PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποκόληση εξαρτημάτων



john_b
08-08-14, 12:46
Είχα συνέχεια πρόβλημα με το ρούτερ το οποίο μου έκανε συνεχείς επανεκκινήσεις στα χειρότερα του, ή κάμποσες μέσα στην μέρα στα καλύτερα του. Το χειρότερο ήταν ότι προχτές, ενώ έδειχνε συνδεμένο, δεν ήταν, με αποτέλεσμα όταν έλαβα σήμα συναγερμού δεν μπορούσα να συνδεθώ για να δω τις κάμερες. Σήμερα, πριν το πετάξω, το άνοιξα να το φυσήξω λίγο (πολλές συσκευές έχουν επανέλθει έτσι) και βλέπω έναν ηλεκτρολυτικό φουσκωμένο. Βάζω το κολλητήρι στην πρίζα (Αντεξ 25άρι) και επιχειρώ να ξεκολλήσω τον πυκνωτή. Δύο κολλισούλες απίστευτα μικρές η κάθε μια και δεν έλεγε να λειώσει το κολοκαλάϊ. Τελικά με χίλια βάσανα έβγαλα και άλλαξα τον πυκνωτή και απ ότι φαίνεται μέχρι στιγμής, σταθεροποιήθηκε και το ρούτερ.
Τι γίνετε ρε παιδιά με αυτές τις κολλήσεις;

Είναι αυτά τα πρότυπα για απουσία επικίνδυνων μετάλλων που κάνουν το καλάι σκληρό;
Τελικά ο σταθμός κόλλησης είναι μονόδρομος;

Dragonborn
08-08-14, 13:05
Υπάρχουν μερικά τρυκ που δουλεύουν στις απλές περιπτώσεις. Πρώτον χρειάζεσαι μια μικρή αντλία αναρρόφησης της κόλλησης. Δεύτερον αν θέλεις να ξεκολλήσεις κάτι, πρώτα λειώσε επάνω του μια μικρή σταγόνα καλάι της παλιάς εποχής, προσθέτει flux και μόλυβδο και διευκολύνει την τήξη.

bchris
08-08-14, 13:37
Υπάρχουν μερικά τρυκ που δουλεύουν στις απλές περιπτώσεις. Πρώτον χρειάζεσαι μια μικρή αντλία αναρρόφησης της κόλλησης. Δεύτερον αν θέλεις να ξεκολλήσεις κάτι, πρώτα λειώσε επάνω του μια μικρή σταγόνα καλάι της παλιάς εποχής, προσθέτει flux και μόλυβδο και διευκολύνει την τήξη.


Ετσι.
Pb rules

chip
08-08-14, 13:40
οπωσδήποτε προσθέτεις παλαιού τύπου κόληση...
και καλό θα είναι να προμηθευτείς ένα δεύτερο κολητήρι τουλάχιστον 60W γι αυτές τις περιπτώσεις γιατί εκτός από την κόληση είναι και οι πλακέτες που είναι δύο ή περισσότερων επιπέδων με τις επιμεταλωμένες οπές και τις μεγάλες επιφάνειες χαλκού που τραβάνε τη θερμότητα....

dog80
08-08-14, 16:04
Το lead free καλάι δυσκολεύει την κατάσταση, αλλά το πρόβλημα κυρίως είναι πώς αυτές οι πλακέτες είναι πολλαπλών layer. Έχουν και εσωτερικά χαλκό, ο οποίος λειτουργεί σαν ψύκτρα και κρυώνει τη μύτη του κολητηριού. Έτσι αν πάς να αποκολλήσεις πυκνωτή με την κλασική μέθοδο θέλεις δυνατό κολητήρι με πολλά βάτ και να το έχεις για πολύ ώρα στην κόλληση μέχρι να λιώσει.

Αυτό που κάνω εγώ προσωπικά είναι να κάνω μια μεγάλη μπάλα απο λιωμενο καλάι που να πιάνει και τα δύο ποδαράκια του πυκνωτή ταυτόχρονα. Αυτό αυξάνει τεχνητά τη θερμοχωρητικότητα της μύτης του κολητηριού και ο πυκνωτής θα πέσει κάτω απο μόνος του μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα. Και δέν χρειάζεται δυνατό κολλητήρι, η τεχνική αυτή δουλεύει ακόμα και με εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες, πχ 250 βαθμούς.

Επειδή μάλιστα η αποκόληση με αυτό τον τρόπο γίνεται πάρα πολύ γρήγορα, το εξάρτημα δέν προλαβαίνει να θερμανθεί σημαντικά και δέν παθαίνει ζημιά. Για παράδειγμα, όσες φορές έχω προσπαθήσει να αποκολλήσω τρανζίστορ ξεκολώντας ένα ένα τα ποδαράκια, στο τέλος βγαίνει καμμένο απο τη θερμοκρασία. Γεμίζοντας καλάι και τα τρία ποδαράκια ταυτόχρονα θα βγεί μια και έξω και θα δουλεύει.

Την τεχνική τη δείχνω στο παρακάτω βίντεο και συγκεκριμένα στο 14:02


https://www.youtube.com/watch?v=Ac8pNSRJ0LE

leosedf
08-08-14, 16:21
Απλά η μια μεριά του πυκνωτή ακουμπούσε σε ground plane και κάνει μεγάλη απαγωγή θερμότητας, σε αυτές τις περιπτώσεις θέλεις κολλητήρι (σταθμό) που να κάνει για lead free με άμεση αναπλήρωση της θερμότητας που χάθηκε, κάτι σαν τον i-CON της ERSA (αλλά από λεφτά κλάψε με μάνα κλάψε με)

dog80
08-08-14, 17:01
Βασικά πυκνωτές σε τέτοιες πλακέτες μπορούν να ξεφτυλίσουν οποιοδήποτε κολητήρι ή σταθμό.

Αυτό που χρησιμοποιώ στο βίντεο είναι το JBC CD-2BD (http://www.jbctools.com/cd-b-soldering-station-product-505.html), αναπληρώνει ακαριαία τη θερμότητα, αλλά παρόλα αυτά η αποκόλληση με την κλασική μέθοδο είναι πολύ δύσκολη.

mtzag
08-08-14, 17:04
25αρι κολλητηρι ? Παρε ενα 80 - 100watt με ελεγχο θερμοκρασιας αυτα που ειναι λιγα watt και αυτα χωρις ελεγχο θερμοκρασιας ειναι αχρηστα.
Σε τετοιες περιτωσεις με προθερμανση ισως και να κανεις δουλεια με αυτο το ψοφημι προθερμανση πχ με το πιστολακι μαλλιων

john_b
08-08-14, 17:22
Με αυτό το ψοφίμι μεγάλωσα και ήταν μια χαρά, τα νέα δεδομένα υλικών κάνουν την βρομοδουλειά...

leosedf
08-08-14, 17:26
Βασικά πυκνωτές σε τέτοιες πλακέτες μπορούν να ξεφτυλίσουν οποιοδήποτε κολητήρι ή σταθμό.

Προφανώς δεν έχεις πιάσει μεγάλο σταθμό με 150W βελονίτσα κολλητήρι όπως ο ERSA η weller. Μέσα σε μισό δευτερόλεπτο έχουν επαναφέρει τη θερμοκρασία και σε ένα δευτερόλεπτο το έχεις στο χέρι.

MHTSOS
08-08-14, 18:51
Τον i-con της ERSA τον είχα στην παλιά δουλειά και τον συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον τον σηκώνει η τσέπη του. Αν είσαι αναγκασμένος να κολλάς με lead free σου λύνει τα χέρια και δεν αναγκάζεσαι να κατεβάσεις αγίους όλη μέρα.

dog80
08-08-14, 19:13
Προφανώς δεν έχεις πιάσει μεγάλο σταθμό με 150W βελονίτσα κολλητήρι όπως ο ERSA η weller. Μέσα σε μισό δευτερόλεπτο έχουν επαναφέρει τη θερμοκρασία και σε ένα δευτερόλεπτο το έχεις στο χέρι.

Όντως δέν έχω δουλέψει τέτοιους σταθμούς, όμως δέν νομίζω οτι το JBC είναι τόσο υποδεεστερο. 130W είναι και οι μύτες high thermal capacity.

p.gabr
17-12-15, 22:45
Απλά και γρήγορα για δύσκολες καταστάσεις
Τώρα αν κάνει καμιά αναρρόφηση ΜΗΝ ρωτάτε δεν το ξέρω

https://www.facebook.com/Nerd360/videos/895854597130257/

Panoss
17-12-15, 23:14
Ντάξει αλλά πρέπει να τη μαμάει την πλακέτα κανονικά.

ChristoM
22-12-15, 09:36
http://www.ebay.com/itm/30W-220V-Soldering-Iron-PCB-Solder-Sucker-Desoldering-Pump-Welding-EU-2in1-Tool-/221804137261?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item33a48e8b2d

με 6€ εγώ κάνω τέλεια την δουλειά μου, δεν είμαι επαγγελματίας άλλα εχθές που άλλαξα σε ένα x-box contoler τα stick's τα ξεκολλούσε τέλεια χωρίς να μου κάνει το παραμικρό σημάδι στην πλακέτα.
το συνιστώ ανεπιφύλακτα για τα λεφτά του.

chip
22-12-15, 10:35
αυτό έχω κι εγώ.... για κολλήσεις σε μία όψη ή κολλήσεις σε δύο όψεις με κόλληση μολύβδου είναι οκ.
για πολυστρωματικά και τυπωμένα με δύο επίπεδα και κόλληση χωρίς μόλυβδο είναι λίγα τα 30w....

DiViDi
22-12-15, 13:51
Αυτο απο το ebay με τα 6€ το ειχα παρει και εγω αλλα δεν δουλεψε ποτε, είχε καμμένη αντισταση

Πήρα το ιδιο απο τον Venieri με 10€ http://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9D%C E%99%CE%9A%CE%91%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE% A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%91/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CE%AC%CE%95%CE%AF%CE%B4%CE%B7/tabid/122/CategoryID/1771/List/0/Level/a/ProductID/29229/Default.aspx

H ποιότητα των υλικών είναι καλύτερη απο αυτό απο το ebay

Panoss
22-12-15, 14:07
Μάλλον θα μου το κάνω δώρο για τα Χριστούγεννα (αυτό από το Βενιέρη).

liat
22-12-15, 15:22
Μάλλον θα μου το κάνω δώρο για τα Χριστούγεννα (αυτό από το Βενιέρη).


Δε μου το κάνεις κι εμένα; [-<

Panoss
22-12-15, 16:49
Δε με λένε Βασίλη και δεν είμαι άγιος!:lool:

lepouras
22-12-15, 16:54
Δε με λένε Βασίλη και δεν είμαι άγιος!:lool:
ψεύτη. σε λένε Παναγιώτη που είναι από το Παναγία Παν Αγία άρα άγιος είσαι έ κάνε και το θαύμα σου :lool:

Panoss
22-12-15, 17:00
Και ψεύτης και άγιος;
Λοιπόν φέρτε μου τους ZD915 σας να τους αγιάσω να πολλαπλασιαστούν να γίνουν VTDESOL3 για όλο τον κόσμο!:lool:

lepouras
22-12-15, 17:02
ά μπράβο τώρα μιλάς σωστά. έρχομαιαιαιαιαιαιαιαι:lool:

Dbnn
22-12-15, 18:34
Αμα πατε βενιερη παρτε και κολληση με μολυβδο................
Κανει θαυματα ;) ;)

lepouras
22-12-15, 18:47
άσε άγιο είχαμε ....................

liat
22-12-15, 18:49
Δε με λένε Βασίλη και δεν είμαι άγιος!:lool:

Λένε όμως εμένα Γιάννη (σε 16 μέρες!!!) και δε με χαλάει που δεν είσαι άγιος. :whistle:

Panoss
22-12-15, 18:52
Πού ήσασταν όλοι εσείς τον 15αύγουστο;; ΕΕΕ;;:cursing:

liat
22-12-15, 18:58
Πού ήσασταν όλοι εσείς τον 15αύγουστο;; ΕΕΕ;;:cursing:

Σε διακοπές. :lool: Αν είναι να θυμώνεις ... το σταματάω. =;
αφού πρώτα μου κάνεις το δώρο :hahahha:

Edit
Πέρα από την πλάκα, το είχα βάλει στο μάτι από μέρες και το συζητούσα με τον Κώστα (SeAfasia).

Panoss
22-12-15, 19:06
Να το ζητήσεις απ' τον πρωθυπουργό μας, είναι καλό παιδί θα στο πάρει (*).






























* και αυτό που έχεις!!!:lool:

Dbnn
22-12-15, 19:15
άσε άγιο είχαμε ....................
Γιατι; ειναι λιγο πιασοκωλης αλλα εχει ωραια πραγματα.

Gaou
22-12-15, 20:26
βρε παιδιά συγνώμη που ξαναπεταγομαι αλλα σημερα σκεφτόμουν να ρωτήσω ( οπότε εγώ ειχα Αγιο ). Εχω μια τετοια σαν αυτες που δειξατε απο το ebay και δεν μπορώ να καταλαβω τι ειναι το εξτρα καλώδιο ? Εχει κάποια σχέση με την βέργα καθαρισμου ?

chip
22-12-15, 22:19
αν εννοείς το εξτρα καλώδιο με το κροκοδειλάκι αυτό πάει στη γείωση ώστε το κολητήρι να είναι γειωμένο και να μην κινδυνεύουν από στατικό φορτίο τα τσιπάκια που ξεκολάς. (Το τόσο λεπτό καλώδιο που έχει λίγα πράγματα θα κάνει στο θέμα προστασίας από ηλεκτροποληξία εκτός και υπάρχει ρελέ διαφυγής όπου θα το ενεργοποιήσει. Επίσης ούτε απόλυτη προστάσια εξασφαλίζει για τα τσιπακια αφού αν έχει στατικό φορτίο η πλακέτα και γειωθεί χωρίς περιορισμό ρεύματος (1ΜΩ αντίσταση σε σειρά) πάλι κινδυνεύουν τα τσιπάκια...)
Καλό είναι πάντος να το συνδέεις στη γείωση....