PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογισμος και επιλογη μπαταριας αυτονομου συστηματος!!



tsakalister
15-08-14, 13:14
Καλησπέρα έχω ένα σύστημα συναγερμού που χρειάζεται <450mA....

Δεν έχει ρεύμα ο χώρος και θα ήθελα να μου πει κάποιος πόσα αμπέρ μπαταρία θα χρειαστώ και τι αυτονομία θα πετύχω..
Κ πως υπολογίζετε όλο αυτό...

*Το σύστημα θα τροφοδοτηθεί από 12v μπαταρία κ θα έχει μετατροπέα 12V σε 9V αν παίζει ρόλο...

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

leosedf
15-08-14, 13:54
12V 7Ah μπαταρία θα σου έχει 15 ώρες περίπου.

7ah / 0.450= 15.55

john_b
15-08-14, 14:08
Πως γνωρίζεις την κατανάλωση;
Αυτή δεν σχετίζεται με το σύνολο των περιφερειακών που έχεις επάνω;
Εσωτερική σειρήνα; Τηλεχειρισμός; Τίποτε GSM module; Άλλες καταναλώσεις;

xsterg
15-08-14, 14:09
οσο μεγαλυτερη τοσο το καλυτερο. αλλα... πως θα φορτιζεις την μπαταρια? καθε μερα θα την βγαζεις και θα την φορτιζεις? πρακτικα δεν γινεται.

tsakalister
15-08-14, 14:19
Input Voltage: DC9V~12V
Standby Current: <55mA
Alarm Current: <450mA
Wireless Frequency: 315MHz
GSM Frequency: 900/1800/1900MHz
Backup Battery: NI-HI AAA*6 DC7.4V
Alarm Loudness: 110dB
Out DC12V,1A


Με 2 τέτοιες (http://www.analog-digital.gr/index.php?id_product=3371&controller=product) τι λέτε θα γίνει δουλειά??

κ βασικά ο συναγερμός θα δουλεύει λογικά με τα dc9v?? Ελπίζω να το κατάλαβα σωστά...

*η αλλιώς δώστε μου οικονομική λύση γιατί με έχουν ταράξει στο κλέψιμο... :-(

john_b
15-08-14, 14:26
Πρόκειται για αυτά τα έτοιμα που βρίσκεις στο εμπόριο;
Δεν έχω καμία πείρα για συναγερμούς, κάτι λίγα που άρχισα να μαθαίνω είναι πρόσφατα που έβαλα στο σπίτι.
Οστόσο να ξέρεις ότι οι έτοιμες προτάσεις είναι φτηνότερες αλλά ίσως τελικά σου στοιχίσουν ακριβά.
Ρώτα πρώτα τον εαυτό σου αν θέλεις μια σχετική ασφάλεια ή μια ψευδέσθηση ασφαλείας.
Σου προτείνω να βρεις ένα φτηνό επώνυμο συναγερμό ενσύρματο και να εγκαταστήσεις τα πολύ βασικά (μαγνητικές επαφές και κανένα ραντάρ) και αργότερα μπορείς σιγά - σιγά να προσθέτεις ότι νομίζεις παραπάνω ότι χρειάζεται.

tsakalister
15-08-14, 14:53
Πρόκειται για αυτά τα έτοιμα που βρίσκεις στο εμπόριο;
Δεν έχω καμία πείρα για συναγερμούς, κάτι λίγα που άρχισα να μαθαίνω είναι πρόσφατα που έβαλα στο σπίτι.
Οστόσο να ξέρεις ότι οι έτοιμες προτάσεις είναι φτηνότερες αλλά ίσως τελικά σου στοιχίσουν ακριβά.
Ρώτα πρώτα τον εαυτό σου αν θέλεις μια σχετική ασφάλεια ή μια ψευδέσθηση ασφαλείας.
Σου προτείνω να βρεις ένα φτηνό επώνυμο συναγερμό ενσύρματο και να εγκαταστήσεις τα πολύ βασικά (μαγνητικές επαφές και κανένα ραντάρ) και αργότερα μπορείς σιγά - σιγά να προσθέτεις ότι νομίζεις παραπάνω ότι χρειάζεται.


Ναι εμπορίου. Το θέμα είναι να καταλαβαίνω καλά... Input Voltage: DC9V~12V αυτό τη σημαίνει?? πως μπορώ να το τροφοδοτήσω με dc9v η ~12V?? δλδ ότι επιθυμώ?? οι μπαταρίες είναι dc σωστά?? οπότε με τον μετατροπέα dc12v σε dc9v θα δουλέψει σωστά???

Αν ναι το θέμα μου είναι να πάρω 2 μπαταρίες ups 12ma και έναν φορτιστή ίσως κάνει κ ένα παλιό ups που έχω σπίτι κ κάθε 2ο μέρες να αλλάζω την μπαταρία...
τι λέτε??

john_b
15-08-14, 15:00
Δεν χρειάζεσαι μετατροπέα, μπορεί να δουλέψει χωρίς πρόβλημα από 9 έως 12 βόλτ, αυτό σου λέει.
Βάλε μια εικόνα να το δούμε.

tsakalister
15-08-14, 15:07
Δεν χρειάζεσαι μετατροπέα, μπορεί να δουλέψει χωρίς πρόβλημα από 9 έως 12 βόλτ, αυτό σου λέει.
Βάλε μια εικόνα να το δούμε.
52499Αυτο ειναι!!

john_b
15-08-14, 15:14
Στην πραγματικότητα σε λειτουργία ηρεμίας θα σου κρατήσει 127 ώρες η μπαταρία (5 μέρες περίπου) και 15 ώρες αν χτυπάει το αλάρμ.
Όμως, αυτό το σύστημα είναι εξαιρετικά επίφοβο. Θα σου πουν και τα παιδιά που έχουν σχετική πείρα, αλλά μπορεί να παρεμβληθεί η συχνότητα του πολύ εύκολα. Χίλιες φορές καλύτερα να πάρεις μεμονωμένες μαγνητικές επαφές που έχουν ενσωματωμένη σειρήνα και να τις κολλήσεις όπου υπάρχει πόρτα και παράθυρο, παρά αυτά τα ασύρματα μπουζουκάκια.

leosedf
15-08-14, 15:17
Γιατί δεν βάζεις απλά ένα μικρό φωτοβολταϊκό πάνελ που θα φορτίζει και τη μπαταρία για το βράδυ να τελειώνουμε?

tsakalister
15-08-14, 15:21
Στην πραγματικότητα σε λειτουργία ηρεμίας θα σου κρατήσει 127 ώρες η μπαταρία (5 μέρες περίπου) και 15 αν χτυπάει το αλάρμ.
Όμως, αυτό το σύστημα είναι εξαιρετικά επίφοβο. Θα σου πουν και τα παιδιά που έχουν σχετική πείρα, αλλά μπορεί να παρεμβληθεί η συχνότητα του πολύ εύκολα. Χίλιες φορές καλύτερα να πάρεις μεμονωμένες μαγνητικές επαφές που έχουν ενσωματωμένη σειρήνα και να τις κολλήσεις όπου υπάρχει πόρτα και παράθυρο, παρά αυτά τα ασύρματα μπουζουκάκια.

πόσες οι πιθανότητες ?? ο χώρος που θέλω να καλύψω είναι μικρός 12μ χ 12μ κ δεύτερον περίπου 500 μέτρα μακριά απο κατοικημένη περιοχή!!!
Και μια δεύτερη ερώτηση πως μπορώ να ξέρω πόσο έχει η μπαταρία μέσα ώστε να την αλλάζω πριν αποφορτίσει πλήρως??

john_b
15-08-14, 15:27
Ακόμη και το τηλεκοντρόλ του αυτοκινήτου ή της γκαραζόπορτας του γείτονα, ή ένας πομποδέκτης συντονισμένος στα UHF μπορεί να στο κάνει μαντάρα. Μη σου πω και καμιά καταιγίδα.

Μπορείς να βάλεις την μπαταρία σε ένα κουτάκι με ένα όργανο που θα παρακολουθεί την τάση της.

Μέχρι τα 12,6 V έχουμε φόρτιση 100%
Στα 12,4 V έχει πέσει η φόρτιση στο 75%
Στα 12,2 V έχει πέσει η φόρτιση στο 50%
Στα 12,0 V έχει πέσει η φόρτιση στο 25%
Στα 11,8 V η μπαταρία είναι άδεια

tsakalister
15-08-14, 15:56
Σε ευχαριστώ πολύ, μπορώ να πω πως μου λύθηκαν όλες οι απορίες.. Αναμένω λοιπόν το πακέτο κ θα σε ενημερώσω όταν το δοκιμάσω στην πράξη!!! Και αν βγεις αληθινός για τις συχνότητες θα αγοράσω άπλα 2 ενσύρματα μαγνητικά κ θα γίνει η δουλειά μου. Ευχαριστώ κ πάλι!!

john_b
15-08-14, 16:02
Τι λες, να θέλω να σε κοροϊδέψω;
Απλά κοντρόλ είναι που επικοινωνούν με τον συναγερμό σε μια συχνότητα κάπου εκεί κοντά στους 433MHz. Δεν υπάρχουν πρωτόκολλα ασφαλείας σε τέτοια συστήματα.

tsakalister
15-08-14, 16:15
Τι λες, να θέλω να σε κοροϊδέψω;
Απλά κοντρόλ είναι που επικοινωνούν με τον συναγερμό σε μια συχνότητα κάπου εκεί κοντά στους 433MHz. Δεν υπάρχουν πρωτόκολλα ασφαλείας σε τέτοια συστήματα.
όχι βρε δεν είπα κάτι... Πόσο μάλλον από την στιγμή που δεν γνωρίζω από ηλεκτρονικά..
απλά υποθέτω θα έχει μικρή εμβέλεια για να μην επηρεάζεται από απόσταση.. Και από ότι διάβασα το κάθε μαγνητικό το σεταρεις για να το διαβάζει..
θα φανεί στο χειροκρότημα ..
Και ξαναλέω πως ο τελευταίος μέσα εδώ ίσως γνωρίζει παραπάνω από μένα... Προς αποφυγήν παρεξηγήσεως.
315mhz δουλεύει ... να υποθέσω πως όσο μικρότερο τόσο χειρότερο??

john_b
15-08-14, 16:18
Όχι, τα ίδια σκ@τ@ είναι...

tsakalister
15-08-14, 16:22
Γιατί δεν βάζεις απλά ένα μικρό φωτοβολταϊκό πάνελ που θα φορτίζει και τη μπαταρία για το βράδυ να τελειώνουμε?
χρήματα??? βασικά γιατί απλά δεν γνωρίζω τι χρειάζεται... αν σου είναι εύκολο πες μου τι χρειάζομαι κ μέσο όρο κοστολόγιο...

john_b
15-08-14, 16:25
Πόσο κάνει όλο αυτό που θες να πάρεις;
Ρώτα κάποιον που βάζει συναγερμούς να σου πει μια τιμή για κανονικό συναγερμό, γι' αυτό που θες εσύ δεν είναι και τόσο ακριβά νομίζω.

tsakalister
15-08-14, 16:47
Πόσο κάνει όλο αυτό που θες να πάρεις;
Ρώτα κάποιον που βάζει συναγερμούς να σου πει μια τιμή για κανονικό συναγερμό, γι' αυτό που θες εσύ δεν είναι και τόσο ακριβά νομίζω.

Ίσως έκανα μ@λ@κi@ που δεν ρώτησα πρώτα αλλά μετά την τελευταία φορά που με έκλεψαν το παρήγγειλα με την μια κ μου βγήκε 50+ περίπου. Θεώρησα πως είναι πολύ καλά με gsm.
Ιδικά όταν είδα το παρακάτω που μου φαίνεται μάλλον ίδιο..
http://www.ecoalarms.com/epilegmena-proioda/synagermos-asyrmatos-me-thlefwnith-dyl-7m3-basic-kit.html Αυτό δείχνει αν όχι ίδιο παραπλήσιο... τουλάχιστον η κεντρική του μονάδα δείχνει ολόιδια...

john_b
15-08-14, 16:55
Το θέμα είναι να κάνεις δουλειά και όχι κάθε τρείς και λίγο να βαράει το κινητό σου και να τρέχεις άσκοπα.

Πάντως το ρεύμα είναι βασικό πρόβλημα και μια λύση με φ/β όπως σου είπε ο Κων/νος ίσως είναι η καλύτερη, καθότι ο συναγερμός είναι για να σε υπηρετεί απρόσκοπτα και όχι να τον υπηρετείς εσύ.
Γύρω στα 250 με 300 ευρώ πιστεύω ότι θα έβαζες έναν κανονικό συναγερμό με δυο ρανταράκια blueline dual της Μπος ώστε να μην επηρεάζονται από βλακείες και δίνουν ψευδείς συναγερμούς και μερικές μαγνητικές επαφές.

tsakalister
15-08-14, 21:21
Το θέμα είναι να κάνεις δουλειά και όχι κάθε τρείς και λίγο να βαράει το κινητό σου και να τρέχεις άσκοπα.

Πάντως το ρεύμα είναι βασικό πρόβλημα και μια λύση με φ/β όπως σου είπε ο Κων/νος ίσως είναι η καλύτερη, καθότι ο συναγερμός είναι για να σε υπηρετεί απρόσκοπτα και όχι να τον υπηρετείς εσύ.
Γύρω στα 250 με 300 ευρώ πιστεύω ότι θα έβαζες έναν κανονικό συναγερμό με δυο ρανταράκια blueline dual της Μπος ώστε να μην επηρεάζονται από βλακείες και δίνουν ψευδείς συναγερμούς και μερικές μαγνητικές επαφές.

Όταν λέτε για πάνελ, πως γίνετε το όλο σκηνικό? παίρνεις ένα πάνελ και το συνδέεις απλά πάνω στην μπαταρία και τέλος η θέλει κ άλλα πράγματα?? και τι πάνελ θα χρειαστώ?? κάτι τέτοιο κάνει http://www.eshops.gr/dbf-10-12-watt-photovoltaic.html ??

vasilllis
16-08-14, 00:24
Όταν λέτε για πάνελ, πως γίνετε το όλο σκηνικό? παίρνεις ένα πάνελ και το συνδέεις απλά πάνω στην μπαταρία και τέλος η θέλει κ άλλα πράγματα?? και τι πάνελ θα χρειαστώ?? κάτι τέτοιο κάνει http://www.eshops.gr/dbf-10-12-watt-photovoltaic.html ??
δεν ξερω ακριβως τις καταναλωσεις που εχει ο συναγερμος.Παντως σε γενικες γραμμες θα χρειαστεις και ενα τετοιο http://www.eshops.gr/battery-chargers/solar-charger-controller-pwm.html και σιγουρα μεγαλυτερη μπαταρια απο οτι διαθετει ενας συναγερμος.

aktis
16-08-14, 06:03
Ιδικά όταν είδα το παρακάτω που μου φαίνεται μάλλον ίδιο..
http://www.ecoalarms.com/epilegmena-proioda/synagermos-asyrmatos-me-thlefwnith-dyl-7m3-basic-kit.html Αυτό δείχνει αν όχι ίδιο παραπλήσιο... τουλάχιστον η κεντρική του μονάδα δείχνει ολόιδια...


Μάλλον αυτό έχεις ....
Μερικοί θέλουν να γίνουν πλόυσιοι σε μια μερα ... και ζητανε οτι θέλουν ...
http://www.skroutz.gr/s/1825998/HomeLux-HX-GSM02W-%CE%91%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%C F%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%C F%8C%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%C E%BD%CE%AF%CE%B1%CF%82-GSM.html

Δεν πιστευω να εχεις και μεγάλες απαιτησεις απο κατι τέτοια ...
http://www.electroland.gr/systimata-asfaleias/homelux/aisthitiras-portas-homelux-hx-tel99d


Αμα το πηρες 50+ απο ebay , 80 εδω με φπα και εγγύηση εισαγωγέα νομίζω είναι καλά , άσχετα αν δεν ειναι τοσο καλό το προιον ....

tsakalister
16-08-14, 14:52
ναι φίλε μου το πήρα στα 53 από ebay. το θέμα μου είναι να δουλέψει όντος με 12v και να είναι αυτόνομο χωρίς ΔΕΗ....

tsakalister
13-09-14, 23:35
Λοιπόν έχει περίπου 5 μέρες που έφτασε στα χέρια μου.
Το έχω συνδέσει με μια 12v 7,2Ah και λειτουργεί σωστά...
Ερώτηση: Σύμφωνα με τα στοιχεία Input Voltage: DC9V~12V είχα καταλάβει πως με μπαταρία θέλει 9v και είχα παραγγείλει κ έναν μετατροπέα 12V To 9V 3A 27W Car Volt DC-DC Converters (http://www.ebay.com/itm/171328482439?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649)
Τώρα που σίγουρα δουλεύει και με 12v να το βάλω αυτό η όχι?? Θα έχω διαφορά στην κατανάλωση??

tsakalister
06-10-14, 20:06
να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια!!! το σύστημα δουλεύει εδώ και πάρα πολύ καιρό η μπαταρία κρατάει σχεδόν 3 24ωρα μέχρι το 12,3v περίπου!! Και μέχρι σήμερα ούτε ένας λάθος συναγερμός!!! Η μάλλον ένας (δεν κόλλησα καλά την παγίδα στην πόρτα και έπεσε) :lool:

midakos
06-10-14, 20:25
Για συναγερμούς δεν έχω ιδέα να σε πω...
Για φωτοβολταικό τώρα, θαρρώ πως πρέπει η τάση του να είναι μεγαλύτερη από αυτήν της μπαταρίας, και να οδηγήσεις το φωτοβολταικό (http://www.emimikos.gr/OFFGRID-M-10Wp/) μέσω ενός ρυθμιστή φόρτισης (http://www.e-gadgets.gr/rithmistis-fortisis-fotovoltaikou-panel-12-24v.html) στην μπαταρία - όχι απ'ευθείας για έλεγχο της φόρτισης.
Αυτά νομίζω σε καλύπτουν στις ανάγκες σου (εκτός κι αν η σειρήνα βαράει όλο το 24ωρο και κάνεις τον κουφό :001_tt2:)

vasilllis
06-10-14, 21:01
να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια!!! το σύστημα δουλεύει εδώ και πάρα πολύ καιρό η μπαταρία κρατάει σχεδόν 3 24ωρα μέχρι το 12,3v περίπου!! Και μέχρι σήμερα ούτε ένας λάθος συναγερμός!!! Η μάλλον ένας (δεν κόλλησα καλά την παγίδα στην πόρτα και έπεσε) :lool:

καλο ειναι λοιπον αφου μας ευχαριστεις να μας παραθεσεις και ποια ακριβως συμβουλη ακολουθησες και εφτιαξες για το συστημα σου.
Επισης το 12,3 ειναι χαμηλο και φαντασου ερχεται χειμωνας.

tsakalister
29-10-14, 11:44
καλο ειναι λοιπον αφου μας ευχαριστεις να μας παραθεσεις και ποια ακριβως συμβουλη ακολουθησες και εφτιαξες για το συστημα σου.
Επισης το 12,3 ειναι χαμηλο και φαντασου ερχεται χειμωνας.
Το έκανα με μπαταρία την οποία την βγάζω το μεσημέρι την φορτίζω κ την τοποθετώ το απόγευμα!!! Έτσι κ αλλιώς πρωί απόγευμα πάει κάποιος.
Κάποιες ώρες κρατάει η εσωτερική του συναγερμού.

Επομένη αναβάθμιση θα είναι μάλλον με ένα πανελ απλά αφού είναι να πέσουν κάποια χρήματά να γίνει σωστά κ να παρέχει και φως αν είναι εφικτό.
Ίσως για το καλοκαίρι τώρα, γιατί προβλέπεται δύσκολος χειμώνας [emoji53]

*12,3 είναι λίγα; στα πόσα πρέπει;