PDA

Επιστροφή στο Forum : πρεπει να ξαναπληρωσω χαρατσι



katmadas
05-08-14, 18:28
Ρε παιδια κατι παιζει και θα εγινε και σε αλλον δεν μπορει να ειμαι εγω ο κολοφαρδος.

Νοικιαζω ενα σπιτι εδω και 5 χρονια και εχω πληρωσει ολα τα χαρατσια μεσω της δεη.
Τωρα αυτοι απο την εφορια μου βαλαν φεσι για το 2011 οτι χρωσταω το μισο χαρατσι.
Το κουφο ειναι οτι βαλαν και την σπιτονυκοκυρα οτι το 2012 χρωσταει παλι το μισο χαρατσι.
τωρα εχουμε βεβαια 2014.
Και τωρα πρεπει λεει να πληρωσω 300 ευρω για τις 2 αυτες οφειλες που τα εχω πληρωσει ηδη μεσω της δεη.
Τι γινεται ακριβως?
Γνωριζει κανενας?

Fixxxer
05-08-14, 18:30
Αν εχεις τους λογαριασμους ακομα και φυσικα ειναι πληρωμενοι πηγαινε τους...

katmadas
05-08-14, 18:34
Ε οχι δεν εχω τοσο παλια κολοχαρτα ρε γαμοτο.
Θα κοιταξω στο e-bill μπας και εχει τιποτα...
Αλλα δεν παιζει και αλλος θα το εχει παθει.
Εκει μου ειπαν οτι το παθαν αρκετοι.
Η δεη γυρισε τα λεφτα πισω με την μορφη ρευματος και τα πηγε τα χρεη στην εφορια λεει.
Και τι πηγε τα μισα απο το 11 και τα μισα απο το 12?
αλλα στην δεη λογικα φαινονται ολα πληρωμενα καθως ο λογαριασμος ερχεται κανονικα και τον πληρωνω.

el greco 1
05-08-14, 18:36
εφ οσων πληρωνεs το χαρατσι μεσω τιs ΔΕΗ γιατι πρεπει να ξαναπληρωσειs?αμα ειναι ετσι θα κανουν σε ολουs το ιδιο τοτε. αυτο που το ειδεs μεσω συστηματοs η στο ειπαι ο λογιστηs?η σουστηλαν καποιο εντυπο

katmadas
05-08-14, 18:40
Με πηρε σημερα η σπιτονοικοκυρα και με ενημερωσε.
Τα γραφει κανονικα στο ταχις και το δικο μου και το δικο της.

el greco 1
05-08-14, 18:56
για ρωτα το λογιστη μηπωs ξερει να σου πει. τι να πουμε απο εδω εμειs.

katmadas
05-08-14, 18:59
απλα αν εχει τυχει σε αλλον και τι εκανε.
ο λογιστης τωρα κανει μπανια αστον να γουσταρει λιγο.

steliosb
05-08-14, 19:03
Ε οχι δεν εχω τοσο παλια κολοχαρτα ρε γαμοτο.
Θα κοιταξω στο e-bill μπας και εχει τιποτα...
Αλλα δεν παιζει και αλλος θα το εχει παθει.
Εκει μου ειπαν οτι το παθαν αρκετοι.
Η δεη γυρισε τα λεφτα πισω με την μορφη ρευματος και τα πηγε τα χρεη στην εφορια λεει.
Και τι πηγε τα μισα απο το 11 και τα μισα απο το 12?
αλλα στην δεη λογικα φαινονται ολα πληρωμενα καθως ο λογαριασμος ερχεται κανονικα και τον πληρωνω.

Καλησπέρα,

Το έχω πάθει και εγώ επειδή καθυστέρησα να πληρώσω το λογ/μο της ΔΕΗ , το ποσό από το χαράτσι πιστώθηκε σε επόμενο λογ/μο μου και το ποσό από το χαράτσι πέρασε στην εφορία όπου και το πλήρωσα με μια προσαύξηση.
Το άλλο το θέμα είναι ότι οι ενοικιαστές δεν πληρώνουν χαράτσι γιατί επιβαρύνει μόνο τον ιδιοκτήτη του ακινήτου. Κοίταξε μήπως είναι κάτι άλλο το ποσό που σου ζητάνε

john_b
05-08-14, 19:14
Ε οχι δεν εχω τοσο παλια κολοχαρτα ρε γαμοτο.

Πολύ κακώς, δεν πετάω καμιά εξόφληση ποτέ, όσο παλιά και να είναι.

el greco 1
05-08-14, 19:23
και εγω τα κραταω ολα.

chip
05-08-14, 20:49
Πολύ συνιθισμένο.... (και φυσικά έχουν φεσωθεί (από τους ενοικιαστές) πάρα πολλοί ιδιοκτήτες ακινήτων.... αφού ο ενοικιαστής αρνήται να το παραδεχθεί ενώ η ΔΕΗ δεν δίνει στοιχεία στον ιδιοκτήτη... ενω ΔΟΥ του στέλνει το ραβασάκι... Ελληνική πραγματικότητα... )
αυτό συμβαίνει αν... καθυστερήσεις να πληρώσεις την τελευταία δόση του χαρατσιού οπότε όταν πήγες να πληρώσεις η ΔΕΗ είχε αποδώσει το πακέτο των χρημάτων (ή τέλος Ιουνίου ή τέλος Ιουλίου έστελνε τα χρήματα) στο υπουργείο οικονομικών και δεν σου είπε τίποτα... τα πήρε και τα χρησιμοποίησε σαν προκαταβολή για τον επόμενο λογαριασμό σου. Δηλαδή πρακτικά δεν σου έχουν φάει χρήματα αλλά έχουν εξοφλήσει λογαριασμό της δεη σου....
Αν πας στη ΔΟΥ σου το εξηγούν πως γίνεται...
Φυσικά είναι σημαντικό να κρατάς τους λογαριασμούς για να το επιβεβαιώσεις γιατί πάντα υπάρχει και η εξαίρεση....
Επίσης η ΔΕΗ δίνει εκτύπωση από την κίνηση του πελάτη (ευρώ, KWH, ημερομηνίες....) μόνο σε αυτόν που ανήκει ο λογαριασμός.... (όχι στο ταμείο αλλά στα γραφεία εξυπηρέτησης)

(νομίζω έχω ακόμα τους λογαριασμούς από την εποχή που σπούδαζα -σε άλλη πόλη- πριν 20 χρόνια)

katmadas
05-08-14, 21:53
Λοιπον τελικα τα ειχα .
Απλα δεν θυμωμουν ποτε τα ειχα πεταξει τελευταια φορα.
Ευτηχως ειναι απο την μετακομιση.ΣΥνηθως στις μετακομισεις τα πετουσα ολα.
Ωραια ειναι αν μενεις σε ενα σπιτι μονιμα.
Εχω αλλαξει περιπου 5 σπιτια μεχρι να φυγω φοιτητης οσο ημουν με την οικογενεια μου και εδω αλλαξα επισης 5.
Μια και τα εχω απο το 10 θα τα συνεχισω αμα ειναι....
Γενικα επειδη πληρωνω μεσω τραπεζας με το που τα περνω τα βαζω κατευθειαν στην καβατζα τους.
Τωρα στην επομενη μετακομιση θα τα κρατησω....

Παιδια ειναι δυσκολα να μενεις συνεχεια αλλου.
Οι ενοικιαστες ξερουν.Καλα να μου πεις αυτα απο την δεη δεν ειναι βαρια αλλα γενικα ξεφορτονομαι οτι πλεον δεν μου ειναι απαραιτητο.


Το διασταυρωσα τελικα και ισχυει αυτο που μου ειπαν και ειπε και ο τσιπ.

chip
05-08-14, 22:40
χμ... ελπίζω να μην πετάς και τα σχετικά με τα ηλεκτρονικά ;)