτές, που γράφεις, από τα χέρια σου, θα κατάλαβες -σίγουρα-, ότι για ένα καλό πρόγραμμα η πεμπτουσία (και η βάση) του ήταν ένα σωστό διάγραμμα ροής (flow chart).
Από την ώρα που είχες αυτό, η Γλώσσα Προγραμματισμού (όποια κι αν ήταν) δεν έμοιαζε καταπληκτικά με την όποιαν άλλη;

Εδώ έχει πάρει το μάτι μου, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος, να χρησιμοποιούν διαγράμματα ροής (εξελιγμένα-μορφοποιημένα) σε Στρατηγικά-Τακτικά Πλάνα Επιχειρήσεων!.........

leosedf
08-08-14, 21:16
Ναι αλλά μετά πέρασα στους μικροελεγκτές και τα Κινέζικα βασανιστήρια στο σχολείο (assembly). Από τότε βέβαια δεν ξανά ασχολήθηκα με αυτήν και πλέον basic και C για εκεί η κανένα flowchart που μεταφράζεται σε C.

exop
08-08-14, 22:44
Δοκίμασε, πέρα από το autoexec.bat, να προσθέσεις και:

device=C:\WINDOWS\COMMAND\display.sys con=(ega,,1)
Country=030,737,C:\WINDOWS\COMMAND\country.sys

στο config.sys

ακόμη τα autoexec.bat και config.sys που "χρησιμοποιούν" από win2000 και μετά, είναι autoexec.nt και config.nt

sv4lqcnik
08-08-14, 23:27
-----------

DGeorge
09-08-14, 17:45
Δοκίμασε, πέρα από το autoexec.bat, να προσθέσεις και:

device=C:\WINDOWS\COMMAND\display.sys con=(ega,,1)
Country=030,737,C:\WINDOWS\COMMAND\country.sys

στο config.sys

ακόμη τα autoexec.bat και config.sys που "χρησιμοποιούν" από win2000 και μετά, είναι autoexec.nt και config.nt¶λλη παλιοσειρά από 'δω....
Συμφωνώ κι επαυξάνω με τα γραφόμενά σου φίλε Θανάση.
Έχει περάσει τόσος καιρός... Το είχα ξεχάσει τελείως το "Config.sys", όπως -φαντάζομαι- διέφυγε κι από την 'database' του φίλτατου Κωνσταντίνου. (Μάλλον δεν υπήρχε η πληροφορία στον 'εξωτερικό' σκληρό) ..... Καλησπέρα Κωνσταντίνε :whistle::whistle::whistle:
Φυσικά... Αν θυμάμαι καλά, μόνη η αναφορά-κλήση από το 'Autoexec.bat' δεν είχε νόημα, αν δεν υπήρχε και ανάλογη αναφορά-καταχώρηση στο Config.sys.
Ας με διορθώσει όποιος τα θυμάται/γνωρίζει καλύτερα!

a75
10-08-14, 11:53
η εκτυπωση απο windowsγινεται κανονικα με ελληνικα ασχετα που η οθονη δειχνει ιερογλυφικα .δεν μπορω να ανασυρω to config.sys για να προσθεσω αυτα.Ουτε απο windows που δεν θυμαμε πως αλλα και απο c:....με edit config.sys δεν το βλεπει μαλλον δεν υπαρχει dos.Ευχαριστω που ασχολειστε μαζι μου

goldjohnny
10-08-14, 13:01
Αφού δεν υπάρχει , καλά έκανες και χρησιμοποιείς το edit , γράψε τις εντολές που σου είπαν και κανε save και θα δημιουργηθεί , reboot και δες αν είναι όλα οκ

exop
10-08-14, 13:53
autoexec.nt και config.nt είναι στο windows\system32

a75
11-08-14, 10:56
μιλαμε για windows millenium

exop
11-08-14, 15:46
ρίξε μια ματιά και εδώ: http://support.microsoft.com/kb/750094/el

a75
11-08-14, 20:58
τωρα το ειδα θα το παλεψω αυριο στην δουλεια αν και νομιζω με ελληνικα millenium που εχω.......θα δουμε παντως ευχαρισστω πολυ

a75
12-08-14, 10:35
ολα τα τσεκαρα ειναι ηδη ετσι γραμμενα το προβλημα ειναι η αναδυση του προγραμματος

DGeorge
12-08-14, 20:47
ολα τα τσεκαρα ειναι ηδη ετσι γραμμενα το προβλημα ειναι η αναδυση του προγραμματος???????:-k:-k:-k??????????
Δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρον αυτόν!!....
Τα millenium δεν χαρακτηρίστικαν και ως ένα από τα 'καλύτερα' λειτουργικά της Microsoft (σε αντίθεση με τα Windows98 SE).
Ίσως λοιπόν, αν όπως γράφεις, τα δοκίμασες όλα, να υπάρχει κάποιο bug των Windows, που προκαλεί την κακή (όπως πάλι γράφεις) απεικόνιση των χαρακτήρων στην οθόνη.

Πριν προχωρήσω σε ιδέες-προτάσεις, θέλω σαφέστατες διευκρινιστικές απαντήσεις στις εξής αρωτήσεις:
1) Τι εννοούσες, όταν έγραφες το post
ευχαριστω κατι εγινε ετσι
επισης κανοντας by pass τα windows βγαινοντας στο c: δουλευουν κανονικα τα ελληνικα και το προγραμμα παντως σας ευχαριστω
2) Ισχύουν όσα μας έγραψες;.... Ή άκυρα;
3) Τι 'στράβωσε'; (μήπως ζητάς πολλά; ...δηλαδή -για παράδειγμα- να 'δουλέψουν' 'τα Ελληνικά και το πρόγραμμα' χωρίς by-pass των Windows; Μην ξεχνάς, ότι τέτοια-πανάρχαια Λειτουργικά είχαν πολύ κακή διαχείριση της RAM.
Οπότε: Λίγο η κακή διαχείριση της RAM από τα Millenium, λίγο μια ακόμα χειρότερη διαχείριση της RAM από το πρόγραμμα... ...Και ιδού τα 'αλαμπουρνέζικα' στην οθόνη... Θυμάμαι, ότι πολλές φορές τα Ελληνικά είχαν πρόβλημα στην οθόνη, όταν 'μπούκωνε' η μνήμη....

Αν το πρόγραμμα λειτουργεί, και σωστά, με by-passed τα Windows, σημαίνει ακριβώς αυτό! Η μνήμη σου μάλλον δεν αντέχει φόρτωμα των Windows και του προγράμματος.

Ιδέες-Προτάσεις:
1) Αν δεν το έχεις χρησιμοποιήσει, δεν ξέρω αν θα 'πιάσει' το 'κόλπο' είναι να παίξεις με τις εντολές LOADHIGH (http://en.wikipedia.org/wiki/LOADHIGH) (για το AUTOEXEC.BAT) και DEVICEHIGH (για το CONFIG.SYS). Δεν ξέρω αν θα πιάσει, διότι τα Millenium -υποτίθεται- ότι είχαν προβλέψει κάτι τέτοιο ('φόρτωμα' εντολών -από το AUTOEXEC.BAT- και drivers -από το CONFIG.SYS- σε 'υψηλή μνήμη' - 'extended memory')........... Ωστόσο...... Ποτέ δεν ξέρεις!
.............
Για την 'σύνταξη' τόσο του LOADHIGH, όσο και του DEVICEHIGH, βγες σε DOS-Prompt και πληκτρολόγησε LOADHIGH /? και DEVICEHIGH /? και θα εμφανιστούν οι οδηγίες του DOS.
Επίσης:
οδηγίες για LOADHIGH (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_DOS_commands#LOADHIGH_or_LH)

......
Πληροφορίες και οδηγίες για LOADHIGH (http://www.easydos.com/loadhigh.html)
Πληροφορίες και οδηγίες για DEVICEHIGH

2) Αν το πρόγραμμά σου είναι τόσο απαιτητικό, ώστε να λειτουργεί-σωστά- μόνο με τα Millenium by-passed, δηλαδή κάτω από καθαρόαιμο DOSxxx, τότε -φίλε μου- αναγκαστικά θα κάνεις αυτό που απαιτεί το πρόγραμμά σου. Δηλαδή... Κάθε που θα θέλεις να δουλέψεις με το πρόγραμμά σου, θα κάνεις εκκίνηση του PC σου σε DOS-prompt.
Μπορείς να έχεις φτιάξει και κάποιο HORIZONS.BAT αρχειάκι, που θα ψιλο-αυτοματοποιεί τις όποιες εντολές DOS πρέπει κάθε φορά να πληκτρολογείς!!!
Είτε πληκτρολογόντας εσύ τις εντολές, είτε μέσω του ΒΑΤ αρχείου, πάντα κάτω από λειτουργία σε DOS θα κάνεις τη δουλειά σου.
Τέλος, με κάποια εντολή ΕΧΙΤ, ή WINDOWS, ή κάτι τέτοιο, θα ανοίγεις-ξεκινάς τα Windows σου (αν και εφόσον τα χρειάζεσαι για κάτι άλλο/πρόσθετο).

Εξακολουθώ να έχω παράπονα από εσένα, διότι και προηγουμένως σου έθεσα κάποια ερωτήματα, χωρίς να πάρω/πάρουμε απαντήσεις.
Πρέπει να καταλάβω, αν δούλεψε -έστω και μια φορά- αυτό το πρόγραμμα, σωστά!
Αν έγινε κάτι τέτοιο, γιατί δεν εξακολουθεί (να δουλεύει σωστά); .......Τι άλλαξε;
Ζητάς μόνο να λειτουργήσει σωστά το πρόγραμμά σου, ή (ντε και καλά) πρέπει να λειτουργήσει κάτω από Windows;

Σου επαναλαμβάνω:.... Θεώρησε ότι απευθύνεσαι σε χαζούς! Ακόμα και πληροφορία, που -εσύ- μπορεί να τη θεωρήσεις ασήμαντη, η ίδια πληροφορία ίσως κρύβει τη λύση του προβλήματος.
Δεν είμαστε στον χώρο σου! Δεν βλέπουμε (δεν έχουμε δική μας άποψη για) τίποτα από όσα συμβαίνουν! Γνωρίζουμε μόνον όσα μας γράφεις!

Αν -για παράδειγμα- το πρόγραμμα δεν έχει δουλέψει ποτέ-σωστά στο συγκεκριμένο PC, μπορεί να φταίει το υλικό του PC (να είναι ασύμβατο προς τα Millenium)
¶λλο παράδειγμα έλλειψης πληροφοριών (για το PC σου) είναι η Σημείωση-Note εδώ (http://www.easydos.com/loadhigh.html)
NOTE:
LOADHIGH requires a computer with 350K bytes of extended memory. If you are using a computer that has a 386 or 486 microprocessor, you should specify the EMM386.EXE device driver in your CONFIG.SYS configuration file (refer to Chapter 6, Tips for Advanced Users, for more information about using the CONFIG.SYS configuration file).

Αν -πάλι- επιχειρείς να 'ανοίξεις' το πρόγραμμα μέσα από την Επιφάνεια Εργασίας των Millenium, με κάποιο Shortcut, θα πρέπει στις ιδιότητες του Shortcut να αναφέρεται 'Start in:' το path C\... όπου είναι εγκατεστημένο το πρόγραμμα. Όπως επίσης και η κατάλληλη συμβατότητα με DOS, ή/και Windows 95.

Βλέπεις ότι δεν 'κάνουμε κόντρες στον χαβαλέ -ενώ παράλληλα- δεν ασχολούμαστε με το πρόβλημά σου!'

Ωραια τα λετε και βλεπω κοντρες με δικη μου αφορμη ...ειρηνη υμην...το προβλημα μου δεν λυθηκε....

Αντίθετα!!!.... Όπως -πάλι- βλέπεις, τα πράγματα είναι αρκετά σύνθετα/πολύπλοκα, ώστε να υποθέτουμε -απλώς- διάφορα, έχοντας μόνο τις δικές σου ελλιπέστατες πληροφορίες!
Για να γίνει σωστή δουλειά, χρειάζονται εξαντλητικά λεπτομερή στοιχεία Λειτουργικού, Λογισμικού, Υλικού, Καταστάσεων.
Χωρίς αυτά.... Στο τέλος.... Εσύ δεν θα μπορέσεις να κάνεις τη δουλειά σου!

leosedf
12-08-14, 20:54
Κάτσε μισό μυρίζω εγώ τα δάχτυλα μου να σου απαντήσω εγώ.

DGeorge
12-08-14, 22:00
Κάτσε μισό μυρίζω εγώ τα δάχτυλα μου να σου απαντήσω εγώ.Τι λες ρε μεγάλε; Εκτός από δυαδικό-γ@μ@-ψηφιακός μας 'τη βγαίνεις' και 'δακτυλο-οσμητικό-διαγνώστης';;;:lool:
Νά'σαι πάντως καλά Κωνσταντίνε μου... Ελάφρυνες λίγο την ατμόσφαιρα!
Μία με το Θέμα αυτό (πολύ λιγότερο), και -προπάντων- με το Θέμα, που έβαλα -πριν λίγο- στα 'Ηλεκτρολογικά', από χθες έχω 'πέσει' αρκετά.
Και πάλι νά'σαι καλά!

a75
14-08-14, 10:25
εμφανιση52496

SV1GRN
14-08-14, 14:24
Φίλε μου βρες ένα απλό και οικονομικό σύγχρονο πρόγραμμα που να υποστηρίζεται για να βρεις την υγειά σου. Ή ένα αντίστοιχο παλιό η/υ που θα το εγκαταστήσεις και θα τρέχει οκ.

DGeorge
14-08-14, 17:08
Μάλιστα... Η εικόνα είναι σαφέστατη!....... Πλην όμως εξακολουθούν να λείπουν Πολλές πληροφορίες.
Σε ρωτάω, στο τελευταίο μου post, κάποια πραγματάκια. ...Περιμένουν απάντηση!!!!!!!
Δεν μπορώ πλέον! Κουράστηκα να σου παίρνω τα στοιχεία και τις πληροφορίες με το σταγονόμετρο!
Αν και όταν αποφασίσεις να μου απαντήσεις στις ερωτήσεις, που σου έχω κάνει, τότε θα έχεις και μιάν ανταπόκριση από εμένα -τουλάχιστον.

draco1
15-08-14, 23:05
Απ ότι θυμάμαι στο dos για να γράψεις ελληνικά θα έπρεπε να τα υποστηρίζει η κάρτα γραφικών , και θα έπρεπε να φορτώσεις το extkb.exe (http://www.technosoft.gr/extkb.exe) για να μπορείς να έχεις ελληνικά, βέβαια είναι πολλά χρόνια και δεν είμαι και ιδιαίτερα σίγουρος αν χρειάζεται να κάνεις και κάτι άλλο, θυμάμαι ότι το πρόγραμμα αυτό φορτωνόταν κατά την εκκίνηση με χρίση του autoexec.bat , πάντα με επιφύλαξη γιατί από τότε έχει περάσει καιρός

a75
16-08-14, 09:08
Στην πρωτη ερωτηση εννοω οτι φαινεται στο προγραμμα ελληνικα αλλα δεν μπορεις να γραψεις ελληνικα
απο οτι θυμαμε δεν εχει μεγαλες απαιτησεις σαν προγραμμα
φανταζομαι αν ειχα την δισκετα του προγραμματος και ξαναεκανα install θα διορθωνοταν το προβλημα
παντως οτι χρειαζοταν dos περιβαλλον και ελληνικα για να γινει η εγκατασταση ειμαι σιγουρος

και παλι ευχαριστω

DGeorge
16-08-14, 17:37
Πρέπει να είμαι αρκετά -ως πολύ- μαζόχας, για να εξακολουθώ ν'απαντώ:

……………..
Ιδέες-Προτάσεις:
1) Αν δεν το έχεις χρησιμοποιήσει, δεν ξέρω αν θα 'πιάσει' το 'κόλπο' είναι να παίξεις με τις εντολές LOADHIGH (http://en.wikipedia.org/wiki/LOADHIGH) (για το AUTOEXEC.BAT) και DEVICEHIGH (για το CONFIG.SYS). Δεν ξέρω αν θα πιάσει, διότι τα Millenium -υποτίθεται- ότι είχαν προβλέψει κάτι τέτοιο ('φόρτωμα' εντολών -από το AUTOEXEC.BAT- και drivers -από το CONFIG.SYS- σε 'υψηλή μνήμη' - 'extended memory')........... Ωστόσο...... Ποτέ δεν ξέρεις!
.............
Για την 'σύνταξη' τόσο του LOADHIGH, όσο και του DEVICEHIGH, βγες σε DOS-Prompt και πληκτρολόγησε LOADHIGH /? και DEVICEHIGH /? και θα εμφανιστούν οι οδηγίες του DOS.
Επίσης:
οδηγίες για LOADHIGH (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_DOS_commands#LOADHIGH_or_LH)

......
Πληροφορίες και οδηγίες για LOADHIGH (http://www.easydos.com/loadhigh.html)
Πληροφορίες και οδηγίες για DEVICEHIGH (http://www.easydos.com/devicehigh.html)
..........................
Με αυτές τις ιδέες, έγινε κάτι; Βοήθησε -ίσως- η 'εκτεταμένη μνήμη';


……………..Σου επαναλαμβάνω:.... Θεώρησε ότι απευθύνεσαι σε χαζούς! Ακόμα και πληροφορία, που -εσύ- μπορεί να τη θεωρήσεις ασήμαντη, η ίδια πληροφορία ίσως κρύβει τη λύση του προβλήματος.
Δεν είμαστε στον χώρο σου! Δεν βλέπουμε (δεν έχουμε δική μας άποψη για) τίποτα από όσα συμβαίνουν! Γνωρίζουμε μόνον όσα μας γράφεις!..........................

……………..Για να γίνει σωστή δουλειά, χρειάζονται εξαντλητικά λεπτομερή στοιχεία Λειτουργικού, Λογισμικού, Υλικού, Καταστάσεων.
Χωρίς αυτά.... Στο τέλος.... Εσύ δεν θα μπορέσεις να κάνεις τη δουλειά σου!..........................

Πιάσε μία - προς μία όσες ερωτήσεις σου έχω κάνει, και απάντησέ τις (επίσης) μία - προς μία.
Πιάσε τις ιδέες/προτάσεις, που σου γράψαμε -τόσο οι άλλοι φίλοι, όσο κι εγώ- και γράψε μας αποτελέσματα, ή/και απορίες (π.χ. στη σύνταξη εντολών).

a75
17-08-14, 09:36
το αρχειο δεν βρεθηκε.....η" εσφαλμενη εντολη η"ονομα αρχειου

DGeorge
17-08-14, 17:23
Βαριέσαι να γράφεις;
Όταν δίνεις/γράφεις ποιά (???) ..... εντολή, σου επιστρέφει αυτή την ένδειξη/μήνυμα;
Αν εγώ σου 'πετούσα' -έτσι στο ξεκάρφωτο- αυτό, που μου έγραψες, εσύ -στην άλλη άκρη του δικτύου- τί θα καταλάβαινες?????........... Πες μου!!!
Αυτή τη στιγμή, λοιπόν, καταγγέλω, τόσο εσένα, όσο και το Topic για κακή συμπεριφορά απέναντι στο Forum....:angry:

Παρεμπιπτόντως.... Σε ποιό αρχείο αναφέρεται το μήνυμα (???)
Δεν ζητάμε βοήθεια ξάπλα στο κρεββάτι, με την τσίμπλα στο μάτι, ενώ βαριόμαστε τη ζωή μας!!!
Επειδή δεν σε έχω ούτε για αγράμματο, ούτε για ηλίθιο/βλάκα, ώστε να μην μπορείς να καταλάβεις τα απλά Ελληνικά, στα οποία σου γράφω, αρχίζω και υποψιάζομαι 'κατάσταση TROLL'
Αυτό -πλέον- το αφήνω στην 'Αίσθηση', 'Ευθύνη' κλπ της 'Διαχείρισης'.


.....Κρίμα!!
Είχα αληθινή διάθεση για βοήθεια... Αλλά βλέπω από την πλευρά σου διάθεση για 'κακό χαβαλέ', και 'κακό χασομέρι'!!
....Και πάλι κρίμα!!!!!!!

leosedf
17-08-14, 21:53
To θέμα έκλεισε, η πλήρωσε τεχνικό η άνοιξε θέμα στο www.howtofixit.gr (για να σου πούμε να φωνάξεις τεχνικό).