PDA

Επιστροφή στο Forum : Νυχτερινό Τιμολόγιο στο Πατρικό μου (55-χρόνων) σπίτι



DGeorge
12-08-14, 21:52
Παίδες Πολλή Καλησπέρα σας!:-D
Προγραμμάτιζα -μέρες αδείας- να βάλω 'Νυχτερινό Τιμολόγιο' στο Πατρικό μου, όπου και μένω πλέον.
Είναι διαμέρισμα σε πολυκατοικία του 1959 στην Καλλιθέα.
Μου ζητούν πιστοποιητικό ηλεκ/γου, επειδή έχει λήξει το προηγούμενο, και επειδή πρέπει να αλλάξω και το όνομα της κατανάλωσης (από του Πατέρα μου, στο δικό μου).
1) Απ' ό,τι μου είπε ο γείτονας ηλ/γος της πολυκατοικίας, ο πίνακας έχει μεν γείωση, αλλά από τα υδραυλικά. Για να βγάλει πιστοποιητικό πρέπει να υπάρχει καλώδιο γείωσης από το ρολόϊ της ΔΕΗ! (Ισχύει αυτό; )
2) Η ΔΕΗ (από το 11770) μου λένε ότι δεν χρειάζεται να επέμβει καθόλου ιδιώτης, μεταξύ πίνακα και μετρητή, διότι όλες τις απαιτούμενες εργασίες τις αναλαμβάνει το συνεργείο του ΔΕΔΔΗΕ, το οποίο και θα αλλάξει τον υπάρχοντα μετρητή (δεν θα βάλει πρόσθετο για Νυχτερινό! )
Όσοι ηλεκ/γοι (γείτονες) έχω ρωτήσει, μου λένε, ότι πρέπει να προετοιμάσουν αυτοί (κάποιος ιδιώτης) τις -κάποιες- γραμμές από το ρολόϊ μου ως τον πίνακά μου, να βγάλουν πιστοποιητικό σχετικό, και μετά ο ΔΕΔΔΗΕ να βάλει τον μετρητή.
Από την άλλη, οι πληροφορίες επιμένουν!!!! "Δεν χρειάζεται ιδιώτης!!!!!!"

Γι'αυτό κι εγώ, ρωτάω όποιον -από την παρέα- γνωρίζει καλά το θέμα: Τι πρέπει να κάνω;
Ό,τι επιπλέον πληροφορίες, νομίζετε ότι χρειάζεστε, παρακαλώ ρωτήστε με....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και για την προσοχή σας.
Ευχαριστώ δε, ακόμα περισσότερο, για την όποιαν ανταπόκρισή σας!
Νά'στε όλοι καλά!!!

JOUN
12-08-14, 22:59
Γιωργο 1000% χρειαζεται ιδιωτης για τον απλο λογο οτι η αρμοδιοτητα των τεχνικων της ΔΕΔΔΗΕ σταματαει στον μετρητη σου.
Απο εκει και μετα τα υλικα ειναι δικη σου ιδιοκτησια και οτιδηποτε χρειαστει να γινει ειναι δικης σου ευθυνης.


2) Η ΔΕΗ (από το 11770) μου λένε ότι δεν χρειάζεται να επέμβει καθόλου ιδιώτης, μεταξύ πίνακα και μετρητή, διότι όλες τις απαιτούμενες εργασίες τις αναλαμβάνει το συνεργείο του ΔΕΔΔΗΕ, το οποίο και θα αλλάξει τον υπάρχοντα μετρητή (δεν θα βάλει πρόσθετο για Νυχτερινό! )

Η μοναδικη περιπτωση που σκεφτομαι οτι μπορει να ισχυει αυτο ειναι στην περιοχη σου να μπαινουν πιλοτικα οι νεοι "εξυπνοι" μετρητες οι οποιοι στελνουν ανα πασα στιγμη με τηλεμετρια τις καταναλωσεις σου στο κεντρο και φυσικα δεν χρειαζονται κατι αλλο για να δουλεψουν..

Sted
12-08-14, 23:14
Αμφιβάλλω αν εκεί που κάλεσε γνωρίζουν αν η περιοχή που ενδιαφέρει τον πελάτη πρόκειται να πάρει τους νέους μετρητές. Αυτοί ξέρουν οτι θα "αλλάξουν τον μετρητή", αυτό λένε, ΤΥ είναι.

Είναι αντίστοιχο που παίρνεις τον ΟΤΕ να τους πείς οτι κόπηκε το καλώδιο έξω απο το σπίτι, και σου λένε να ελέγξεις το φίλτρο της aDSL.


Πάντως, έχει καταργηθεί η υποχρέωση αγωγού νυχτερινού ρεύματος εδώ και λίγο καιρό. Δεν είναι πρόβλημα, απλά δεν θα γνωρίζεις (οπτικά) πότε είναι ενεργή η ζώνη χαμηλής χρέωσης.

el greco 1
12-08-14, 23:54
η παροχη πρεπει να αλαχτη σιγουρα απο το πινακα μεχρι τον μετρητη. η γειωση πρεπει να γινει με ηλεκτοδιο και οχι οπωs ειναι τωρα. αρα θα πρεπει να αλαχτει και ο γενικοs πινακαs.τριφασικο η μονοφασικο εχειs?αυτα ολα θα στα κανει ολα ο ηλεκτολογοs.ο ΔΕΔΗΕ θα ερθει να συνδεσει μονο τον καινουργιο μετρητη.

diony
13-08-14, 01:50
Πάντως, έχει καταργηθεί η υποχρέωση αγωγού νυχτερινού ρεύματος εδώ και λίγο καιρό. Δεν είναι πρόβλημα, απλά δεν θα γνωρίζεις (οπτικά) πότε είναι ενεργή η ζώνη χαμηλής χρέωσης.

Επάνω σε αυτό ήθελα να ρωτήσω ,με ενδιαφέρει άμεσα , καταργήθηκε σιωπηρά ή με κάποιο νόμο ,διότι πριν 3 μήνες που πήγα να ρωτήσω για πολλοστή φορά πότε θα μου περάσουν νυκτερινό η πρώτη κουβέντα της υπαλλήλου της ΔΕΗ ήταν πως αν δεν υπάρχει ο αγωγός πρόσθετης εξυπηρέτησης δεν πρόκειται να γίνει η αλλαγή σε νυκτερινό (να σημειώσω πως έκανα αίτηση τον Οκτώβριο αν θυμάμαι του 2013 , εγκρίθηκε , πλήρωσα γύρω στα 43 ευρώ μέσα Νοεμβρίου 2013 σαν επιπλέον εγγύηση και ακόμη περιμένω να γίνει σύνδεση)

el greco 1
13-08-14, 07:54
διαβασε αυτο (http://www.michanikos.gr/topic/39461-Κατάργηση-απαίτησης-επιπλεόν-αγωγού-για-νυχτε/)

DGeorge
13-08-14, 18:29
Παίδες Πολλή Καλησπέρα σας! :-D
Σας ευχαριστώ Πάρα -μα Πάρα Πολύ, για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας!
Νά' σαστε όλοι καλά!!!!

Ακόμα και ο γείτονας (στην πολυκατοικία) μου έλεγε χθες διάφορα, για γείωση υποχρεωτικά από το ρολόϊ, συν κάποιον αγωγό-πιλότο (όπως μου τον είπε). Ο γείτονας αυτός, είναι -υποτίθεται- και ηλεκτρολόγος της πολυκατοικίας... Έφτασε στο σημείο να μου πει, ότι φτιάχνει μεν πιστοποιητικά ΔΕΗ, αλλά σε εγκατάσταση με γείωση από τα υδραυλικά, και χωρίς καλώδιο-πιλότο δεν βγάζει -αυτός τουλάχιστον- 'χαρτί' (πιστοποιητικό)!!!...... .......Το δε πιστοποιητικό μόνο του, ~100Ε.

Σήμερα το πρωί, μ'αυτά και μ'αυτά, που μου γράψατε, τηλεφωνώ σε κάποια εταιρεία ηλεκτρολόγων (που βγάζει πιστοποιητικά, και 'κάνει δουλειές' περίπου σε όλη την Αττική).
Οι άνθρωποι με τρέλλαναν όταν μου ζήτησαν ~60Ε. Φυσικά αρκεί -όπως μου είπαν- η Ύπαρξη Γείωσης!!! Το από πού έρχεται η γείωση δεν είναι Θέμα, που απασχολεί τη ΔΕΗ! Ούτε ο αγγωγός-πιλότος είναι αναγκαίος!
Οπότε... Κάνω τη δουλίτσα μου σωστά, με ~60Ε, χωρίς 'σπασίματα', 'χτισίματα' κλπ κλπ και φυσικά χωρίς την οποιαδήποτε σημαντική δαπάνη για το 'πέρασμα' των νέων γραμμών (από πίνακα μέχρι ρολόϊ).
Φυσικά έκλεισα ραντεβού αυριο στις 3:00μμ, και περιμένω τον ηλεκτρολόγο της Εταιρείας.

Ο γείτονας, αφού ρώτησε κι έμαθε από τη ΔΕΗ, είχε και το θράσσος, να μου τηλεφωνήσει, για να μου πει, ότι έτσι είναι μεν, αλλά για την "δική μου ασφάλεια" καλύτερη είναι η γείωση από το ρολόϊ, όπως και η γραμμή του πιλοτικού αγωγού.... Και τα δύο -του είπαν από τη ΔΕΗ- ότι είναι καλύτερα για την δική μου ασφάλεια!...........

Αν ήταν και μίλαγε με τον αγράμματο παππού μου, πόσα -άραγε- θα ήταν διατεθημένος να του αρπάξει, -πάντα- "για την ασφάλεια του πελάτη!!!":-k:-k

Συγκρατήθηκα πολύ για να μην του 'χώσω' διάφορα 'χαριτωμένα' (χρονιάρα μέρα-μεθαύριο)...:twisted:
Απλώς του είπα, ότι έδωσα τη δουλειά σε συμμαθητή μου -από το Γυμνάσιο- που μου κάνει τη 'δουλειά' τσάμπα, χαρήκαμε ευγενέστατα και οι δύο, και κλείσαμε το τηλέφωνο.

Ίσως με έβριζε κι αυτός, χάνοντας τη δουλειά.... Πλην όμως ας πρόσεχε!!!! Αποδείχτηκε: Ψεύτης, αρπακτικό, και θρασύτατος!!
Τίποτα... Έχει χαθεί πλέον και το 'πρόσχημα', που τηρούσαν -τουλάχιστον- κάποτε, όταν σ'τα έπαιρναν χοντρά!
Ωμά-ψυχρά ο διπλανός θα σου πει: "Μου λείπουν 2000Ε, και για να σου κάνω τη δουλειά θέλω 3000Ε!"
Το ""Μου λείπουν 2000Ε.." ίσως το ψιθυρίσει, ίσως -απλώς- το σκεφτεί... Πάντως σίγουρα θα το εννοεί... Σίγουρα θα είναι μέρος της πρότασης, που θα σου πει!

Δηλαδή, πιστεύει κανείς εδωμέσα, ότι η Εταιρεία των ηλεκτρολόγων δουλεύει για 'άγιο σκοπό', και γι'αυτό χρεώνει μόνο 60Ε το πιστοποιητικό της ΔΕΗ. Δεν θα βγάλει άραγε το κάποιο κέρδος της;

Αλλά ο άλλος... Μία πόρτα δίπλα από την πόρτα του δικού μου διαμερίσματος, δεν καταλαβαίνει, πως θα τον πάρουν -κάποια στιγμή- χαμπάρι οι γείτονες, ότι 'γδέρνει';;;;; Δεν καταλαβαίνει ότι χάνει 'σίγουρους' πελάτες;
Μετά θα αναρωτιέται κι αυτός: "Γιατί έχασε τους πελάτες του; Γιατί 'έβαλε λουκέτο';" και -φυσικά- θα του φταίει η Merkel, η κρίση, κι ο,τιδήποτε άλλο, εκτός από τα γαμψά του νύχια....

Sted
13-08-14, 19:24
Αν θελεις ανεβασε εδω η στειλε ενα ΠΜ με το πιστοποιητικό οταν σου το εκδωσουν να σου εξηγησουμε γιατι αυτο το πιστοποιητικό κοστιζει.

Επισης, θα ηταν ωραια μια φωτογραφία του πινακα.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

info@kalarakis.com
13-08-14, 19:35
Όταν έρθουν να μετρήσουν τις πρίζες δες κρατάνε όργανο?
Όταν μετρήσουν τη γείωση τι θα γράφει το όργανο και τι το χαρτί?
Με τα νέα που ισχύουν ο ιδιοκτήτης είναι συνυπεύθυνος με τον ηλεκτρολόγο για να μη πω ο μόνος υπεύθυνος
Όπως λέει ο Sted βάλε μια φώτο του πίνακα

DGeorge
13-08-14, 20:31
Όταν έρθουν να μετρήσουν τις πρίζες δες κρατάνε όργανο?
Όταν μετρήσουν τη γείωση τι θα γράφει το όργανο και τι το χαρτί?.........Κάποτε, όταν ήμουν στο Ζάννειο του Πειραιά (1971-1976) ΑΝ υπήρχαν πολύμετρα, ήταν φοβερά σπάνια!!! Τότε, για τέτοιες δουλειές (μέτρηση διαρροής, γείωσης, κλπ) είχαν το βρόγχο (http://www.skt-testing.gr/product.asp?catid=953) (και σε πολύ πιο πρωτόγονη έκδοση/όγκο/βάρος). Τώρα, πολλοί πάνε με το πολύμετρο στο χέρι... Κι όλα καλά!

..........Με τα νέα που ισχύουν ο ιδιοκτήτης είναι συνυπεύθυνος με τον ηλεκτρολόγο για να μη πω ο μόνος υπεύθυνος.............Και καλά εγώ, που -υποτίθεται- ότι θυμάμαι αρκετά από το Γυμνάσιο, και φυσικά από το Πανεπιστήμιο.... Η μάννα μου η συγχωρεμένη, τι και πόσο υπεύθυνη θα ήταν, αν υπήρχε -λέμε- διαρροή 300mA ή 3x10-25A;
Το πιο πιθανό θα ήταν, να με ρώταγε: αν σ'αυτό το 'Μιλιαμπέρι' βάζουν και σκόρδο από πάνω :lol:.
Όπως και νά'χει το πράγμα.......

Φαντάζομαι -Καλά νά' μαστε!- ότι θά' χετε κάποια νέα μου αυτές τις μέρες (το ταχύτερο δυνατόν! )
Άμεσα όμως!.... Τώρα-δα!.... Έχετε όλοι-σας τις θερμότερες ευχαριστίες μου, για τις προτάσεις-ιδέες σας, για τον χρόνο σας!
Νοιώθω ως τιμή μου την ανταπόκρισή σας, κι εύχομαι -ειλικρινά- να μπορέσω κάποτε να ανταποδώσω έστω και κάτι....

Και πάλι να είσαστε όλοι καλά!

el greco 1
13-08-14, 21:03
δεν υπαρχει περιπτωση αυτοs που σου ειπαι οτι θα σου δωσει το ηλ.σχεδιο και το εντυπο κατα ελοτ 384 να σου παρει μονο 60 γιουρο.προσεχε γιατι πρεπει να σου κανει μετρησειs σε ολη την εγκατασταση και να κανει και μετριση γειωσηs.πιο πανω σoυ ειπα οτι θεs καινουργια παροχη και καινουργιο πινακα η εγκατασταση ειναι παλια. ανεβασε φοτο να σε βοηθησουμε.cheers George.

antonisc
13-08-14, 21:12
Για το πιστοποιητικό πρέπει να έρθει με όργανο να μετρήσει 1 ) βρόχο σφάλματος 2 αντίσταση γείωσης 3) συνέχεα αγωγών γείωσης 4) αντίσταση μόνωσης να υπάρχει υποχρεωτικά ρελε διαρροής το οπιο πρέπει και να μετρηθεί να ανοικτή ο πίνακας και να ελέχθη σωστή καλωδίωση και σύσφιγξης μπαρών και επαφές σωστές ασφάλειες ανάλογα με την διατομή τον αγωγών και οπός διποτε καλώδιο 1.5ΜΜ από πίνακα προς μετρητή για το νυκτερινό αν κάνη όλα αυτά με 60Ε μη το Πης ούτε του παπά προσοχή να ξέρης οτη είσαι εξίσου συνυπεύθυνος αν συμβεί κατη η γίνει καπιος έλεγχος και η ΥΔΕ είναι ψευδή το πιστοποιητικό δεν είναι ένα απλό χαρτί σημενη ότι ο ηλεκτρολόγος έκανε έλεγχο για οποιοδήποτε επικινδυνότητα της εγκατάστασης και στην παραδίδει ασφαλή κάτω δεξιά υπογράφεις και εσύ αφού σε ενημέρωση ότι στην παραδίδει ασφαλή

info@kalarakis.com
13-08-14, 21:29
Όταν λέω όργανο δεν εννοώ σκέτο πολύμετρο
Πρέπει να γίνουν όλα όσα λέει ο antonic
Στο τέλος του εντύπου υπάρχει γραμμή που αναγράφετε το μοντέλο του οργάνου και ο σειριακός αριθμός του
Και πιο κάτω υπογράφεις εσύ για το καλώς έχει!!!!
Δεν ενδιαφέρετε κανείς αν δεν ξέρεις τι σημαίνουν τα παραπάνω που γράφει ΟΥΤΕ ο υπάλληλος της ΔΕΗ που θα το καταθέσεις θα το ελέγξει για την ορθότητα του
Αν τώρα συμβεί κάτι και χρειαστεί να ελεγχθεί ε, τότε υπεύθυνος είσαι εσύ Αυτό είναι το παράλογο της υπόθεσης
δηλαδή πρέπει να πάρεις δεύτερο ηλεκτρολόγο αν δεν ξέρεις εσύ, να σου πει αν ο πρώτος έκανε σωστά την δουλειά για να υπογράψεις το πρωτόκολλο!!!

Για να δεις τώρα έχουν βγάλει και δύο ακόμα έντυπα (αυτό είναι καλό γιατί σε προφυλάσσει από το παραπάνω και δίνει την ευθύνη εν μέρη στον ηλεκτρολόγο)
το Ειδικό έντυπο πληροφοριών εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου Εδώ αναφέρονται οι εργασίες και οι κανονισμοί που τηρούνται
και το Υπεύθυνη δήλωση καλής εκτέλεσης εργασιών εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου
αυτά τα 2 εξασφαλίζουν τον ιδιοκτήτη ΑΛΛΑ μόνο σε νέες εργασίες

Αναμένομε να μας πεις περισσότερα όταν πάρεις το πρωτόκολλο

DGeorge
14-08-14, 17:00
Παίδες Πολλή Καλησπέρα σας.
Ήρθε ο Ηλεκτρολόγος... Κρατούσε κάποιο αρκετά ογκώδες όργανο, με το οποίο βρήκε τη γείωση (και την κατέγραψε 2,2Ω)
Βεβαιώθηκε (είπε) για τη λειτουργία του Ρελέ Προστασίας... Κατέγραψε κι αυτό.
Εγώ δεν υπέγραψα πουθενά...?...
Δεν μπορώ πριν τις 25 του μήνα να σας 'ανεβάσω' φωτό, γιατί το PC στο σπίτι (απ'αυτό σας γράφω) μου κάνει διάφορα (και αυτό). Και μεταξύ άλλων δεν συνδέεται με το Κινητό μου, ώστε να πάρω από αυτό τις φωτό.
Από Δευτέρα 25 του μήνα, θα τα περάσω από το PC του γραφείου.
Αυτά προς το παρόν!
Και πάλι Ευχαριστώ Πάρα Πολύ όλους-μα όλους σας, για τις ανταποκρίσεις σας.

el greco 1
14-08-14, 19:08
πωs δεν υπογραψεs πουθενα δεν σου εδωσε τα εντυπα και το σχεδιο να παs να κανειs την αλαγη ονοματοs? αποδιξη δεν σου εδωσε?ποσο τελικα πληρωσεs?

DGeorge
14-08-14, 20:40
Ναι μου έδωσε έντυπα... Υπάρχει και μιά κάτοψη. Σχεδιάστηκε από αυτόν σε χαρτί μιλιμετρέ. Στο ίδιο χαρτί έγραψε διάφορα στοιχεία, και σχεδίασε επίσης κι ένα πολύ χοντρικό ηλεκτρολογικό κύκλωμα με τις επιμέρους παροχές και τα αντίστοιχα ρεύματα (αμπέρ). Τώρα, που το είπες, είδα σε δύο σελίδες/φύλλα χώρο για δική μου υπογραφή (δίπλα στη δική του) στο κάτω-δεξιά μέρος κάθε σελίδας.
Πρέπει να υπογράψω, λες... έ;;; Ή να κάνω το παπί;;:whistle::whistle: ....Κι αν πιάσει-έπιασε;:-P
Πλήρωσα -συνολικά- 60Ευρώ!

el greco 1
15-08-14, 09:11
ναι πρεπει να υπογραψειs αλλιωs δεν θα στα ενγκρινει ο ΔΕΔΗΕ .για το γνησιο τιs υπογραφηs απο το σωματιο που εχει κατω αριστερα το πρωτο εντυπο δεν πληρωσεs?

xrhstosmp
15-08-14, 09:13
Ε προσπάθησε να την κάνεις παπί,γιατί......
Το αντίγραφο που κρατάω εγώ προσέχω πάντα να έχει ιδιογραφη υπογραφή και ονοματεπωνυμο του ιδιοκτήτη ή του χρήστη.
Αν με βρόχο και συνδεδεμένη γείωση μετρήθηκε 2.2ωμ(που φυσικά δεν είναι σωστός Τροπος μέτρησης).....ετσι και μετρηθεί κανονικά .......βλέπω να μεταναστευει η υποδιαστολη...

DGeorge
15-08-14, 10:23
Παίδες Πολλή Καλημέρα σας! :-D
Ευχαριστώ πάρα πολύ (δεν κουράζομαι να σας το γράφω) για τις ανταποκρίσεις σας!!!
Λοιπόν... Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά:
.......Για το γνησιο τιs υπογραφηs απο το σωματιο που εχει κατω αριστερα το πρωτο εντυπο δεν πληρωσεs?Υπάρχει -όντως- πλαίσιο, στο 1ο φύλλο (έντυπο ? ), όπου αναγράφεται: "Θεωρήθηκε για το γνήσιο της υπογραφής
Αριθ. πρωτοκόλλου θεώρησης ..............
(Άρθρο 2 κλπ..... όπως ισχύει)




Τόπος........................... Ημερ/νία......................"

Αυτό το πλαίσιο είναι τελείως κενό. Έπρεπε να συμπληρωθεί από αυτόν, από εμένα, ή θα συμπληρωθεί από τον ΔΕΔΗΕ; (Χαζομάρα μου.. δεν τον ρώτησα!)
Πείτε μου -σας παρακαλώ- πρέπει να υπογράψω εγώ και σ' εκείνο το πλαίσιο;


ναι πρεπει να υπογραψειs αλλιωs δεν θα στα ενγκρινει ο ΔΕΔΗΕ........
Ε προσπάθησε να την κάνεις παπί,γιατί.........Φυσικά και ΘΑ υπογράψω, όπου πρέπει! Δεν μ'αρέσει -γενικότερα- να 'παίζω' με τον Νόμο!


.......Αν με βρόχο και συνδεδεμένη γείωση μετρήθηκε 2.2ωμ(που φυσικά δεν είναι σωστός Τροπος μέτρησης).....ετσι και μετρηθεί κανονικά .......βλέπω να μεταναστευει η υποδιαστολη...(κανονικά??):-k Τι εννοείς;:-k

xrhstosmp
15-08-14, 14:47
Εννοώ πως για να μετρηθει κανονικα μια γείωση χρειάζεται αποσύνδεση από την κατανάλωση,και μετά ΕΑΝ υπάρχουν κατάλληλες συνθήκες δηλαδή χωρος που να μην περνάνε δίκτυα αγωγιμα, χώμα, κατάλληλες αποστασεις, κλπ κλπ μετά θα πρέπει να κάνεις μια-δύο επαληθευσεις που δε θα πρέπει να παρεκληνουν πολύ από την αρχική μέτρηση.ο πώς καταλάβενεις μόνο η με ρήση της γείωσης ίσως ν α πάρει μισή με μια ώρα. Κάτι που με 60ευρώ με το ΦΠΑλογικός άνθρωπος δεν το κάνει.

DGeorge
15-08-14, 18:33
Εννοώ πως για να μετρηθει κανονικα μια γείωση χρειάζεται αποσύνδεση από την κατανάλωση,και μετά ΕΑΝ υπάρχουν κατάλληλες συνθήκες δηλαδή χωρος που να μην περνάνε δίκτυα αγωγιμα, χώμα, κατάλληλες αποστασεις, κλπ κλπ μετά θα πρέπει να κάνεις μια-δύο επαληθευσεις που δε θα πρέπει να παρεκληνουν πολύ από την αρχική μέτρηση.ο πώς καταλάβενεις μόνο η με ρήση της γείωσης ίσως ν α πάρει μισή με μια ώρα. Κάτι που με 60ευρώ με το ΦΠΑλογικός άνθρωπος δεν το κάνει.
Κάτσε - Συγγνώμη... Έτσι όπως το περιγράφεις ψιλοζαλίστηκα...Αγχώθηκα...Κουράστηκα και μόνο που το διάβασα!:grin:
Δηλαδή, τώρα, εσύ πιστεύεις ότι κι ο άλλος, με τα 120Ευρώ, θα το έκανε;
Δεν ξέρω γιατί.... Αλλά πολύ χλωμό το βλέπω!
Έτσι όπως το περιγράφεις, είναι διαφορά τουλάχιστον 200 με 60 Ευρώ (αν όχι μεγαλύτερη)

Ευχαριστώ πάρα πολύ -πάντως- για κάθε άποψη, πρόταση, συμβουλή σας!
Καλό τριήμερο!
Χρόνια Πολλά σε όλους μας (Χρονιάρα Μέρα) και να τα χαίρεστε όσοι έχετε αγαπημένα πρόσωπα, που γιορτάζουν!

john_b
15-08-14, 19:12
Ρε γατάκια που ζείτε;
Χρειάστηκα και εγώ ένα τέτοιο χαρτί για να γυρίσω το ρολόι στο όνομα μου.
Παίρνω τον τύπο που μου σύστησαν, μου λέει από το μαγαζί να τα πούμε.
Πόσο πάει το μαλλί μάστορα;
80 ευρώ, αλλά βιάσου γιατί από βδομάδα θα ισχύει νέος κανονισμός, θέλει πιο πολλά χαρτιά και θα πάει ακριβά.
Ωραία, το προχωράμε.
Μου λέει, από σχέδιο πως τα πας;
Γιατί γίνεται κανένας διαγωνισμός ιχνογραφίας;
γέλια...
τράβα σπίτι κάνε μου ένα σχεδιάγραμμα που έχεις τον πίνακα, που το ρολόι, πως είναι το σπίτι, τι πρίζες έχεις που και φέρτο.
ΟΚ, του το πάω, α ξέχασα να σου πω, τι ασφάλειες έχει στον πίνακα;
Ξέρω γω
Τι χρώμα έχουν;
Τέτοιο
α, Χάγκερ είναι, καλώς, έλα την Δευτέρα θα σε έχω έτοιμο.
Πάω την Δευτέρα, έτοιμος;
Έτοιμος.
Πάρε 80, άντε γεια.
Πήγα στην ΔΕΗ και έληξε το θέμα.

JOUN
15-08-14, 19:23
^^ Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα..
Οταν ειχε βγει ο καινουριος κανονισμος που απαιτουσε(και καλα ) λεπτομερες σχεδιο με πιστη σχεδιαση των κυκλωματων(και παλι και καλα) ειχαμε πει σε σεμιναρια,ειχαμε παρει οργανα ελεγχου εγκαταστασεων, και να οι μετρησεις στον βρογχο βραχυκυκλωματος και να η μετρηση στο ρευμα διαρροης που πεφτει ο ΔΔΕ και δωστου να συμπληρωνουμε χαρτουρα και δεν συμαζευεται..
Αποτελεσμα:ΜΗΔΕΝ. Κανενας δεν ελεγχει ουτε το σχεδιο που εκανες αν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα ουτε αν υπαρχει καν ΔΔΕ που ειναι υποχρεωτικος τιποτα δεν αλλαξε(ουσιαστικο) σε σχεση με τα παλια σχεδια που ηταν μια σελιδα Α4.
Βεβαια τωρα ειναι συμφωνα με τον HD384 μη χεσ@..
Τι'χες Γιαννη τι'χα παντα..


@john_b: Και φυσικα κανενας νεος κανονισμος δεν ισχυει "απο βδομαδα" προλογος ηταν..

JOUN
15-08-14, 19:34
Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά:Υπάρχει -όντως- πλαίσιο, στο 1ο φύλλο (έντυπο ? ), όπου αναγράφεται: "Θεωρήθηκε για το γνήσιο της υπογραφής
Αριθ. πρωτοκόλλου θεώρησης ..............
(Άρθρο 2 κλπ..... όπως ισχύει)




Τόπος........................... Ημερ/νία......................"

Αυτό το πλαίσιο είναι τελείως κενό. Έπρεπε να συμπληρωθεί από αυτόν, από εμένα, ή θα συμπληρωθεί από τον ΔΕΔΗΕ; (Χαζομάρα μου.. δεν τον ρώτησα!)
Πείτε μου -σας παρακαλώ- πρέπει να υπογράψω εγώ και σ' εκείνο το πλαίσιο;


Αν αυτος που υπογραφει το σχεδιο ειναι Ηλεκτρολογος Μηχανικος(Πολυτεχνειου) τοτε δεν χρειαζεται θεωρηση..

john_b
15-08-14, 19:35
Εγώ εκείνη την στιγμή ήθελα να ξεμπερδεύω γιατί καιγόταν η γούνα μου από υποχρεώσεις. Αυτός ως επαγγελματίας πως με αντιμετώπισε. Και φυσικά δεν θα τον πάρω ποτέ για τίποτε, δεν θα ψωνίσω ποτέ από το μαγαζί του.

el greco 1
15-08-14, 19:57
οσον αφορα το γνησιο τηs υπογραφηs πρεπει να περασειs απο το σωματιο ηλεκτρολογων τιs περιοχηs σου να σου το σφαγισουν να πληρωσειs και κατοπιν να παs στον ΔΕΔΗΕ να υποργαψειs το συμβολαιο. δεν σου ειπαι τιποτα για αυτο? επισηs επρεπε να σου κοψει αποδειξη για τα γιουρο που του εδωσεs και τον αριθμο αποδιξειs να τον αναφερει στο πρωτο εντυπο. ανεβασε φοτο απο το πρωτο εντυπο να δουμε αν τα εχει κανει σωστα η παρεληψε κατι.cheers george!

JOUN
15-08-14, 21:09
Αν αυτος που υπογραφει το σχεδιο ειναι Ηλεκτρολογος Μηχανικος(Πολυτεχνειου) τοτε δεν χρειαζεται θεωρηση..
Το ξαναγραφω..
Επίσης στις περιπτώσεις που χρειαζεται θεώρηση δεν είναι υποχρέωση του πελάτη αλλά του ηλεκτρολόγου..

el greco 1
15-08-14, 21:16
ε δεν πρεπει να βαλει τι σφραγιδα του εκει που ειναι το γνησιο τιs υπογραφηs?

JOUN
15-08-14, 21:19
Oχι δεν χρειαζεται τιποτα εκει.. η σφραγιδα μπαινει στο δεξι πεδιο.

el greco 1
15-08-14, 21:25
ok! με καληψεs! νομιζα οτι σφραγιζεται πανω στο αριστερο πεδιο που ειναι το γνησιο τηs υπογραφηs!

xrhstosmp
15-08-14, 21:37
για αυτούς τους παραπάνω λόγους αλλα και επειδή δεν προλαβαίνω λόγο δουλειας να ασχολουμε με εξυπηρετήσεις πιστοποιητικα δίνω μόνο σε δικές μου δουλειές που χρειάζονται επανελεγχο ή σε καλούς πελάτες. Τους άλλους τους στέλνω κατευθείαν στους υπογραφακιδες της αριστειδου "επειδή εμένα μου έληξε η άδεια και δεν πρόλαβα την ανανέωση ".

DGeorge
22-08-14, 20:32
Ευχαριστώ όλους σας για την καλή διάθεση, ν' ασχοληθείτε μαζί μου.
Κατατέθηκαν όλα τα χαρτιά... Έγινε ταχύτατα η αλλαγή ονόματος στη ΔΕΗ Καλλιθέας τη Δευτέρα 18 Αυγούστου. Την επόμενη μέρα, Τρίτη, διευθετήθηκαν και τα αντίστοιχα/ανάλογα χαρτιά στον ΔΕΔΔΗΕ. Οπότε τώρα (απ' ό,τι μου είπαν) μέχρι ~τέλη Σεπτέμβρη θα έχει περάσει το συνεργείο για την αλλαγή του μετρητή.

Αν έχω χρόνο, σίγουρα θα επανέλθω, όταν γίνει η αντικατάσταση του μετρητή για να σας ενημερώσω, και γι' αυτό!
Και πάλι.... Νά'στε όλοι καλά!!! Σας υπερευχαριστώ όλους σας!!!