PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλ. ρολο



el greco 1
05-08-14, 19:19
μια ερωτηση ρε μαγκεs εχει κολληση το κεφαλι μου. εχω ενα ρολο με δυδυμα μοτερ ενα αριστερα και ενα δεξια. οι τερματικοι και το rf απο τα 2 εχουν βγει off λογο παλαιοτηταs και λογο οτι ειναι 5 μετρα απο τη θαλλασα. σκεφτηκα να του το φτιαξω με ενα plc με 2 μπουτον και 2 μαγνητικουs τερματικουs ανω κατω οριου οκ? το προβλημα τωρα. τα μοτερ βγαζουν 3 καλωδια μπλε καφε μαυρο και οι πυκνωτεs εινα απ εξω.απ την πλακετα εχει αναχωριση μαυρο ανω καφε κατω μπλε ουδετεροs.δυνατοτιτα να κανω δoκιμεs δεν εχω λογο ψευδοροφηs.θελω να μου πητε συνδεω το μπλε με το ενα ακρο του πυκνωτη σταθερα με τον ουδετερο. το αλλο ακρο του πυκνωτη σε ποιο και που τη φαση? tnx

diony
05-08-14, 23:30
Να υποθέσω πως και τα 2 μοτέρ είναι κομπλαρισμένα στον ίδιο άξονα του ρολού και το ένα είναι για άνοδο και το άλλο για κάθοδο
Για να βρειςτα άκρα των κινητήρων κάνε μετρήσεις με ωμόμετρο και γράψε σε ένα σκαρίφημα που θα κάνεις τι σου δείχνουν σε ωμ αφού τα έχεις αποσυνδέσει στον αέρα
Π.χ. μαύρο μπλε =
Μαύρο καφέ =
Καφέ μπλε =

el greco 1
06-08-14, 01:39
καπου με ξεκολαs δεν τα εχω δει να δουλευουν διοτι ειναι ψευδοοροφη και τα βρηκα χωριs συμπλεκτη. αλλα εγω νομιζα που δουλευουν ταυτοχονα πχ να ανεβαζουν και τα 2 και να κατεβαζουν και τα 2 !για αυτο μπερδευτικα ετσι σιγουρα δουλευουν? το γαμωτο σε αυτη τη φαση ειναι οτι το μαγαζι τωρα δουλευει και δεν εχω το χρονο ουτε εγω ουτε ο καταστηματαρχηs να κανω πολλεs ενεργειεs.στον ιδιο αξωνα ειναι. αλλα και τα ωμ αν μετρησω αν το μπλε ειναι ουδετεροs κοινοs με το ενα ακρο του πυκνωτη τα αλλα 2 μαυρο καφε τι σκατα να μετρησω. τι αναλυση μετρησειs να κανω δηλαδη αν βαλω το αλλο ακρο του πυκωτη στο καφε και το μαυρο φαση θα δουλεψει δεξιοστροφα? η το μαυρο μετα στο πυκνωτη και το καφε φαση αριστεροστροφα? θα δουλεψει ετσι ? θελω ναμαι σιγουροs για πεs! tnx a lot!

thm
06-08-14, 14:24
Και τα 2 δουλεύουν ταυτόχρονα για να ανεβάζουν και κατεβάζουν το ρολλό. Πρόκειται για πατέντα αντι της εγκατάστασης ενός ισχυρότερου μοτέρ (συνήθως δεν γίνεται γιατί το ισχυρότερο μοτέρ έχει περισσότερο κόστος αλλά γιατί δεν το έχει σε στοκ ο προμηθευτής). Μπλε είναι ο ουδέτερς (συνδέεις μόνιμα σε ουδέτερο ΔΕΗ). Μαύρο και καφέ είναι τα 2 τυλίγματα, ένα για άνέβασμα και ένα για κατέβασμα. Δίνεις φάση στο μαύρο (τίποτε στο καφέ) και κάνει ανέβασμα (ή κατέβασμα, εξαρτάται από το μοτέρ αλλά και το πώς είναι τοποθετημένο: με το τύμπανο δεξιά ή αριστερά). Δίνεις ρεύμα στο καφέ (τίποτε στο μαύρο) και κάνει την ανάποδη κίνηση. Το μαύρο και το καφέ είναι συνδεδεμένα και με τα 2 άκρα πυκνωτή λειτουργίας (συνήθως είναι επάνω στο μοτέρ και ίσως δεν φαίνεται εύκολα.

Κάθε μοτέρ, κανονικά, έχει 2 τερματικούς διακόπτες που κόβουν το ρεύμα όταν το ρολλό είναι τέρμα ανοιχτό και όταν είναι τέρμα κλειστό. Αυτό γενικά γίνεται ως εξής: οι τερματικοί είναι πάνω σε μία πλακετούλα στην οποία δίνουμε ρεύμα μέσω των καλωδίων μπλε και καφέ (για την μία κίνηση) ή μπλε και μαύρο (για την άλλη). Η πλακετούλα έχει επίσης και ένα κυκλωματάκι ώστε όταν δίνουμε ρεύμα για την μία ή την άλλη κίνηση να δίνει τάση για να ξεμπλοκάρει το ηλεκτρόφρενο του μοτέρ. Άρα οι είσοδοί μας είναι μπλε, καφέ, μαύρο και οι έξοδοι είναι 3 καλώδια για το μοτέρ και 2 για το ηλεκτρόφρενο.

Το πρόβλημα όταν βάζουμε 2 μοτέρ είναι ότι πρέπει να σταματάνε ταυτόχρονα στην τέρμα ανοιχτή και την τέρμα κλειστή θέση και αυτό συνήθως είναι πολύ δύσκολο να γίνει ρυθμίζοντας ανεξάρτητα τους τερματικούς των 2 μοτέρ. Για τον λόγο αυτό, συνήθως ο εγκαταστάτης παρακάμπτει τους τερματικούς της πλακετούλας του ενός μοτέρ με το να ρυθμίσει τους τερματικούς σε θέση που το ρολλό δεν πρόκειται να τους ενεργοποίησει και με το να χρησιμοποιήσει σαν είσοδο για την πλακετούλα την έξοδο για το μοτέρ της άλλης πλακετούλας (ας την πούμε κύρια).

Όταν λοιπόν δώσω ρεύμα (πχ μπλε με καφέ), στην κύρια πλακετούλα, αυτή ξεμπλοκάρει το ηλεκτρόφρενο του κύριου μοτέρ και δίνει ρεύμα στο κύριο μοτέρ αλλά και στην δευτερέυουσα πλακετούλα που με την σειρά της ξεμπλοκάρει το δικό της ηλεκτρόφρενο και δίνει ρεύμα στο δικό της μοτέρ. Όταν ο τερμτατικός της κύριας πλακετούλας ενεργοποιηθεί, κόβει το ρεύμα στο κύριο μοτέρ, μπλοκάρει το ηλεκτρόφρενο, κόβει το ρεύμα στην πλακετούλα του δεύτερου μοτέρ και άρα κόβει το ρεύμα στο δεύτερο μοτέρ και μπλοκάρει το ηλεκτρόφρενό του.

Βεβάιως, μερικές φορές βλέπει κανείς και άλλους συνδυασμούς, οπότε ξεκίνα βλέποντας τι συνδέσεις έχουν γίνει τώρα και ακολούθα τες αφού δουλεύουν.

Και πάλι πάντως, το σωστό είναι ένα μεγάλο μοτέρ και όχι 2 μικρότερα (σκέψου τι θα γίνει εάν απλά χαλάσει ο πυκνωτής του ενός από τα 2 μοτέρ).

el greco 1
06-08-14, 22:41
ευχαριστω πολυ για τo χρησiμοτατο ποστ αυριο το πρω θα παω να το φτιαξω και θα επανελθω αν βρω δυσκολια.cheers george

el greco 1
07-08-14, 10:35
thm αν μπωρειs λιγο να μου εξηγησειs με το ηλεκτροφρενο δε τα καταφερα δεν μου εκανε το κολπο καλα.η καλλητερα κανεμου μια αναπαντητη 6972191097 δεν εχω χρονο για γραψημο.cheers george.

thm
07-08-14, 11:20
Το ηλεκτρόφρενο είναι αυτό που φαίνεται μέσα στην πράσινη γραμμή. Όταν το μοτέρ λειτουργεί, η πλακετούλα που είναι ενσωματωμένη πάνω στο ρολλό δίνει τάση, μέσω των 2 καλωδίων (V), στο ηλεκτρόφρενο και αυτό ξεμπλοκάρει: εάν ξεβιδώσεις το ηλεκτρόφρενο, βλέπεις να τραβιέται το εσωτερικό του από την μεριά που είναι ο συμπλέκτης (R). Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος υπάρχει επίσης μία ντίζα (στο κέντρο του ηλεκτρόφρενου δεξιά - δεν φαίνεται στο σχήμα) που καταλήγει σε μία συσκευή μηχανικής αποσύμπλεξης (κάτι που τραβώντας την ντίζα, ξεμπλοκάρει το μοτέρ).
52440
Εάν δεν σου δουλεύει το ηλεκτρόφρενο τότε είτε δεν δίνει τάση η πλακετούλα, είτε είναι χαλασμένο το ηλεκτρόφρενο.


52442
Εάν δοκίμασες το ηλεκτρόφρενο και δεν φαίνεται να δουλεύει τότε πρέπει να ξέρεις τα παρακάτω:
1) Για να δουλεύει το ηλεκτρόφρενο πρέπει να κινείται το μοτέρ (δεν αρκεί να δίνεις ρεύμα στην πλακετούλα)
2) Εάν έχεις λύσει το ηλεκτρόφρενο και δεν τραβιέται, δοκίμασε να σπρώξεις λίγο τον δίσκο του προς τα μέσα (όταν είναι εγκατεστημένο, ο συμπλέκτης (R) το πιέζει λίγο προς τα μέσα)
3) Στο πολύμετρο δύσκολα θα δεις κάτι. Νομίζω ότι η έξοδος για το ηλεκτρόφρενο είναι μία πριονωτή τάση.

Σημείωση: στην συγκεκριμένη πλακετούλα της φωτογραφίας, η κλέμα που δεν σημείωσα είναι για να συνδέσει κανείς δεύτερο μοτέρ. Η πλακετούλα αυτή μπαίνει και σε διπλά μοτέρ. Τα διπλά μοτέρ δεν είναι 2 ξεχωριστά μοτέρ αλλά 2 ηλεκτρομειωτήρες κομπλαρισμένοι σε κοινό τύμπανο, με 1 πυκνωτή και 1 ηλεκτρόφρενο (στον 1 από τους 2 ηλεκτρομειωτήρες). Παρακάτω φαίνεται ένα τέτοιο διπλό μοτέρ (ένας ηλεκτρομειωτήρας επάνω, ένας ηλεκτρομειωτήρας με το ηλεκτρόφρενο κάτω, κοινό τύμπανο και για τους δύο).
52443

el greco 1
07-08-14, 18:12
αυτη και αν ειναι αναλυση ουτε λεκτοραs του πανεπιστημιου να την εκανε συνχαριτηρια ρε μαγκα thm με εστηλεs αδιαβαστο. ε! τωρα εχω ολα οσα χρειαζωμαι και θα το παιξω λαρζ.:biggrin:δεν υπαρχει περιπτωση να μην το κανω.cheers george.

katmadas
07-08-14, 18:46
Οντως κατι που ηταν ασχετο σε μενα τωρα κατι ξερω αν τυχει...
Τυχερος ο Γιωργος καθως δεν εβλεπε φως το Θεμα...
Καλη επιτυχια

el greco 1
07-08-14, 23:53
thanks alot lads!