PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή οθόνης από 110 σε 220v.



saxo kit car
01-08-14, 18:36
Για σας!!
Έχω αυτήν την οθόνη:
52325

Όταν την παρέλαβα δεν ήξερα ότι δουλεύει στα 110 και μόλις την έβαλα στην πρίζα κάηκε ο μετασχηματιστής, έβαλα άλλον και απλά τα έδειχνε όλα ασπρόμαυρα και με οριζόντιες γραμμές που ανεβοκατέβαιναν.
Επικοινώνησα με τον πρώην ιδιοκτήτη και μου είπε ότι λόγο που έχουμε 220 εδώ στην Ελλάδα, γι'αυτο δεν δουλεύει.
Θέλω να την χρησιμοποιήσω σε PS2, να την ενσωματώσω πάνω σε PS2, τα 2 καλωδιάκια για το ρεύμα θα ενωθούν εσωτερικά στο PS2.
Εδώ:
52326

Το PS2 είναι PAL στα 220v, γίνετε αυτό που θέλω να κάνω;
Δεν ξέρω, αν πάρω μετατροπέα από 110 σε 220v, αν θα μπορεί να δούλεψη το PS2 (δεν το νομίζω).
Μπορώ να επέμβω σε μικρό μετατροπές εσωτερικά της οθόνης και να την μετατρέψω σε 220;
Υπάρχει λύση σε αυτό που θέλω να κάνω;
Σας ευχαριστω!!

john_b
01-08-14, 18:40
Μήπως είναι NTSC και παίζει α/μ;

saxo kit car
01-08-14, 18:53
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα την ερώτηση σου.
Εγώ το πήρα έτσι:
52327
Απλά αφαίρεσα από το χειριστήριο την οθόνη
Το αναφέρω μήπως παίζει κάποιο ρόλο αυτό.

john_b
01-08-14, 18:57
Άκυρο, δεν είδα σε τι αναφερόσουν.

johnnkast
01-08-14, 19:04
Για να ειναι 110 σιγουρα ηρθε απο αμερικη.Αρα δουλευει σε NTSC σε 525 γραμμες .Αν εχει στο μενου πουθενα για επιλογη συστηματος εχει καλως....αν οχι...ειναι αχρηστη

saxo kit car
01-08-14, 19:11
Για να ειναι 110 σιγουρα ηρθε απο αμερικη.Αρα δουλευει σε NTSC σε 525 γραμμες .Αν εχει στο μενου πουθενα για επιλογη συστηματος εχει καλως....αν οχι...ειναι αχρηστη

Κρίμα πολύ κρίμα, πίστευα ότι μπορεί να γίνετε κάποια μετατροπή πυκνωτών η δεν ξέρω τι άλλο και να μπορούσε να γυρίσει στα 220.

chip
01-08-14, 20:18
το θέμα δεν είναι τα 220 αλλά οτι στην αμερική έχουν άλλη συχνότητα σάρωσης οι τηλεοράσεις (60Hz αντί 50Ηz στην ελλάδα), έχουν άλλo αριθμό γραμμών (525 στην αμερική 625 στην Ελλάδα) (φυσικά και άλλη συχνότητα οριζόντιας σάρωσης)
και η πληροφορία χρώματος διαμορφώνεται με διαφορετικό τρόπο (NTSC στην αμερική ενώ με το πολύ ανώτερο γερμανικό PAL στην Ελλάδα.
Αυτό κάνει εντελώς ασύμβατη την λειτουργία αμερικάνικης οθόνης στην ευρώπη και το αντίθετο. Παλαιότερα αν κάποιος έφερνε τηλεόραση από αμερική πήγαινε σε τεχνικό και του προσέθετε μία πλακέτα (Ελληνικής κατασκευής (LEBAND) με 5-6 τσιπάκια) εκτός βέβαια του απαιτούμενο μετασχηματιστή.
Επειδή όμως η τεχνολογία έχει προοδεύσει και τα σύγχρονα τσιπάκια κάνουν πολλές λειτουργίες είναι πολύ πιθανόν, όπως σου είπαν ποιο πάνω η οθονούλα σου να έχει ρυθμίσεις για επιλογή συστήματος και έτσι να μπορεί να δουλέψει και στην Ελλάδα.

SV1JRT
01-08-14, 20:22
Για σας!!
Έχω αυτήν την οθόνη:
52325

Όταν την παρέλαβα δεν ήξερα ότι δουλεύει στα 110 και μόλις την έβαλα στην πρίζα κάηκε ο μετασχηματιστής, έβαλα άλλον και απλά τα έδειχνε όλα ασπρόμαυρα και με οριζόντιες γραμμές που ανεβοκατέβαιναν.
Επικοινώνησα με τον πρώην ιδιοκτήτη και μου είπε ότι λόγο που έχουμε 220 εδώ στην Ελλάδα, γι'αυτο δεν δουλεύει.
Θέλω να την χρησιμοποιήσω σε PS2, να την ενσωματώσω πάνω σε PS2, τα 2 καλωδιάκια για το ρεύμα θα ενωθούν εσωτερικά στο PS2.
Εδώ:
52326

Το PS2 είναι PAL στα 220v, γίνετε αυτό που θέλω να κάνω;
Δεν ξέρω, αν πάρω μετατροπέα από 110 σε 220v, αν θα μπορεί να δούλεψη το PS2 (δεν το νομίζω).
Μπορώ να επέμβω σε μικρό μετατροπές εσωτερικά της οθόνης και να την μετατρέψω σε 220;
Υπάρχει λύση σε αυτό που θέλω να κάνω;
Σας ευχαριστω!!


Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα την ερώτηση σου.
Εγώ το πήρα έτσι:
52327
Απλά αφαίρεσα από το χειριστήριο την οθόνη
Το αναφέρω μήπως παίζει κάποιο ρόλο αυτό.


Για να ειναι 110 σιγουρα ηρθε απο αμερικη.Αρα δουλευει σε NTSC σε 525 γραμμες .Αν εχει στο μενου πουθενα για επιλογη συστηματος εχει καλως....αν οχι...ειναι αχρηστη

Συγνώμη βρε παιδιά, αλλα ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ 110V ή 220V αυτή η οθόνη ??
ΠΟΥ θα είναι τα 110V ?? Επάνω στο χειρηστήριο PS2 ??12V ΤΟ ΠΟΛΥ να παίρνει τροφοδοσία και ΣΙΓΟΥΡΑ είναι NTSC.
O "μετασχηματιστής" μήπως είναι απλώς το τροφοδοτικό που έδινε 12V στο μηχάνημα ??
Οσο για το ασπρομαυρο (NTSC) ΔΕΝ αλλάζει με την αλαγή του τροφοδοτικού.

.

saxo kit car
01-08-14, 20:27
Δεν έχει καν μενού, απλή οθόνη είναι.
Μάλλον πρέπει να ψάξω να βρω κάτι άλλο, τσάμπα τα λεφτά που έδωσα
Θα φτιάξω PS2 portable, τα έχω βρει όσα χρειάζομαι, μόνο στην οθόνη έχω ταλαιπωρηθεί, ψάχνω οθόνη με ενσωματωμένα ηχεία όπως ήταν αυτή εδώ αλλά να μπορεί να ενωθεί επάνω της ένα ps2 η ps1 κ.λ.π.
Μάλλον πρέπει να πάω σε Casio tv portable.

SV1JRT
01-08-14, 22:36
http://www.ebay.co.uk/itm/New-4-3-TFT-16-9-screen-LCD-Folded-Mini-Car-Monitor-Security-Camera-Black-C1MY-/181204522827?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item2a30a1974b


http://www.ebay.co.uk/itm/2-Channel-7-Inch-TFT-LCD-Car-Rear-View-Headrest-Color-Monitor-DVD-VCR-Monitor-/271559043965?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item3f3a2e2b7d

.

gsouf
02-08-14, 00:55
Δεν γνωρίζω αλλά μήπως το ps2 έχει μέσα στο μενού του να αλλάξει σε ntsc παλίοτερα σε ps1 θυμάμαι που σε κάποια παιχνίδια τα έδειχνε ασπομαυρα αλλάζαμε καλώδιο και γινότανε!