PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαρροή ρεύματος



diamantisi
01-08-14, 21:13
Παιδια γεια σας
Σημερα αλλαξα στο δωματιο μου την λαμπα με μια οικονομικη.
Τι παρατηρησα?
Οταν εκλεισα το διακοπτη αναψε κανονικά.
Οταν τον ανοιξα εσβησε αλλά οχι τελειως (ειχε πολυ λιγο φωτισμό)
Δεν ξερω εαν αυτο ειναι σωστο????????
Τι εκανα... εβγαλα την λαμπα και οταν ο διακοπτης ηταν ανοιχτος εβαλα ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι στην φαση και το λαμπακι αναψε.
Αν δεν κανω λαθος αυτο δεν πρεπει να συμβαινει..
Μηπως εχω διαρροη ρευματος??
Μήπως μπορειτε να μου πειτε τι να κανω??
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

giorgos
01-08-14, 23:23
Οι λάμπες φθορισμού γενικά όταν τις σβήσεις εξακολουθουν να φωτίζουν ελάχιστα για λίγο (είναι φυσιολογικό) λόγω του φθοριου που υπάρχει στο γυαλί, τώρα όσον αφορά το κατσαβίδι μήπως ο διακόπτης κόβει ουδέτερο και όχι τη φάση οπότε εξακολουθείς και έχεις φάση χωρίς ουδέτερο στο ντουί?Σε κάθε περίπτωση πάντως η λάμπα να φωτίζει ελάχιστα για λίγο όταν τη σβήσεις ειναι φυσιολογικό.

diamantisi
02-08-14, 21:21
Γιωργο κατ αρχην σε ευχαριστω.
Η λαμπα συνεχιζει να φωτιζει σταθερα οπως σου ειπα απο χθες μεχρι και σημερα (τωρα).
Δεν μπορω να καταλαβω!!!!!
Δοκιμασα παλι σημερα με το δοκιμαστικο κατσαβιδι και βλεπω οτι αναβει. Σε αυτη την περιπτωση μηπως θα εχω καταναλωση ρευματος?
Σε ευχαριστω και παλι.

Δημήτρηςκα
02-08-14, 22:00
Δοκίμασε να από συνδέσεις τη γειωση από το φωτιστικό αν η λάμπα ειναι κινεζια και οικονομίας τίποτα δεν αποκλείεται

diamantisi
02-08-14, 22:19
Δημητρη δεν ειναι φωτιστικο δαπεδου αλλα λαμπτηρας οροφης (εχει δυο καλωδια φαση ουδετερο)
Οσο αφορα για την λαμπα πραγματι ειναι κινεζικια...

nikosp
02-08-14, 22:21
Γιωργο κατ αρχην σε ευχαριστω.
Η λαμπα συνεχιζει να φωτιζει σταθερα οπως σου ειπα απο χθες μεχρι και σημερα (τωρα).
Δεν μπορω να καταλαβω!!!!!
Δοκιμασα παλι σημερα με το δοκιμαστικο κατσαβιδι και βλεπω οτι αναβει. Σε αυτη την περιπτωση μηπως θα εχω καταναλωση ρευματος?
Σε ευχαριστω και παλι.
Εάν όταν έχεις κλείσει τον διακόπτη το δοκιμαστικό συνεχίζει να ανάβει αυτό σημαίνει ότι ο 'ηλεκτρολόγος' που έκανε την εγκατάσταση δέν έβαλε τον διακόπτη να κόβει την φάση αλλά τον ουδέτερο
Αυτό είναι κάτι που πρέπει να διορθώσεις ΑΜΕΣΑ εσύ εάν μπορείς η κάποιος που να κατέχει

nestoras
02-08-14, 22:43
Μήπως έχει φωτεινό ενδεικτικό λαμπάκι κάποιος από τους διακόπτες σου;

diamantisi
02-08-14, 22:46
Οχι ειναι οι απλοι οι διακοπτες

diony
02-08-14, 22:53
Το δοκιμαστικό δεν είναι και ο πιο αξιόπιστος τρόπος για μετρήσεις πολλές φορές ανάβει από επαγωγικά ρεύματα ,αν έχεις βολτόμετρο για να μετρήσεις φάση με ουδέτερο ,(φάση της λάμπας και ουδέτερο από κάποια πρίζα με ένα καλώδιο προέκτασης)
Μπορείς να κάνεις και το εξής αν δεν έχεις βολτόμετρο
Βίδωσε ξανά για λίγο την παλιά λάμπα πυράκτωσης που είχες και αφού σιγουρευτείς ότι ανάβει σβήσε την και μέτρησε με το δοκιμαστικό τη φάση ,αν είναι από επαγωγικό ρεύμα δεν θα σου ανάψει ,αν σου ανάψει πάλι είναι πιθανό να κόβει ουδέτερο ο διακόπτης ,λίγο δύσκολα αλλά καθόλου απίθανο

diony
02-08-14, 23:00
Και φυσικά λόγω περασμένης της ώρας κάνε το και αύριο

diamantisi
02-08-14, 23:05
Οταν η λαμπα ειναι βιδωμενη στο ντουι και ανοιχτος ο διακοπτης οπως ειπα αναβει πολυ λιγο. Εαν την στιμη εκεινη βαλω το δοκιμαστικο κατσαβιδι στη κλεμα (την φαση) δεν αναβει.
Θα αναψει όταν ξεβιδωσω την λαμπα.

diony
02-08-14, 23:15
Από τις μετρήσεις σου όλα δείχνουν ότι το δοκιμαστικό μόνο του , ή η λάμπα εξοικονόμησης μόνη της, ανάβει από επαγωγικά ρεύματα

diony
02-08-14, 23:22
Για πιο σίγουρα όταν κάνουμε παρόμοιες επεμβάσεις , (αν χρειαστεί να ακουμπήσουμε καλώδια ) κατεβάζουμε καιτ ο γενικό διακόπτη

Popeye
03-08-14, 00:29
Το πιο καλό είναι να μετρήσεις με πολύμετρο την τάση, με κλειστό και ανοικτό διακόπτη, και χωρίς λάμπα και με λάμπα στο ντουί.
Επίσης δοκίμασε και άλλη λάμπα.

Το δοκιμαστικό είναι πολύ χρήσιμο αλλά δεν λέει πάντα την αλήθεια.