PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέλω βοήθεια για φορτίσει μπαταρίας αυτοκινητου με φωτοβολταϊκό



tarnanas
15-08-14, 00:24
Καλησπέρα παιδιά όπως γράφω και στο θέμα έχω το έξεις πρόβλημα θέλω να βάλω ένα βυθόμετρο στη βάρκα μου αλλα για να μην έχω θέμα με το ρεύμα επειδή είναι εξωλέμβια δίχρονη δεν φορτίζει αρκετά την μπαταρία για τέτοιο σκοπό. Στο θέμα μας τώρα θέλω να βάλω μια μπαταρία 45-55άρα κανονική η μια 20άρα από ups και να συνδέσω ένα φωτοβολταϊκό για να έχω πάντα ρεύμα να την φορτίζει με λίγα λόγια το βασικό ερώτημα είναι ποσο θα κοστίσει στο περίπου γιατί δεν γνωρίζω καθόλου?? Και που θα ψάξω να τα βρω αν μπορείτε να μου και χρειάζονται αναλυτικά θα το εκτιμούσα πολύ!


Ευχαριστώ πολύ!

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
15-08-14, 11:24
http://www.e-anagnostou.gr/μπαταρίες-φορτιστές-ηλιακά-ηλιακοί-φορτιστές-&-ηλιακά-τροφοδοτικά-charge-ηλιακός-φορτιστής-v-4.8-p-21732.html ενα τετιο θελεις η και μεγαλυτερο.

vasilllis
15-08-14, 11:32
δεν μας δειχνεις αρχικα τι βυθομετρο εχεις-θες να ββαλεις?να ξερουμε τι γινεται με καταναλωσσεις.
Φανταζομαι το οικονομικοτερο θα ηταν να φερνεις την φορτισμενη μπαταρια απο το σπιτι,να σου κραταει 5-6 ωρες.

tarnanas
15-08-14, 18:49
Καλησπέρα καλό το λινκ φιλε Νεκτάριε αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα αντέξει στη θάλασσα !!! Το βυθόμετρο το έχω πάρει είναι αυτό εδώ http://www.lowrance.com/en-US/Products/Fishfinder-Chartplotter/HDS5-en-us.aspx

Φίλε Βασίλη δεν με βοηθά να κουβαλάω συνέχεια τη μπαταρία γιατί εγώ μπορεί να πάω και 2 φορές την ημέρα για ψάρεμα και Καμιά φορά και όλοι μέσα κάθομαι και δουλεύω συνέχεια το βυθόμετρο για αυτό θέλω να βάλω ένα φωτοβολταϊκό για να βοηθά λογικά την κατάσταση!

Notios38
15-08-14, 19:21
καλησπερα Μανωλη...αν δεν εχεις μιζα, μια μπαταρια φτανει αρκει να μην δουλευει σε χαμηλες ο κινητηρας..ωστε να την φορτιζει..το ιδιο βυθομετρο εχω lowrance gen1 χωρις τον φωτισμο ειναι η καταναλωση του 1.8-2.2 Α αν δεν κανω λαθος αλλα μπορω να το βρω στα χαρτια του..
Αν εχεις και αλλα φορτια πχ μοτερ συρτης..καθετης δεν ειναι σωστο στην ιδια πηγη που τροφοδοτει το βυθομετρο να ειναι μαζι, δες στη σελιδα 20 του φυλαδιου της lowrance..που δινει και λυσεις αν εχεις κινητηρα με μιζα..κτλ φωτοβολταικο και ευκαμπτο μαλιστα υπαρχει..πολλα καταστηματα εχουν παρομοιο εξοπλισμο..βαλε goolge και θα δεις

tarnanas
15-08-14, 19:32
Καλησπέρα νοτιε έχω και μίζα έχω πάνω αλλά για αυτό θέλω να βάλω μια ξεχωριστή μπαταρία για να μην έχω θέμα ούτε με το βυθόμετρο αλλά ούτε να μείνω από ρεύμα μηχανής....Αυτό που θέλω είναι να βάλω άλλη μια 45-55άρα η 20άρα από ups για να είμαι υπέρ καλυμμένος!

vasilllis
15-08-14, 19:33
καταναλωση δεν μπορεσα να βρω καπου(εχει και 5-6 manual :) )
υποθετω θα τραβαει καπου 2Α .οποτε καπου 24w.Η μπαταρια στ 20ΑΗ που λες ειναι οριακα μικρη (ειδικα αν το χρησιμοποιεις βραδυ ξεχασε την),θα ελεγα γυρω στα 50ΑΗ ειναι ιδανικη.Πανελ ξεκινας απο 50w,Ολα αυτα βεβαια χωρις καμια βοηθεια απο την μηχανη,δεν εχω υποψη μου αν την φορτιζει καθολου η μηχανη.Εχε υποψη σου κιολας οτι τα 50w panel που λεω ειναι στην καλυτερη περιπτωση -σωστο προσανατολισμο,σωστη κλιση- κατι που εσυ δεν θα εχεις.
και ενα ρυθμιστη τασης σε αυτη την ισχυ και εισαι κομπλε.

tarnanas
15-08-14, 19:38
Σε ευχαριστώ Βασίλη.....20άρα από ups έχει βάλει ένας ξάδερφος μου και του βγάζει γύρο στις 8-10 ώρες αυτονομία από το σπίτι που την παίρνει μέχρι να ξαναπάει σπίτι για να την βάλει φόρτιση! Εγώ που θα έχω και το φωτοβολταϊκό πιστεύω θα κρατά για ένα τέτοιο ψάρεμα αντε και λίγο παραπάνω 12ωρο!

Notios38
15-08-14, 22:17
Μανωλη αφου εχεις μιζα δες στο φυλαδιο σου τι σου προτεινει ...εγω εχω μια 40Ah στην μηχανη και μια 20Ah μεσω ενος διακοπτη ειδικου γιαυτη την χρηση με 4 θεσεις 0 1 2 κ both συνδεοντας μια schottky diode απο το 1 προς το 2 ωστε στην θεση 1 να φορτιζει και η 2....τα οργανα αυτα θελουν καθαρη συνεχη ταση χωρις μεταβολες,αιχμες κτλ αν και εχουν δυνατοτητα να πανε μεχρι τα 18 v
Ειπαμε οτι καταναλωση του ειναι 1.8-2.2 Α.
Ολα τα φορτια πανε στην 40 και μονο το βυθομετρο στη 20...αν φυσικα σε αφησει η μια μπαταρια βαζεις την 2 κλεινοντας φυσικα το βυθομετρο

tarnanas
15-08-14, 23:55
Αυτό θέλω να κάνω απλό δεν μπορώ να καταλάβω είναι τι πάνελ να πάω να πάρω για να μου φορτίζει καλά την 20άρα? Ποσα watt? γιατί από αυτό δεν γνωρίζω!!!!

Και Δημήτρη η μαχάνι δεν φορτίζει αρκετά την 45 ώστε να βάλω να δίνει και στην 20άρα για αυτό θέλω να βάλω ένα πάνελ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

vasilllis
16-08-14, 00:20
Σε ευχαριστώ Βασίλη.....20άρα από ups έχει βάλει ένας ξάδερφος μου και του βγάζει γύρο στις 8-10 ώρες αυτονομία από το σπίτι που την παίρνει μέχρι να ξαναπάει σπίτι για να την βάλει φόρτιση! Εγώ που θα έχω και το φωτοβολταϊκό πιστεύω θα κρατά για ένα τέτοιο ψάρεμα αντε και λίγο παραπάνω 12ωρο!
Καπου στις 10 ωρες το υπολογισα αλλα καλο ειναι να μην ξεζουμιζεις την μπαταρια για να σε βγαλει χρονια.
Εστω λοιπον οτι επιλεγεις την 20ΑΗ..Καλοκαιρινες ημερες οριακα σε καλυπτει ενα πανελ 30w,

tarnanas
16-08-14, 01:09
Καπου στις 10 ωρες το υπολογισα αλλα καλο ειναι να μην ξεζουμιζεις την μπαταρια για να σε βγαλει χρονια.
Εστω λοιπον οτι επιλεγεις την 20ΑΗ..Καλοκαιρινες ημερες οριακα σε καλυπτει ενα πανελ 30w,

Διαφορετικά θα βάλω μια 40 και λογικά με πάνελ 50w?

rama
16-08-14, 02:10
Μανώλη, σαν ελάχιστο για τη μπαταρία υπολόγισε τετραπλάσια χωρητικότητα από την ενέργεια που βγάζουν τα μαθηματικά οτι θα καταναλώνεις κάθε φορά. Αυτό γίνεται για να μην εκφορτίζει βαθιά, με αποτέλεσμα τη γρήγορη καταστροφή της.
Για panel, αν η χρήση θα είναι μόνο καλοκαιρινή, μπορεί να είναι και μικρό. Αλλιώς, αν θέλεις αυτονομία και το χειμώνα, θα πρέπει να πάς σε αρκετά μεγαλύτερο.

tarnanas
16-08-14, 10:00
Μανώλη, σαν ελάχιστο για τη μπαταρία υπολόγισε τετραπλάσια χωρητικότητα από την ενέργεια που βγάζουν τα μαθηματικά οτι θα καταναλώνεις κάθε φορά. Αυτό γίνεται για να μην εκφορτίζει βαθιά, με αποτέλεσμα τη γρήγορη καταστροφή της.
Για panel, αν η χρήση θα είναι μόνο καλοκαιρινή, μπορεί να είναι και μικρό. Αλλιώς, αν θέλεις αυτονομία και το χειμώνα, θα πρέπει να πάς σε αρκετά μεγαλύτερο.

Καλημέρα κατάλαβα εγώ τώρα το χειμώνα θα την χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε μέρα οπότε πάω για μεγαλύτερο ο σκοπός είναι που θα το βάλω γιατί το μικρό το είχα υπολογίσει!!!!!

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για την άμεση ανταπόκριση και βοήθεια που μου δώσατε αν κολλήσω κάπου ξανά μιλάμε να είστε καλά!

vasilllis
16-08-14, 11:59
Μανώλη, σαν ελάχιστο για τη μπαταρία υπολόγισε τετραπλάσια χωρητικότητα από την ενέργεια που βγάζουν τα μαθηματικά οτι θα καταναλώνεις κάθε φορά. Αυτό γίνεται για να μην εκφορτίζει βαθιά, με αποτέλεσμα τη γρήγορη καταστροφή της.
Για panel, αν η χρήση θα είναι μόνο καλοκαιρινή, μπορεί να είναι και μικρό. Αλλιώς, αν θέλεις αυτονομία και το χειμώνα, θα πρέπει να πάς σε αρκετά μεγαλύτερο.

Αγγελε εδω ομως εχουμε μια ιδιαιτεροτητα,το πανελ δεν θα εχει την σωστη κατευθυνση,ουτε θα εχει την σωστη κλιση.Οποτε ενα πανελ που λεει οτι ειναι 50w ειναι οταν εχει ιδανικες συνθηκες κατι το οποιο σε εμας δεν προκειται να συμβει ποτε.

Subcruiser
18-08-14, 16:36
επειδή έχω το ίδιο και παιδεύτηκα γιατι η μηχανή δίνει στην μπαταρία 17V , έβαλα ένα converter 12V -> 12 V των 2 Α. σας παραθέτω από την σελίδα 113 του operation manual το παρακάτω.

-----------




Supply current:








• HDS-5




: 0.7A at 13VDC with backlight on,




0.4A with backlight off

Notios38
18-08-14, 17:46
Ακριβώς ...αυτη ειναι η κατανάλωση που αναφέρει παραπάνω ο Μιχαλης..0.7Α με τον φωτισμο...0,4 χωρις...συγνωμη για 1.8-2.2Α που παραπάνω ανέφερα..

Subcruiser
18-08-14, 17:58
προς στιγμή με άγχωσες λίγο μπας και ειχα κάνει λάθος......