PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλαστικές βίδες



Sted
12-08-14, 20:59
Καλησπερα,

Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω μη-μεταλλικες βιδες για να στηριξω καποια υλικα σε τοιχο;

Θελω να βαλω ενα φωτιστικο σωμα σε οροφη τσιμεντενιας δεξαμενης που θα περιεχει χημικα που διαβρωνουν μέταλλα.

Θεωρητικά δεν θα γεμιζει η δεξαμενη μεχρι πανω αλλα παλι επειδη μεσα εκει τα χημικά θα ανακατεύονται με χρηση αερα θα τα ψιλοβρεχει ολα.

Τι εχετε να προτείνετε;

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

China
12-08-14, 21:58
Τι χημικά είναι αυτά; Δεν σου κάνουν οι ανοξείδωτες; Είνααι λίγο δύσκολο να βρεις μεγάλες πλαστικές βίδες.

Sted
12-08-14, 22:48
Απ'ο,τι εχω καταλαβει ειναι διαλυμα που θα περιεχει καυστικη σοδα.

Νομίζω πως ουτε το ανοξείδωτο μου κανει..

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

badsak
12-08-14, 23:10
Η καυστικη σοδα απο οτι γνωριζω δεν διαβρωνει τα ανοξειδωτα (αρκει να ειναι καλης ποιοτητας και καθαρο ανοξειδοτο)...
η καυστικη σοδα ειναι εχθρος με τα λιπη και τα ελαια και τα χρωματα.
Στην δουλεια μου ολα τα μηχανηματα τα ανοξειδωτα καθαριζονται με καυστικη σοδα και κάποια κομματια
για να καθαρισουν τα αφηνουμε μεχρι και για μερες σε καυστικη σοδα χωρις προβλημα.
αν υπαρχει καποια διαβρωση θα ειναι πολυ αργη..οποτε νομιζω δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.

Κυριακίδης
12-08-14, 23:12
https://www.google.gr/search?q=plastic+screws+and+bolts&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=v3PqU6bLH6m6ygPDrYKoDQ&ved=0CC8QsAQ&biw=1280&bih=705

Sted
12-08-14, 23:21
Η καυστικη σοδα απο οτι γνωριζω δεν διαβρωνει τα ανοξειδωτα (αρκει να ειναι καλης ποιοτητας και καθαρο ανοξειδοτο)...
η καυστικη σοδα ειναι εχθρος με τα λιπη και τα ελαια και τα χρωματα.
Στην δουλεια μου ολα τα μηχανηματα τα ανοξειδωτα καθαριζονται με καυστικη σοδα και κάποια κομματια
για να καθαρισουν τα αφηνουμε μεχρι και για μερες σε καυστικη σοδα χωρις προβλημα.
αν υπαρχει καποια διαβρωση θα ειναι πολυ αργη..οποτε νομιζω δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.

Ωραία.

Δεν ήμουν σίγουρος για το ανοιξείδωτο. Θα ψάξω και για τέτοιες βίδες λοιπόν σε κανένα μαγαζί με προϊόντα με σκάφη κλπ.

el greco 1
12-08-14, 23:38
θα ρηξω αυριο μια ματια στα τζαμπο και αν βρω κατι θα σαs το πω!

klik
13-08-14, 01:01
...Θελω να βαλω ενα φωτιστικο σωμα σε οροφη τσιμεντενιας δεξαμενης που θα περιεχει χημικα που διαβρωνουν μέταλλα....
Το φωτιστικό δεν θα διαβρώνεται; Πλαστική χελώνα θα βάλεις; Δεν θα θαμπώνει το καπάκι;
Μεταλλικές βίδες θα έχει και αυτό και μάλιστα εκτεθειμένες (μιλάω για τις βίδες ανοίγματος του καπακιού). Οι βίδες στερέωσης στις χελώνες, είναι εσωτερικές άρα δεν θα διαβρώνονται.

Το τσιμέντο είναι ελαφρά αλκαλικό. Προφανώς και αυτό θα διαβρώνεται αν δεν το προστατεύσεις με επιστρώσεις.

Δεν υπάρχει μεταλλικό στοιχείο που να λέγεται ανοξείδωτο (όπως ο σίδηρος -Fe-, o ψευδάργυρος -Zn- κλπ). Είναι μίγματα μετάλλων ανάλογα σε τι θέλεις να αντέχει. Άλλα μίγματα χρησιμοποιούνται στο αλατόνερο, άλλα στο οξύ κλπ.
https://en.wikipedia.org/wiki/Stainless_steel

nestoras
13-08-14, 02:23
Καλησπερα,

Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω μη-μεταλλικες βιδες για να στηριξω καποια υλικα σε τοιχο;

Θελω να βαλω ενα φωτιστικο σωμα σε οροφη τσιμεντενιας δεξαμενης που θα περιεχει χημικα που διαβρωνουν μέταλλα.

Θεωρητικά δεν θα γεμιζει η δεξαμενη μεχρι πανω αλλα παλι επειδη μεσα εκει τα χημικά θα ανακατεύονται με χρηση αερα θα τα ψιλοβρεχει ολα.

Τι εχετε να προτείνετε;



Μπορείς να πας σε ένα μηχανουργείο (τορναδόρο) και να σου φτιάξει ότι βίδες θέλεις από τεφλόν. Για παράδειγμα μπορείς να φτιάξεις ολόπασα 10 εκατοστών με τα αντίστοιχα παξιμάδια και να τα στερεώσεις με ειδικό χημικό (αυτά που γίνονται σαν τσιμέντο) στο ταβάνι και μετά να κρεμάσεις ότι θέλεις. Έχεις βρει αντίστοιχο φωτιστικό που να τηρεί τις προδιαγραφές για τέτοιου είδους εγκατάσταση;
Μήπως έπρεπε να είχε προβλεφθεί ειδική τρύπα στην πλάκα για εγκατάσταση φωτιστικού που να καλύφθεί μετά μέ κάποιου είδους πλέξιγκλας;

valis
13-08-14, 09:45
http://encyclopedia2.thefreedictionary.com/Alkali-Resistant+Materials
Με άλλα λόγια οι απλες σιδερένιες βίδες είναι καλή επιλογή

Sted
13-08-14, 15:30
Ο προμηθευτή θα βρει φωτιστικο καταλληλο αλλιώς θα αν βρω πλαστικες ή άλλες καλαλληλες βιδες θα αλλάξω τις υπαρχοντες που θα εχει και θα ειναι μια χαρα...

Θα δοκιμάσω με ανοξειδωτες. Αφου πρώτα βρω καταλληλες για ουπα.


Sent from my Nexus 5 using Tapatalk