PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφάλεια συσκευών - Τραυματισμός από πλυντήριο Ακρωτηριάστηκε το χέρι παιδιού



aktis
27-07-14, 11:42
Ακρωτηριάστηκε το χέρι παιδιού σε πλυντήριο ρούχων
Το μικρό αγοράκι ηλικίας 3 ετών διέφυγε της προσοχής της γιαγιάς του ,άνοιξε το πλυντήριο ρούχων την ώρα που ήταν σε λειτουργία και έβαλε μέσα το χεράκι του
πηγή http://www.epirus-tv-news.blogspot.gr/2014/07/blog-post_714.html

Ξερει κανείς λεπτομέρειες για το περιστατικό ; Εύχομαι να πετύχει η εγχείρηση και να αποκατασταθεί η υγεία του παιδιου

Θέλω να πιστευω πάντως οτι το αγοράκι άνοιξε ( ξεβίδωσε ; ) το πλυντήριο απο πίσω
γιατί απο την πόρτα μπροστα φαντάζομαι θα σταματούσε .

Μια στιγμή μπορεί να φέρει την καταστροφή ...




edit : νεότερα για την υγεία του παιδιου

Το παιδάκι οδηγήθηκε σε ιδιώτη γιατρό που υπάρχει στα Σύβοτα, ο οποίος προσέφερε τις πρώτες βοήθειες και στη συνέχεια με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο Χατζηκώστα.
Στην Ορθοπεδική Κλινική σήμανε συναγερμός.
Πριν τις δύο το μεσημέρι το παιδάκι εισήχθη στο χειρουργείο. Για δώδεκα ώρες οι γιατροί έδωσαν με πρωτοφανή ζήλο μία μάχη που δεν είχε προηγούμενο.
Επί δώδεκα ώρες βρίσκονταν πάνω από το παιδάκι με μοναδικό σκοπό να σώσουν το χέρι του και να το γλυτώσουν από μία βαριά αναπηρία για το υπόλοιπο της ζωής του.
Το χέρι του παιδιού ήταν σε πολύ κακή κατάσταση από τον τραυματισμό. Η προσπάθεια τεράστια. Η συγκόλληση έγινε, οι επόμενες ημέρες όμως είναι ιδιαίτερα κρίσιμες.
«Το Νοσοκομείο ήταν σε πλήρη ετοιμότητα από την στιγμή που ενημερώθηκε για το συγκεκριμένο περιστατικό. Έγινε η απαραίτητη προετοιμασία μέχρι να φτάσει το παιδάκι και με τον ερχομό του μπήκε στο χειρουργείο. Το Νοσοκομείο, η Κλινική και όλο το προσωπικό ανταποκρίθηκαν στο μέγιστο βαθμό και με τον καλύτερο τρόπο. Τώρα αισιοδοξούμε για την έκβαση της επέμβασης», δήλωσε στο Epiruspost.gr ο Διοικητής του Νοσοκομείου Λάμπρος Γεωργόπουλος.
πηγη http://www.epiruspost.gr/reportaz/koinonia/26497-2014-07-27-07-19-19.html

vasilllis
27-07-14, 12:06
3 χρονων να ξεβιδωσει το πανελ απο πισω εν ωρα λειτουργιας ?
μουφα μυριζει η υποθεση.

kostas stathopoulos
27-07-14, 12:08
Κρίμα, Περαστικά στο παιδάκι και μακάρι να πάνε όλα καλά. Αν το πλυντήριο ήταν παλιό δεν νομίζω να είχε κάποια προστασία στην πόρτα. Μου φαίνεται κάπως δύσκολο να άνοιξε το πίσω καπάκι.

betacord85
27-07-14, 12:45
πως να ξεβιδωσει το καπακι ρε παιδια?τα περισοοτερα πλυντηρια 20ετιας μαζι και το δικο μου bosch germany εχουν torx βιδες...περαστικα και μακαρι να σωσουν το χερακι του

moutoulos
27-07-14, 15:35
Τίποτα απ'όλα αυτά δεν μου φαίνεται λογικό ...

Ο κάδος (πόρτα) δεν ανοίγει όσο δουλεύει το πλυντήριο.
Αλλά και να ανοίξει πως θα του "φάει" το χέρι?, ο κάδος ?.
Και να "γυρίσει" ο κάδος δεν θα σου φάει το χέρι ...

Πίσω πως είχε πρόσβαση το παιδί ?. Πλάγια σε τοίχο ήταν
το πλυντήριο ?. Εκτός αν αυτός που το είχε, πίσω το είχε
ανοιχτό και έκανε δοκιμές (κάτι σαν DIY ένα πράγμα).
Και αυτό σημαίνει εκτεθειμένος ιμάντας. Εκεί ναι μπορεί
να του το έπιασε το χέρι ...
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQJMIJ1Rr_FA1e8WjX2YTD8TfqhCZoI4 WqXkrB3th8zobvhG48z
Υπο λογικές λοιπόν καταστάσεις, το άρθρο δεν "στέκει".
Αλλά στέκει αν υπήρχε "παράλογη εγκατάσταση" πλυντηρίου.

klik
27-07-14, 15:59
Όλα τα "άρθρα" έχουν τις ίδιες πληροφορίες. Είναι αναδημοσίευση του αρχικού κειμένου. Δεν δίνονται σοβαρές πληροφορίες (π.χ. μάρκα, κατάσταση πλυντηρίου, χώρος οικίας) και έχει τη συνήθη μορφή hoax.
Π.χ. "κάτι" έγινε (χωρίς αναφορά σε λεπτομέρειες και ακόμα και οι γενικές πληροφορίες είναι αβάσιμες -ή λανθασμένες- δηλαδή ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΕΣ) και τραυματίστηκε ένα παιδάκι (το οποίο τραβά την προσοχή από τις υπόλοιπες ασάφειες του μηνύματος).

Είναι πιθανό (και επιθυμητό) λοιπόν, να μην έχει συμβεί τέτοιο περιστατικό.
Άσε που έχω αμφιβολία μετά την επέλαση του μνημονίου και του μπουμπούκου, αν περιφερειακό νοσοκομείο, έχει γιατρούς και εξοπλισμό για τέτοια επέμβαση. Η πρότερη εμπειρία μου (με παιδικό ατύχημα), είναι ότι οι ακρωτηριασμένοι ιστοί έχουν πολύ μικρό χρόνο ζωής ακόμα και σε ψυγείο (λιγότερο από 2 ώρες - μετά έχουν καταστραφεί).

chip
27-07-14, 16:08
στις μητέρας μου το πλυντήριο (κοντά στα 20 έτη) ανήγει η πόρτα! Βέβαια ο κατασκευαστής δεν το έκανε να ανήγει... αλλά με τα χρόνια έχει χαλάσει η συγκεκριμένη προστασία...
Βασικά το πλυντήριο της μητέρας μου θυμίζει εκεινο στη διαφήμιση που χοροπηδάει και έχει καθίσει πάνω του μια ομορφούλα.

σε όλους του κάδους υπάρχουν εκοίνα τα εξογκώματα (σα νεύρα) που ενώνουν τα πίσω με το μπρος μέρος και συμβάλουν στο να μην γλυστρούν τα ρούχα μέσα στον κάδο. Σε κάποια πλυντήρια αντί αυτού του "νευρου" υπάρχουν κυλινδροι οπότε αν βάλει κάποιος το χέρι του μπορεί να του το πιάσει...

δυστυχώς το περιστατικό είναι πραγματικό (το είπε και στις ειδήσεις της ΝΕΡΙΤ) και μακάρι να αποκατασταθεί το χέρι του παιδιού....

vasilllis
27-07-14, 16:11
στις μητέρας μου το πλυντήριο (κοντά στα 20 έτη) ανήγει η πόρτα! Βέβαια ο κατασκευαστής δεν το έκανε να ανήγει... αλλά με τα χρόνια έχει χαλάσει η συγκεκριμένη προστασία...
Βασικά το πλυντήριο της μητέρας μου θυμίζει εκεινο στη διαφήμιση που χοροπηδάει και έχει καθίσει πάνω του μια ομορφούλα.

Αντε και το ανοιξε και δεν καηκε απο τα νερα,επισης δεν πτοηθηκε που γυρναγε και εβαλε το χερι που;
Δεν στεκει το αρθρο.

kostas stathopoulos
27-07-14, 16:12
Δεν είναι λίγο τραβηγμένο όμως για να είναι ψέμα?

Βέβαια και αυτά που λέτε έχουν λογική.

chip
27-07-14, 16:19
μα πολλές φορές τα ρούχα πλένονται με κρύο νερό (ιδιαίτερα με τα ευαίσθητα χρωματιστά ρουχα)

θα μπορούσε επίσης να γίνεται το φόρτωμα των ρούχων από το πάνω μέρος... οπότε αν γυρνάει ο κάδος και βάλι κάποιος το χέρι του θα του το κόψει...

Hypnz
27-07-14, 17:50
Μα και πάλι δεν ανοίγει η πόρτα! Στης μητέρας μου το πλυντήριο που φόρτωνε από πάνω δεν άνοιγε η πόρτα του κατά την λειτουργία του.

aktis
27-07-14, 18:06
Καταλαβαίνω και γω οτι ειναι δύσκολο να γίνει τέτοιο ατύχημα ... γι αυτο και ρώτησα αν ξέρει κανείς περισσότερα . Θα έπαιρνα τηλ στο νοσοκομείο να ρωτήσω λεπτομέρειες .... αλλά λέω αρκετά έχουν οι γιατροί στο κεφάλι τους , μην έχουν και μένα τον περίεργο ! Σε καμμια βδομάδα, με το καλό, οταν βγεί από το νοσοκομείο το παιδάκι θα είναι πρώτη είδηση σε όλες τις τηλεοράσεις και θα μάθουμε ακριβώς πως έγινε το ατύχημα . Απλώς, προσοχή σε ποιόν αφήνετε τα παιδιά σας ... οι ηλικιωμένοι είναι ωραία παρέα για παραμυθάκια αλλά δεν μπορούν να τα κυνηγάνε όλη μέρα απο πίσω .

aktis
27-07-14, 18:30
Ειναι φοβερό πάντως οτι υπάρχουν χιλιάδες blog και πολυ λίγοι δημοσιογράφοι .... δείτε πως αναπαράγεται η είδηση , χωρίς να μπορείς να βρεις κάποιον που να ξερει πραγματικά για το γεγονός , όλοι αναφέρουν τρίτες πηγές ( copy paste )
http://www.news123.gr/nea/newsgroup.php/6007780/

matthew
27-07-14, 19:09
Εφόσον το σκούζουν οι blogάδες θα κινητοποιηθούν τα τσακάλια, εε οι δημοσιογράφοι ήθελα να πω, να το ψάξουν & αν στέκει μην ανησυχείτε, θα το πούνε σε τηλεόραση-ράδιο μπορεί & απόψε στις ειδήσεις. Τέτοια περιμένουν αυτοί.

bchris
27-07-14, 19:13
Το πρωτο post φαινεται να ειναι αυτο: http://www.epiruspost.gr/reportaz/koinonia/26497-2014-07-27-07-19-19.html
αλλα δεν ειναι υπογεγραμμενο, ουτε εχει φωτο, ουτε λεπτομερειες.

Δεν λεω οτι σιγουρα ειναι μουφα (αν και προσωπικα κατα εκει τεινω) απλα δεν ειναι επιβεβαιωμενη ειδηση.

ipso
27-07-14, 19:29
η είδηση δεν είναι μουφα. το πλυντήριο είχε χαλασμένη-γεφυρωμένη κλειδαριά και εκείνη την στιγμή έστυβε.

diony
27-07-14, 23:12
τα παλιά πλυντήρια απλά σταματούσαν όταν άνοιγε η πόρτα ,κάποια δεν άνοιγαν αν δεν ήτανε ο επιλογέας γυρισμένος στο 0 , τα νεώτερα ανοίγουν με χρονοκαθυστέρηση για να μη γίνει ζημιά αν ανοιχτεί η πόρτα στη διάρκεια του στυψίματος
δυστυχώς υπάρχουν και σήμερα ευτυχώς ελάχιστοι ασυνείδητοι τεχνικοί που δε διστάζουν ,είτε επειδή δεν υπάρχει ανταλλακτικό , είτε επειδή δεν θέλουν να πάνε στον πελάτη δεύτερη φορά παρακάμπτουν το ασφαλιστικό της πόρτας όταν αυτό χαλάσει και το χειρότερο πολλές φορές εν αγνοία του πελάτη το έτυχα πολλές φορές όταν πρωτοπήγαινα σε νέους πελάτες και με έπιανε τρέλα κάθε φορά , και άντε να τον πείσεις ότι έπρεπε να δώσει επιπλέον χρήματα κάποιοι νόμιζαν πως ήθελα να τους βγάλω επιπλέον βλάβη

κάνα δύο φορές το ίδιο πράγμα το είχε κάνει ο πελάτης μόνος του εκεί τον ενημέρωνα για την σαχλαμάρα του και τον άφηνα στο έλεος της τύχης του , διότι και να επέμενα θα γινόμουν κακός <το ξέρω και προσέχω έλεγε>

vasilllis
28-07-14, 08:44
η είδηση δεν είναι μουφα. το πλυντήριο είχε χαλασμένη-γεφυρωμένη κλειδαριά και εκείνη την στιγμή έστυβε.
εσυ την ειχες γεφυρωσει?

geronimo
28-07-14, 10:05
Σε δελτίο ειδήσεων, αναφέρθηκε ότι η πόρτα άνοιγε απο πάνω σε πλυντήριο 20ετίας.

JOUN
28-07-14, 10:45
Και πως εφτασε το 3χρονο απο την πανω μερια του πλυντηριου, το λεει πουθενα;
Α μαλιστα εφερε και καρεκλα ετσι;

vasilllis
28-07-14, 11:25
Και πως εφτασε το 3χρονο απο την πανω μερια του πλυντηριου, το λεει πουθενα;
Α μαλιστα εφερε και καρεκλα ετσι;
Για να θυμουνται λιγο οι παλιοι

https://www.youtube.com/watch?v=i-EIAtSX3VM&amp;list=PL7s04KDRUG-w7IJ6MutB8Cv7hjbK-PBnU

αφου δεν εβαλε την γιαγια να την στιψει ..


ΥΓ.Τα πλυντηρια απο πανω δεν εχουν καπακι στον καδο περα απο το πλαστικο ?Υπηρχε χωρις καπακι?

gcostas
28-07-14, 13:09
τις καλύτερες μου ευχές , θέλω όμως το όνομα αυτού που βραχυκύκλωσε τον διακόπτη της πόρτας , τεχνίτης ή κάποιος συγγενής που όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει.

xrhstosmp
28-07-14, 20:18
Και πως εφτασε το 3χρονο απο την πανω μερια του πλυντηριου, το λεει πουθενα; Α μαλιστα εφερε και καρεκλα ετσι; εμενα παντως δε μου κανει καθολου εντυπωση αν ενα τριχρονο φερνει την "καρεκλα για να φτασει" μιας και ο δικος μου διχρονος εδω και κατι μηνες σερνει ενα καρεκλακι -καρεκλα -τραπεζακι-κουτι μαζι του για τις περιπτωσεις που δε φτανει κατι.

kioan
29-07-14, 15:07
Τα νέα δεν είναι καλά, οι γιατροί προχώρησαν σε μερικό ακρωτηριασμό (http://www.skai.gr/news/greece/article/262995/den-glitonei-ton-meriko-akrotiriasmo-to-agoraki-apo-ta-suvota/) έπειδή μετά την επανασυγκόληση του χεριού αυτό δεν αιματωνόταν σωστά.

klik
30-07-14, 00:04
Εδώ υπάρχει και το ιατρικό ανακοινωθέν:
epirus-tv-news.blogspot.com/2014/07/3_29.html?m=1

Googlis
30-07-14, 02:00
Τίποτα απ'όλα αυτά δεν μου φαίνεται λογικό ...

Ο κάδος (πόρτα) δεν ανοίγει όσο δουλεύει το πλυντήριο.
Αλλά και να ανοίξει πως θα του "φάει" το χέρι?, ο κάδος ?.
Και να "γυρίσει" ο κάδος δεν θα σου φάει το χέρι ...

Πίσω πως είχε πρόσβαση το παιδί ?. Πλάγια σε τοίχο ήταν
το πλυντήριο ?. Εκτός αν αυτός που το είχε, πίσω το είχε
ανοιχτό και έκανε δοκιμές (κάτι σαν DIY ένα πράγμα).
Και αυτό σημαίνει εκτεθειμένος ιμάντας. Εκεί ναι μπορεί
να του το έπιασε το χέρι ...
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQJMIJ1Rr_FA1e8WjX2YTD8TfqhCZoI4 WqXkrB3th8zobvhG48z
Υπο λογικές λοιπόν καταστάσεις, το άρθρο δεν "στέκει".
Αλλά στέκει αν υπήρχε "παράλογη εγκατάσταση" πλυντηρίου.


Γρηγόριε.....
Μπορεί να ήταν βγαλμένο το πίσω καπάκι της συσκευής, αποτέλεσμα να κόψει το χέρι του, στον ιμάντα-τροχαλία.
Μπορεί κάποιος νεοΈλληνας τεχνικαράς να έκανε την άφταστη πατέντα που δεν πληρώνεις, αλλά βραχυκυκλώνεις το μπλόκο της πόρτας.
Ο κάδος μια χαρά κόβει το χέρι ενός μικρού παιδιού, ακόμα και όταν γυρίζει "αργά" αν σφηνώσει το χέρι του μέσα στα ρούχα ή ανάμεσα στο τύμπανο - λάστιχο, στο στύψιμο, κόβει και το δικό σου.

Googlis
30-07-14, 02:04
Αντε και το ανοιξε και δεν καηκε απο τα νερα,επισης δεν πτοηθηκε που γυρναγε και εβαλε το χερι που;
Δεν στεκει το αρθρο.

Δεν τρέχει νερά αν ανοίξεις την πόρτα, αν είναι σύγχρονο, ίσα ίσα να στάξει μπορεί εκτός αν είναι σε ξέβγαλμα.
Όχι σιγά μην πτοηθεί, απεναντίας το παιδάκι έχει περιέργεια, θα ήθελε να δει τι θα γίνει αν έβαζε το χέρι του στα ρούχα μου γύριζαν. Αλλιώς ούτε από μπαλκόνια θα έπεφταν, ούτε θα έβαζαν ότι έβρισκαν στο στόμα τους κτλ.

bchris
30-07-14, 12:59
Κριμα ρε γμτ το παιδακι.

Αυτος ο πο#@$@#$ που παρεκαμψε την ασφαλεια θα υποστει καμμια συνεπεια, ή θα συνεχισει στην υγεια των κοροιδων?

ioannislab
30-07-14, 15:07
Οντως κριμα το παιδακι.
Παντως εχω δει πλυντηριο ανω φορτωσης με τεραστιο καδο και στεγνωτηριο(νομιζω) το οποιο το πανω του καπακι δεν εκλεινε με καποια ασφαλεια, ηταν ενα σκετο μετταλικο καπακι το οποιο μπορουσες να το ανοιξεις και να παρακολουθησεις την πλυση. Δεν σταματουσε αν το ανοιγες..το ειχα δει να δουλευει με ανοικτο καπακι..μην με ρωτησετε μαρκα και τυπο καθως ημουν πολυ μικρος για να θυμαμαι.

matthew
30-07-14, 15:13
Αυτά να τα βλέπουν & οι κατασκευαστές πλυντηρίων & να τα λάβουν σοβαρά υπόψιν τους για να φτιάχνουν ασφαλέστερες συσκευές με περισσότερες & καλύτερες δικλείδες ασφαλείας. Κρίμα για το παιδάκι... :saad:

bchris
30-07-14, 16:10
Οντως κριμα το παιδακι.
Παντως εχω δει πλυντηριο ανω φορτωσης με τεραστιο καδο και στεγνωτηριο(νομιζω) το οποιο το πανω του καπακι δεν εκλεινε με καποια ασφαλεια, ηταν ενα σκετο μετταλικο καπακι το οποιο μπορουσες να το ανοιξεις και να παρακολουθησεις την πλυση. Δεν σταματουσε αν το ανοιγες..το ειχα δει να δουλευει με ανοικτο καπακι..μην με ρωτησετε μαρκα και τυπο καθως ημουν πολυ μικρος για να θυμαμαι.

Και προφανως πιο τυχερος απο τον εν λογω πιτσιρικο (ευτυχως) κι ετσι εχχεις τωρα και τα δυο σου χερια...

vasilllis
30-07-14, 17:16
Μια απορια.ενα πλυντηριο που ανοιγει απο πανω εχει το καπακι του ,εστω χωρις ασφαλιστικο.
Ο καδος δεν κλεινει με αλλο καπακι ωστε να μην επιτρεπει η φυγοκεντρος τα ρουχα να βγουν εξω απο τον καδο;δεν ειναι σαν τα πλυντηρια που εχουν μονο μια πορτα ,με γυαλι συνηθως καθοτι η φυγοκεντρος δεν τα πεταει στην πορτα αλλα τα κολαει στον καδο.

moutoulos
30-07-14, 17:17
Αυτά να τα βλέπουν & οι κατασκευαστές πλυντηρίων & να τα λάβουν σοβαρά υπόψιν τους για να φτιάχνουν ασφαλέστερες συσκευές με περισσότερες & καλύτερες δικλείδες ασφαλείας. Κρίμα για το παιδάκι... :saad:

Ματθαίο εδώ είσαι λάθος. Οι κατασκευαστές πλυντηρίων (δεν ξέρω αν είναι και οι 29), έχουν τις δικλείδες ασφαλείας
για να δουλέψει σωστά (και με ασφάλεια) ένα πλυντήριο. Όταν όμως παρακάμπτουμε τις ασφάλειες για χάριν της
εύκολης τεχνικής αποκατάστασης αυτού (τεχνικοί χωρίς πτυχία και παιδεία) ... γίνονται αυτά που διαβάζουμε τώρα.

Ο Έλληνας ξέρετε διαπρέπει στην πατέντα. Έχει μια τρομερή, μαγευτική ικανότητα, να αποκαθιστά βλάβες σε χρόνο
ρεκόρ ... άσχετα απο την ασφάλεια. Θεωρείται βλέπετε "μαγκιά" η ικανότητα αυτή. Να το κάνεις να δουλέψει ... με
εναλλακτικό τρόπο.

Εσύ πιστεύεις οτι αν το πλυντήριο δούλευε σωστά, θα γινόταν αυτό ?. Σίγουρα όχι. Είναι σαν τις ζώνες ασφαλείας
στο αμάξι. Κάποιοι που ενοχλούνται απο το ντιν-ντιν-ντιν του βομβητή που δεν φοράνε ζώνη, κουμπώνουν στο κλίπ
αυτής, μια άλλη ... χωρίς ζώνη. Και έτσι είναι χαρούμενοι οτι ξεγέλασαν το ηλεκτρονικό "έξυπνο" τμήμα της ζώνης.
Όταν όμως γίνει κάτι και κολλήσουν σαν μυγάκια στο εσωτερικό του παρμπρίζ, θα φταίει ο κατασκευαστής ?. Οχι ...

Googlis
30-07-14, 20:39
Οντως κριμα το παιδακι.
Παντως εχω δει πλυντηριο ανω φορτωσης με τεραστιο καδο και στεγνωτηριο(νομιζω) το οποιο το πανω του καπακι δεν εκλεινε με καποια ασφαλεια, ηταν ενα σκετο μετταλικο καπακι το οποιο μπορουσες να το ανοιξεις και να παρακολουθησεις την πλυση. Δεν σταματουσε αν το ανοιγες..το ειχα δει να δουλευει με ανοικτο καπακι..μην με ρωτησετε μαρκα και τυπο καθως ημουν πολυ μικρος για να θυμαμαι.

Τα παλιά παλιά στενά πλυντήρια 20-25+ ετών πράγματι δεν είχαν ηλεκτρική κλειδαριά από κατασκευής

Googlis
30-07-14, 20:41
Μια απορια.ενα πλυντηριο που ανοιγει απο πανω εχει το καπακι του ,εστω χωρις ασφαλιστικο.
Ο καδος δεν κλεινει με αλλο καπακι ωστε να μην επιτρεπει η φυγοκεντρος τα ρουχα να βγουν εξω απο τον καδο;δεν ειναι σαν τα πλυντηρια που εχουν μονο μια πορτα ,με γυαλι συνηθως καθοτι η φυγοκεντρος δεν τα πεταει στην πορτα αλλα τα κολαει στον καδο.

Τα παλιά παλιά 20-25+ ετών στενά πλυντήρια, είχαν μόνο πορτάκι στο τύμπανο, (όχι στον κάδο) και κατόπιν την πόρτα του πλυντηρίου, άρα αν το άνοιγες και έβαζες το χεράκι σου, έπιανες το περιστρεφόμενο τύμπανο.

Googlis
30-07-14, 21:07
Κριμα ρε γμτ το παιδακι.

Αυτος ο πο#@$@#$ που παρεκαμψε την ασφαλεια θα υποστει καμμια συνεπεια, ή θα συνεχισει στην υγεια των κοροιδων?

Χρήστο, αν με διαβάζεις (αν και ολίγον σπάνια γράφω), θα έχεις καταλάβει πως δεν τρέφω ιδιαίτερα καλή εντύπωση για το σινάφι (ηλεκτρολόγους κτλ), ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν γνώσεις, εμπειρία, μυαλό, παιδεία, και ανθρωπιά, πραγματικά ελάχιστοι.

Όμως όταν η κουβέντα πάει στο να αποδοθούν ευθύνες γίνομαι επιφυλακτικός.
Στην Ελλάδα ζούμε όλοι μας, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, ξέρουμε λιγότερο ή περισσότερο πως δουλεύουν τα πράγματα.
Από την μία ο πελάτης (ειδικά την σημερινή εποχή κρίσης) δεν θέλει να πληρώσει, αναγάγει σε Θεό και σε Σωτήρα, όποιον του κάνει την δουλειά με τα λιγότερα χρήματα. Κατόπιν έχεις τον τεχνικό, πολλοί πλέον δυσκολεύονται να βγάλουν και τα προς το ζην, έτσι όταν ο πελάτης είναι επιθετικός, ζορισμένος (ή τσιγκούνης) θα κάνουν την κάθε λογής "πατέντα" για να πληρωθούν και να μην έρθουν σε σύγκρουση με τον πελάτη.
Το μόνο εύκολο είναι να κατακρίνουμε τον κάθε τεχνικό και τον κάθε πελάτη, κατά την άποψή μου φταίνε και οι δύο, ο καθένας με το δικό του μερίδιο.

Το πρόβλημα είναι τα κόστη.
Κόστη για :
Εκπαίδευση τεχνικού
Ενημέρωση, σεμινάρια τεχνικού
Έξοδα για ποιοτικό, ακριβή και ασφαλή εξοπλισμό
Έξοδα μέτρων ασφαλείας
Έξοδα φπα-φόρων για αποδείξεις
Έξοδα για εγγυήσεις
Έξοδα ασφάλειας (σε ασφαλιστική προς τρίτους) σε αυτούς που παρέχεις τις υπηρεσίες σου.

Έτσι όποιος ακολουθεί αυτόν τον δρόμο βρίσκεται να προσφέρει πολύ καλές υπηρεσίες, ίσως τις καλύτερες στις μέρες μας αλλά ελάχιστοι μπορούν να καταβάλουν το αντίστοιχο τίμημα μιας που η διαφορά δεν είναι μικρή.
Δηλαδή, ένας που κάνει "τσαπατσουλιές" ή και είναι εγκληματικά αμελής, πότε κόβει αποδείξεις πότε δεν κόβει, πότε έτσι πότε γιουβέτσι θα κοστίζει πχ 20€ ενώ ο άνωθεν τεχνικός για την ίδια εργασία 50€.
Πρόσθεσε εδώ και την μιζέρια, βλακεία μας, που αντί να πούμε πολύ καλός εκείνος με τα 50€, προσφέρει ασφάλεια, εγγύηση κτλ κτλ, αλλά εγώ δεν μπορώ να τον πληρώσω, θα τον πούμε κλέφτη, πυροβολημένο, εξυπνάκια κτλ κτλ.

Δυστυχώς μας έχει καλλιεργηθεί (αλλά δεν προσπαθούμε να την αλλάξουμε κιόλας) μια νοοτροπία του πάνω απ' όλα η τιμή, βέβαια πολλοί από εμάς πλέον δεν έχουμε την δυνατότητα να πληρώσουμε την όποια ποιότητα-ασφάλεια (αν υπάρχει) λόγω δικών μας οικονομικών δυσκολιών που αντιμετωπίζουμε.

Είναι όπως πχ τους Κινέζους και τους Άγγλους.
Ο Άγγλος για να αλλάξει μια λάμπα στον δρόμο, θα έρθουν 3 τροχονόμοι, θα βάλει φοσφοριζέ γιλέκο, παπούτσια εργασίας, κράνος, γάντια κτλ κτλ και θα αλλάξει την λάμπα με χ κόστος.
Ο Κινέζος πάλι θα αλλάξει την λάμπα κρεμασμένος από ένα πολυκαιρισμένο σχοινί, χωρίς κανένα μέτρο ασφαλείας, με κόστος πολλές φορές μικρότερο από του Άγγλου. Βέβαια, στις 100 φορές 1 Κινέζος θα τραυματιστεί/σκοτωθεί ενώ στις 100 φορές του Άγγλου κανένας.
Πιστεύω πως και ο Κινέζος θα ήθελε να είναι σαν τον Άγγλο, το δύσκολο όμως είναι να καταφέρει να φτάσει ως εκεί, άλλο το θέλω, άλλο το μπορώ.

Πλέον στον βωμό της τιμής, του ευρώ και αυτής της νοοτροπίας η ανθρώπινη ζωή έχει αποκτήσει ένα συγκεκριμένο κόστος...

gcostas
30-07-14, 21:41
αγαπητοί
αφήστε τα , ζητάμε να τιμωρηθεί αυτός που κατάργησε την ασφάλεια στην πόρτα του πλυντηρίου , ελάτε μωρέ εδώ είναι "αθώοι" και ελεύθεροι αυτοί που πυροβόλησαν εργαζόμενους στη ΜΑΝΟΛΑΔΑ , δηλαδή αν εγώ πάρω ένα δίκαννο και πυροβολήσω κάποιον θα τιμωρηθώ με οκτώ χρόνια με αναστολή και θα αφεθώ ελεύθερος?

matthew
30-07-14, 21:42
Ματθαίο εδώ είσαι λάθος. Οι κατασκευαστές πλυντηρίων (δεν ξέρω αν είναι και οι 29), έχουν τις δικλείδες ασφαλείας για να δουλέψει σωστά (και με ασφάλεια) ένα πλυντήριο. Όταν όμως παρακάμπτουμε τις ασφάλειες για χάριν της εύκολης τεχνικής αποκατάστασης αυτού (τεχνικοί χωρίς πτυχία και παιδεία) ... γίνονται αυτά που διαβάζουμε τώρα. Ο Έλληνας ξέρετε διαπρέπει στην πατέντα. Έχει μια τρομερή, μαγευτική ικανότητα, να αποκαθιστά βλάβες σε χρόνο ρεκόρ ... άσχετα απο την ασφάλεια. Θεωρείται βλέπετε "μαγκιά" η ικανότητα αυτή. Να το κάνεις να δουλέψει ... με εναλλακτικό τρόπο. Εσύ πιστεύεις οτι αν το πλυντήριο δούλευε σωστά, θα γινόταν αυτό ?. Σίγουρα όχι. Είναι σαν τις ζώνες ασφαλείας στο αμάξι. Κάποιοι που ενοχλούνται απο το ντιν-ντιν-ντιν του βομβητή που δεν φοράνε ζώνη, κουμπώνουν στο κλίπ αυτής, μια άλλη ... χωρίς ζώνη. Και έτσι είναι χαρούμενοι οτι ξεγέλασαν το ηλεκτρονικό "έξυπνο" τμήμα της ζώνης. Όταν όμως γίνει κάτι και κολλήσουν σαν μυγάκια στο εσωτερικό του παρμπρίζ, θα φταίει ο κατασκευαστής ?. Οχι ... Ακριβώς γι' αυτό έγραψα να βάλουν περισσότερες & καλύτερες δικλείδες ασφαλείας που να μην παρακάμπτονται τόσο απλά & εύκολα. ;)

Googlis
30-07-14, 21:47
Βρε αυτοί βάζουν ό,τι θέλεις...
Όμως και πάλι κόστος.....
Όταν ο κόσμος ζητά κάθε μέρα και φτηνότερο πλυντήριο, και ο ανταγωνισμός είναι σκληρός, τότε φτάνουμε να συζητάμε ακόμη και για τα βασικά.
Οι περισσότερες φτηνές συσκευές ίσα ίσα καλύπτουν της απαραίτητες νόμιμες προδιαγραφές.
(Προχτές ήθελα να πάρω μια κλειδαριά - κουλούρα για την μηχανή, ψάχνοντας βρήκα μιας πολύ επώνυμης μάρκας στον τομέα της, πως η κλειδαριά της ανοίγει - σπάει πάρα πάρα πολύ εύκολα, ο τυπάκος ανέβασε ένα βίντεο στο youtube για το πόσο εύκολα σπάει, μην στα πολυλογώ η εταιρεία του στέλνει mail και του εξηγεί, ζητά συγνώμη αλλά καταλήγει στο ότι με 24€ δεν μπορείς να έχεις κλειδαριά ασφαλείας, γι αυτό και έχει τα πιο ακριβά ποιοτικά μοντέλα. Βρήκα λοιπόν την κορυφαία κλειδαριά - κουλούρα η οποία κοστίζει κάπου στα 300€ οκ, καταπληκτική, αλλά δεν μπορώ να την αγοράσω αφενός λόγω υψηλού κόστους και αφετέρου λόγω μεγάλου βάρους και μεγέθους.)

Ο κατασκευαστής σου φτιάχνει ό,τι μα ό,τι θέλεις, το μόνο που θέλει, είναι να του βρεις την ανάλογη ποσότητα πελατών να το αγοράσει, για βρες την....

matthew
30-07-14, 21:58
Σίγουρα για το θέμα κόστους & για τα οικονομικά γενικά δεν φταίνε οι κατασκευαστές αλλά οι banksters γενικά. :thumbdown: No money = no clients. Οπότε πάει αλλού η κουβέντα & ας το αφήσουμε αυτό αφού ξέρουμε όλοι μας τι παίζεται...

Toroidal
31-07-14, 02:17
Ακομα και αν στη συγκεκριμενη περιπτωση του ατυχηματος υπηρξε καποια πατεντα σε πιθανη επισκευη του πλυντηριου με ευθυνη για το τραγικο ατυχημα η καποια αμελεια στη κατασταση του η
τελικα το παιδακι καταφερε να εχει προσβαση με καποιο τροπο στο εσωτερικο του πλυντηριου ειναι προφανως τουλαχιστον παραξενο πως ενα τοσο μικρο παιδακι κυκλοφορουσε αφυλακτο εχοντας το χρονο να κανει τετοιες εξερευνησεις....
Μακαρι να πανε ολα καλα και ναχει μια τυχερη ζωη...

vasilllis
31-07-14, 09:38
Χρήστο, αν με διαβάζεις (αν και ολίγον σπάνια γράφω), θα έχεις καταλάβει πως δεν τρέφω ιδιαίτερα καλή εντύπωση για το σινάφι (ηλεκτρολόγους κτλ), ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν γνώσεις, εμπειρία, μυαλό, παιδεία, και ανθρωπιά, πραγματικά ελάχιστοι.

Όμως όταν η κουβέντα πάει στο να αποδοθούν ευθύνες γίνομαι επιφυλακτικός.
Στην Ελλάδα ζούμε όλοι μας, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, ξέρουμε λιγότερο ή περισσότερο πως δουλεύουν τα πράγματα.
Από την μία ο πελάτης (ειδικά την σημερινή εποχή κρίσης) δεν θέλει να πληρώσει, αναγάγει σε Θεό και σε Σωτήρα, όποιον του κάνει την δουλειά με τα λιγότερα χρήματα. Κατόπιν έχεις τον τεχνικό, πολλοί πλέον δυσκολεύονται να βγάλουν και τα προς το ζην, έτσι όταν ο πελάτης είναι επιθετικός, ζορισμένος (ή τσιγκούνης) θα κάνουν την κάθε λογής "πατέντα" για να πληρωθούν και να μην έρθουν σε σύγκρουση με τον πελάτη.
Το μόνο εύκολο είναι να κατακρίνουμε τον κάθε τεχνικό και τον κάθε πελάτη, κατά την άποψή μου φταίνε και οι δύο, ο καθένας με το δικό του μερίδιο.

Το πρόβλημα είναι τα κόστη.
Κόστη για :
Εκπαίδευση τεχνικού
Ενημέρωση, σεμινάρια τεχνικού
Έξοδα για ποιοτικό, ακριβή και ασφαλή εξοπλισμό
Έξοδα μέτρων ασφαλείας
Έξοδα φπα-φόρων για αποδείξεις
Έξοδα για εγγυήσεις
Έξοδα ασφάλειας (σε ασφαλιστική προς τρίτους) σε αυτούς που παρέχεις τις υπηρεσίες σου.

Έτσι όποιος ακολουθεί αυτόν τον δρόμο βρίσκεται να προσφέρει πολύ καλές υπηρεσίες, ίσως τις καλύτερες στις μέρες μας αλλά ελάχιστοι μπορούν να καταβάλουν το αντίστοιχο τίμημα μιας που η διαφορά δεν είναι μικρή.
Δηλαδή, ένας που κάνει "τσαπατσουλιές" ή και είναι εγκληματικά αμελής, πότε κόβει αποδείξεις πότε δεν κόβει, πότε έτσι πότε γιουβέτσι θα κοστίζει πχ 20€ ενώ ο άνωθεν τεχνικός για την ίδια εργασία 50€.
Πρόσθεσε εδώ και την μιζέρια, βλακεία μας, που αντί να πούμε πολύ καλός εκείνος με τα 50€, προσφέρει ασφάλεια, εγγύηση κτλ κτλ, αλλά εγώ δεν μπορώ να τον πληρώσω, θα τον πούμε κλέφτη, πυροβολημένο, εξυπνάκια κτλ κτλ.

Δυστυχώς μας έχει καλλιεργηθεί (αλλά δεν προσπαθούμε να την αλλάξουμε κιόλας) μια νοοτροπία του πάνω απ' όλα η τιμή, βέβαια πολλοί από εμάς πλέον δεν έχουμε την δυνατότητα να πληρώσουμε την όποια ποιότητα-ασφάλεια (αν υπάρχει) λόγω δικών μας οικονομικών δυσκολιών που αντιμετωπίζουμε.

Είναι όπως πχ τους Κινέζους και τους Άγγλους.
Ο Άγγλος για να αλλάξει μια λάμπα στον δρόμο, θα έρθουν 3 τροχονόμοι, θα βάλει φοσφοριζέ γιλέκο, παπούτσια εργασίας, κράνος, γάντια κτλ κτλ και θα αλλάξει την λάμπα με χ κόστος.
Ο Κινέζος πάλι θα αλλάξει την λάμπα κρεμασμένος από ένα πολυκαιρισμένο σχοινί, χωρίς κανένα μέτρο ασφαλείας, με κόστος πολλές φορές μικρότερο από του Άγγλου. Βέβαια, στις 100 φορές 1 Κινέζος θα τραυματιστεί/σκοτωθεί ενώ στις 100 φορές του Άγγλου κανένας.
Πιστεύω πως και ο Κινέζος θα ήθελε να είναι σαν τον Άγγλο, το δύσκολο όμως είναι να καταφέρει να φτάσει ως εκεί, άλλο το θέλω, άλλο το μπορώ.

Πλέον στον βωμό της τιμής, του ευρώ και αυτής της νοοτροπίας η ανθρώπινη ζωή έχει αποκτήσει ένα συγκεκριμένο κόστος...

Δεν μπορω να διαφωνησω σε τιποτα απο οσα λες.Αλλα δεν εχει να κανει μονο με τον τεχνικο το θεμα.ο τεχνικος πουλαει την τεχνη του.ο πελατης ειναι αμεσα υπευθυνος.οπως ειπε ενας φιλος πιο πανω ,οσο φταιει αυτος που φτιαχνει τα βυσματα για τις θηκες των ασφαλειων στις ζωνες των αυτοκινητων αλλο τοσο φταιει και αυτος που την αγοραζει και την τοποθετει.
Επισης ο τεχνικος μπορει να ειναι ο πυρος,αυτος που εφτιαξε και το καζανακι και καθαρισε την αποθηκη οταν εκοψε τα ξυλα.
Και κατι τελευταιο.αναφερεις τον αγγλο.
Κατι παρομοιο συμβαινει εδω με μονη διαφορα οτι ο εργαζομενος ανεβαινει με τα φθαρμενα σχοινια και παπουτσια που εχει πληρωσει μονος του,οσο οι απο κατω πινουν καφε

Googlis
31-07-14, 15:34
Και κατι τελευταιο.αναφερεις τον αγγλο.
Κατι παρομοιο συμβαινει εδω με μονη διαφορα οτι ο εργαζομενος ανεβαινει με τα φθαρμενα σχοινια και παπουτσια που εχει πληρωσει μονος του,οσο οι απο κατω πινουν καφε

Βράστα....
Μην μιλήσουμε και γι αυτούς που με πρόσχημα την ποιότητα - αξιοπιστία κάνουν μια τέλεια αρπαχτή, υπερχρεώνουν, κοροϊδεύουν και δεν συμμαζεύεται...
Δυστυχώς παθαίνουμε τόσα, θα πάθουμε και άλλα τόσα, αλλά μυαλό δεν βάζουμε.

ipso
31-07-14, 20:05
εσυ την ειχες γεφυρωσει?
δεν το κάνω ποτέ έστω και αν χάσω πελάτη. Άλλωστε εγώ είμαι κάτοικος Ρόδου. Άπλα το έχω δει από σιδερά που φτιάχνει και πλυντήρια να το κάνει.

diony
01-08-14, 01:04
Και σε εμένα έτυχε πολλές φορές να προταθεί από πελάτη έστω και προσωρινά να παρακάμψω ασφαλιστικό μέχρι να έλθει το ανταλλακτικό αλλά δεν το έκανα ποτέ ,και δε θα ξεχάσω όταν πριν χρόνια που υπηρετούσα τη θητεία μου ,σε βλάβη του θερμοστάτη θερμοσίφωνα στο σπίτι του λοχαγού μου όταν αρνήθηκα να τον γεφυρώσω μόνο για το Σαββατοκύριακο διότι δεν βρίσκαμε πουθενά Σάββατο μεσημέρι (θα έχουμε το νου μας μου είχε πει) , με <<απείλησε >> μεταξύ σοβαρού και αστείου με φυλακή ,δεν του έκανα φυσικά το χατίρι και ακόμη αν το πραγματοποιούσε ,ο πελάτης πολλές φορές αψηφάει ή δεν έχει γνώση του κινδύνου που τον απειλεί .