PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα wireless



fm344
01-08-14, 17:45
εκανα μια νεα συνδεση για το διαδυκτιο,με wireless .
αλλα ο υπολογιστης δεν εχει προγραμμα wireless .
εινια acer aspire 3000,wind xp .
πιο προγραμμα πρεπει να κατεβασω wireless ?

SV1JRT
01-08-14, 18:01
εκανα μια νεα συνδεση για το διαδυκτιο,με wireless .
αλλα ο υπολογιστης δεν εχει προγραμμα wireless .
εινια acer aspire 3000,wind xp .
πιο προγραμμα πρεπει να κατεβασω wireless ?

WIND XP. !!! Κλαιωωωωω...
Το laptop σου ΕΧΕΙ καρτα δικτύου WiFi b/g
Απλα πρεπει να ρυθμισεις τα Wind XP...

.

fm344
01-08-14, 18:18
οκ,πως μπορω να κανω αυτη την ρυθμιση?τι πρεπει να κανω?τι ρυθμισης θελει?
μπορεις να βοηθησης?

SV1JRT
01-08-14, 20:13
οκ,πως μπορω να κανω αυτη την ρυθμιση?τι πρεπει να κανω?τι ρυθμισης θελει?
μπορεις να βοηθησης?

Πας στον πινακα ελεγχου -> δικτυο -> Ασυρματη καρτα δικτύου.
Δεξί κλικ στο εικονίδιο της ασυρματης κάρτας -> ιδιότητες -> προτόκολο Internet TCP/IP και βάζεις τις ρυθμίσεις στο ΑΥΤΟΜΑΤΗ IP

.

fm344
01-08-14, 20:40
δεν υπαρχει τετοια εντολη,παρα μονο οδηγος ασυρματης συνδεσης και ζητα να γινη η ρρυθμιση με usb.
για να μηνκουραζω,υπαρχει καπιο προγραμμα,που να μπορει να κατεβη για αυτο τον τυπο υπολογιστη?να τελειωνη η φασαρια αυτη?

info@kalarakis.com
01-08-14, 22:05
oxi πρεπει να τα κανεις όπως σου λένε
Προγραμμα να τα κανει μονο του στα ΧΠ δεν υπήρχε και δεν προκειτε να υπάρξει

gsouf
02-08-14, 01:03
Ρε παίδες τα ΧP SP3 έχουνε από μόνα τους wirelless manager εκτός αν δεν καταλαβαίνω τι ζητάει το παλικάρι!

fm344
02-08-14, 03:51
καλημερα.λοιπον,να εξηγησω σε γενικες γραμμες,τι γινεται.
μια υπηρεσια κινητης τηλεφωνια και διαδυκτιου,προσφερει σνδεση με απεριοριστο mg στο γιαδυκτιο και με πολυ πιο φτηνη χρεωση συνδρομης τον μηνα,αποτι εχω σημερα,εγω.
για να μπορω να συνδεθω,πρεπει να παρω την συσκευη που εινια wireless και να ρυθμησω τον υπολογιστη για την λυψη.σε ενα χαρται που αναφερει τι εχει ο υπολογιστης μου,γραφει πως εχει και wireless.αλλα δεν το βρησκω ,που ειναι.
απο την υπηρεσια ,μυ ειπαν,πως μπορω να εγκαταστησω ενα προγραμμα,η,να βαλω κεραια για wireless.
αυτα

el greco 1
02-08-14, 07:47
κουμπαρε οταν ανοιγειs τον acer το πορτοκαλι led που εχει κατω απο το ποντικι αναβοσβηνει η μενει σταθερο? αν αναβοσβηνει πρεπει να κανειs οτι σου λεει το #4

katmadas
02-08-14, 10:49
1- πρεπει πρωτα να ειναι ενεργοποιημενη η ασυρματη συνδεση.Για να την ενεργοποιησεις υπαρχει ενα διακοπτακι μπροστα στο λαπτοπ.
2- μετα πινακας ελεγχου-->συνδεσεις δικτυου.
3- δεξι κλικ στο wireless connection και μετα view available networks.
4- Διαλεγεις την συνδεση βαζεις τον κωδικο.Αν ο κωδικος εγινε δεκτος αλλα και παλι δεν εισαι συνδεμενος τοτε κανε τις ρυθμισεις ip που σου ειπε ο Σωτηρης.

5- ολα αυτα εφοσον εκπεμπει ασυρματα η συσκευη.Δοκιμασε πρωτα με το κινητο σου δηλαδη να την βρεις πρωτα.

Γενικα αυτο που θες ειναι απλο και για να μην το ξερεις λογικα δεν ασχολησε και πολυ με υπολογιστες.

Ελπιζω να τα καταφερεςι τωρα...

SV1JRT
02-08-14, 11:15
καλημερα.λοιπον,να εξηγησω σε γενικες γραμμες,τι γινεται.
μια υπηρεσια κινητης τηλεφωνια και διαδυκτιου,προσφερει σνδεση με απεριοριστο mg στο γιαδυκτιο και με πολυ πιο φτηνη χρεωση συνδρομης τον μηνα,αποτι εχω σημερα,εγω.
για να μπορω να συνδεθω,πρεπει να παρω την συσκευη που εινια wireless και να ρυθμησω τον υπολογιστη για την λυψη.σε ενα χαρται που αναφερει τι εχει ο υπολογιστης μου,γραφει πως εχει και wireless.αλλα δεν το βρησκω ,που ειναι.
απο την υπηρεσια ,μυ ειπαν,πως μπορω να εγκαταστησω ενα προγραμμα,η,να βαλω κεραια για wireless.
αυτα


ΩΠΑ - ΩΠΑ !!!!!!
ΑΥΤΟ που μας λές ΔΕΝ έχει καμία σχέση με το WiFi wireless του laptop.
Μιλάμε για δίκτυο GSM / GPRS !!!
Το Laptop σου ΔΕΝ ΕΧΕΙ τέτοιο μηχάνημα ενσωματωμένο.
Πρέπει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ να αγοράσεις το μηχάνημα της εταιρείας μαζί με το πρόγραμμα του.

.

leosedf
02-08-14, 12:04
FYI Wireless είναι και το bluetooth, wireless είναι και τα βραχέα.
ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ. Εκτός αν νομίζεις ότι είναι μέντιουμ όλοι εδώ μέσα.
Παίζει και να έχει ενσωματωμένο δίσκο και να μην το βλέπεις, εκεί μέσα είναι το πρόγραμμα.

fm344
03-08-14, 17:22
5234352344523455234652347
καλσπερα.
αυτα μου ενφανιζη.δεν εχει,δεν βλεπω καπου που να λεει για wireless.εσεις που ξερετε περισσοτερα,πειτε μου τι πρεπει να κανω?

klik
03-08-14, 18:59
πειτε μου τι πρεπει να κανω?
Να περιγράψεις τι έχεις και τι θέλεις. Δεν έχουμε καταλάβει τι θέλεις.
πχ
τι συσκευες έχει ο υπολογιστης σου (screenshop από το system->devices)
τι σύνδεση έχεις αγοράσει; (είπες ότι σου δωσαν καλη τιμη, αλλα δεν ξερουμε τι σου εδωσαν - σκετο sim κινητου τηλεφώνου, usb modem με καρτα sim, adsl modem-router με wifi κλπ)

αμα δεν καταλαβαίνεις τι σου ζητάω, δοκιμασε να βαλεις φωτογραφίες απο τις συσκευες που έχεις και τα βυσματα τους

fm344
03-08-14, 21:00
λοιπον.ειχα συνδεση με novarel wireless,απο μια εταιρεια εδω στην κυπρο.το οριο ηταν 25 gbτον μηνα και χ χρεωση καθε μηνα.
η εταιρεια αυτη,μετα εβαλε usb wireless με 25gb και ιδια χρεωση.
πριν 3 μερες,εβαλε νεα συνδεση wireless με απεροριστο gb και με πιο φτηνη χρεωση τον μηνα.
το μηχανημα ειναι το huawei e8259 ειναι wireless συνδεση.
μπαινει σε μια μριζα του σπιτιου κια μπρει να συνδεθουν μεχρι και 5 υπολογιστες.
εγω για να συνδεθω,πρεπει να εχω την συνδεση ,η,να βαλω εξωτερικη κεραια πο να πιανει το wireless.
o υπαλληλος της εταιρεια που πηγα την επομενη μερα,ειπε πως δε το εχει υπολογιστης.
η να κατεβασω προγραμμα,η,να βαλω κεραια λυψης wireless.
.ο υπολογιστης εχει 2 κουμπακια μπροστα .το ενα εχει το συνβολο,το wirelees,αν δεν κανω λαθος.παλια το ειχα πατηση και αναψε πρασινο.αλλα μετα τιποτα.
αυτα.μπορει να γινει κατι?

leosedf
03-08-14, 21:17
Γαμώ την πτάνα μου και το wireless μέσα.

LTE σύνδεση έχεις (κάτι σαν 3G) μέσω κινητής τηλεφωνίας μέσω αυτού του router.
Αυτό έχει και wi-fi, οδηγίες χρήσεως δεν έχει για να συνδεθείς στο wi-fi του? Γιατί λογικά θα πρέπει να σου λέει κάπου πως θα κάνεις την αρχική σύνδεση στα χαρτιά.

Πάμε παρακάτω, αν δε λειτουργεί το wi-fi του υπολογιστή σιγουρέψου ότι ανάβει το λαμπάκι και μετά πάνε στη διαχείριση συσκευών για να δεις αν λειτουργεί η κάρτα που έχει εσωτερικά. Αν λειτουργεί μόνο τότε θα κάνεις αναζήτηση για να βρεις το δίκτυο του κουτιού.

fm344
04-08-14, 09:09
θα παω να παρω μια κεραια και τελειωσε.αν ειναι να θυμωνουν και να μηλανε ετσι.δεν εχω αποριες,αλλες

vasilllis
04-08-14, 10:41
θα παω να παρω μια κεραια και τελειωσε.αν ειναι να θυμωνουν και να μηλανε ετσι.δεν εχω αποριες,αλλες

Δεν θυμωσε κανεις.ΑΚΟΜΑ .:biggrin: . Το wirelless που αναφερεις σημαινει ασυρματο.Μπορει να ειναι bluetooth,ασυρματο τηλεφωνο,wifi,δορυφορικο και δεν ξερω και εγω τι.Δεν εχεις να παραθεσεις σελιδα απο την εταιρεια που το αγορασες?

katmadas
04-08-14, 10:49
θα παω να παρω μια κεραια και τελειωσε.αν ειναι να θυμωνουν και να μηλανε ετσι.δεν εχω αποριες,αλλες

Καλυτερα να πας απο εκει που το πηρες και να πεις να στειλουν ενα τεχνικο στο σπιτι σου.
Πιο φτηνος θα σου βγει απο τις δοκιμες σου και τον χρονο που θα φας.
Ειλικρινα ουτε εγω καταλαβα τελικα τι ακριβως θες...
μαλον δεν εισαι καθολου εκικοιομενος με το αντικειμενο αλλιως κατι θα καταλαβαινες απο τις απαντησεις και θα ελυνες το προβλημμα σου.

fm344
04-08-14, 11:11
ας τα πω ξανα για τελευταια φορα.
ειχα συνδεση με μια εταιρεα μονο για ιντερνετ.
η συνδεση γιννταν με μια συσκευη novatil wireless.μπορω να εχω 25 gb τον μηνα και πληρωνω ενα χ ποσο .
αυτη η εταιρεια σημερα,παρεχη μια νεα συνδεση ,με το huawei e8259,με απεριοριστο,gb και πιο φτηνη μηνιαια χρεωση.
εγω για να μπορω να συνδεθω με το huawei e8259,πρεπει να εχει ο υπολογιστης wireless,η,να βαλω εξωτερικη κεραια,που θα πιανει το σημα,η,να κατεβασω προγραμμα wireless.
ετσι ειπε ο υπαλληλος,που του πηαγα τον υπολογιστη,και τον ειδε,γιατι δεν μπορουσα να συνδεθω.
με τα οσα εχουν αναφερθει εδωμεσα,προγραμμα wireless,δεν υπαρχει.
στον υπολογιστη μου,που κοιταξω(με οσα ξερω) το μονο που βρηκα για συνδεση wireless,ειναι η παραγραφος ,που εχω βαλει τις 5 φοτωγραφιες,αλλα στο τελος ζητα συνδεση με usb.κατι που δεν μπορει να γινει.
το ερωτημα ειναι,μπορω και πως,τι πρεπει να κανω,που να παω ,να βρω,κανω ρυθμισεις?
και αν εγινα κουραστικος,συγμωμη,αλλα δεν γεννηθηκα μορφωμενος,να ξερω τα παντα.
ρωταω να μαθω.οπιος θελει ας βοηθηση.

vasilllis
04-08-14, 11:40
Το huawei το εχεις;
Μια προχειρη ματια που εριξα αυτο εχει ethernet θυρα και θα συνδεθει με ethernet καλωδιο.θα δω αν εκπεμπει και wifi.αλλα προγραμμα δεν χρειαζεσαι .

klik
04-08-14, 12:16
ας τα πω ξανα για τελευταια φορα.
νευράκια; :biggrin:

ειχα συνδεση με μια εταιρεα μονο για ιντερνετ.
η συνδεση γιννταν με μια συσκευη novatil wireless.
άρα έχεις "wireless" στο laptop. Ότι πρόγραμμα "είχες" τότε, τέτοιο θέλεις και τώρα. Προφανώς το έχει το laptop σου, άρα δεν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω από ρυθμίσεις.


...huawei e8259,...για να μπορω να συνδεθω με το huawei e8259,πρεπει να εχει ο υπολογιστης wireless,η,να βαλω εξωτερικη κεραια,που θα πιανει το σημα,η,να κατεβασω προγραμμα wireless.
όπως είπες: συνδεόσουν με wireless, άρα έχει ο υπολογιστής σου "wireless".

Αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από τα γραφόμενα σου.


λοιπον.ειχα συνδεση με novarel wireless,απο μια εταιρεια εδω στην κυπρο.το οριο ηταν 25 gbτον μηνα και χ χρεωση καθε μηνα.
η εταιρεια αυτη,μετα εβαλε usb wireless με 25gb και ιδια χρεωση.
Ενδιάμεσα βέβαια είχες usb "wireless", αλλά αυτό θα δούλευε σε οποιοδήποτε υπολογιστή ακόμα και αν δεν είχε "wireless" από μόνος του.


ετσι ειπε ο υπαλληλος,που του πηαγα τον υπολογιστη,και τον ειδε,γιατι δεν μπορουσα να συνδεθω.
με τα οσα εχουν αναφερθει εδωμεσα,προγραμμα wireless,δεν υπαρχει. σου είπα να δεις τις συσκευές στον πίνακα ελέγχου, καθώς και τα κουμπιά στο laptop (ή να ανεβάσεις φωτογραφίες) για να δεις/δούμε αν έχει ή όχι κάρτα "wireless".


στον υπολογιστη μου,που κοιταξω(με οσα ξερω) το μονο που βρηκα για συνδεση wireless,ειναι η παραγραφος ,που εχω βαλει τις 5 φοτωγραφιες,αλλα στο τελος ζητα συνδεση με usb.κατι που δεν μπορει να γινει. ο υπολογιστής ζητά usb για να περάσει ρυθμίσεις, όχι για να βρει το "wireless" εκεί.


το ερωτημα ειναι,μπορω και πως,τι πρεπει να κανω,που να παω ,να βρω,κανω ρυθμισεις?
και αν εγινα κουραστικος,συγμωμη,αλλα δεν γεννηθηκα μορφωμενος,να ξερω τα παντα.
ρωταω να μαθω.οπιος θελει ας βοηθηση. ούτε εγώ (και απ' όσο ξέρω και οι περισσότεροι εδω μέσα:001_rolleyes:) γεννήθηκα μάντης. Όπως σου επισήμανα με υπογραμμίσεις σε αυτά που έχεις πει, προκύπτει ότι έχεις "wireless" και κάπου μπερδεύεσαι και εσύ και μας μπερδεύεις και εμάς.
Δυστυχώς εσύ είσαι τα μάτια μας και πρέπει να μας περιγράψεις με ακρίβεια τι συμβαίνει.

Αν θεωρείς ότι δεν μπορείς να περιγράψεις καλύτερα τι έχεις ή νομίζεις ότι εμείς ξέρουμε τι έχεις στα χέρια σου και επίτηδες δεν σου λέμε τη λύση, πάρε τηλ κάποιον τεχνικό να έρθει από εκεί (ή πήγαινε το laptop και το huawei στο μαγαζί του να στο φτιάξει).
Φυσικά μπορείς να βάλεις καλώδιο ethernet και να μην χρησιμοποιήσεις, ούτε ρυθμίσεις, ούτε wireless και να δουλέψεις απ' ευθείας, όπως είπε ο Βασίλης.

fm344
06-08-14, 04:19
geetek high-power wireless-n adapter.τι ρυθμισεις χρειαζονται για να πιανει το σημα απο το huawei?