PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλιακός συντηρητής μπαταρίας αυτοκινήτου - αγορά.



Markon
22-08-14, 13:23
Καλησπέρα σε όλους.
Σκέφτομαι να αγοράσω κάτι τέτοιο (http://saveltrade.gr/hliakos-fortistis-suntirisis-mpatarion-autokinitou-85mah?ref=bestprice.gr), για το αυτοκίνητο που έχω μόνιμα αραγμένο στο εξοχικό. Παλιό όχημα, με τις μικροδιαρροούλες του, κάθε φορά που το χρειάζομαι η μπαταρία είναι πεσμένη (κάθε 2-3 μήνες δηλαδή). Πιστεύετε θα κάνω τη δουλειά μου; Έχει κανείς εμπειρία; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

vasilllis
22-08-14, 13:58
Καλησπέρα σε όλους.
Σκέφτομαι να αγοράσω κάτι τέτοιο (http://saveltrade.gr/hliakos-fortistis-suntirisis-mpatarion-autokinitou-85mah?ref=bestprice.gr), για το αυτοκίνητο που έχω μόνιμα αραγμένο στο εξοχικό. Παλιό όχημα, με τις μικροδιαρροούλες του, κάθε φορά που το χρειάζομαι η μπαταρία είναι πεσμένη (κάθε 2-3 μήνες δηλαδή). Πιστεύετε θα κάνω τη δουλειά μου; Έχει κανείς εμπειρία; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

δεν εχω καθολου εμπειρια απο αυτα ,αλλα 85ma? μονο? 24/7 πρεπει να δουλευει....

Markon
22-08-14, 14:04
Βασίλη σωστή παρατήρηση.
Ξέχασα να αναφέρω πως η φιλοσοφία είναι να βρίσκεται συνεχώς συνδεδεμένο, ώστε να "κρατάει" φορτισμένη τη μπαταρία.
Γιαυτό ανυσηχώ, μήπως αυτό μπορεί να δημιουργήσει κάποια θέματα. Υποτίθεται πως έχει προστασία υπερφόρτισης, αλλά από μόνο του αυτό δεν με καθυσηχάζει, γιαυτό ρωτάω τη γνώμη των ειδικών.

SV1JRT
22-08-14, 14:28
Βασίλη σωστή παρατήρηση.
Ξέχασα να αναφέρω πως η φιλοσοφία είναι να βρίσκεται συνεχώς συνδεδεμένο, ώστε να "κρατάει" φορτισμένη τη μπαταρία.
Γιαυτό ανυσηχώ, μήπως αυτό μπορεί να δημιουργήσει κάποια θέματα. Υποτίθεται πως έχει προστασία υπερφόρτισης, αλλά από μόνο του αυτό δεν με καθυσηχάζει, γιαυτό ρωτάω τη γνώμη των ειδικών.

Ποια "υπερφόρτιση" ?? Με MAX 85ma που βγάζει το πάνελ, ούτε που θα την ακούσει η μπαταρία.
Είναι ΠΟΛΥ ψόφιο το πάνελ για να κρατήσει την μπαταρία φορτισμένη...

.

Markon
22-08-14, 14:53
Σωτήρη σε ευχαριστώ για το σχόλιο. Για πόσο ρεύμα πιστεύεις ότι πρέπει να κοιτάξω σαν έξοδο; Υπάρχουν και μεγαλύτερα απο οτι είδα, αλλά ανεβαίνει το κόστος σημαντικά...

Panοs
22-08-14, 15:42
παρε εναν καλο ηλεκτρικό φορτιστή και άφησε τον μόνιμα συνδεδεμένο πανω....

ioannislab
22-08-14, 15:52
Εαν απλα αποσυνδεεις τους πολους της μπαταριας?το ξερω οτι και ελευθερη να ειναι η μπαταρια πεφτει η φορτιση της αλλα θα αντεχει σιγουρα περισσοτερο. Ενας φιλος μ που εχει ενα παλιο φιατ τιπο στο χωριο και πηγαινει καθε δυο μηνες περιπου αυτο κανει και δεν εχει προβλημα.

vasilllis
22-08-14, 17:40
Σωτήρη σε ευχαριστώ για το σχόλιο. Για πόσο ρεύμα πιστεύεις ότι πρέπει να κοιτάξω σαν έξοδο; Υπάρχουν και μεγαλύτερα απο οτι είδα, αλλά ανεβαίνει το κόστος σημαντικά...
θελεις 10w να τα εχεις.κοντα στο 1Α θα χρειαστει .εννοειται αυτο θα το παρεις για πολυ λιγο στην διαρκεια της ημερας(χειμωνα)
Βολευει να βγαζεις την μπαταρια? ή να βαλεις ηλεκτρικο?

Markon
22-08-14, 19:18
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Βρήκα ηλεκτρικό φορτιστη στα ίδια λεφτά περίπου (35-40€). Από το να βγάζω τους πόλους είναι καλύτερα νομίζω, συν ότι έχεις και το φορτιστη. Δηλαδή δεν υπάρχει πρόβλημα να μείνει ο φορτιστής συνδεδεμένος για 2 μήνες ας πούμε;

SV1JRT
22-08-14, 19:44
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Βρήκα ηλεκτρικό φορτιστη στα ίδια λεφτά περίπου (35-40€). Από το να βγάζω τους πόλους είναι καλύτερα νομίζω, συν ότι έχεις και το φορτιστη. Δηλαδή δεν υπάρχει πρόβλημα να μείνει ο φορτιστής συνδεδεμένος για 2 μήνες ας πούμε;

Το θέμα είναι να αντέχει ο φορτιστής να είναι συνέχεια στη μπριζα, όχι αν αντέχει η μπαταρία. Πάρε ενα ΚΑΛΟ φορτιστή αν είναι να τον αφήνεις συνέχεια στη μπρίζα.

vasilllis
22-08-14, 22:53
και εννοειται αυτοματης φορτισης.

Toroidal
23-08-14, 00:05
Φιλε Γρηγορη νομιζω ειναι πιο ασφαλες και ανεξοδο να βγαζεις το πολο της μπαταριας μια φορα στους δυο μηνες
προκειμενου να μη σου συμβει καποιο απροσμενο γεγονος οσο απουσιαζεις.
Μπορεις να παρεις το φορτιστη αν θες και να τον χρησιμοποιεις για να φορτιζεις τη μπαταρια οταν θα βρισκεσαι ομως εκει,
ωστε να της αναπληρωνεις οποια χαμενη ενεργεια.

frikomechanic
10-09-14, 17:56
To ηλιακό πάνελ το μόνο που θα καταφέρει είναι να σου καταστρέψει την μπαταρία , όσο και αν σου φαίνεται παράξενο !!!

Οι κύκλοι φόρτισης δεν θα είναι σταθεροί καθόλου , εκτός και αν πάρεις κάποιο αρκετά μεγάλο , παράλληλα και πολύ ακριβό , το οποίο ακόμη και σε συνθήκες χαμηλής ηλιοφάνειας θα αποδίδει τα απαιτούμενα watt . Ενα τέτοιο δεν θα σου αποσβέσει ποτε το κόστος αγοράς του επίσης .

Πάρε έναν καλό φορτιστή , προτίμησε κάποιον που θα μπορεί να σου κάνειο και Jump start ( εκκίνηση με μπαταρία πεσμένη ), η έστω πάρε έναν φορτιστη σκέτο στην απλουστερη περίπτωση .

draco1
10-09-14, 19:30
Μια επιλογή είναι να αποσυνδέσεις τον ένα πόλο της μπαταρίας κατά προτίμηση τον αρνητικό για να μην εκφορτίζεται, αρκεί το αυτοκίνητο να είναι σε κάποιον κλειστό χώρο, και να μη δημιουργήσει πρόβλημα "κλειδώματος" του αυτοκινήτου, για το δεύτερο θα πρέπει να το ψάξεις, πιθανόν αυτό που σου προτείνω να το αναφέρει και το βιβλίο χρήστη του αυτοκινήτου σου, θα το αναφέρει σχετικά με την μακροχρόνια μη χρίση του αυτοκινήτου και ποια διαδικασία ακολουθούμε