PDA

Επιστροφή στο Forum : ασφαλειες τηξεως



Μιχάλης_13
28-07-14, 21:39
καλησπερα
θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με τις ασφαλειες τηξεως , στον γενικο του σπιτιου μου (παλιο σπιτι), εχω τριφασικη παροχη και σημερα διαπιστωσα οτι στις 2 φασεις δεν ειχε μεσα την ασφαλεια αλλα εκσακολουσε να περναει ρευμα και απο τισ ασφαλειες καταληγει στον δδε ,, μπορει να γινει αυτο ?? δλδ εχω τριφασικη παροχη ,βαζει τριφασικο γενικο διακοπτη μετα χρησιμοποιει την μια φαση (οι αλλεσ δυο δεν ειχα ασφαλεια μεσα---αλλα ρευμα περναγε ) και στην συνεχεια χρησιμοποιει 3φασικο ΔΔΕ στο οποιο κανει κατι βραχυκυκλωματα
τι μαλακιες ειναι αυτεσ ??

kostas stathopoulos
28-07-14, 21:45
1 εικόνα = χίλιες λέξεις λένε. Βγάλε μια κοντινή φωτογραφία από τις ασφάλειες και το Ρελέ καθώς και μια γενική φωτογραφία με τον Πίνακα.

Μιχάλης_13
28-07-14, 21:50
5229352294 αυτες ειναι οι φωτο αλλα στην μεσεα και την αριστερη ασφαλεια δεν υπηρχε μεσα αλλα μου λειτουργουν ολα στο σπιτι ,, συμφερει να πληρωνω τριφασικο ενω δεν την χρειαζομαι ?? μονοκατια 95 τετραγονικα ειναι

kostas stathopoulos
28-07-14, 22:21
Εσύ δεν είχες ανοίξει ένα θέμα που έλεγες ότι πέφτει το Ρελέ?

Μιχάλης_13
28-07-14, 22:38
ναι φιλε μου ,, και υποψιαζομαι οτι ο ηλεκτρολογος με τισ γεφυρωσεις που εχει κανει στο δδε ηθελε να το κανει μονοφασικο ?
πηγα να αλλαξω το ρελε σημερα και ειδα αυτο με τισ ασφαλειες και λεω τι γινεται ρε γαμωτο ,λογικο να εχει προβλημα το ρελε , με τοσες μαλακιες που εχουν γινει εκει μεσα

gas_liosia
28-07-14, 22:55
Γνώμη μου... Κάλεσε έναν σοβαρό ηλεκτρολόγο να σου συμμαζέψει τον πίνακα, και αν ξαναρίχνει το ρελέ πάλι να βρεθεί η βλάβη. Και να ασφαλιστούν όλες οι γραμμές μέσω του ρελέ. Όχι επιλεκτικά όπως είναι τώρα.

Μιχάλης_13
28-07-14, 22:56
οκ αλλα θα ξεχασω και αυτα που ηξερα

kostas stathopoulos
28-07-14, 23:06
Αν αυτός που τα έκανε αυτά είναι από αυτούς που τα κάνουν όλα (πλακάκια, μερεμέτια, υδραυλικά, ηλεκτρολογικά κλπ) λογικό να έχει κάνει τέτοιες μαλαγανιές.

gas_liosia
28-07-14, 23:14
Μόλις διάβασα και το παλιότερο θέμα σου που αναφέρεσαι πάλι στο ρελέ. Είσαι σίγουρος ότι έχεις κανονικά 3φασική παροχή από τη ΔΕΗ; Μήπως ήταν παλιά 3φασική και έπειτα έγινε υποβιβασμός ισχύος;
Μιας και είδα ότι έχεις τελειώσει αντίστοιχη σχολή (θεωρώ ότι έχεις τις βασικές γνώσεις ασφαλείας), βγάλε τελείως τις ασφάλειες βραδείας τήξεως (τρεις κανονικά ή όσες έχει αν έχει μέσα τέλος πάντων) και δες με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι/πολύμετρο αν έχεις τάση και στις τρεις φάσεις που έρχονται από το ρολόι. ΧΩΡΙΣ τις ασφάλειες όμως πάνω. Γιατί για να είχες τάση χωρίς ασφάλειες... δύσκολο... μάλλον επιστροφή σου έκανε η μια από τα γεφυρώματα στο ρελέ.

leutpana
28-07-14, 23:23
Για την εποχή του είναι πολύ καλά μονταρισμένος με σοβαρά λάθη βέβαια οπού περνάνε γραμμές πριν τον ΔΔΕ.Τα ρελε που βλέπω πρέπει να είναι μονάδες δαπέδου (θέρμανσης) οι οποίες δουλεύουνε μόνο με νυκτερινό.Δεν είναι απαραίτητο οτι επειδή το ρελέ πέφτει είναι και χαλασμένο εάν δεν μετρηθεί με όργανο δεν μπορείς να ξέρεις όποτε το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να καλέσεις έναν ηλεκτρολόγο.

Fixxxer
28-07-14, 23:41
Λογικα για να εχει θερμοσυσσωρευτες εχει και τριφασικο...
Αν εχεις ορεξη και γνωση ξηλωσε τα καλωδια και φτιαξ' τον μονος σου...
Παρε και καλωδια με τον σωστο συγχρονο χρωματισμο...
Αν δεν εχεις προβλημα αλλαξε και τον ΔΔΕ με εναν καινουργιο...

gas_liosia
28-07-14, 23:52
Λογικα για να εχει θερμοσυσσωρευτες εχει και τριφασικο...

Εφόσον δεν γνωρίζω λεπτομέρειες υποθέτω οτι υπάρχει πιθανότητα να τους έχει καταργήσει και γι' αυτό να γύρισε το ρολόι σε μονοφασικό πλέον.

diony
29-07-14, 01:12
Τελικά αν δεις από κοντά τη μικρή Φώτο πρέπει η γέφυρα που λέγαμε 5 + 6 σου γεφυρώνει επιπλέον και το 4 που σημαίνει μάλλον μονοφασικό έχεις , με ένα πολύμετρο αν το βάλεις στη μεγάλη σκάλα ACVOLT προσοχή μπορείς να μετρήσεις μεταξύ των 3 φάσεων στην είσοδο του γενικού διακόπτη και μετά μέτρα την κάθε φάση ξεχωριστά με τον ουδέτερο , εξάλλου νομίζω φαίνεται και από την απόδειξη της ΔΕΗ και από το μετρητή που έχεις στη χελώνα

gcostas
29-07-14, 13:09
αγαπητέ
αν υπάρχουν τριφασικές καταναλώσεις είναι επιστροφές από φάση R (πρέπει να τις αποσυνδέσεις ) αν δεν υπάρχουν είναι μάλλον αυτό που αναφέρεις εσύ στο τέλος.

gas_liosia
29-07-14, 16:08
Ορθό και αυτό, αλλά και τις τριπολικές καταναλώσεις να απομονώσει (κατεβάζοντας τον τριπολικό/τετραπολικό διακόπτη της κάθε μιας) πάλι θα έχει επιστροφές από την μια φάση στις γέφυρες του ρελέ. Γι' αυτό πρότεινα να τσεκάρει τις φάσεις της παροχής σε κατάσταση απομόνωσης. Ας ρίξει τον γενικό και ας τσεκάρει τι έρχεται από τη μεριά του ρολογιού. Έπειτα βλέπουμε.