PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για γειωση.



kostas stathopoulos
18-08-14, 14:35
Καλησπέρα. Στο δωμάτιο μου υπάρχουν 2 μπρίζες σε ξεχωριστή ασφάλεια η καθεμία. Η μια από αυτή δεν έχει γείωση. Αν τραβήξω ένα καλώδιο (κατάλληλης διατομής) απο την γείωση της μιας μπριζας εως την άλλη μπριζα θα υπάρχει πρόβλημα? Το καλώδιο θα μπει σε κανάλι μεσα απο το οποίο θα περνάει καλώδιο κεραίας, τηλεφώνου κα ένα καλώδιο 3Χ1, 5mm

Οι μπρίζες ασφαλίζονται με 10αρα ασφάλεια η κάθε μια οπότε θα χρειαστώ κιτρινοπρασινο μονοκλωνο αγωγό 1, 5mm.

Στην μπριζα χωρίς την γείωση έχω συνδεδεμένο το υπολογιστή μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

giorgos
18-08-14, 15:00
Πέρασε το δεν έχει πρόβλημα

vasilllis
18-08-14, 15:02
Καλησπέρα. Στο δωμάτιο μου υπάρχουν 2 μπρίζες σε ξεχωριστή ασφάλεια η καθεμία. Η μια από αυτή δεν έχει γείωση. Αν τραβήξω ένα καλώδιο (κατάλληλης διατομής) απο την γείωση της μιας μπριζας εως την άλλη μπριζα θα υπάρχει πρόβλημα? Το καλώδιο θα μπει σε κανάλι μεσα απο το οποίο θα περνάει καλώδιο κεραίας, τηλεφώνου κα ένα καλώδιο 3Χ1, 5mm

Οι μπρίζες ασφαλίζονται με 10αρα ασφάλεια η κάθε μια οπότε θα χρειαστώ κιτρινοπρασινο μονοκλωνο αγωγό 1, 5mm.

Στην μπριζα χωρίς την γείωση έχω συνδεδεμένο το υπολογιστή μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Οχι δεν θα υπαρχει προβλημα.Αν και τεχνικα δεν ειναι σωστο ....

kostas stathopoulos
18-08-14, 15:02
Σίγουρα ε? Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα να ανοίξουν τα κουτιά για να περαστεί εσωτερικά το καλώδιο.

kostas stathopoulos
19-08-14, 13:36
Επειδή θα χρειαστώ αρκετά μέτρα, πόσο κοστίζει το μέτρο?

Επίσης πως ακριβώς θα το ζητήσω? Έχει κάποια συγκεκριμένη ονομασία ή θα το ζητήσω όπως το αναφέρω παραπάνω!

Sted
19-08-14, 13:46
Αν και πλεον εχουν αλλαξει οι ονομασιες, θα το ζητησεις σαν αγωγο NYA ή NYAF (αν θες ευκαμπτο), 1,5 τετραγωνικου χιλιοστου ή οπως το λεμε ολοι "εναμισάρι". :p

Για τιμη δεν θυμαμαι να σου πω. Φθηνό ειναι, γυρω στα 15 λεπτα το μετρο νομιζω.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

kostas stathopoulos
19-08-14, 13:48
Ωραια, ευχαριστώ.